Ισπανία Once you go abroad.... Ή αλλιώς ταξίδι στην Βαρκελώνη

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα

Το ομολογώ.... Είμαι travel junkie! Από τότε που έφυγα από το χωριουδάκι μου (κάπου στο νομό Χανίων - τόσο κοντά αλλά και τόσο μακριά από τον "πολιτισμό") ήθελα να να ανακαλύψω τον κόσμο.

Δουλεύω από τα 19 μου παράλληλα με τις σπουδές μου και έτσι μου δόθηκε η ευκαιρία από το 2007 να έχω γυρίσει ένα μεγάλο μέρος της Ελλάδος. Δεν ξέρω πώς, αλλά τόσα χρόνια είχαμε αφήσει τόσο πολύ στην άκρη το εξωτερικό. Λίγο οι άδειες, λίγο η άγνοια, λίγο ότι έχουμε μία υπέροχη χώρα.... Μετά όμως από το ταξίδι στην Βουδαπέστη είναι σαν να έριξε κάποιος λάδι στην φωτιά και την φούντωσε για τα καλά..... Έχω την αίσθηση ότι ο κόσμος είναι τόσο μεγάλος και η ζωή είναι τόσο λίγη... Νομίζω ότι δεν θα προλάβω να κάνω όσα θέλω.... Τουλάχιστον θα προσπαθήσω!

Φέτος τα πράγματα έγιναν με συνοπτικές διαδικασίες. Ο κουμπάρος μας θα μας έκανε δώρο γάμου τα εισιτήρια για έναν προορισμό της επιλογής μας. Η Βαρκελώνη έπεσε στο τραπέζι με συνοπτικές διαδικασίες. Έψαχνα ένα μέρος με θάλασσα και να συνδυάζει κάτι από κλασικές Ελληνικές διακοπές (αραγμα - ταβέρνες κτλ) μαζί με αξιοθέατα.... Φυσικά μετά από τόσες ωραίες φωτογραφίες από εδώ δεν αργήσαμε να το αποφασίσουμε. Για αρχή λέγαμε να το συνδυάσουμε με Μαγιόρκα. Αλλά επειδή νιώθαμε ότι θα είμαστε στην πίεση να τα δούμε όλα και πάλι θα χάναμε πολλά, μείναμε μόνο στην Βαρκελώνη.


Εισιτήρια: Μετά από πολύυυυ ψάξιμο και με καθημερινά σκαμπανευάσματα στις τιμές κλείσαμε για 14/8 κ ώρα 04,00 και επιστροφή 19/8 στις 23,00 το βράδυ. Τα εισιτήρια κλείστηκαν τον Μάϊο με Iberia και το κόστος ήταν 350€ για 2 άτομα με επιστροφή. Ο καθένας μας είχε βαλίτσα και χειραποσκευή. Οι τιμές σε σχέση με την vueling δεν ξέρω γιατί αλλά ήταν σχεδόν ίδιες αλλά χωρίς βαλίτσα. Δεν νομίζω ότι άξιζε λοιπόν. Σχετικά με την εταιρία να ενημερώσω ότι για πτήσεις από το Ελ. Βενιζέλος δεν διαθέτουν on line check in οποτε πήγαμε 2 ώρες νωρίτερα. Κάναμε check in και αφήσαμε τις βαλίτσες. Σε ερώτηση μας στην κοπέλα τι θα γινόταν αν ερχόμασταν λίγο αργότερα μας είπε ότι μπορεί να μην προλαβαίναμε θέσεις δίπλα δίπλα πχ. Η πτήση μας έγινε με vueling. Δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα. Κλασική low cost εταιρία: τα πληρώνεις όλα και τα καθίσματα σχετικά στενά. Επίσης ούτε στην παράδοση των αποσκευών είχαμε κανένα θέμα.

Ξενοδοχείο: Με το ξενοδοχείο τα πράγματα ήταν λίγο "δύσκολα". Αν πας με Budget 50€ την βραδιά μάλλον θα πρέπει να ρίξεις και τις απαιτήσεις σου. Έχοντας "καλομάθει" από την Βουδαπέστη ομολογώ δεν μου καλο άρεσε να δώσουμε 80-90 την βραδιά. Επειδή δεν έχουμε κόλλημα να μένουμε κέντρο αλλά κοντά σε μετρό και σε μία καλή σχετικά συνοικία καταλήξαμε στο Travelodge Barcelona Poblenou. Αν δεν κάνω λάθος είναι αλυσίδα. To ξενοδοχείο μας κόστισε σύνολο 320 ευρώ μαζί με φόρους και χωρίς πρωινό. Η τιμή του πρωινού για 2 άτομα ήταν 15€ και είτε το προαγοράζαμε είτε το πληρώναμε επιτόπου στο ξενοδοχείο ήταν το ίδιο από θέμα τιμής. Οπότε είπαμε να αφήσουμε την επιλογή ανοιχτή και να αποφασίζουμε κάθε πρωί πώς θα κυλούσε η μέρα.

Το ξενοδοχείο ήταν σε άψογη τοποθεσία. Πεντακάθαρο - ευρύχωρο δωμάτιο. Minimal θα έλεγα. Καθημερινή αλλαγή πετσετών. Χωρίς ψυγείο - το μόνο αρνητικό. Επίσης στις φωτό φαίνεται ότι δεν έχει ντουλάπα αλλά μόνο μία κατασκευή με κάτι κρεμάστρες. Οπότε για να είμαι σίγουρη πήρα και μερικές επιπλέον από το σπίτι. (μη γελάτε με το που φτάνω αδειάζω βαλίτσες). Επίσης δωρεάν luggage room για εμάς που φτάσαμε πολύ πρωί αλλά και για την μέρα της αναχώρησης. Πρωινό πάρα πολύ καλό με πολλές επιλογές αλμυρές και γλυκές. Και βάση των τιμών σε φούρνους κτλ τα 15€ ήταν πολύ καλά γιατί σαν κλασικοί Έλληνες τρώγαμε σαν βασιλιάδες. Επίσης στα 10 λεπτά με τα πόδια από Barceloneta, δίπλα σε μετρό (στάση Llakuna). Απ έξω στάση λεωφορείου, με στάσεις και στα γύρω τετράγωνα που καλύπτουν σχεδόν όλες τις περιοχές. (προτιμήσαμε τα λεωφορεία γιατί ήταν πιο καθαρά και γιατί βλέπαμε κιόλας) Τέλος 2 χιλιόμετρα από Vila Olimpica που έχει νυχτερινή ζωή. Και δίπλα στην
Rambla del Poblenou όπου είναι γεμάτη με καφέ, φούρνους και ήταν φανταστικά για να περπατήσεις. Το εστιατόριο του είχε πολλές και οικονομικές επιλογές για φαγητό και καφέ, το προσωπικό υπερ - εξυπηρετικό με 24ωρη reception και με δυνατότητα parking με 10€. Αξίζει να σημειωθεί ότι πρώτη φορά βλέπω φωτογραφίες ξενοδοχείου τόσο αντιπροσωπευτικές όσο η πραγματικότητα.

Έχοντας λύσει λοιπόν τα 2 βασικά, ξεκινάω περίπου αρχές Ιουλίου να κάνω πρόγραμμα για τα υπόλοιπα. Παραδόξως ήμουν σίγουρη ότι θα τα βρούμε εύκολα και έτσι έγινε. Ίσως έφυγε το άγχος της πρώτης φοράς.

 
Last edited:

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ..με το που πήγα το πρώτο ταξίδι στη Ρώμη..ξετρελάθηκα...να φανταστείς έχω έτοιμα σχέδια για τα επόμενα τρία χρόνια..καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε!!!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη. Χάλασε ο σκληρός και μαζεύω τα κομμάτια μου.... Κυριολεκτικά. 10 έτη "Μένουμε Ελλάδα" γίναν αναμνήσεις. Έχω 3-4 εκδρομές μόνο. Το χειρότερο από Βουδαπέστη έχω απο τις 3 μόνο 1,5 μέρα.... Και ήμουν στο ξεδιάλεγμα για εκτύπωση... Τες πα περαστικά μου! Θα συνεχίσω την ιστορία μου να μην το σκέφτομαι.....
 
Μηνύματα
22
Likes
29
Κρίμα πρέπει να είναι πολύ άσχημο να χάνεις όλες τις αναμνήσεις σου ελπίζω να μην μου συμβεί και να μην σου ξανασυμβεί ... :cry:
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Οι αναμνήσεις δεν χάνονται, τις κουβαλάμε πάντα μαζί μας..όσο για το φωτογραφικό υλικό ευκαιρία να αποκτήσεις καινούργιο ;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη. Χάλασε ο σκληρός και μαζεύω τα κομμάτια μου.... Κυριολεκτικά. 10 έτη "Μένουμε Ελλάδα" γίναν αναμνήσεις. Έχω 3-4 εκδρομές μόνο. Το χειρότερο από Βουδαπέστη έχω απο τις 3 μόνο 1,5 μέρα.... Και ήμουν στο ξεδιάλεγμα για εκτύπωση... Τες πα περαστικά μου! Θα συνεχίσω την ιστορία μου να μην το σκέφτομαι.....
Υπάρχουν προγράμματα data recovery που μπορείς να σώσεις τα αρχεία στον δίσκο.
Αυτή η δουλειά κοστίζει αν το πας σε κάποιον τεχνικό για να σου σώσει τα αρχεία. Μέχρι και 200€ παίρνουν. Αλλά όπως είπα ψάξε κάποιο πρόγραμμα μπας και καταφέρεις τίποτα.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το έδωσα σε φίλο κομπιουτερά αλλά πριν μας αφήσει χρόνους γιατί ήταν σε άθλια κατάσταση το έδωσα σε εξειδικευμένους. Θα κάνω download και τις λίγες φωτό που έχω από εδώ.... Έχω βρει σχεδόν τις μισές από Βουδαπέστη....
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Μετακίνηση: Η Βαρκελώνη ανήκει στην κατηγορία των πόλεων όπου το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο. Σαν επισκέπτης έχεις πρόσβαση παντού με τα μέσα και θεωρώ ότι η ευρεία γκάμα που διαθέτει σχετικά με τις επιλογές εισιτηρίων - καρτών σίγουρα θα καλύψουν όλες τις τσέπες και όλα τα γούστα. Εδώ θα δείτε όλες τις επιλογές εισιτηρίων από τα μέσα μαζικής μεταφοράς. https://www.tmb.cat/en/barcelona/fares-metro-bus.

Μπορείς να βρεις μεμονωμένα εισιτήρια, κάρτες απεριορίστων διαδρομών ή πακέτο εισιτηρίων. Διαλέγεις τι θέλεις ανάλογα με το πόσο θα μείνεις. Προσωπικά ήμουν ανάμεσα στην κάρτα απεριορίστων διαδρομών όπου από την ημέρα που την ακυρώνεις έχει ισχύ τις ανάλογες μέρες που έχεις επιλέξει και αγοράσει. (Προσοχή αν την ακυρώσεις πχ 12 παρά το βράδυ της Πέμπτης , θα μετρήσει την Πέμπτη κανονικά σαν ολόκληρη μέρα.) Επίσης αναλυτικά στις περιγραφές του site δείτε και τι ισχύει για διαδρομές στο αεροδρόμιο και ποιες κάρτες τις περιλαμβάνουν.

Η δεύτερη σκέψη ήταν το πακέτο εισιτηρίων Τ10. Είναι μία κάρτα η οποία κοστίζει 10 ευρώ και σου επιτρέπει να κάνεις 10 διαδρομές. Οπότε το κόστος της διαδρομής αυτόματα κατεβαίνει στο 1€. Το καλό με αυτή την κάρτα είναι ότι επιτρέπει την μετεπιβίβαση και δεν σε χρεώνει για χτύπημα εισιτηρίων εντός 75 λεπτών. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί από 2 άτομα. Οπότε αντιστοιχεί σε 5 διαδρομές *2 άτομα εντός 75 λεπτών η διαδρομή. Το Τ10 δεν ισχύει για την γραμμή μετρό του αεροδρομίου. Αλλά θα γράψω και μία παράγραφο για το πώς θα μπορείς να μετακινηθείς από αεροδρόμιο και θα εξηγώ τι λύσεις υπάρχουν.

Στην πράξη τώρα: Επιλέξαμε το πακέτο εισιτηρίων καθώς έχεις αρκετά τον έλεγχο του πόσα θα ξοδέψεις σε εισιτήρια. Την αγοράσαμε μόλις φτάσαμε στο μετρό του αεροδρομίου. Τα μηχανήματα εκδίδουν και αυτές τις κάρτες. Στο μετρό έχει ¨τουρνικέ" για να περάσεις μέσα. Χτυπάς την κάρτα και αυτομάτως από πίσω φαίνεται η πρώτη χρέωση σε μία γραμμή με ημ. και ώρα. Αν το χτυπήσεις στο καπάκι σε ξαναχρεώνει και έτσι περνάει και το δεύτερο άτομο. Τώρα αν κάνεις μετεπιβίβαση εντός χρόνου θα δεις ότι ενώ το χτυπάς, περνάς αλλά πίσω δεν σου χρεώνει κάτι. Έτσι με τις γραμμές από πίσω καταλαβαίνεις πότε έφτασες τις 10 διαδρομές. Στα λεωφορεία δεν είδαμε τουρνικέ το χτυπούσαμε πάντα όμως ακόμα και ήμασταν εντός χρόνου. Η πόλη της Βαρκελώνης χωρίζεται σε ζώνες. έτσι ανάλογα την ζώνη που θες να μετακινηθείς υπάρχουν και τα αντίστοιχα πακέτα. Το Τ10 είναι για την Ζώνη 1 και υπερκάλυψε όλες μας τις ανάγκες. Πήγαμε παντού! Τώρα θα μου πεις πώς θα ξέρεις ότι εκεί που θες να πας δεν είναι ζώνη 1 αλλά 2 πχ. Μπορείς να googlάρεις zone 1 barcelona printable map και να εκτυπώσεις κάποια φωτό. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε πολύ. Ήξερα εξ αρχής ότι πχ η στάση του μετρό που ήθελα ήταν στην ζώνη μου. Τώρα φαντάζομαι ότι αν χτυπάς κάρτα σε λάθος ζώνη ίσως να μην ανοίξει η πόρτα ή να βουίζει το ακυρωτικό στο λεωφορείο. Για τις μέρες που μείναμε αγοράσαμε 5 κάρτες.

Συμπληρωματικά αναφέρω: υπάρχει η Barcelona card η οποία σου προσφέρει απεριόριστη μετακίνηση με την συγκοινωνία (και για αεροδρόμιο) συνδυαστικά με εκπτώσεις σε μουσεία η δωρεάν εισόδους. Προσωπικά την βρήκα πανάκριβη καθώς η δωρεάν είσοδος δεν ήταν σε μουσεία που μας ενδιέφερε και η έκπτωση πχ -1€ για Sagrada ήταν αμελητέα. Επίσης έπρεπε να περιμένεις στην ουρά για να εκδόσεις το εισιτήριο με την έκπτωση καθώς δεν περνάει για εισιτήρια από το ίντερνετ. Τραγικό!!!! Επειδή όμως γούστα είναι αυτά τσεκάρετε καλύτερα τις παροχές εδώ: http://www.barcelonacard.org/

Θα βρείτε το γνωστό λεωφορείο Hop On Hop Off όπου σε γυρνοβολάει σε όλα τα αξιοθέατα. Με εισιτήρια όμως περίπου 25€ το άτομο για μία μέρα δεν κοίταξα ούτε καν τι χρώμα έχουν τα λεωφορεία.... :bleh: Όρίστε όμως ένα link για τους ανοιχτοχέρηδες http://www.hoponhopoffbarcelona.org. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει παραπάνω από μία εταιρία με τέτοια λεωφορεία.... Αν ξέρει κάποιος ας μου πει να συμπληρώσω link.


Πόδια: Η φράση "εμπρός καλά μου πόδια" σας λέει κάτι;;;; Κάθε μέρα κάναμε 5-8 χιλιόμετρα. Σε εμπνέουν βέβαια και τα τεράστια πεζοδρόμια, οι καθαροί πεζόδρομοι και οι -φαινομενικά- κοντινές αποστάσεις. Μην ξεγελιέστε! Τα τετράγωνα εκεί είναι τεράστια. Αλλά και πάλι αξίζει!

Ενοικίαση: Για αμάξι ούτε να το σκέφτεστε! Parking πανάκριβο, χρέωση με το λεπτό! Φυσικά παντού στους δρόμους υπάρχει συγκεκριμένος χώρος με παρκόμετρα. Όοοοχι δεν θα δείτε αμάξια πάνω στα πεζοδρόμια ούτε για αστείο. Διαβάζω ότι και στα γκαράζ η χρέωση για διανυκτέρευση είναι τεράααστια. Τα μηχανάκια δε, είχαν την τιμητική τους. Εύκολη λύση και όσες πιο πολλές μέρες το 'χεις τόσο πιο φθηνά κοστίζει. Φυσικά παρκάρεις μόνο όπου υπάρχει σήμανση και μας είπαν ότι είναι δωρεάν. Το βράδυ τα βλέπαμε σταθμευμένα έξω με ανάλογα λουκέτα κτλ. Παράδειγμα στο ξενοδοχείο είχε ακριβώς στην είσοδο θέσεις. Με 24ωρη ρεσεψιόν - κόσμο να μπαινοβγαίνει και με καλό κλείδωμα φάνηκε να είναι ασφαλής αυτή η λύση. Μεγάλη απήχηση και τα ποδήλατα. Θα πρέπει όμως να τα αναζητήσετε σε μαγαζιά ενοικίασης καθώς αυτά που βλέπετε στον δρόμο με τα λουκέτα απευθύνονται σε ντόπιους. Εννοείτε υπήρχαν παντού ποδηλατόδρομοι!

Το ταξί φυσικά, πάντα αποτελεί μία λύση και απ ότι διαβάζω είναι πάνω κάτω σε τιμές Ελλάδος. Δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη καθώς δεν χρησιμοποιήσαμε.

Στο σημείο αυτό δεν ξέρω αν είμαι φλύαρη, απλά προσπαθώ να περιγράψω πράγματα όπου ήταν και δικές μου απορίες - ανησυχίες. Θέλω να είμαι λεπτομερής για να φανούν οι διαδικασίες στους νέους επισκέπτες όσο πιο οικίες γίνεται!
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία άρχισες την ιστορία σου με πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Στο ίδιο ξενοδοχείο είχαμε μείνει κι εμείς πριν από 3 χρόνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom