Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις! Οπότε παρόλο που το αναφέρει στο site δε χρειάζονται εισιτήρια τρένου! Και οι ημερομηνίες των voucher δεν είναι δεσμευτικες αρκεί να έχω την travelcard τις ίδιες μέρες! Για να πάω στο κέντρο από Stansted δε με καλύπτει η travelcard έτσι; Πρέπει να πάρω τρένο ή λεωφορειο;
Η travelcard για τις ζωνες 1-2 φυσικά και δεν σε καλύπτει.
Διάβασε στο τοπικ για τις μεταφορές απ'το Stansted και αν έχεις απορίες ξαναρωτα εκεί.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στη Victoria station μπορώ να βγάλω travelcard και να εκμεταλλευτώ το 4-2-1;
Πρέπει να πάω σε συγκεκριμένο γκισέ;
Τι φωτογραφιες θέλουν; Μπορω να τυπώσω φωτογραφίες σε Α4 απλό χαρτί;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στη Victoria station μπορώ να βγάλω travelcard και να εκμεταλλευτώ το 4-2-1;
Πρέπει να πάω σε συγκεκριμένο γκισέ;
Τι φωτογραφιες θέλουν; Μπορω να τυπώσω φωτογραφίες σε Α4 απλό χαρτί;
Ναι, όχι 4-2-1 αλλά 2-4-1!

Θα πας στα γκισε που βγάζουν εισιτήρια τρένων, όχι σε αυτά που εκδίδουν Oyster. Έχει information point και μπορείς να ρωτήσεις.
Απλή φωτογραφία, ναι την έχω εκτυπώσει και σε Α4 και την δέχθηκαν.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΡΑΚΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σας!!
Αρκετά χρόνια τώρα διαβάζω σε κάθε μου ταξίδι τις προσωπικές σας εμπειρίες. Έχω κάνει αρκετά ταξίδια αυτά τα χρόνια και πάντα η πρώτη μου κίνηση όσον αφορά την οργάνωση του ταξιδιού μου ήταν να βρω πληροφορίες από το travelstories, ποτέ όμως δεν χρειάστηκε να ζητήσω κάποια διευκρίνηση στα όσα γράφετε γιατί ποτέ δεν δυσκολεύτηκα τόσο με έναν προορισμό.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάπως πιο πρόσφατες εμπειρίες από Λονδίνο καθώς οι περισσότερες πληροφορίες που βρίσκω είναι λίγο παλιές. Θα ήθελα λίγη βοήθεια με τις μετακινήσεις πχ travel card ή oyster ή oyster και σ αυτήν βάζεις μέσα travel card εβδομαδιαία. Έχω μπερδευτεί αρκετά. Να αναφέρω καταρχάς οτι το ταξίδι μου είναι 23-27 Μαρτίου με ryanair--> stansted . Βρίσκω φθηνά εισιτήρια από stansted μέχρι Victoria coach station απο εδώ https://book.nationalexpress.com/coach/#/choose-journey . Είναι καλή επιλογή ή έχετε κάτι να προτείνεται ? Θα μένω σε σπίτι φίλης στο δρόμο Hοlloway Rd η περιοχή αν δεν κάνω λάθος πρέπει να λέγεται Lower Holloway.
Ευχαριστώ πολύ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα σας!!
Αρκετά χρόνια τώρα διαβάζω σε κάθε μου ταξίδι τις προσωπικές σας εμπειρίες. Έχω κάνει αρκετά ταξίδια αυτά τα χρόνια και πάντα η πρώτη μου κίνηση όσον αφορά την οργάνωση του ταξιδιού μου ήταν να βρω πληροφορίες από το travelstories, ποτέ όμως δεν χρειάστηκε να ζητήσω κάποια διευκρίνηση στα όσα γράφετε γιατί ποτέ δεν δυσκολεύτηκα τόσο με έναν προορισμό.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάπως πιο πρόσφατες εμπειρίες από Λονδίνο καθώς οι περισσότερες πληροφορίες που βρίσκω είναι λίγο παλιές. Θα ήθελα λίγη βοήθεια με τις μετακινήσεις πχ travel card ή oyster ή oyster και σ αυτήν βάζεις μέσα travel card εβδομαδιαία. Έχω μπερδευτεί αρκετά. Να αναφέρω καταρχάς οτι το ταξίδι μου είναι 23-27 Μαρτίου με ryanair--> stansted . Βρίσκω φθηνά εισιτήρια από stansted μέχρι Victoria coach station απο εδώ https://book.nationalexpress.com/coach/#/choose-journey . Είναι καλή επιλογή ή έχετε κάτι να προτείνεται ? Θα μένω σε σπίτι φίλης στο δρόμο Hοlloway Rd η περιοχή αν δεν κάνω λάθος πρέπει να λέγεται Lower Holloway.
Ευχαριστώ πολύ.
Καλημέρα. Το μήνυμα σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό με την πρώτη σου ερώτηση θέμα. Για τη μεταφορά από Stansted εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Μεταφορά-από-και-προς-το-αεροδρόμιο-stansted.53480/
 

deppi

Member
Μηνύματα
37
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
USA road trip
Χαίρεται, η oyster γεμίζει μόνο μέσω κάρτας ή και μετρητών? Για να επιστραφεί το τυχόν ποσό που έχει μείνει μέσα αρκεί να πάω σε οποιοδήποτε σταθμό?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Χαίρεται, η oyster γεμίζει μόνο μέσω κάρτας ή και μετρητών? Για να επιστραφεί το τυχόν ποσό που έχει μείνει μέσα αρκεί να πάω σε οποιοδήποτε σταθμό?
Και με τα 2...ναι αλλα θα το τσεκαρεις στο μηχανημα μπορει να μην εχει μετρητα και να πρεπει να πας σε γκισε
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει ανέπαφη στο μετρό μετά από πόσες μέρες του έγινε η χρέωση.
Έχω επιστρέψει εδω και 10 μέρες και ενώ η χρέωση για το λεωφορείο έχει γίνει κανονικά για το μετρό δεν έχει χρεωθεί κάτι. Περισσότερο με προβληματίζει επειδή χρησιμοποίησα χρεωστική κάρτα και δεν ξέρω στο τέλος μην έχει γίνει κανένα μπέρδεμα και με χρεώσει κάτι παραπάνω, αν και την χτυπουσα κανονικά και στην είσοδο και στην εξοδο.
 

DePuy

Member
Μηνύματα
32
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Να κάνω μια "χαζή" ερώτηση.:)
Όπου βλέπω στον χάρτη (της google) σήμα των σιδηροδρόμων, τα δύο κόκκινα βελάκια, είναι σταθμός υπέργειου σιδηρόδρομου, που μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για μεταφορά εντός Λονδίνου, με την χρήση της κάρτας oyster ή travelcard αντίστοιχα;
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Να κάνω μια "χαζή" ερώτηση.:)
Όπου βλέπω στον χάρτη (της google) σήμα των σιδηροδρόμων, τα δύο κόκκινα βελάκια, είναι σταθμός υπέργειου σιδηρόδρομου, που μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για μεταφορά εντός Λονδίνου, με την χρήση της κάρτας oyster ή travelcard αντίστοιχα;
Ειναι σταθμοί που τους διαχειρίζεται η National Rail, κάποιοι υπεργειοι άλλοι υπόγειοι. Σε όλους τους σταθμούς του Λονδίνου μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε oyster,ειτε travelcard,είτε ανέπαφη κάρτα.
Από κάποιους από αυτούς τους σταθμούς φεύγουν τρένα για περιοχές έξω απ'το Λονδίνο ή και για άλλες χώρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom