Oι Άθλιοι...

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Είναι διαφορετικό να καταφέρεσαι ενάντια σε ένα συγκεκριμένο επάγγελμα, που επιτελεί ένα συγκεκριμένο σκοπό και διαφορετικό ενάντια στους ξένους γενικώς.
Όποιος έχει πάει έστω και σε μια πορεία και έχει δει τη συμπεριφορά των ΜΑΤ, έχει δει φίλους του να συλλαμβάνονται και να ξυλοκοπούνται αγρίως, έχει εισπνεύσει δακρυγόνα και έχει αναγκαστεί να τραπεί σε φυγή ενώ δεν έχει κάνει τίποτα, φαντάζομαι θα καταλαβαίνει την αντιπάθεια του μαλτάκια για τη συγκεκριμένη επαγγελματική ομάδα. Όπως επίσης όποιος έχει καλέσει την αστυνομία σπίτι του γιατί μπήκε κλέφτης και εκείνη έφτασε μετά από μία ώρα, για να βεβαιώσει πρώτα ότι ο κλέφτης θα 'χει φύγει. Το να κουβεντιάσουμε ποιος και γιατί έχει καταντήσει έτσι την αστυνομία είναι πολύ μεγάλη κουβέντα. Γεγονός είναι ότι βλέπουμε μόνο καταστολή και όχι προστασία. Μιλάμε όμως για ένα συγκεκριμένο επάγγελμα. Το ότι όλοι οι ΜΑΤατζήδες σπάνε κεφάλια είναι μια γενίκευση βέβαια, εν μέρει λογική όμως, σαν να λέμε ότι όλοι οι βοθρατζήδες βρομάνε ή ότι όλοι οι ταξιτζήδες οδηγούν σαν να τους ανήκει ο δρόμος.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευτυχώς κάποιοι κατανοούν τι λεώ.Οι υπόλοιποι απλά δεν έχουν βρεθεί ποτέ σε πορεία.Και ο κεφαλοθραύστης δεν είναι ούτε ένας ούτε "μεμονωμένος".Έχω δει δεκάδες ανοιγμένα κεφάλια και όχι μόνο.Απλώς έπρεπε να φτάσει ένα παλικάρι σε κώμα για να δει στιγμιαία η κοινωνία τι κάνουν οι προστάτες του πολίτη,πριν αποκοιμηθεί ξανά μπροστά στην TV.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όπως επίσης όποιος έχει καλέσει την αστυνομία σπίτι του γιατί μπήκε κλέφτης και εκείνη έφτασε μετά από μία ώρα, για να βεβαιώσει πρώτα ότι ο κλέφτης θα 'χει φύγει.
Με αυτό που λες αντιφάσκεις... απ' τη μία λες ότι δε θες την καταστολή των αστυνομικών δυνάμεων γιατί θες να συμμετάσχεις σε πορείες ανενόχλητη και από την άλλη θες ένα σούπερ αστυνομοκρατούμενο κράτος που θα φτάσει στο σπίτι σου μέσα σε δύο λεπτά για να πιάσει το ληστή επ' αυτοφώρω. Μα για να συμβεί αυτό θα πρέπει σε κάθε γωνιά της πόλης να κυκλοφορούν αστυνομικοί, κάτι που δημιουργεί αστυνομοκρατία!

Μάλλον όμως απ' ότι κατάλαβα θέλετε την παρουσία της αστυνομίας επιλεκτικά... δε μας πειράζει αν διαλυθεί η Αθήνα (λες και δε θα πληρώσουμε απ' την τσέπη μας τις όποιες φθορές γίνουν σε δημόσια περιουσία), αλλά μας πειράζει αν μπει κλέφτης στο σπίτι μας!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Με αυτό που λες αντιφάσκεις... απ' τη μία λες ότι δε θες την καταστολή των αστυνομικών δυνάμεων γιατί θες να συμμετάσχεις σε πορείες ανενόχλητη και από την άλλη θες ένα σούπερ αστυνομοκρατούμενο κράτος που θα φτάσει στο σπίτι σου μέσα σε δύο λεπτά για να πιάσει το ληστή επ' αυτοφώρω. Μα για να συμβεί αυτό θα πρέπει σε κάθε γωνιά της πόλης να κυκλοφορούν αστυνομικοί, κάτι που δημιουργεί αστυνομοκρατία!
Δε νομίζω ότι αντιφάσκω. Άλλο σώμα τα ΜΑΤ άλλο η αστυνομία που περιπολεί στη γειτονιά. Δε ζήτησα να έρθουν τα ΜΑΤ σπίτι μου να πιάσουν το ληστή ή να πάρουν αποτυπώματα. Ούτε φυσικά να επικυρώσουν υπεύθυνες δηλώσεις ή να μου βγάλουν ταυτότητα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aυτό λέω, θες την αστυνομία μέχρι εκεί που σε βολεύει... για να σου επικυρώσει υπεύθυνες δηλώσεις, να σου βγάλει ταυτότητα άντε για να έρθει για αποτυπώματα στο σπίτι σου που έγινε κλοπή.

Αυτό που δεν μπορείς να κατανοήσεις είναι ότι η αστυνομία σε μια δημοκρατία έχει και άλλους ρόλους (διαφύλαξη δημόσιας τάξης) πέρα απ' το να φυλάει τα σπίτια των πολιτών και να τους βγάζει διαβατήρια για ταξίδια!

Πιστεύω ότι στα ταξίδια που έχεις κάνει στο εξωτερικό θα έχεις διαπιστώσει πόσο πιο σκληρή είναι η συμπεριφορά της αστυνομίας στους δρόμους σε σχέση με την Ελλάδα και με πόσο περισσότερο σεβασμό αντιμετωπίζεται απ΄τους πολίτες!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα καμία σχέση όμως.Έχω δει εξακρίβωση στοιχείων σε μετανάστη στη Λωζάνη όπου η περιπολία τον χαιρέτισε πριν του ζητήσει στοιχεία και καθόταν σε απόσταση.

Εδώ φαντάζομαι όλοι έχουμε δει σκηνές εξευτελισμών στη διάρκεια εξακρίβωσης.Επίσης ο χημικός πόλεμος που γίνεται εδώ δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο και ΚΑΜΙΑ μονάδα καταστολής διαδηλώσεων τουλάχιστον στην Ευρώπη δεν οπλοφορεί.Μην πω που είναι αρματωμένοι σαν αστακοί.

Τώρα αν η αστυνομία αναφοράς για σένα είναι της Νιγηρίας,πάω πάσο.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Aυτό λέω, θες την αστυνομία μέχρι εκεί που σε βολεύει...

Αυτό που δεν μπορείς να κατανοήσεις
Μιλήσαμε σε δύο ποστ μόνο.
Καλύτερα μη βγάζεις συμπεράσματα για το τι με βολεύει και για το τι μπορώ να κατανοήσω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τώρα αν η αστυνομία αναφοράς για σένα είναι της Νιγηρίας,πάω πάσο.
Ιταλοί αστυνομικοί ιππείς να κυνηγάνε σε πλατείες Σομαλούς μετανάστες που πουλάγαν μικροπράγματα με απίστευτη βιαιότητα, Πολώνοι αστυνομικοί στην Κρακοβία να μπαγλαρώνουν άτυχο άστεγο που κ@@@ραγε σε ένα πάρκο, Νορβηγοί αστυνομικοί στο Όσλο να χτυπάνε με γκλομπς μεθυσμένους που τσακώνονταν έξω απ'τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό... αυτά απλά δε γίνονται στην Ελλάδα, είπαμε εδώ μπορεί να καταστρέφεται το κέντρο της Αθήνας για βδομάδες και η αστυνομία να είναι παρατηρητής!

Μιλήσαμε σε δύο ποστ μόνο.
Καλύτερα μη βγάζεις συμπεράσματα για το τι με βολεύει και για το τι μπορώ να κατανοήσω.
Τη δυνατότητα κρίσης των ποστς σου την κρατάω για τον ευατό μου, όπως και εσύ κρίνεις τα δικά μου.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
ρε μαλτάκια ειλικρινά δε μπορώ να δεχτώ τον τρόπο σκέψης σου.

Λες ότι όλοι οι ματατζήδες είναι βλαμένοι και όλοι οι μπάτσοι ανοίγουν κεφάλια και το δικαιολογείς επειδή εσύ έχεις έρθει αντιμέτωπος με κάποιους σε πορείες και έχεις συναναστραφεί με 1-2 απο αυτούς. μετά λές ότι στον υπόλοιπο κόσμο οι αστυνομικοί είναι ευγενικοί με τους μετανάστες γιατί είδες ένα περιστατικό... στη Λωζάνη. στις ΗΠΑ έχεις δεί έλεγχο σε μεξικανό μετανάστη?
και το συμπέρασμα είναι ότι όποιος λέει το αντίθετο δεν έχει πάει ποτέ σε πορεία και επειδή δεν έχει δει αυτά που είδες εσύ δε ξέρει τίποτα για το θέμα. έχεις έναν εγωκεντρισμό που επισκιάζει το δίκιο σου.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω δει απίστευτες και εντελώς απρόκλητες σκηνές βιαιότητας από τους ταγματασφαλίτες αυτούς και γι'αυτό είμαι τόσο απόλυτος.Ειδικά σε ότι αφορά αυτούς τους εγκληματίες.

Όταν ένας συντηρητικός σαν τον Ζίγδη τους αποκαλούσε ΕΣ-ΕΣ και ζητούσε την κατάργησή τους,τι παραπάνω να πω εγώ που είμαι και "ακραίος".
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Τη δυνατότητα κρίσης των ποστς σου την κρατάω για τον ευατό μου, όπως και εσύ κρίνεις τα δικά μου.
Εννοείται ότι μπορείς να κρίνεις τα ποστ μου, αφού γράφουμε σε δημόσιο φόρουμ. Να μην κρίνεις τη νοημοσύνη και το χαρακτήρα μου σου ζήτησα. Μια γνώμη εξέφρασα που τυχαίνει να είναι αντίθετη από τη δική σου, και θεωρώ ότι μίλησα κόσμια.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
είναι το ίδιο πράγμα με το να εξισώνεις την υγιή αριστερά με τη 17Ν. πιο πολύ κακό κάνει αυτή η λογική απο το να δείχνει τα στραβά των εκάστοτε 'κακών' είτε αυτοί είναι ματατζήδες είτε διαδηλωτές είτε μετανάστες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom