Oι Άθλιοι...

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Συγνώμη αν το ποστ μου προηγουμένως προκάλεσε "δεύτερο γύρο". Ήθελα να κάνω ένα σχόλιο γιατί με έπνιγε και πίστεψα θα τελειώσει εκεί. Τη στενομυαλιά και πώρωση του maltakia δε βρίσκω λόγο να τη ξανασχολιάσω, θα του αλλάξω εγώ τώρα άποψη για τη ζωή, και μάλιστα μέσα από δημόσιο φόρουμ; Ούτε εγώ θέλω ούτε αυτός. Αυτό που ζητώ είναι - όπως διαγράφονται ως ρατσιστικά τα σχόλια άλλων που (κάκιστα) βρίζουν μετανάστες, έτσι να αντιμετωπίζονται και όσα σχόλια βρίζουν (αν επιχειρηματολογούν είναι χρήσιμα) την αστυνομία, τους παγωτατζήδες, τους ταξιτζήδες, τους λαχειοπώλες κλπ.

Άντε, αυτά. Καλή καρδιά.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Οπότε:

''αφού ένας ματατζής άνοιξε ένα κεφάλι => όλοι οι ματατζήδες ανοίγουν κεφάλια => συνεπώς όλοι οι μπάτσοι ανοίγουν κεφάλια.''
.

maltakia,αν μου επιτρέπεις τη παρέμβαση,όλη η ουσία αυτής της συζήτησης βρίσκεται στις παραπάνω συνεπαγωγές...νομίζω πως θέλουν να σου πουν,πως επειδή πράγματι κάποιοι των ΜΑΤ(περισσότερο)και της Αστυνομίας(λιγότερο)κάνουν κατάχρηση εξουσίας,χτυπούν εξευτελίζουν,ανοίγουν κεφάλια,κτλ.δεν σημαίνει πως όλοι κάνουν το ίδιο..
το αντίθετο( δηλ. η πρόταση:όλοι ανοίγουν κεφάλια)είναι αυθαίρετο συμπέρασμα και άδικη γενίκευση..και πριν βιαστείς να με κατατάξεις στους "απέναντι",να σου πω πως και εγώ έχω δει ν΄'ανοίγουν κεφάλια,να προβοκάρουν διαδηλώσεις,για ν΄ανοίξουν κεφάλια..
αλλά και να φυγαδεύουν άτομα(εννοώ αστυνομικοί) από διαδηλώσεις με σκοπό να μην τους ανοίξουν συνάδελφοί τους τα κεφάλια..
και γενικότερα να πω,πως κάθε τι απόλυτο συνήθως δεν επαληθεύεται από τη λογική και τη ζωή...άρα είναι εκτός από άδικο και παρακινδυνευμένο...
με τη λογική πως το απόλυτο είναι εν δυνάμει φασιστικό..ας το σκεφτούμε λίγο αυτό σαν ιδέα..:D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ANEL σε ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις.
Κι έτσι μ'αυτά και μ'αυτά είμαι ρατσιστής και φασίστας εν τέλει.

Τότε μάλλον οι απέναντι μου θα είναι οι αντιεξουσιαστές και οι ακροαριστεροί υποθέτω......και δεν τους φαίνεται.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.882
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τα δύο άκρα συγκλίνουν
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ANEL σε ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις.
Κι έτσι μ'αυτά και μ'αυτά είμαι ρατσιστής και φασίστας εν τέλει.

Τότε μάλλον οι απέναντι μου θα είναι οι αντιεξουσιαστές και οι ακροαριστεροί υποθέτω......και δεν τους φαίνεται.
ή εγώ δεν εκφράστηκα σωστά ή εσύ δεν κατάλαβες καλά..
άρα διευκρινίζω:

1.δεν έκανα και δεν ήθελα να σου κάνω καμιά υπόδειξη..μόνο τη γνώμη μου είπα και ανέφερα κάτι απ΄την εμπειρία μου.

2.ποτέ δεν είπα πως είσαι ρατσιστής και φασίστας,γιατί απλώς δεν πιστεύω πως είσαι κάτι απ΄τα 2.

3.η ταμπέλα που δίνει κάποιος στον εαυτό του(αντιεξουσιαστής,ακροαριστερός,κτλ) ή του δίνουν οι άλλοι,δεν τον κάνει αυτόματα ούτε δημοκράτη, ούτε καλύτερο άνθρωπο...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
3.Ασφαλώς και η ταμπέλα δεν κάνει τον άνθρωπο.Οι πράξεις του και η καθημερινή στάση ζωής τον κάνουν.Όπως και τα ιδανικά στα οποία προσβλέπει.

Αλλά εδώ δεν φιλοσοφούμε.Αναλύουμε κάποια στοιχεία της πραγματικότητας.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι απλό... ποιά ακριβώς είναι η δουλειά του ΜΑΤΑΤΖΗ??

Δουλειά του δεν είναι η βίαιη καταστολή πορειών και διαδηλώσεων? Με λίγα λόγια, δεν είναι δουλειά του να πλακώνει τον κόσμο στο ξύλο?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όπως και του νταβατζή.Εξού κι οι ομοιότητες στα επαγγέλματα.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
η αντίδραση της αντίδρασης ώ αντίδραση με καθαρό μυαλό μηδέν. χίλια διαφορετικά άτομα να του πούν ότι δεν έχει δίκιο αυτός θα επιμένει. άσε πιά αυτή η μάστιγα με τις ταμπέλες, ο ένας φασίστας, ο άλλος κομμούνι, ο τρίτος έτσι και ο τέταρτος γιουβέτσι. αυτή η νοοτροπία του περασμένου αιώνα έχει καταντήσει αηδία.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για μισό λεπτό ρε παίδες γιατί μάλλον έχετε χάσει τη μπάλα.Τι ταμπέλες και ξεταμπέλες.Όταν λες συγκεκριμένα πράγματα κατατάσσεσαι ή έστω συντάσσεσαι ιδεολογικά με συγκεκριμένες ιδεολογίες.Αρέσει δεν αρέσει έτσι είναι.Δεν είναι θέμα ταμπέλας.Όπως όταν πανηγυρίζεις με γκολ του Σισέ λέγεσαι Παναθηναϊκός,όταν φωνάζεις έξω οι ξένοι λέγεσαι φασίστας.

Τελεία και παύλα.Άντε γιατί αυτό το απολιτίκ έχει παραγίνει.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μάλιστα απ'το να μην έχω καμία ταμπέλα,προτιμώ να φοράω μία φαρδιά πλατιά στο μέτωπο.Δεν φοβάμαι ούτε κρύβω αυτό που είμαι.Αν δεν αρέσει σε κάποιον δικαίωμά του,όλα τα υπόλοιπα τα συζητάμε.

Και εκατό να μου πουν το άσπρο μαύρο εγώ πάλι άσπρο θα το βλέπω,κοιταχτείτε οι υπόλοιποι ή βγάλτε τα γυαλιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.967
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom