Ιταλία Omerta..Πάσχα αλά Ιταλικά...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Την Παρασκευή ήταν η μέρα που έπρεπε να αποχαιρετήσουμε το Παλέρμο..
Ο συνταξιδιώτης μου αποχώρησε νωρίς το πρωί μιας κι έπρεπε να επιστρέψει στην Αθήνα κι εγώ θα έφευγα αργότερα.. Η πτήση του με την Alitalia με ανταπόκριση μέσω Ρώμης και με stopover μικρότερο από ώρα κι όμως έφτασε στην ώρα της στην Αθήνα και χωρίς καμία απώλεια…
Εγώ πάλι θα έφευγα αργότερα με προορισμό την Καλαβρία.. Πήρα το πρωινό μου στο ξενοδοχείο παρέα με την κα. Ελίνα η οποία ήταν πάντα πρόθυμη να μιλήσει για την πόλη της, να δώσει πληροφορίες και να βοηθήσει σε οτιδήποτε χρειαζόμουν.. Έκανα μια τελευταία βόλτα στο Παλέρμο, ήπια ένα τελευταίο εσπρεσσάκι απέναντι απ το Cattedrale και γύρισα στο ξενοδοχείο να πάρω τις αποσκευές μου κι ένα ταξί για να πάω στο κεντρικό σταθμό απ όπου θα έπαιρνα το λεωφορείο για τη Μεσσήνα.. Τα ταξί γενικά πανάκριβα 15 ευρώ για μια μικρή απόσταση, δυστυχώς όμως δε μπορούσα να τα αποφύγω.. Απ τη via P.Balsamo πήρα το λεωφορείο της SAIS και σε δυόμιση ώρες είχα φτάσει στη Piazza della Repubblica της Μεσσήνα.. Ξανά ταξί μέχρι τα traghetti dello stato, (που έχουν πιο συχνά δρομολόγια) ,αλλά 15 ευρουλάκια έκαναν φτερά, και πέρασμα στη Καλαβρία σε λιγότερο από μισή ώρα.. Στη Villa San Giovanni με περίμενε ο αγαπημένος μου θείος και από εκεί φύγαμε για την Bagnara… Ο δρόμος αυτή τη φορά πιο σύντομος , μιας κι έχουν επισκευάσει ένα κομμάτι που τα τελευταία χρόνια ήταν κλειστό, πλέον όμως χάνεις τη μαγεία της Σίλα μιας και τώρα δεν περνάμε από μέσα…
Ήταν πλέον απογευματάκι.. Μετά από ένα θερμό καλωσόρισμα απ τα συγγενικά μου πρόσωπα κι ένα καλό γεύμα στο εστιατόριο αποσύρθηκα για ξεκούραση!!!
Μια βόλτα στη παραλία της Bagnara που τόσο μου είχε λείψει ..Ένιωθα σα να γύρισα στο σπίτι μου, όλα ήταν γνώριμα, σε κάθε βήμα χαιρετούσαμε και κάποιον γνωστό, ανταλλάζαμε ευχές λόγω των ημερών, πραγματικά αισθάνθηκα σα να είμαι στο χωριό μου!!! Νομίζω πως θα μπορούσα να ζήσω εκεί….
Το βράδυ πάλι πέρασε χαλαρά , κάνοντας δημόσιες σχέσεις στο εστιατόριο των θείων μου, παίζοντας με την ανηψιά μου κι απολαμβάνοντας τα τοπικά πιάτα!!!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Μπορεί τα taxi να ναι τσουχτερά,
αλλά αποζημειώνεσαι από το φαγητό και μάλιστα με θαλασσινά.
Μ όλη αυτή την περιγραφή των εδεσμάτων και των παγωτών
μ άνοιξε η όρεξη κι είναι ακόμα πρωί.:(
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μεγάλο Σάββατο, και ξημέρωσε μια ηλιόλουστη ημέρα… Αφού πήραμε το πρωινό μας στη Μπανιάρα, πήραμε το αυτοκίνητο και ξεκινήσαμε μια μίνι εκδρομούλα.. Ο προορισμός σήμερα θα ήταν η Τροπέα!! Περίπου μια ώρα έξω από την Μπανιάρα, ήταν ένας προορισμός που μου είχε μείνει απωθημένο απ το προηγούμενο ταξίδι μου στη Καλάμπρια… Στο δρόμο κάναμε μια στάση πάνω από τη Nicotera , προκειμένου να θαυμάσουμε την υπέροχη θέα…
afarm3.static.flickr.com_2804_4531525845_ba4945d247.jpg

Στην Τροπέα για καλή μας τύχη βρήκαμε σχετικά εύκολα να παρκάρουμε, κάτι που ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες είναι θέμα τύχης μιας κι είναι ιδιαίτερα δημοφιλής τουριστικός προορισμός… Καθίσαμε για ένα καφέ σε ένα σημείο με πολύ όμορφη θέα, την εκκλησία στην isola bella.. Δεξιά κι αριστερά η θάλασσα, τα νερά είχαν υπέροχο χρώμα κι άλλη μια φορά ζήλευα απίστευτα αυτούς που έκαναν το μπανάκι τους!!
afarm3.static.flickr.com_2052_4515220078_fbba639be0.jpg

afarm5.static.flickr.com_4071_4531488499_d719f04601.jpg

Αργότερα κατεβήκαμε μια βόλτα μέχρι τη θάλασσα, ήρθα πιο κοντά στο στοιχείο μου λοιπόν- πήραμε λίγο ήλιο και ξανά ανάβαση, πράγμα δύσκολο με τόση ζέστη.. Χαθήκαμε μέσα στα στενά σοκάκια της Τροπέας, πολλές φορές νόμιζα ότι βρισκόμουν στην παλαιά πόλη της Κέρκυρας, κάτι που παραδέχτηκε κι ο θείος.. Λίγο πιο πάνω, κοντά στο σχολείο, σταματήσαμε για πίτσα σε μια πιτσαρία με το μέτρο και δοκιμάσαμε πίτσα με nduja..
Λίγο πικάντικη, αλλά πολύ νόστιμη!!! Φεύγοντας απ την Τροπέα δε παραλείψαμε να πάρουμε κάποια ενθύμια όπως neonata, pepperoncino και nduja…
afarm5.static.flickr.com_4049_4531491385_7386616594.jpg

afarm5.static.flickr.com_4064_4532127448_8b8a4274c4.jpg

Στην επιστροφή κάναμε ένα πέρασμα απ ένα άλλο πολύ όμορφο μέρος με πανοραμική θέα.. Το Capo Vaticano… Κάθισα σ ένα παγκάκι, αγνάντευα τη Στρόμπολη, το τοπίο, αχ, γι αυτό αγαπώ τόσο την Ιταλία..
afarm5.static.flickr.com_4036_4515226172_0b6edbd1a6.jpg

afarm5.static.flickr.com_4060_4532162444_de0e554ddc.jpg

Επιστροφή στο σπίτι, απόγευμα.. Έπεσα λίγο για ύπνο και σηκώθηκα για να ετοιμαστώ για το βράδυ.. Άραγε πώς θα ήταν η Ανάσταση στη Καλαβρία? Αργότερα πέρασε η ξαδέρφη μου η Maria Luce μαζί με τη φίλη της Serena.. Θα ξεκινούσαμε με φαγητό.. Αποφασίσαμε να πάμε στη πιτσαρία του Nino, κοντά στο λιμάνι.. Πάλι πίτσα, αλλά δε με πείραζε καθόλου.. Απ ότι κατάλαβα στην Ιταλία προφανώς δεν νηστεύουν το Πάσχα.. Κοίταζα το ρολόι μου, ενώ τσάκιζα ένα κομμάτι πίτσα.. Ήταν η ώρα που στην Ελλάδα γιορτάζαμε το Ορθόδοξο Πάσχα…” Δεν θα πάμε στην εκκλησία?”-ρώτησα τα κορίτσια.. “Μπα ” μου απάντησαν.. Τότε ξεκίνησα να τους λέω πώς γιορτάζουμε στην Ελλάδα.. Αυτές μου είπαν πώς γίνεται λειτουργία στην εκκλησία όλο το βράδυ, αλλά δεν συνηθίζουν να πηγαίνουν όπως εμείς.. Μεσάνυχτα, ξανακοίταζα το ρολόι.. Τίποτα, δεν άκουσα ούτε μια καμπάνα, ένα βεγγαλικό, τζίφος.. Είχα κάνει και παλαιότερα Πάσχα στην Ιταλία, συγκεκριμένα στην Φλωρεντία, αλλά σε ορθόδοξη εκκλησία.. Φύγαμε από την πιτσαρία και κατευθυνθήκαμε στην κεντρική πλατεία της Μπανιάρα, όπου ήταν μαζεμένοι όλοι οι νέοι και οι φίλοι των κοριτσιών.. Πολύς κόσμος, πάνω κάτω κι όμως μου έκανε εντύπωση που δεν υπήρχε ένα νυχτερινό μαγαζί με τόσο νεολαία παρά μόνο κάτι gelaterie και μια καντίνα στην παραλία που κάποιοι προτιμούσαν να πάρουν το ποτό τους και να καθίσουν στα πλαστικά τραπεζάκια.. Η νεολαία συνήθως πηγαίνει στη Σίλα ή στη Ρέτζιο μου εξήγησαν.. Αφού κι εμείς περάσαμε αρκετή ώρα στην πλατεία κάνοντας σοσιαλάιζινγκ , μαζέψαμε την παρέα, επιβιβαστήκαμε στ αυτοκίνητα και κατευθυνθήκαμε στη Ρέτζιο για ποτάκι!!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Νέα πράγματα μας μαθαίνεις σάπι...! Μπράβο!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τι ωραία ιστορία! Υπέροχες περιγραφές, τέλειες φωτογραφίες και φοβερά tips! Τhank you!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
κατι που θυμιζει η τελευταια περιγραφη... την ανασταση στο βελγιο.. ε ξοφλα?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
κατι που θυμιζει η τελευταια περιγραφη... την ανασταση στο βελγιο.. ε ξοφλα?
ΡΕ τι θα γινει θα σταματησεις να ποσταρεις , μπας και κλεισουμε κανα εισητηριο????
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μιας και δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία σε παλαιότερο κομμάτι τις ιστορίας μου, ποστάρω εδώ το βιντεάκι απ το concerto του Eugenio στο Palab στο Παλέρμο!!:clap:

 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αφηγηση made in italy απο την μέτρ του είδους sapienza
χιλια μπράβο Σόφη για τα κειμενα και τις φωτό ........
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μετά από ένα τρελό ξενύχτι, Κυριακή του Πάσχα.. Κι ο θείος μου ήθελε να πάρουμε πρωινό παρέα.. Ξύπνησα λοιπόν σχετικά νωρίς, φόρεσα τα καλά μου και κατευθυνθήκαμε στο αγαπημένο μας μπαρ.. Με προτροπή του θείου αντί για καφέ, που είχα τόση μα τόση ανάγκη – παράγγειλα μια γρανίτα καφέ και brioche τα οποία τα ρίχνουν μέσα στη γρανίτα και τα χτυπάνε αλύπητα!
Το πρωινό μας κερασμένο απ τον καταστηματάρχη του μπαρ που νομίζω πώς με γλυκοκοίταζε, χαχαχα, σοσιαλάιζιγνκ στο μπαρ μ όλους τους φίλους του θείου, πραγματικά στη Μπανιάρα αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στο χωριό μου, βήμα και καλημέρα, ειδικά εκείνη τη μέρα βαρέθηκα να χαιρετάω κόσμο και να ανταλλάσω ευχές…
Ο καιρός και σήμερα ήταν πολύ καλός, θυμόμουν πέρσι τέτοια εποχή δεν είχε σταματήσει να βρέχει, και πήγαμε βόλτα στην παραλία.. Φτάσαμε ως το μνημείο της Mia Martini, που έχει γεννηθεί στην Μπανιάρα, βασικά να πω ότι δεν έχουν κάνει και κάτι το ιδιαίτερο, κι από εκεί…
awww.webalice.it_miamartini_Curiosita_27_1187.JPG

Ο θείος με ρώτησε αν αντέχω.. Είχε βαλθεί να μ εξοντώσει.. Μετά από τέτοιο ξενύχτι, χωρίς καφέ, με τακούνια και ζέστη, ξεκινήσαμε ανάβαση σ ένα λόφο με σκάλες, θα μέτρησα καμιά εκατοσταριά… Η θέα μπορώ να πω ότι με αποζημίωσε, οκ, αλλά τι να το κάνεις? Τα έφτυσα η γυναίκα!!
afarm3.static.flickr.com_2044_4514592097_36e1e6df90.jpg

Στη συνέχεια πήγαμε και στην εκκλησία.. Χμμμ.. Μάλλον στις εκκλησίες.. Σε τρεις συγκεκριμένα.. Ο θείος μου εξήγησε ότι οι εκκλησίες έχουν υποστεί μεγάλες ζημιές απ το καταστροφικό σεισμό του 1908, μου έδειξε κομμάτια που έχουν μείνει σε ορισμένα σημεία της πόλης καθώς και το πόση έκταση είχαν στο παρελθόν οι εκκλησίες αυτές…
afarm5.static.flickr.com_4070_4541223804_1463f3fb0b.jpg


Απ το πρωί είχαν ξεκινήσει λειτουργίες και κατά το μεσημεράκι ξεκινούσαν την Affruntata… Πρόκειται για ένα έθιμο που έχουν στην Καλαβρία.. Απ την Chiesa della Madonna βγαίνει η Παναγία και περιφέρεται στην πόλη ,ενώ απ την chiesa del Rosario βγαίνει ο Χριστός.. Το απόγευμα, κι ενώ τόσες ώρες περιφέρονται στην πόλη , γίνεται η αναπαράσταση του χαρμόσυνου μηνύματος της Ανάστασης του Κυρίου και η συνάντηση τους!!
Επιστρέψαμε στο εστιατόριο. Σήμερα η θεία μου είχε ετοιμάσει αρνάκι στο φούρνο ειδικά για μένα.. Απ ότι παρατήρησα οι Ιταλοί δεν είχαν κάποια ειδική προτίμηση λόγω ημέρας… Μετά απ ένα καλό γεύμα, τα μάτια μου έκλειναν από τη νύστα.. Αποφάσισα να γυρίσω για λίγο στο σπίτι για ξεκούραση..Στο δρόμο όμως πέτυχα τη φίλη μου και ανιψιά της θείας μου Rossella και καθίσαμε λιγάκι να τα πούμε.. Αργότερα ήρθε και πάλι ο θείος να με πάρει.. Ήταν η ώρα που θα γινόταν η Affruntata.. Πήγαμε στο σπίτι του Gaetano, ενός φίλου μας, που ήταν ακριβώς πάνω στο σημείο που θα πραγματοποιούταν η αναπαράσταση… Ένα διαμέρισμα σε τρία επίπεδα, με μεγάλα μπαλκόνια.. Όλοι οι φίλοι του Gaetano είχαν μαζευτεί εκεί.. Η πόρτα χτυπούσε συνεχώς, μικροί μεγάλοι, όλοι ήρθαν να πιάσουν μια θέση στο μπαλκόνι.. Μας κέρασε καφέ και σπιτικά γλυκά και περιμέναμε.. Ήταν η πρώτη φορά που θα έβλεπα κάτι τέτοιο και μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον.. Κάποια στιγμή ακούστηκε η μπάντα.. Απ τη μια πλευρά του δρόμου ερχόταν η Παναγία.. Απ την άλλη , κατέβαινε ο Χριστός, δεν φαινόταν όμως.. Ο άγγελος έδωσε το χαρμόσυνο μήνυμα της Ανάστασης και τα νέα έφτασαν στην Παναγία..
afarm3.static.flickr.com_2796_4541225258_156edc6080.jpg

Ξαφνικά τα άρματα άρχισαν να τρέχουν και συναντήθηκαν, αυτό σημαίνει και η Affruntata!!!Βεγγαλικά, χειροκροτήματα και τα μεγάφωνα διαπασών να ακούγεται αλληλούια!!!
afarm3.static.flickr.com_2138_4514594193_e4c8e0b021.jpg

Μπορώ να πω ότι ήταν κάτι το διαφορετικό και μιας και δεν είχαμε κάνει Ανάσταση το προηγούμενο βράδυ – ε αυτό μπορώ να πω ότι μ έκανε λίγο να νιώσω Πάσχα!

Μιας κι είχε φτάσει πλέον τ απόγευμα, η φίλη μου Rossella πέρασε απ το σπίτι να με πάρει για να πάμε για απεριτίφ.!!! Αρχικά κάναμε βόλτα παραλία , όλος ο κόσμος έξω, ένας χαμός, χαιρετούρες και πάλι, δεν άντεχα άλλο σοσιαλάιζινγκ , παιδάκια στις πλατείες να παίζουν, όλος ο κόσμος πάνω κάτω στους δρόμους, ένα κανονικό νυφοπάζαρο… Μετά τη βόλτα μας σταματήσαμε σε ένα μπαρ με την παρέα της Rossella και πήραμε τα απεριτίφ μας!!! Αργότερα η παρέα μου, μου είχε ετοιμάσει ένα αποχαιρετιστήριο πάρτι στο εστιατόριο!!!Περάσαμε πολύ καλά!! Πολύ γέλιο και πολύ φαί.. Σε σημείο που πλέον ένιωθα άρρωστη!!!
afarm3.static.flickr.com_2769_4514605557_9539669845.jpg

afarm5.static.flickr.com_4006_4514603499_aff4d84ea8.jpg

Κλείσαμε με 4 διαφορετικά γλυκά κόλαση, και αποχαιρετιστήκαμε ανανεώνοντας το ραντεβού μας για το καλοκαίρι στην Κέρκυρα!!!
afarm5.static.flickr.com_4022_4515237756_b0d39e1bd5.jpg

afarm3.static.flickr.com_2792_4515235774_92e77d4906.jpg

afarm3.static.flickr.com_2282_4515233982_7b0cca5c09.jpg

afarm3.static.flickr.com_2679_4514595961_a1cc385e81.jpg

Την άλλη μέρα τα ξημερώματα πετούσα και πάλι με την Alitalia για Αθήνα!!!
Αγαπημένη Ιταλία – σε λίγες μέρες θα είμαι πάλι κοντά σου!!!

ΤΕΛΟΣ
 
Last edited by a moderator:

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αυτά τα γλυκά.. χάλια φαίνονται ρε παιδάκι μου... :D

Εύγε Σοφία, μία ακόμα ωραία ιστορία από τους γείτονες!!!

(το τακούνι αρνούμαι να το σχολιάσω...) :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom