Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Αν προλάβεις και δεις όλα αυτά που έχεις προγραμματίσει και σού μείνει ελεύθερη μέρα πήγαινε στο Windsor Castle, με τρένο εγώ είχα πάει. Είναι ωραία. Ελπίζω να σού κάνει τόσο ωραίο καιρό όσο και σε μένα που έχω πάει 2 φορές, την πρώτη έμεινα 6 μέρες και τη δεύτερη 10 και όχι μόνο δεν έριξε ούτε στάλα αλλά είχε και καταγάλανο ουρανό!!! Και τις 2 φορές όλες τις μέρες!!! :clap::xalara:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ελπίζω να σού κάνει τόσο ωραίο καιρό όσο και σε μένα που έχω πάει 2 φορές, την πρώτη έμεινα 6 μέρες και τη δεύτερη 10 και όχι μόνο δεν έριξε ούτε στάλα αλλά είχε και καταγάλανο ουρανό!!! Και τις 2 φορές όλες τις μέρες!!! :clap::xalara:
demie τι εποχή πήγες;;
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Ναι εννοειται! Εγω ημουν πολυ τυχερη...το αραγμα στα παρκα ηταν το κατι αλλο!
 

gianna 1990

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα
Εχω πονοκεφαλιάσει με το ταξίδι του Λονδίνου.Θέλω κάποιος να με βοηθήσει.
Πρώτον έχω βρεί 2 ξενοδοχεία ενα στην ζωνη 2 262€ και ενα στην ζωνη 4 219€ για 5 ημέρες 4 διανυκτερεύσεις
Θέλουμε να μετακινούμαστε κάθε μερα στο λονδίνο κυριως ώρες μη αιχμής με συμφέρει να βγάλω ημερήσια travelcard ή οyster.Εγώ σκέφτηκα να μείνω στην ζώνη 4 και να βγάζω ημερήσιες travelcard εκτος αν μείνω στην ζωνη 2 και βγαλω μια οyster.Στην οyster εχει ενα price cap αν δηλαδη φτασω τα 8 και κατι μετα οσες διαδρομές και να κάνω δεν θα με χρεώνει.?Επίσης θελω να μάθω με συμφέρει να αγοράσω ενα πακετο για madame tussaud london eye london dungeon kai aquarium κοστους 70€ ολα μαζί η γίνεται με ημερήσια travelcard να βγαζω 2for1 και να μου ερθει πιο οικονομικά.?Kαι πως μπορώ να δώ τι κόστος έχει αυτό?δηλαδή μια travelcard ημερήσια έχει 8 και κατι και τι άλλο πληρώνω για το 2for1?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για το 2-4-1 πληρωνεις το ενα εισιτηριο απο τα δυο. Αποψη μου ειναι να μεινεις στη 2 (αν δεν γινεται πιο κεντρο) και να βγαλεις μια εβδομαδιαια travecard.
 

gianna 1990

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Eυχαριστω πολύ.Ετσι όπως τα υπολογίζω travelcard θα βγαλουμε και θα μεινουμε στην ζώνη 4.Κάπου διάβασα όμωσ οτι την travelcard που είναι για την προσφορά 241 την βγάζεις σε national rail station όπως victoria paddigton και εχει απο κάτω το λογότυπο του rail αλλιώς η απλή travelcard δεν είναι συμβατή με το 241.Στο σταθμό του ilford που λέμε να μείνουμε θα μπορώ να βγάλω αυτην την συγκεκριμένη travelcard ή θα πρέπει να φτάσω κέντρο για να την βγάλω?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Eυχαριστω πολύ.Ετσι όπως τα υπολογίζω travelcard θα βγαλουμε και θα μεινουμε στην ζώνη 4.Κάπου διάβασα όμωσ οτι την travelcard που είναι για την προσφορά 241 την βγάζεις σε national rail station όπως victoria paddigton και εχει απο κάτω το λογότυπο του rail αλλιώς η απλή travelcard δεν είναι συμβατή με το 241.Στο σταθμό του ilford που λέμε να μείνουμε θα μπορώ να βγάλω αυτην την συγκεκριμένη travelcard ή θα πρέπει να φτάσω κέντρο για να την βγάλω?
Ilford μην μείνεις με τίποτα γιατί είναι μία αδιάφορη περιοχή, εκτός και αν έχεις ξαναπάει στο Λονδίνο και θες να εξερευνήσεις τις περιοχές του ανατολικού Λονδίνου.
Στη ζώνη 2 δεν μας είπες που, αλλά σίγουρα θα είναι κεντρικότερα και με καλυτερες συγκοινωνίες μιας που στο ilford δεν σταματάνε όλα τα τρένα με κατεύθυνση προς Liverpool Street ή Stratford για να πάρεις από εκεί τη central(κοκκινη) ή δdistrict(πράσινη) ή jubilee(γκρι) ή DLR πρow greenwich/canary warf. Γενικά η μεταφορά προς το κέντρο και τα διάφορα αξιοθέατα θα σου πάρει πάρα πολύ ώρα.

Τώρα πες μας το αεροδρόμιο που φτάνεις να σου πούμε σε ποιον σταθμό μπορείς να βγάλεις 7day travelcard. Αν πας στο tfl.gov.uk και πατήσεις στους χάρτες θα δεις στο κέντρο διάφορους σταθμούς που πάνω απ' το όνομά τους έχουν το σημαδάκι του national rail. E από αυτούς μπορείς να βγάλεις 7 day travelcard.
Και φυσικά σε συμφέρει να βγάλεις την 7 day travelcard γιατί και την προσφορά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλά και θα στοιχίσει φθηνότερα απ΄την Oyster. Βάλε 5 μέρες επί 8.40=42 ενώ με την 7day travelcard 31.40.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom