OΣΕ, το φαινόμενο :-(

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πριν περασει εβδομαδα, ερχεται η δικαιωση στα οσα αναφερω παραπανω. Η ρεμουλα σε ολο της το μεγαλειο, και υστερα αναρωτιωμαστε γιατι δεν εχουμε TGV...

Δειτε:

v4.ethnos.gr - Γαλάζιο φαγοπότι στον ΟΣΕ - ειδησεις
Έλεος πια με τα αρθρα - κραυγές καταγγελίας των δαιμόνιων "εγώ θα σας τα πώ όλα" reporters που με μηδέν στοιχεία προσπαθούν να μας πείσουν ότι σηκώνουν το πέπλο της διαθφοράς και καταγγέλουν, δείχνουν, καταγγέλουν (στην πραγματικότητα, απλώς αναπαράγουν διαρροές από διαφόρους που θέλουν να διαρρέυσουν πράγματα, π.χ. κάποιους συνδικαλιστες που καταφέρονται ενάντια σε άλλους). Λες και οι δημοσιογράφοι των πολιτικών εφημερίδων είναι αδιάφθοροι και καθαροί...
Τι μας λέει το άρθρο ως είδηση? Το τίποτα. Ότι κάποιος υπάλληλος, χωρίς να ξέρουμε τι δουλειά κάνει, τι υπερωρίες έκανε και γιατί, παίρνει ένα Χ μισθό. Όπως γίνεται σε όλο (σχεδόν) το δημόσιο τομέα. Κι ότι κάποιο spa δηλώνει αυτό ότι έχει πελάτη του τον τάδε οργανισμό κλπ κλπ. Ακριβώς αντίστοιχης αξιοπιστίας δήλωση με το "είμαι ο εθνικός σας στάρ" που κάνει κάποιος άλλος.
Λίγη σοβαρότητα παρακαλώ.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Σου υπενθυμίζω φίλτατε taver ότι αν δεν υπήρχαν και αυτοί,οι γλειώδεις και κακεντρεχείς δημοσιογραφίσκοι,να προσθέσω με την σειρά μου,δεν θα μαθαίναμε τίποτα για την ''άστατη'' ζωή δημοσίων υπαλλήλων και μη καθώς επίσης και για την κατασπατάληση δημόσιου χρήματος.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Φιλε taver, αν οι δημισιογραφισκοι δεν ειναι υποδειγματα ηθικης δεν ξερω. Παντως το θεμα ειναι οτι πληρωνονται απο τον ιδιωτη εργοδοτη τους και οχι απο τα λεφτα του δημοσιου. Οποτε οσα τους δινει δεν μας αφορα. Αντιθετα το να εχει καποιος μισθο 1100 Ευρω και να εχει μηνιαιως αλλα 4000 Ευρω απο επιδοματα και να "ξυνεται" οταν το επιδομα ανεργιας ειναι 300 Ευρω και γιατροι και νοσοκομες δεν υπαρχουν γιατι δεν υπαρχουν κονδυλια ΕΙΝΑΙ το θεμα. Αν δεις, λαμβανουν επιδομα πτυχιου (οποιασδηποτε ειδικοτητας) 300 Ευρω. Αυτο εσυ το θεωρεις αποδεκτο? Καποιοι που εχουν "μπαρμπα στη κορωνη" καταφεραν και μπηκαν στο δημοσιο, δεν δουλευουν, εχουν προκλητικες συνθηκες εργασιας σε σχεση με εμας τα "κοροιδα", και θα πρεπει να μη σχολιασουμε οτι πληρωνονται σκανδαλωδως με χρηματα που θα μπορουσαν να τα δωσουν αλλου?

Ο λογος που υπαρχει αυτο το χαος ειναι οτι πληρωνουμε αδρα εναν δεινοσαυρο που λεγεται δημοσιο για να περνανε καποιοι καλα εις βαρος μας. Τουλαχιστον ας το διαδωσουμε να μαθους ολοι ποιοι ειναι αυτοι οι καλοβολεμενοι μπας και υπαρξει καπιο αισχος απο τους πολιτικους και σταματησουν τη σπαταλη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φιλε taver, αν οι δημισιογραφισκοι δεν ειναι υποδειγματα ηθικης δεν ξερω. Παντως το θεμα ειναι οτι πληρωνονται απο τον ιδιωτη εργοδοτη τους και οχι απο τα λεφτα του δημοσιου. Οποτε οσα τους δινει δεν μας αφορα. Αντιθετα το να εχει καποιος μισθο 1100 Ευρω και να εχει μηνιαιως αλλα 4000 Ευρω απο επιδοματα και να "ξυνεται" οταν το επιδομα ανεργιας ειναι 300 Ευρω και γιατροι και νοσοκομες δεν υπαρχουν γιατι δεν υπαρχουν κονδυλια ΕΙΝΑΙ το θεμα. Αν δεις, λαμβανουν επιδομα πτυχιου (οποιασδηποτε ειδικοτητας) 300 Ευρω. Αυτο εσυ το θεωρεις αποδεκτο? Καποιοι που εχουν "μπαρμπα στη κορωνη" καταφεραν και μπηκαν στο δημοσιο, δεν δουλευουν, εχουν προκλητικες συνθηκες εργασιας σε σχεση με εμας τα "κοροιδα", και θα πρεπει να μη σχολιασουμε οτι πληρωνονται σκανδαλωδως με χρηματα που θα μπορουσαν να τα δωσουν αλλου?

Ο λογος που υπαρχει αυτο το χαος ειναι οτι πληρωνουμε αδρα εναν δεινοσαυρο που λεγεται δημοσιο για να περνανε καποιοι καλα εις βαρος μας. Τουλαχιστον ας το διαδωσουμε να μαθους ολοι ποιοι ειναι αυτοι οι καλοβολεμενοι μπας και υπαρξει καπιο αισχος απο τους πολιτικους και σταματησουν τη σπαταλη.
Ξέρετε πως διαμορφώνονται οι μισθοί στο δημόσιο τομέα? Προφανώς και όχι. Είναι ένας βασικός μισθός, που δεν αλλάζει στην καριέρρα του υπαλλήλου, κάποια χρονοεπιδόματα, επιδόματα γάμου κλπ που διαμορφώνουν τον κανονικό (τακτικό) του μισθό. Κάθε κατάσταση μισθοδοσίας του δημόσιου τομέα είναι έτσι, δεν είναι κάποιο σκάνδαλο του ΟΣΕ. Επιπλέον, οι μισθοί προκαταβάλλονται, και στο τέλος του μήνα γίνεται η εκκαθάριση, απ' όπου αφαιρείται το καταβεβληθέν ποσό, και συνήθως προκύπτουν μηδενικές διαφορές. Για να μην έχουμε τέτοιες στην εν λόγω κατάσταση μισθοδοσίας, πάει να πεί ότι ο υπάλληλος, που κανονικά παίρνει 2.325,02 το μήνα αν βλέπω καλά (επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρουμε ούτε τις σπουδές, ούτε τη θέση ούτε την προυπηρεσία του, για να κρίνουμε), έχει εισπράξει αυτόν ειδικά το μήνα κάποια χρήματα παραπάνω (που η ποιότητα του σκαναρίσματος δεν επιτρέπει να διαβάσουμε), σε ένα γενικό κωδικό "μη αποδοτέα", και σε ένα άλλο ακόμη πιο πάνω που δε φαίνεται καθαρά.
Ίσως του δίνουν πίσω κάποια έξοδα που πλήρωσε από την τσέπη του, ίσως οτιδήποτε. Πάντως δεν είναι μισθός.

Από κει και πέρα, αν κάποιος είναι κατά του τέρατος του γιγαντιαίου, αργόσχολου, καταχρηστικού δημόσιου τομέα στην Ελλάδα είμαι πρώτος εγώ και το έχω επαναλάβει δεκάδες φορές και στο travelstories και αλλού. Είναι άλλο θέμα αυτό, και άλλο η κίτρινη σκανδαλολογία, "καταγγελία των γαλάζιων σκανδάλων" (ανεξαρτήτως χρώματος, προφανώς), και ειδικά από δημοσιογράφους που το μόνο που ξέρουν καλά να κάνουν είναι να εκβιάζουν για κρύψουν ή να αναδείξουν μια είδηση.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Είναι ένας βασικός μισθός, που δεν αλλάζει στην καριέρρα του υπαλλήλου, κάποια χρονοεπιδόματα, επιδόματα γάμου κλπ που διαμορφώνουν τον κανονικό (τακτικό) του μισθό.
taver είσαι ο πρώτος διδάξας στο forum να μην γράφουμε ότι μας κατεβαίνει στο κεφάλι.
Ο βασικός μισθός αυξάνεται με τα έτη υπηρεσίας,όπως και το χρονοεπίδομα βέβαια.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
taver είσαι ο πρώτος διδάξας στο forum να μην γράφουμε ότι μας κατεβαίνει στο κεφάλι.
Ο βασικός μισθός αυξάνεται με τα έτη υπηρεσίας,όπως και το χρονοεπίδομα βέβαια.

Αλλάζει και με τις εκάστοτε κυβερνητικές αποφάσεις
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.857
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το οικονομικό έτος 2007 τα έσοδα του ΟΣΕ ήταν 103,7 εκατ ευρώ και τα έξοδα ξεπέρασαν τα 727 εκατ ευρώ που σημαίνει ετήσιο έλλειμμα περίπου 620 εκατ, το 2008 ήταν περίπου 750 εκατ ευρώ, το 2009 το ετήσιο έλλειμμα του Οργανισμού άγγιξε τα 850 εκατ ευρώ, ενώ το συνολικό έλλειμμα τα 9,2 δις ευρώ. Για το 2010 η οικονομική υπηρεσία του ΟΣΕ υποστηρίζει ότι το έλλειμμα θα ξεπεράσει το 1 δις.(1 δις και 53 εκατ ευρώ)

Σύμφωνα με την εισηγητική επιστολή των οικονομικών υπηρεσιών του ΟΣΕ προς το ΔΣ του Οργανισμού οι καθαρές ταμειακές ανάγκες για το έτος 2010 θα διαμορφωθούν στα 2 δις 124 εκατ ευρώ.
Από αυτά το 1 δις 503 εκατ είναι οι τρέχουσες δαπάνες και τα υπόλοιπα 621 εκατ είναι για την πληρωμή δανείων.

Αναλυτικά το 1 δις 503 εκατ προκύπτει από τις εξής δαπάνες:
α) Μισθοδοσίας 263 εκατ
β) Λειτουργικές 190 εκατ
γ) Επενδύσεις 593 εκατ (αυτή είναι μια από τις δαπάνες που χαρακτηρίζονται από κάποιο βαθμό ελαστικότητας)
δ) Χρηματοοικονομικά 457 εκατ

Στο 1 δις 503 εκατ έχουν προβλεφθεί εισπράξεις 200 εκατ ευρώ από την ΤΡΕΝΟΣΕ για τα τέλη χρήσης του δικτύου και από το Υπουργείο Οικονομικών 250 εκατ ευρώ για επιστροφές φόρου. Τα ποσά αυτά ποτέ δεν έχουν εισπραχθεί στο παρελθόν σε ανάλογη περίπτωση, συσσωρευμένα η ΤΡΕΝΟΣΕ χρωστάει στον ΟΣΕ από το 2006 που έγινε ανεξάρτητη 580 εκατ.ευρώ ενώ το Υπουργείο Οικονομικών άλλα 580 εκατ. Ευρώ.
Ήδη στις 31-12-2009 έληξε το χρονικό περιθώριο που μας έδινε η ΕΕ για την αξιοποίηση 7 εκατ ευρώ για το πληροφοριακό σύστημα του ΟΣΕ, το έργο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ και τα χρήματα που είχαν δεσμευτεί από το ΕΣΠΑ απλά... χάθηκαν.

διαβάζοντας κανείς όλο το ρεπορτάζ κατανοεί καλύτερα γιατι ο ΟΣΕ αποτελεί τραγικό φαινόμενο!!! :(

ΣΚΑΪ : Υψηλό το έλλειμμα του ΟΣΕ το 2010

ευτυχως πάντως που ταξιδεύουμε στην Ευρώπη και απολαμβάνουμε τη χαρά του ταξιδιού με τρένο, ειτε αυτό λέγεται TGV, ΙCE, railjet κοκ.;)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
διαβάζοντας κανείς όλο το ρεπορτάζ κατανοεί καλύτερα γιατι ο ΟΣΕ αποτελεί τραγικό φαινόμενο!!!
Δυστυχως αν και γλυτωσαμε (χρυσοπληρωνοντας βεβαια καποιους καλοβολεμενους) απο την ΟΑ, δεν μας βλεπω γλυτωνουμε απο τον ΟΣΕ. Λεφτα για εθελουσια εξοδο δεν υπαρχουν και σαν κοροιδα θα συνεχισουμε να πριμοδοτουμε αλλον εναν δεινοσυρο για να καλοπερναει αλλη μια στρατια βολεμενων.

Αν προσθεσουμε και τον ΟΑΣΑ μιλαμε για πολλααααα λεφτα χρεος.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Μέρες Αγροτικού Ξεσηκωμού (αυταρχισμός, αυθαιρεσία, βιασμός αξιοπρέπειας & ελευθερίας), τηλεφωνεί η σύζυγός μου σε απόγνωση από το διαμέρισμα του φοιτητή μας ΕΜΠ, στου Ζωγράφου: "Έχω εισιτήριο Αθήνα-Βόλο με Ιντερσίτι, ανοικτής ημερομηνίας, προσπαθώ να επικοινωνήσω με Σταθμό Λαρίσης, για να μάθω αν υπάρχει θέση ...αλλά έχουν κατεβάσει το ακουστικό. ΠΑΡΑΛΟΓΟ να κάνω 2 ώρες διαδρομή:Ζωγρ-Στ.Λαρισης-Ζωγρ. μόνο και μόνο για να κλείσω ...θέση. Πετάξου στο Σταθμό Βόλου (εδώ στο Βόλο είναι μικρές οι αποστάσεις) και κλείσε μου τη θέση από εκεί...".
Πάω, κάθομαι μόνο 20' στην ουρά και φτάνω μπροστά στον υπάλληλο. Σημειώνω ότι στο Στ. Βόλου υπάρχουν ακόμη 2 θυρίδες, οι οποίες είχαν υπαλλήλους, που δεν αντιλήφθηκα να κάνουν κάτι. Ίσως, θα μου πούνε, ότι ήταν σε διαλογισμό, προσπαθώντας να βρουν τρόπο για την καλύτερη εξυπηρέτηση του κοινού και εγώ ο μικρόνους δεν ...εννόησα. Τους είχα μάλιστα "ενοχλήσει", δοκιμάζοντας την τύχη μου πρώτα σ' αυτούς, αφού δεν μ' ενδιέφερε να εκδόσω εισιτήριο, αλλά μόνο κράτηση μέσω ...συστήματος. Αντί απαντήσεως είδα έναν αντίχειρα (σαν οτοστόπ) να μου δείχνει ...την ουρά. Φτάνω λοιπόν μπροστά στον υπάλληλο(50ρης, βαριεστημένος, μουστάκι "ντούμπλα" αλα Ζαμπέτας, Χιώτης ...σαν να είχε έρθει πριν λίγο από τα ...τσίπουρα), του εξηγώ την ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ, με κοιτάει σαν να θέλω να βγάλω εισιτήριο για τον Άρη:shock:(ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ) και μου απαντά: ...η γυναίκα σου(sic) να πάει στο Στ. Λαρίσης...Εγώ δεν μπορώ να κλείσω θέση από Βόλο για λογαριασμό της Αθήνας.
Ίσως γιατί "τρελάθηκα"... και το έδειξα, ίσως τον ψάρωσε η ηλικία μου, το κοστούμι και η γραβάτα μου, το ξανασκέφτηκε: (σε άπταιστο ενικό πάντα...) άσε να δω... (όχι να κάνω κράτηση).
Είδε στον υπολογιστή του, πήρα την πληροφορία (μηδέν θέσεις) και η σύζυγός μου γλίτωσε 2 ώρες διαδρομή:Ζωγρ-Στ.Λαρισης-Ζωγρ. μόνο για να κάνει μια ερώτηση!!!!
Αυτό είναι η ...καθημερινότητά μας που το κακό είναι ότι οι περισσότεροι συμπολίτες μας τη θεωρούν .."φυσιολογική" και γελάνε με την "παραξενιά" όσων από μας αισθάνονται ΠΡΟΣΒΕΒΛΗΜΈΝΟΙ απ' αυτή. Και τι να σου κάνουν οι εκάστοτε (άχρηστοι!!!) κυβερνώντες μας. Αυτά τα απλά θέματα, θα έπρεπε να τα αντιμετωπίζει από μόνος του ο λαός, χωρίς τον "βούρδουλα" του κράτους (που δεν υπάρχει). Για να "ξεβρομίσει" ο ΟΣΕ (και ο κάθε ΟΣΕ) απ' όλα αυτά τα κακόμοιρα τρωκτικά (σαν τον "τσιπουρά" της ιστορίας μου), που χώθηκαν με ατελείωτο γλύψιμο, προ 20ετίας, για το 1000ρικάκι, το "βρέξει - χιονίσει", τη απόλυτη λούφα κλπ...
η μόνη λύση είναι να τους "χρυσώσουμε" σαν τους ΟΤΕτζίδες (με την ελπίδα να μην ξαναχωθούν οι ίδιοι σε νεότερη έκδοση). Αλλά θέλει πολύ χρήμα..........
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δυστυχως αν και γλυτωσαμε (χρυσοπληρωνοντας βεβαια καποιους καλοβολεμενους) απο την ΟΑ, δεν μας βλεπω γλυτωνουμε απο τον ΟΣΕ. Λεφτα για εθελουσια εξοδο δεν υπαρχουν και σαν κοροιδα θα συνεχισουμε να πριμοδοτουμε αλλον εναν δεινοσυρο για να καλοπερναει αλλη μια στρατια βολεμενων.

Αν προσθεσουμε και τον ΟΑΣΑ μιλαμε για πολλααααα λεφτα χρεος.
...απίστευτο!!!σαν να είμαστε συνεννοημένοι ...λέμε τα ίδια (εγώ και με παράδειγμα)
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Απ' τη μιά βάζω την αγένεια και το πως θα σε τυρρανίσουν στα γκισέ του ΟΣΕ φίλε GKCAPO, και από την άλλη μια φορά που βρισκόμουν στο Freiburg της Γερμανίας και ήθελα να πάω με τρένο στην Ελβετία όπου είχα πτήση στη Ζυρίχη. Οι άνθρωποι είχαν γίνει χίλια κομμάτια να με εξυπηρετήσουν, να μην χαθώ στην αλλαγή τρένου, και εν τέλη να προλάβω την πτήση! Και εδώ μιλάμε για Αθήνα-Βόλο. Καλά κρασιά ή μάλλον καλά τσίπουρα, για να είμαι και στο πνεύμα της ιστορίας σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.231
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom