Γενικά Orio al Serio: Η πύλη μας στην Ευρώπη!

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
εγω εχω καταλαβει οτι φτανεις στο Bergamo και απο εκει αναχωρεις,ειναι αυτο το θεμα μας η κανω λαθος?
Αν ταξειδευεις με μια loco και εχεις πτηση με την ιδια εταιρια μετα απο 3 ωρες και το
αεροπλανο σου φτανει με καθηστερηση και χανεις την πτηση η εταιρια σε βαζει στην
πρωτη διαθεσημη που εχει την ιδια ημερα ναι η οχι?
Αν δεν εχει την ιδια ημερα σε βαζει στην επομενη ημερα ναι η οχι?
Φροντιζει για την διαμονη σου ναι η οχι?
Φροντιζει για την δωρεαν μεταφορα σου ναι η οχι?
Μα βρε PanPan, αν πάω με Easy και συνεχίζω με Ryan, τι τι νοιάζει τη Ryan που άργησα;


Καμία υποχρέωση δεν έχει, άρα θα πρέπει να πληρώσω νέο και πανάκριβο εισιτήριο.
Ακόμα και με Easy να συνέχιζα, πάλι δεν θα άλλαζε κάτι, αφού οι loco εταιρείες σου πουλανε μετακίνηση από το ένα σημείο στο άλλο, όχι πακέτα ολόκληρα.
Για αυτό λέμε πως υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει το ταξίδι.
Και για αυτό ψάχνουμε κάποια χρονικά όρια ασφαλείας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Όχι, όχι, όχι και όχι. Δεν έχει καμία τέτοια υποχρέωση (εκτός αν είσαι με μια από τις ελάχιστες Loco που προσφέρουν connections).
Αγαπητε Taver ναι ναι ναι ναι Το εχω ζησει 2 φορες με την Vueling
Η τελευταια φορα ηταν τον οκτωμβριο του 2009
Αθηνα-βαρκελωνη,Βαρκελωνη- Σεβιλη
Αν και ειχα 3 ωρες η μια πτηση απο την αλλη το αεροπλανο καθηστερησε
και δεν υπηρχε αλλη πτηση την ιδια ημερα.
Μου προσεφεραν δωματιο στο ξενοδοχειο rainessance.
και με εβαλαν στην πρωτη πτηση την επομενη ημερα

Μα βρε PanPan, αν πάω με Easy και συνεχίζω με Ryan, τι τι νοιάζει τη Ryan που άργησα;

Εχεις δικιο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πολύ σωστά μιας και η Vueling πουλά εισιτήρια με ανταπόκριση... τώρα όσον αφορά τον τίτλο του θέματος Orio al Serio: Η πύλη μας στην Ευρώπη! πιστεύω να έγινε κατανοητό από τη φύση των loco που πετούν εκεί (ακόμα και αν αργήσει η πτήση σου με FR και χάσεις την επόμενη, η FR δε φέρει καμιά ευθύνη, ώστε υποχρεώνεσαι να αγοράσεις κάποιο από τα πανάκριβα εισιτήρια τελευταίας στιγμής είτε με regular είτε με loco) ότι πρέπει να αλλάξει σε Orio al Serio: Η πύλη μας στο Orio al Serio!... μην οργανώνετε το ταξίδι σας στηριζόμενοι σε διαδοχικές loco πτήσεις, αυξάνετε τις πιθανότητες να επιστρέψετε πίσω με την ίδια πτήση που σας πήγε στο Bergamo και να καταστρέψετε τις διακοπές και την άδεια σας...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
ανεφερα τον οκτωμβριο του 2009
Προσεφερε τοτε η Vueling ,Conection? αν ναι συγνωμη λαθος
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
εγω εχω καταλαβει οτι φτανεις στο Bergamo και απο εκει αναχωρεις,ειναι αυτο το θεμα μας η κανω λαθος?
Αν ταξειδευεις με μια loco και εχεις πτηση με την ιδια εταιρια μετα απο 3 ωρες και το
αεροπλανο σου φτανει με καθηστερηση και χανεις την πτηση η εταιρια σε βαζει στην
πρωτη διαθεσημη που εχει την ιδια ημερα ναι η οχι?
Αν δεν εχει την ιδια ημερα σε βαζει στην επομενη ημερα ναι η οχι?
Φροντιζει για την διαμονη σου ναι η οχι?
Φροντιζει για την δωρεαν μεταφορα σου ναι η οχι?
ΟΧΙ,ΟΧΙ,ΟΧΙ,ΟΧΙ
Από χθες το βράδυ αυτό σου εξηγώ με εκνευρίζεις και σε λέω άσχετο... αν ταξιδεύεις με μια regular εταιρία για Λονδίνο π.χ μέσω Μιλάνο και έχει καθυστέρηση 3 ώρες και χάσεις την ανταπόκριση τότε η συγκεκριμένη regular εταιρία είναι υποχρεωμένη να σε ταίσει να σε ποτίσει και να σε στείλει στο Λονδίνο το συντομότερο δυνατόν... αυτό το πράγμα δεν συμβαίνει με τις loco... oι loco πουλάνε εισιτήρια point to point και το γράφουν ρητά ότι δεν είναι υπεύθυνες για κανένα connection... αυτό το πράμα το έχω πει 3-4 φορές και δεν θέλετε να το καταλάβετε... μάλλιασε η γλώσα μου να σας λεω ότι αν κάτσει μια στραβή μείνατε με τον μουτσούρη στο χέρι... δεν χάνετε μόνο τα φράγκα είσαστε αναγκασμένοι να αγοράσετε καινούργιο εισιτήριο να πληρώσετε το φαγητό σας και το ξενοδοχείο σας... καταλαβαίνω ότι γίνομαι πολλές φορές αντιπαθής αλλά μου σπάτε τα νεύρα που ενώ δεν το ξέρετε το θέμα επιμένετε... ταξιδιωτικές αρλούμπες εγώ δεν λέω... φωνάζω από χθες το βράδυ τι να προσέχετε και με γράφετε κανονικά... δεν είναι κακό να είναι κάποιος άσχετος κακό είναι να μην ακούει... αν θέλεις συνέχισε να πιστεύεις το Peter και όχι εμένα...

Πάμε τώρα στην περίπτωση Vueling που είπες... η Vueling είναι ξεχωριστή περίπτωση... ανήκει στην Ιberia και πουλάει κανονικότατα connections οπότε ασφαλώς και είναι υποχρεωμένη να σου παράσχει κάθε δυνατή φροντίδα...μπες στη σελιδα της και θα δεις ότι δίνει κανονικά connections ενώ η easy και ο Λίγδης δεν δίνουν ΠΟΤΕ connections... να φανταστείς ότι η Iberia από το σύστημά της πουλάει κανόνικά και πτήσεις Vueling μια και είναι ίδια ουσιαστικά εταιρία... το κατάλαβες τώρα? Εσύ είμαι σίγουρος πως ναι..
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ονειρεμένο Ταξίδι
Island/Grönland
Milano-Gdansk 16 ευρώ πάνε-έλα!

Προσφορά Μαρτίου! Μιλάνο (Μπέργκαμο)-Gdansk 16 ευρώ πάνε-έλα!
23.03.-30.03.2011 τιμή εισιτηρίου: 15,98 ευρώ με επιστροφή
(+1 χειραποσκευή, αναλυτικά: 9,99+0,99+5)
Κλείστε απευθείας: www.wizzair.com

Το ιστορικό Γκτάνσκ βρίσκεται στη Βαλτική Θάλασσα, στα βόρεια της Πολωνίας και αποτελούσε τους τελευταίους αιώνες σημαντικό προπύργιο της πρωσικής και αργότερα της γερμανικής αυτοκρατορίας (λεγόταν μέχρι το 1945 Danzig). Η πόλη έχει σήμερα 1.000.000 κατοίκους και είναι σημαντικός εμπορικός κόμβος της περιοχής με πλούσια πολιτιστική ζωή. Αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη.
Μπορείτε να πάτε:
- με τη wizzair κάθε Τετάρτη και Κυριακή από το αεροδρόμιο Bergamo του Μιλάνου (BGY-Orio al Serio).
----------------------------

Έκανα το δρομολόγιο πέρσι και εκτός από το φθηνό εισιτήριο, θυμάμαι ακόμη τις πολύ φιλικές τιμές στην πόλη του Γντάνσκ!
 
Last edited by a moderator:

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Διαβάζοντας τα προηγούμενα posts δεν μπορεσα να βγάλω ακρη σχετικά με το αν εχει τρένο από το αεροδρόμιο του bergamo για το μιλάνο και αν συμφέρει πιο πολύ το τρένο(αν έχει) ή το λεωφορείο.Αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει :)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Διαβάζοντας τα προηγούμενα posts δεν μπορεσα να βγάλω ακρη σχετικά με το αν εχει τρένο από το αεροδρόμιο του bergamo για το μιλάνο και αν συμφέρει πιο πολύ το τρένο(αν έχει) ή το λεωφορείο.Αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει :)
επιλογή α': λεωφορείο έχει κάθε μισή ώρα, το παίρνεις ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο, τα εισιτήρια τα αγοράζεις επιτόπου (διαφορετικά, πουλάνε και μέσα στο αεροπλάνο)..στοιχίζουν 10 ευρώ one way και 15 (αν θυμάμαι καλα) με επιστροφή..σε αφήνουν στον centrale του μιλάνο και κάνουν 45-50 λεπτά..υπολόγισε βέβαια και τον παράγοντα της κίνησης (την οποία αποφεύγεις με την επιλογή β')..

επιλογή β': βγαίνεις από το αεροδρόμιο και αγοράζεις εισιτήριο απο το αυτοματο μηχάνημα (1,70 ευρώ), παίρνεις λεωφορείο για τον σιδηροδρομικό σταθμό (τα δρομολόγια μπορείς να τα δεις και στο ιντερνέτ, έχει περίπου κάθε 20 λεπτά)..κάνει 10λεπτά max μεχρι εκει..από τον σταθμό βγάζεις εισιτήριο από το αυτόματο μηχάνημα, 5,15 ευρώ στοιχίζει..κάνει περίπου 1 ώρα..
 

alekastyl

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
επιλογή α': λεωφορείο έχει κάθε μισή ώρα, το παίρνεις ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο, τα εισιτήρια τα αγοράζεις επιτόπου (διαφορετικά, πουλάνε και μέσα στο αεροπλάνο)..στοιχίζουν 10 ευρώ one way και 15 (αν θυμάμαι καλα) με επιστροφή..σε αφήνουν στον centrale του μιλάνο και κάνουν 45-50 λεπτά..υπολόγισε βέβαια και τον παράγοντα της κίνησης (την οποία αποφεύγεις με την επιλογή β')..

επιλογή β': βγαίνεις από το αεροδρόμιο και αγοράζεις εισιτήριο απο το αυτοματο μηχάνημα (1,70 ευρώ), παίρνεις λεωφορείο για τον σιδηροδρομικό σταθμό (τα δρομολόγια μπορείς να τα δεις και στο ιντερνέτ, έχει περίπου κάθε 20 λεπτά)..κάνει 10λεπτά max μεχρι εκει..από τον σταθμό βγάζεις εισιτήριο από το αυτόματο μηχάνημα, 5,15 ευρώ στοιχίζει..κάνει περίπου 1 ώρα..
Θα προτιμήσω την επιλογή α για λόγους ευκολίας!Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom