Ισπανία Once you go abroad.... Ή αλλιώς ταξίδι στην Βαρκελώνη

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα

Φτάνοντας στην τρίτη μέρα, νιώθαμε ήδη ότι είχαμε δει τόσα πολλά και καλύψαμε μεγάλο μέρος από το πρόγραμμα μας. Η απόδειξη ήταν τα πονεμένα μας πόδια. Γι αυτό και είχαμε σχεδιάσει η τρίτη και η τέταρτη μέρα να είναι μέρες "ξεκούρασης".

Τα σχέδια όμως ενίοτε δεν πάνε και τόοοοσο τέλεια! Το πρόγραμμα της ημέρας είχε σχεδιαστεί ως εξής: θα νοικιάζαμε αυτοκίνητο και θα πηγαίναμε Montserrat και έπειτα για μπάνιο στην Costa Brava. Φυσικά μέσα στα τόσα που είχα ψάξει για το ταξίδι ήταν και το αυτοκίνητο. Οι τιμές ήταν φυσιολογικές. 50-80 ευρώ για 2 μέρες με παραλαβή παράδοση στο αεροδρόμιο ή στο κέντρο. Στο αεροδρόμιο για παράδειγμα ήταν πιο οικονομική η τιμή να το παραλάβουμε σε σχέση με την πόλη.

Όμως οι όροι που έπρεπε να αποδεχθώ για να κάνω την κράτηση ήταν πάρα πολλοί και όλοι στα Αγγλικά. Επίσης έπρεπε να μου κρατήσουν από την κάρτα γύρω στα 1500 ευρώ "έξτρα" σαν ασφάλεια, τα οποία θα επιστρέφονταν με την παράδοση και φυσικά αν ήθελα να ασφαλίσω πλήρως το αμάξι η τιμή ανέβαινε. Ήταν πάρα πολλά που έπρεπε να λάβω υπόψιν μου και άρχισα να αγχώνομαι γιατί αν κάτι μου ξέφευγε και ήταν σημαντικό μπορεί να χάλαγε όλο το ταξίδι. Προσπάθησα να έρθω σε επαφή με ένα γραφείο ενοικιάσεων για να λύσω κάποιες απορίες αλλά δεν έβγαλα άκρη. Το αφήσαμε επομένως για να το δούμε όσο θα είμαστε εκεί. Είπαμε θα βρούμε ένα γραφείο και θα μπούμε να ρωτήσουμε. Τα κτήρια όμως στην Βαρκελώνη είναι τόσο τεράστια και με ομοιογένεια στο εξωτερικό τους που πραγματικά αν δεν πας με ακριβή διεύθυνση δεν είναι εύκολο να βρεις αυτό που ψάχνεις.

Δευτέρα βράδυ λοιπόν αφού ψάχναμε να βρούμε αμάξι, αποφασίσαμε να πάμε στο αεροδρόμιο να κλείσουμε από εκεί. Αφού το site που κοιτούσαμε, μας έδειχνε ότι η έδρα των γραφείων που θα κλείναμε είναι εκεί , λέμε τι στο καλό δεν θα βγάλουμε άκρη αν τους μιλήσουμε από κοντά; Ξεκινήσαμε λοιπόν για να ακούσουμε ότι είτε δεν έχουν διαθέσιμο αμάξι, είτε κοστίζουν 100 ευρώ την ημέρα! Αφού έσπασαν λίγο τα νεύρα μου γιατί πόσα Αγγλικά να αντέξω πια η γυναίκα, κουρκούτιασε το κεφάλι μου, φύγαμε με την ουρά στα σκέλια.

Αποφασίσαμε να πάμε πάλι στην Rampla για να επισκεφθούμε την αγορά που είχαμε αφήσει την προηγούμενη και έπειτα να πάμε για φαγητό γιατί είχε ήδη μεσημεριάσει! Τώρα θα μου πείτε γιατί στο μοναστήρι δεν πήγαμε με το τρένο που και φθηνό ήταν και συχνά δρομολόγια είχε. Θέλαμε να έχουμε την ευελιξία του αυτοκινήτου και να δούμε όσα μπορούμε περισσότερα. Επίσης οι μονοήμερες που οργάνωναν τα τουριστικά γραφεία πχ για Costa Brava ήταν πανάκριβες - περίπου 80€ το άτομο- χωρίς να περιλαμβάνει τίποτα πέρα από την μετακίνηση.

Προσπάθησα να ξεπεράσω την απογοήτευση - γιατί βγήκα εκτός προγράμματος και μου την δίνει απίστευτα αυτό - και κοίταξα να δω τι μπορούμε να κάνουμε μέσα στην ημέρα! Η Boqueria σε αντίθεση με την προηγούμενη μέρα έσφυζε από ζωή και τουρίστες! Φυσικά και δοκιμάσαμε τα φρεσκοκομμένα φρούτα και τους χυμούς που υπήρχαν. Νομίζω ότι ακόμη και το στήσιμο τα κάνει ακόμη πιο λαχταριστά. Προχωρήσαμε στα ενδότερα! Από τεράστια μπούτια Jamon να κρέμονται πάνω από το κεφάλι μας, μερικά σε εξωπραγματικές τιμές, μέχρι και ψαρικά, σοκολάτες, μπαχαρικά, ξηρούς καρπούς, όλα με τόσο μαεστρία τοποθετημένα λες και είναι ρούχα σε βιτρίνα! Διάσπαρτα υπήρχαν και τα περίφημα tapas bar - που επιτόπου διάλεγες τι ήθελες να φας και ενίοτε το ετοίμαζαν και μπροστά σου.




Η αγορά με εντυπωσίασε αλλά με χάλασαν 2 πράγματα. Η ανεπάρκεια κάδων οπότε αναγκαστικά ψάχναμε που θα πετάξουμε τα ποτήρια μας κτλ κτλ. Η ελλειπή επεξήγηση των καταλόγων οπότε δεν ήξερες τι θα φας. Αποφασίσαμε ότι για μεσημεριανό θα πάμε πάνω στην Rampla σε μία αλυσίδα που λέγεται Itapa και την είχαμε εντοπίσει από την προηγούμενη. Ήταν και αυτό σε στυλ μπουφέ, μόνο που στο μενού περιελάμβανε και tapas οπότε ήταν ευκαιρία να δοκιμάσουμε. Αν πιο τσιμπημένο σε σχέση με το Frescco, στα 15€ το άτομο χωρίς τα ποτά, καθίσαμε και περιμέναμε την σερβιτόρα για να μας πει την διαδικασία. Σε τόσα άτομα προσωπικό μιλούμε μόνο μια κοπέλα αγγλικά - και αυτά με το ζόρι!!!!! Πραγματικά σε πάγκο στην Ερμού να πας να δουλέψεις μόνο Σουαχίλι δεν σου ζητάνε να ξέρεις, όχι να δουλέψεις σε εστιατόριο που γεμίζει από τουρίστες!!!

Αφού βγάλαμε μία άκρη γεμίσαμε τα πιάτα μας με πολλά και νόστιμα μεζεδάκια. Μπορώ να πω ότι ήταν λίγο καλύτερα και πιο καλομαγειρεμένα από το Frescco. Μου φάνηκαν πιο "σπιτικά" αν μπορώ να το θέσω έτσι. Τα tapas εναλλάσσονταν συνεχώς και δοκιμάσαμε κάμποσες εκδοχές αλλά δεν μας τρέλαναν. Ειδικά κάποια με λουκάνικο μας φάνηκαν απαίσια! Αφού τελειώσαμε αποφασίσαμε να επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο για να κοιμηθούμε. Πραγματικά η πρωινή ταλαιπωρία σε συνδυασμό με το περπάτημα των 2 προηγούμενων ημερών μας είχε εξοντώσει. Έτσι αποφασίσαμε να είμαστε ξεκουραστούμε για να έχουμε ενέργεια και δούμε την νυχτερινή ζωή της πόλης!!!!




 
Last edited:

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ..με το που πήγα το πρώτο ταξίδι στη Ρώμη..ξετρελάθηκα...να φανταστείς έχω έτοιμα σχέδια για τα επόμενα τρία χρόνια..καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε!!!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη. Χάλασε ο σκληρός και μαζεύω τα κομμάτια μου.... Κυριολεκτικά. 10 έτη "Μένουμε Ελλάδα" γίναν αναμνήσεις. Έχω 3-4 εκδρομές μόνο. Το χειρότερο από Βουδαπέστη έχω απο τις 3 μόνο 1,5 μέρα.... Και ήμουν στο ξεδιάλεγμα για εκτύπωση... Τες πα περαστικά μου! Θα συνεχίσω την ιστορία μου να μην το σκέφτομαι.....
 
Μηνύματα
22
Likes
29
Κρίμα πρέπει να είναι πολύ άσχημο να χάνεις όλες τις αναμνήσεις σου ελπίζω να μην μου συμβεί και να μην σου ξανασυμβεί ... :cry:
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Οι αναμνήσεις δεν χάνονται, τις κουβαλάμε πάντα μαζί μας..όσο για το φωτογραφικό υλικό ευκαιρία να αποκτήσεις καινούργιο ;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σήμερα είμαι πολύ στεναχωρημένη. Χάλασε ο σκληρός και μαζεύω τα κομμάτια μου.... Κυριολεκτικά. 10 έτη "Μένουμε Ελλάδα" γίναν αναμνήσεις. Έχω 3-4 εκδρομές μόνο. Το χειρότερο από Βουδαπέστη έχω απο τις 3 μόνο 1,5 μέρα.... Και ήμουν στο ξεδιάλεγμα για εκτύπωση... Τες πα περαστικά μου! Θα συνεχίσω την ιστορία μου να μην το σκέφτομαι.....
Υπάρχουν προγράμματα data recovery που μπορείς να σώσεις τα αρχεία στον δίσκο.
Αυτή η δουλειά κοστίζει αν το πας σε κάποιον τεχνικό για να σου σώσει τα αρχεία. Μέχρι και 200€ παίρνουν. Αλλά όπως είπα ψάξε κάποιο πρόγραμμα μπας και καταφέρεις τίποτα.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το έδωσα σε φίλο κομπιουτερά αλλά πριν μας αφήσει χρόνους γιατί ήταν σε άθλια κατάσταση το έδωσα σε εξειδικευμένους. Θα κάνω download και τις λίγες φωτό που έχω από εδώ.... Έχω βρει σχεδόν τις μισές από Βουδαπέστη....
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Μετακίνηση: Η Βαρκελώνη ανήκει στην κατηγορία των πόλεων όπου το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο. Σαν επισκέπτης έχεις πρόσβαση παντού με τα μέσα και θεωρώ ότι η ευρεία γκάμα που διαθέτει σχετικά με τις επιλογές εισιτηρίων - καρτών σίγουρα θα καλύψουν όλες τις τσέπες και όλα τα γούστα. Εδώ θα δείτε όλες τις επιλογές εισιτηρίων από τα μέσα μαζικής μεταφοράς. https://www.tmb.cat/en/barcelona/fares-metro-bus.

Μπορείς να βρεις μεμονωμένα εισιτήρια, κάρτες απεριορίστων διαδρομών ή πακέτο εισιτηρίων. Διαλέγεις τι θέλεις ανάλογα με το πόσο θα μείνεις. Προσωπικά ήμουν ανάμεσα στην κάρτα απεριορίστων διαδρομών όπου από την ημέρα που την ακυρώνεις έχει ισχύ τις ανάλογες μέρες που έχεις επιλέξει και αγοράσει. (Προσοχή αν την ακυρώσεις πχ 12 παρά το βράδυ της Πέμπτης , θα μετρήσει την Πέμπτη κανονικά σαν ολόκληρη μέρα.) Επίσης αναλυτικά στις περιγραφές του site δείτε και τι ισχύει για διαδρομές στο αεροδρόμιο και ποιες κάρτες τις περιλαμβάνουν.

Η δεύτερη σκέψη ήταν το πακέτο εισιτηρίων Τ10. Είναι μία κάρτα η οποία κοστίζει 10 ευρώ και σου επιτρέπει να κάνεις 10 διαδρομές. Οπότε το κόστος της διαδρομής αυτόματα κατεβαίνει στο 1€. Το καλό με αυτή την κάρτα είναι ότι επιτρέπει την μετεπιβίβαση και δεν σε χρεώνει για χτύπημα εισιτηρίων εντός 75 λεπτών. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί από 2 άτομα. Οπότε αντιστοιχεί σε 5 διαδρομές *2 άτομα εντός 75 λεπτών η διαδρομή. Το Τ10 δεν ισχύει για την γραμμή μετρό του αεροδρομίου. Αλλά θα γράψω και μία παράγραφο για το πώς θα μπορείς να μετακινηθείς από αεροδρόμιο και θα εξηγώ τι λύσεις υπάρχουν.

Στην πράξη τώρα: Επιλέξαμε το πακέτο εισιτηρίων καθώς έχεις αρκετά τον έλεγχο του πόσα θα ξοδέψεις σε εισιτήρια. Την αγοράσαμε μόλις φτάσαμε στο μετρό του αεροδρομίου. Τα μηχανήματα εκδίδουν και αυτές τις κάρτες. Στο μετρό έχει ¨τουρνικέ" για να περάσεις μέσα. Χτυπάς την κάρτα και αυτομάτως από πίσω φαίνεται η πρώτη χρέωση σε μία γραμμή με ημ. και ώρα. Αν το χτυπήσεις στο καπάκι σε ξαναχρεώνει και έτσι περνάει και το δεύτερο άτομο. Τώρα αν κάνεις μετεπιβίβαση εντός χρόνου θα δεις ότι ενώ το χτυπάς, περνάς αλλά πίσω δεν σου χρεώνει κάτι. Έτσι με τις γραμμές από πίσω καταλαβαίνεις πότε έφτασες τις 10 διαδρομές. Στα λεωφορεία δεν είδαμε τουρνικέ το χτυπούσαμε πάντα όμως ακόμα και ήμασταν εντός χρόνου. Η πόλη της Βαρκελώνης χωρίζεται σε ζώνες. έτσι ανάλογα την ζώνη που θες να μετακινηθείς υπάρχουν και τα αντίστοιχα πακέτα. Το Τ10 είναι για την Ζώνη 1 και υπερκάλυψε όλες μας τις ανάγκες. Πήγαμε παντού! Τώρα θα μου πεις πώς θα ξέρεις ότι εκεί που θες να πας δεν είναι ζώνη 1 αλλά 2 πχ. Μπορείς να googlάρεις zone 1 barcelona printable map και να εκτυπώσεις κάποια φωτό. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε πολύ. Ήξερα εξ αρχής ότι πχ η στάση του μετρό που ήθελα ήταν στην ζώνη μου. Τώρα φαντάζομαι ότι αν χτυπάς κάρτα σε λάθος ζώνη ίσως να μην ανοίξει η πόρτα ή να βουίζει το ακυρωτικό στο λεωφορείο. Για τις μέρες που μείναμε αγοράσαμε 5 κάρτες.

Συμπληρωματικά αναφέρω: υπάρχει η Barcelona card η οποία σου προσφέρει απεριόριστη μετακίνηση με την συγκοινωνία (και για αεροδρόμιο) συνδυαστικά με εκπτώσεις σε μουσεία η δωρεάν εισόδους. Προσωπικά την βρήκα πανάκριβη καθώς η δωρεάν είσοδος δεν ήταν σε μουσεία που μας ενδιέφερε και η έκπτωση πχ -1€ για Sagrada ήταν αμελητέα. Επίσης έπρεπε να περιμένεις στην ουρά για να εκδόσεις το εισιτήριο με την έκπτωση καθώς δεν περνάει για εισιτήρια από το ίντερνετ. Τραγικό!!!! Επειδή όμως γούστα είναι αυτά τσεκάρετε καλύτερα τις παροχές εδώ: http://www.barcelonacard.org/

Θα βρείτε το γνωστό λεωφορείο Hop On Hop Off όπου σε γυρνοβολάει σε όλα τα αξιοθέατα. Με εισιτήρια όμως περίπου 25€ το άτομο για μία μέρα δεν κοίταξα ούτε καν τι χρώμα έχουν τα λεωφορεία.... :bleh: Όρίστε όμως ένα link για τους ανοιχτοχέρηδες http://www.hoponhopoffbarcelona.org. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει παραπάνω από μία εταιρία με τέτοια λεωφορεία.... Αν ξέρει κάποιος ας μου πει να συμπληρώσω link.


Πόδια: Η φράση "εμπρός καλά μου πόδια" σας λέει κάτι;;;; Κάθε μέρα κάναμε 5-8 χιλιόμετρα. Σε εμπνέουν βέβαια και τα τεράστια πεζοδρόμια, οι καθαροί πεζόδρομοι και οι -φαινομενικά- κοντινές αποστάσεις. Μην ξεγελιέστε! Τα τετράγωνα εκεί είναι τεράστια. Αλλά και πάλι αξίζει!

Ενοικίαση: Για αμάξι ούτε να το σκέφτεστε! Parking πανάκριβο, χρέωση με το λεπτό! Φυσικά παντού στους δρόμους υπάρχει συγκεκριμένος χώρος με παρκόμετρα. Όοοοχι δεν θα δείτε αμάξια πάνω στα πεζοδρόμια ούτε για αστείο. Διαβάζω ότι και στα γκαράζ η χρέωση για διανυκτέρευση είναι τεράααστια. Τα μηχανάκια δε, είχαν την τιμητική τους. Εύκολη λύση και όσες πιο πολλές μέρες το 'χεις τόσο πιο φθηνά κοστίζει. Φυσικά παρκάρεις μόνο όπου υπάρχει σήμανση και μας είπαν ότι είναι δωρεάν. Το βράδυ τα βλέπαμε σταθμευμένα έξω με ανάλογα λουκέτα κτλ. Παράδειγμα στο ξενοδοχείο είχε ακριβώς στην είσοδο θέσεις. Με 24ωρη ρεσεψιόν - κόσμο να μπαινοβγαίνει και με καλό κλείδωμα φάνηκε να είναι ασφαλής αυτή η λύση. Μεγάλη απήχηση και τα ποδήλατα. Θα πρέπει όμως να τα αναζητήσετε σε μαγαζιά ενοικίασης καθώς αυτά που βλέπετε στον δρόμο με τα λουκέτα απευθύνονται σε ντόπιους. Εννοείτε υπήρχαν παντού ποδηλατόδρομοι!

Το ταξί φυσικά, πάντα αποτελεί μία λύση και απ ότι διαβάζω είναι πάνω κάτω σε τιμές Ελλάδος. Δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη καθώς δεν χρησιμοποιήσαμε.

Στο σημείο αυτό δεν ξέρω αν είμαι φλύαρη, απλά προσπαθώ να περιγράψω πράγματα όπου ήταν και δικές μου απορίες - ανησυχίες. Θέλω να είμαι λεπτομερής για να φανούν οι διαδικασίες στους νέους επισκέπτες όσο πιο οικίες γίνεται!
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.961
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία άρχισες την ιστορία σου με πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
ΥΓ. Στο ίδιο ξενοδοχείο είχαμε μείνει κι εμείς πριν από 3 χρόνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.011
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom