Ιταλία Omerta..Πάσχα αλά Ιταλικά...

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία αρχή sapienza! Δεύτερη φορά στο ίδιο μέρος, άρα θα περάσατε πιο χαλαρά και θα χαρήκατε περισσότερο τις ιταλικές απολαύσεις! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Για λέγε... για λέγε... Δεν έχω πάει ποτέ στο Παλέρμο και περιμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια της ιστορίας σου :lol:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Η επόμενη μέρα είχε μόλις ξημερώσει.. Αφού πήραμε το λιτό πρωινό μας στο ξενοδοχείο, ξεκινήσαμε για μια ημερήσια εκδρομή.. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο και από κοινού αποφασίσαμε να κατευθυνθούμε προς την Erice, μια μόλις ώρα έξω από το Παλέρμο… Πριν αφήσουμε τη πόλη κάναμε μια στάση στο στάδιο της Παλέρμο,Favorita,μιας και είχαμε να εκτελέσουμε κάποιες παραγγελιές φίλων και γνωστών.. Να τονίσω εδώ ότι παρόλο που πρόκειται για μια μεγάλη ομάδα, αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη τέταρτη θέση της κατηγορίας, δεν διαθέτει επίσημη μπουτίκ, γενικά μη φανταστείτε ότι το γήπεδο είναι κάτι το ιδιαίτερο… Για ενθύμια της Παλέρμο, κατευθυνθείτε στη Piazza Leoni στο Palermo point…palermopoint
Αποστολή εξετελέσθη και επιτέλους αφήνουμε την πόλη… Μπαίνουμε και πάλι στο αυτοκίνητο και ξεκινάμε την πορεία μας για Erice…Σε κάποιο σημείο της διαδρομής αφήσαμε την autostrada και κινηθήκαμε παραλιακά ώστε να απολαύσουμε το τοπίο που ήταν μοναδικό… Ανηφορίζοντας και μετά πολλές στροφές φτάσαμε στην Erice, που πραγματικά ήταν επιβλητική με το κάστρο της, τα πλακόστρωτα και τα στενά δρομάκια…
View attachment afarm3.static.flickr.com_2679_4514570815_60f16187d9.jpg
afarm5.static.flickr.com_4050_4514568733_d73e594836.jpg

Ήταν σα να είχα μεταφερθεί σε μια άλλη εποχή, μέσα από τις φωτογραφίες σίγουρα δε μπορεί κανείς εύκολα να περιγράψει τη πόλη..!!! Πολύ γραφική, με εκκλησίες , πέτρινα σπίτια, καθαρά πάρκα, ήταν όλα πανέμορφα… Σε μια πλατεία βρήκαμε ένα συμπαθητικό εστιατόριο όπου και καθίσαμε να ξεκουραστούμε και να δειπνήσουμε.. Στη συνέχεια και πάλι βόλτα στα γραφικά λιθόστρωτα , φωτογραφίες, κι αναχώρηση μιας κι ώρα είχε πλέον περάσει…
afarm5.static.flickr.com_4046_4515534344_d8968ddaf6.jpg

afarm5.static.flickr.com_4071_4515554448_a04ab5d8e6.jpg

Ένα πέρασμα στα γρήγορα από Trapani ,που μπορώ να πω ότι δε με συγκίνησε τόσο… Στην επιστροφή κάναμε μια στάση στη Segesta με σκοπό να επισκεφτούμε το δωρικό ναό και το αρχαίο θέατρο, αλλά.. αποφασίσαμε να τα αφήσουμε τελικά για μια άλλη φορά μιας και ήταν γεμάτη από πούλμαν με τουρίστες και σίγουρα θα χρειαζόταν πολύ ώρα… Όπως προανέφερα η διαδρομή απ το Παλέρμο μέχρι την Erice είναι περίπου μια ώρα, η επιστροφή όμως ήταν το κάτι άλλο.. Μια ώρα λοιπόν ως το κέντρο της πόλης και σχεδόν άλλο τόσο για να διανύσουμε τη via della Liberta… Τρομερή κίνηση, το απόλυτο χάος.. Κι αφού φτάσαμε σχετικά κοντά στο ξενοδοχείο μας ήρθε η ώρα να βρούμε παρκινγκ!!! Άλλο ένα δράμα.. Μετά από πολύ ώρα βρίσκουμε μια θέση.. Θέλοντας όμως να είμαι σίγουρη ότι επιτρέπεται το παρκάρισμα αποφάσισα να ρωτήσω σε ένα εστιατόριο δίπλα.. «Συγνώμη, επιτρέπεται η στάθμευση», ρώτησα ένα γκαρσόνι.. –«Πού έχετε παρκάρει;» με ρώτησε εκείνος… -«Εδώ» ,απάντησα.. –«Αα, μην ανησυχείτε»… Και φώναξε τον Giuseppe… -«Μην ανησυχείς, θα σου προσέχω εγώ το αυτοκίνητο», μου είπε εκείνος… -«Δυόμιση ευρώ..» -«Δυόμιση ευρώ? Χρειάζεται εισιτήριο?» ,απάντησα εγώ.. –«Όχι, μην ανησυχείς θα σου το προσέχω εγώ», ξαναείπε ο Giuse, ένας μελαχρινός Παλερμιώτης με ροζ καπέλο με στρασάκια…. Έβαλα τα γέλια.. Δεν μπορούσα να κρατηθώ.. Δε ξέρω γιατί αλλά μου φάνηκε πολύ αστείο… -«Δεν πληρώνω εγώ τη μαφία», είπα στο φίλο μου, ενώ εκείνος επέμενε να τα δώσουμε πράγμα που τελικά κάναμε και όχι μόνο, αλλά του έδωσε επιπλέον αλλά 5 ευρώ ώστε να είναι σίγουρος… Ο Giuseppe εμφανώς ικανοποιημένος μας χαιρέτησε και μας εγγυήθηκε την προστασία του αυτοκινήτου μας!!!
Οι γνωστοί ως parcheggiatori, απ ότι μάθαμε αργότερα έχουν γίνει θεσμός στη Νότια Ιταλία.. Συνήθως η αμοιβή τους είναι ένα ευρώ προκειμένου να προσέχουν τα αυτοκίνητα των κατοίκων και των επισκεπτών.. Μάλιστα δυο μέρες αργότερα το θέμα για τους επιτήδειους παρκαδόρους ήταν πρωτοσέλιδο σε μεγάλη εφημερίδα μιας και απασχολεί ιδιαίτερα τις αρχές… Κατά την παραμονή μας στο Παλέρμο τους συναντήσαμε πολλές φορές μπροστά μας εν ώρα εργασίας…
Το βράδυ μετά από λίγη ξεκούραση επιλέξαμε το εστιατόριο Cin cin ,κοντά στο giardino Inglese προκειμένου να δοκιμάσουμε την κουζίνα του για την οποία είχα διαβάσει τα καλύτερα σχόλια μέσω του trip advisor… Πραγματικά, πόσο δίκαιο είχαν.. Άψογο σέρβις..Το τέλειο κρασί, οι απίστευτες γεύσεις και ένα επιδόρπιο θεϊκό ήρθε να μας αποτελειώσει!!!Ristorante Cin Cin - Via Manin 22 - Palermo
Ώρα για ποτάκι… Ένα τηλέφωνο στους Ιταλούς φίλους μας που μόλις είχαν απολαύσει την Carmen Consoli σε live concerto στο Teatro Golden και ραντεβού στη περιοχή Ballaro' για μπύρες και κρασάκι… Όλοι έξω από το μαγαζί με τις μπύρες ανά χείρας, η παρέα τέλεια, ότι καλύτερο για να περάσει ευχάριστα το βράδυ!!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μμμμ μπραβο sapi..... Μπλεξιμο με την mafia, νταλαβερια με τους parcheggiatori ....... Τελικα εισαι γεννημενη για το εγκλημα!
Ειχες και ωραια παρεα...... Για συνεχα.......
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
α...σα πολύ να ακριβηναν οι "παρκαδοροι"στο Παλέρμο...πριν ένα χρονο στο Μοντέλο μας ζήτησαν μονο ένα ταπεινο ευρουλάκι....
μπράβο Σοφία ωραιο το μέρος που επισκεφθηκατε και φυσικά τα τιπ για εστιατόρια είναι παντα ευπροσδεκτα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οι γνωστοί ως parcheggiatori, απ ότι μάθαμε αργότερα έχουν γίνει θεσμός στη Νότια Ιταλία.. Συνήθως η αμοιβή τους είναι ένα ευρώ προκειμένου να προσέχουν τα αυτοκίνητα των κατοίκων και των επισκεπτών..
κυριαρχούν και στη Ρώμη και στο βορρά σε ορισμένες περιοχες. φυσικά και τα βράδια. όπως και έξω από νυχτερινά μαγαζιά στην Ελλάδα με πολύ πολύ υψηλότερη ταρίφα..πρόσφατα διαπίστωσα ότι επεκτάθηκαν και το πρωί έξω από καφετέριες στον Πειραιά! έλεος!
είναι βολικό πάντως το σύστημα. σε αντίθεση με την Ελλάδα το αντίτιμο είναι πολύ χαμηλό γι αυτό που σου προσφέρει...
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Οι γνωστοί ως parcheggiatori, απ ότι μάθαμε αργότερα έχουν γίνει θεσμός στη Νότια Ιταλία.. Συνήθως η αμοιβή τους είναι ένα ευρώ προκειμένου να προσέχουν τα αυτοκίνητα των κατοίκων και των επισκεπτών..
Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν τελικά αρνιόσασταν να δώσετε αυτό το ποσό :roll: Υπήρχε περίπτωση το αυτοκίνητό σας να κάνει φτερά ή να το έχουν "τσαλακώσει"; Ρωτάω γιατί πριν λίγα χρόνια όταν ζήτησαν ένα μικρό ποσό σε αντίστοιχη περίπτωση στη Ρώμη από έναν φίλο, εκείνος αρνήθηκε να το δώσει και μετά μέχρι να πάμε να το πάρουμε από εκεί που το είχαμε αφήσει, εγώ καθόμουν σε αναμμένα κάρβουνα... Αν το αυτοκίνητο βέβαια ήταν δικό μου, δεν υπήρχε περίπτωση να μη δώσω το ποσό που μου ζήτησαν.
 
Last edited by a moderator:

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν τελικά αρνιόσασταν να δώσετε αυτό το ποσό :roll: Υπήρχε περίπτωση το αυτοκίνητό σας να κάνει φτερά ή να το έχουν "τσαλακώσει"; Ρωτάω γιατί πριν λίγα χρόνια όταν ζήτησαν ένα μικρό ποσό σε αντίστοιχη περίπτωση στη Ρώμη από έναν φίλο, εκείνος αρνήθηκε να το δώσει και μετά μέχρι να πάμε να το πάρουμε από εκεί που το είχαμε αφήσει, εγώ καθόμουν σε αναμμένα κάρβουνα... Αν το αυτοκίνητο βέβαια ήταν δικό μου, δεν υπήρχε περίπτωση να μη δώσω το ποσό που μου ζήτησαν.
Πραγματικά δε ξέρω..Μπορεί και να μη γινόταν τίποτε..Η αλήθεια είναι οτι δεν το διακινδυνεύεις εύκολα εδώ που τα λέμε..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ημέρα Τετάρτη…
Σήμερα το πρόγραμμα μας θέλει και πάλι βόλτα εκτός πόλης…
Ένα μέρος που μ έκανε να επαναλάβω αυτό το ταξίδι ήταν η Cefalu.. Από πέρσι με είχε μαγέψει.. Τα σχέδια αρχικά ήταν να καταφέρουμε φέτος να συναντηθούμε εκεί με το φίλο Samion , δυστυχώς όμως οι ημερομηνίες και πάλι δεν συνέπεσαν..
Φτάνουμε στον κεντρικό σταθμό του Παλέρμο κι από εκεί σε μια περίπου ώρα ήμασταν κι όλας στην Cefalu… Ο καιρός ήταν υπέροχος, λιακάδα, με ένα απαλό αεράκι, ότι καλύτερο για να κάνουμε τη βόλτα μας.. Ξεκινήσαμε τη γνωστή διαδρομή.. Πέρσι άλλωστε είχα αφιερώσει δυο μέρες εκεί..
afarm3.static.flickr.com_2348_4514573023_f28c6fa45a_b.jpg

Ξεκινήσαμε ένα περίπατο μέχρι το Duomo κι από εκεί στο cafe del molo… Ένα στάνταρ σημείο για φωτογραφίες.. Καθίσαμε σ ένα παγκάκι, λιαζόμασταν ευχάριστα και κοιτούσαμε το τοπίο.. Στη συνέχεια περάσαμε από το Lavatoio και από εκεί συνεχίσαμε ως την παραλία…Αν και νωρίς ίσως έλεγε κανείς, αρκετός κόσμος έκανε μπάνιο..

afarm5.static.flickr.com_4008_4515211598_f35e1ab42b.jpg

Ζήλεψα πάρα πολύ.. Φυσικά και είχα πάρει μαζί μου μαγιό, η παρέα όμως δεν ήθελε μπάνιο..
Δεν πειράζει.. Το σίγουρο είναι ότι θα γυρίσω κάποια μέρα!!!
Για φαγητό επιλέξαμε και πάλι το Il Normano, πρόταση που είχε κάνει πέρσι η Dafni και είχα ξαναεπισκεφτεί… Ο συμπαθέστατος σερβιτόρος όταν άκουσε πως ερχόμαστε ειδικά στο εστιατόριο τους για δεύτερη χρονιά μας κέρασε από ένα ποτήρι malvasia και ένα antipasto.. Άλλη μια φορά η επιλογή μας στο φαγητό ήταν εξαιρετική , πήραμε το δρόμο της επιστροφής με μια πολύ γλυκιά ανάμνηση…
Γυρίσαμε στο Παλέρμο πριν πάμε στο ξενοδοχείο κάναμε την καθιερωμένη στάση στη gelatteria του Ciccio που γινόταν το αδιαχώρητο όπως πάντα, και βρίσκεται δίπλα στο σταθμό…
Λίγη ξεκούραση, μια βόλτα από το Quatro Canti και το Cattedrale και φύγαμε για δείπνο..
afarm3.static.flickr.com_2385_4514577109_795458062f.jpg

afarm5.static.flickr.com_4025_4514581227_e30cb790e3.jpg

Πολύ φαγητό στη Σικελία, πολύ φαγητό…Σήμερα επιλέξαμε να «τσιμπήσουμε» κάτι στην Antica Focacceria di San Francesco… Καθίσαμε στα έξω τραπέζια, γινόταν χαμός από κόσμο…Είχα ακούσει ο ιδιοκτήτης της, είναι από τους λίγους που δεν πληρώνουν το πίτσο στη μαφία.. Αναρωτιέμαι αν αυτό ισχύει, πράγμα αρκετά δύσκολο να ξεφύγει απ τα πλοκάμια της μια τόσο κερδοφόρα επιχείρηση…
Όσοι πρόκειται να επισκεφτείτε το Παλέρμο, να την τιμήσετε δεόντως.. Νομίζω ότι ήταν ίσως η καλύτερη επιλογή… Ωραία τα εστιατόρια, δε λέω, πολύ καλό φαγητό, αλλά η Foccaceria είναι απλά must!!!
afarm3.static.flickr.com_2041_4514579121_0d6838176f.jpg

Στο τέλος του δείπνου ο Gaitano, ο σερβιτόρος μας, μας έφερε ένα δίσκο με γλυκά προκειμένου να διαλέξουμε.. Δύσκολη επιλογή, ήταν όλα ένα κι ένα… Πίνουμε κι ένα εσπρεσσάκι κι επιστροφή στο ξενοδοχείο…
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
θέλω παγωτο στον Ciccio και φαγητο στη foccaceria τώρα!!!!
υστερία κοντεύω να παθω από τη ζήλια μου ...γλυκό βασανηστήριο οι περιγραφές σου...σα να τα ξαναζω τώρα....
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
θέλω παγωτο στον Ciccio και φαγητο στη foccaceria τώρα!!!!
υστερία κοντεύω να παθω από τη ζήλια μου ...γλυκό βασανηστήριο οι περιγραφές σου...σα να τα ξαναζω τώρα....
Άσε άσε.. Εγώ να δείς!!!Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφίες απ τα φαγητά, μόνο λίγες που θα ποστάρω αργότερα απ το εστιατόριο των θείων στη Καλαβρία.. Θα δινα τα πάντα τώρα για ένα κομμάτι πίτσα στη Foccaceria κι ένα παγωτάκι στο καπάκι!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Η επόμενη μέρα θα ήταν η τελευταία μας στο Παλέρμο..
Τα περισσότερα αξιοθέατα τα είχα δει στο προηγούμενο ταξίδι, φυσικά δεν είχα κανένα πρόβλημα να τα ξαναδώ και πόσο μάλλον να τα δείξω στο συνταξιδιώτη μου..
Παρόλα αυτά αποφασίσαμε να είμαστε πιο χαλαροί, άλλωστε είχαμε από κοινού και λίγο την ανάγκη για ξεκούραση.. Σηκωθήκαμε λοιπόν αργά, χάσαμε το πρωινό στο ξενοδοχείο και ξεχυθήκαμε στους δρόμους του Παλέρμο.. Το καλό στο Παλέρμο είναι ότι τα βασικά αξιοθέατα μπορείς να τα γυρίσεις με τα πόδια.. Χαλαρές λοιπόν βόλτες με τα πόδια, Via Maqueda, Via Roma, για χάζεμα στις βιτρίνες , μια στάση στο ιστορικό καφέ Spinnato στη Via Principe Di Belmonte για καφέ και μια cassata όπως αρμόζει στην κατάσταση.. Ένα από περσινά μου απωθημένα ήταν που δεν πρόλαβα να τεστάρω το εστιατόριο il Cambusone που είχα ακούσει από μέλη του φόρουμ.. Έτσι αυτή τη φορά, είχα φροντίσει να έχω τραπέζι!!! Το Cambusone βρίσκεται ακριβώς πίσω απ το Teatro Massimo.. Καθίσαμε στο τραπέζι μας κι ο σερβιτόρος μας κατεύθυνε στο μπουφέ όπου βρίσκονταν τα ορεκτικά.. Ένας τεράστιος μπουφές με κάθε λογής σιτσιλιάνικο ορεκτικό, τα περισσότερα με θαλασσινά , μελιτζάνες, και σαρδέλες.. Πραγματικά δεν ήταν δυνατόν να μετρήσω το πόσα διαφορετικά πιάτα υπήρχαν.. Γέμισα το πιάτο μου προκειμένου να δοκιμάσω όλες αυτές τις διαφορετικές γεύσεις, πράγμα που ήταν αδύνατον..!!! Ένα μπουκάλι κρασί κι έρχεται το πρώτο πιάτο… Ριζότο με θαλασσινά και μακαρονάδα με μπρόκολο.. Έπειτα στο τραπέζι μας έφτασαν αλλά δυο πιάτα με θαλασσινά.. Καλαμαράκια, γαρίδες, κτλ…Νόμιζα ότι κάπου εδώ φτάνει τελειώνει το φαγητό.. Λάθος!!! Κυρίως, μια πιατέλα με φρέσκο ψάρι στη σχάρα.. Δεν είναι δυνατόν να τα φάμε όλα αυτά!!! Κοντεύαμε ν αρρωστήσουμε.. Τέλος το γλυκό κι αυτό ήταν!!! Κι όμως για όλα αυτά η τιμή είναι στάνταρ.. 25€ τ άτομο!!!!!! Απλά απίστευτο!!!
Το βράδυ τιμήσαμε ακόμα μια φορά τη Focacceria μιας και είχαμε μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι!!!! Ένας ακόμη λόγος για να γυρίσω σύντομα πίσω…!!!
Στη συνέχεια το πρόγραμμα είχε ποτάκι με τη παρέα μας στο Palab bar-restaurant κοντά στο Cattedrale.. Πρόκειται για ένα μικρό μπαράκι στο οποίο γίνονται και εικαστικές εκθέσεις και κάποιες live εμφανίσεις…PALAB - Food Musique Wein Arte
Εκείνη την ημέρα ο φίλος μου Eugenio έπαιζε live με τη μπάντα του και μας είχε καλέσει!! Το κλίμα στο μαγαζί ήταν πολύ ωραίο, πίναμε κρασάκι και τραγουδούσαμε ιταλικά τραγούδια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.698
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom