Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
@skiace
έχει γραφτεί και έχει επεξηγηθεί παρα πολλές φορές και εδώ και σε άλλο topic, αλλά και πιο πάνω από τον jobus, ας το αναφέρουμε όμως ξανά:

'Οταν αγοράζουμε την 7 day Travelcard και θέλουμε να κάνουμε τη χρήση της προσφοράς 2 for 1, τότε την συγκεκριμμένη την προμηθευόμαστε ΜΟΝΟ από σταθμό τραίνου (National Railway Ticket office), και όχι από σταθμό μετρό, η οποία είναι ΧΑΡΤΙΝΗ με το λογότυπο των Railways και τότε ΜΟΝΟ χρειαζόμαστε φωτογραφία.

'Οταν τώρα θέλουμε να αγοράσουμε την 7 day Travelcard, αλλά χωρίς την προσφορά του 2 for 1, τότε μπορούμε να την προμηθευτούμε από οποιονδήποτε σταθμό μετρό και ΔΕΝ χρειάζεται φωτογραφία. Η συγκεκριμμένη "φορτώνεται" στην πλαστική Oyster card (η οποία και θυμίζει πιστωτική κάρτα), δίνοντας και 5 λίρες εγγύηση, τις οποίες και τις παίρνεις επιστρέφοντας την κατά την αναχώρηση.

Το κόστος και για τους δύο τύπους καρτών είναι το ίδιο .
http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx
http://www.londontoolkit.com/blog/transport/2-for-1-london-pass-with-travelcards-train-tickets/

Στο δεύτερο link μπορείς να δεις και από ποιούς σταθμούς τραίνων (θυμίζω ξανά ΟΧΙ σταθμούς μετρό) μπορείς να προμηθευτείς την χάρτινη, με φωτο, 7 day Travelcard.
Ελπίζω κάπως να βοήθησα.
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
@skiace
έχει γραφτεί και έχει επεξηγηθεί παρα πολλές φορές και εδώ και σε άλλο topic, αλλά και πιο πάνω από τον jobus, ας το αναφέρουμε όμως ξανά:

'Οταν αγοράζουμε την 7 day Travelcard και θέλουμε να κάνουμε τη χρήση της προσφοράς 2 for 1, τότε την συγκεκριμμένη την προμηθευόμαστε ΜΟΝΟ από σταθμό τραίνου (National Railway Ticket office), και όχι από σταθμό μετρό, η οποία είναι ΧΑΡΤΙΝΗ με το λογότυπο των Railways και τότε ΜΟΝΟ χρειαζόμαστε φωτογραφία.

'Οταν τώρα θέλουμε να αγοράσουμε την 7 day Travelcard, αλλά χωρίς την προσφορά του 2 for 1, τότε μπορούμε να την προμηθευτούμε από οποιονδήποτε σταθμό μετρό και ΔΕΝ χρειάζεται φωτογραφία. Η συγκεκριμμένη "φορτώνεται" στην πλαστική Oyster card (η οποία και θυμίζει πιστωτική κάρτα), δίνοντας και 5 λίρες εγγύηση, τις οποίες και τις παίρνεις επιστρέφοντας την κατά την αναχώρηση.

Το κόστος και για τους δύο τύπους καρτών είναι το ίδιο .
http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx
http://www.londontoolkit.com/blog/transport/2-for-1-london-pass-with-travelcards-train-tickets/

Στο δεύτερο link μπορείς να δεις και από ποιούς σταθμούς τραίνων (θυμίζω ξανά ΟΧΙ σταθμούς μετρό) μπορείς να προμηθευτείς την χάρτινη, με φωτο, 7 day Travelcard.
Ελπίζω κάπως να βοήθησα.
Σιγουρα βοήθησες αφου ξεκαθαρισες πλήρως (τουλάχιστον για μενα) το τοπιο !!!
Σκοπευα να αγορασω την χαρτινη από σταθμο τραινου (Paddington) για να συνδυασω το 241, αλλα δεν ειχα καταλαβει την ειδοποιο διαφορα της φωτογραφιας.
Φανταζομαι ότι ισχυει τοτε αυτό που διαβασα ότι ακομη και αν δεν εχεις φωτο βγαζεις εκει (σε καποιο αυτοματο υποθετω) χωρις επιβαρυνση. Σε κάθε περιπτωση θα παρω 2 φωτογραφιες μαζι.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Χαίρομαι που βοήθησα.
Και εγώ για να καταλάβω και να συνηθίσω κάποια πράγματα χρειάστηκε να περάσει παρα πολύς καιρός και να κάνω παρα πολλά ταξίδια σ' αυτή την τόσο γοητευτική πόλη.
Μην αγχώνεσαι καθόλου όμως, θα δεις ότι είναι η πιο φιλική, η πιο οργανωμένη και η πιό εύκολη πόλη για κάθε επισκέπτη.
Σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα και να ευχαριστηθείς αυτή την μαγευτική πόλη. Εγώ τα τελευταία οκτώ χρόνια κάθε πρωτοχρονιά είμαι εκεί και κάθε φορά νομίζω ότι είναι καλύτερη από την προηγούμενη! :icon_wink:
 

miss_quality

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
καλησπέρα, θα πάω Λονδίνο για 8 μέρες.Λέω να βγάλω την εβδομαδιαία χάρτινη travelcard για να επωφεληθώ της προσφοράς 2 for 1. Για την μια μέρα που μου μένει τι προτείνετε? Να βγάλω μονοήμερη travelcard ή oyster? Και κάτι τελευταίο.Τι χάρτινη travelcard την επικυρώνω κάπως όταν μπαίνω στο μετρό , λεωφορείο ή απλά την επιδεικνύω όταν μου ζητηθεί?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
καλησπέρα, θα πάω Λονδίνο για 8 μέρες.Λέω να βγάλω την εβδομαδιαία χάρτινη travelcard για να επωφεληθώ της προσφοράς 2 for 1. Για την μια μέρα που μου μένει τι προτείνετε? Να βγάλω μονοήμερη travelcard ή oyster? Και κάτι τελευταίο.Τι χάρτινη travelcard την επικυρώνω κάπως όταν μπαίνω στο μετρό , λεωφορείο ή απλά την επιδεικνύω όταν μου ζητηθεί?
Στα λεωφορεία τη δείχνεις στον οδηγό και στο μετρό τη βάζεις σε μία σχισμή και στην πετάει από την άλλη μεριά.
 

giorgos_o

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Χριστούγεννα στην Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες..
φτάνω Λονδίνο σημερα το βράδυ και εχω δυο ερωτησουλες. Θα παω από Χίθροου μεχρι το σταθμό Παντινγκτον.
Καταρχάς, μπορω να βγάλω εβδομαδιαία travel card στο Χίθροου;
Και δεύτερον, χρειάζεται να βγάλω διαφορετικό εισιτήριο για για αυτη τη διάδρομο Χίθροου - Παντινγκτον;
ευχαριστω!
 

Jobous

Member
Μηνύματα
84
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
φτάνω Λονδίνο σημερα το βράδυ και εχω δυο ερωτησουλες. Θα παω από Χίθροου μεχρι το σταθμό Παντινγκτον.
Καταρχάς, μπορω να βγάλω εβδομαδιαία travel card στο Χίθροου;
Και δεύτερον, χρειάζεται να βγάλω διαφορετικό εισιτήριο για για αυτη τη διάδρομο Χίθροου - Παντινγκτον;
ευχαριστω!
Για εβδομαδιαία travelcard μέσω oyster βγάζεις στο αεροδρόμιο. Για την διαδρομή Χίθροου - Παντινγκτον θα πρέπει να φορτώσεις extra ποσό εκτός της travelcard στην oyster. Για Heathrow - gloucester road που πήγα εγώ κόστισε περίπου 1.80 αν θυμάμαι καλά. Υπολόγισε χοντρικά περίπου 2 λίρες την διαδρομή.
 

miss_quality

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Έχω την εξής απορία.Διάβασα για την προσφορά 2for1, πηγαίνοντας σε κάποιο από τα αξιοθέατα, θα πρέπει να επιδείξω εκτός από την κάρτα και τα εισιτήρια του τρένου που θα χρησιμοποιήσω για να πάω μέχρι εκεί.Με την χάρτινη travel card δεν θα μετακινούμε δωρεάν με όλα τα μέσα? Σε πια εισιτήρια αναφέρετε?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έχω την εξής απορία.Διάβασα για την προσφορά 2for1, πηγαίνοντας σε κάποιο από τα αξιοθέατα, θα πρέπει να επιδείξω εκτός από την κάρτα και τα εισιτήρια του τρένου που θα χρησιμοποιήσω για να πάω μέχρι εκεί.Με την χάρτινη travel card δεν θα μετακινούμε δωρεάν με όλα τα μέσα? Σε πια εισιτήρια αναφέρετε?
Θα πρέπει η travelcard να ισχύει για την ημέρα κατά την οποία θα επισκεφθείς κάποιο αξιοθέατο. Οπότε ή θα είναι ημερήσια ή αν πάρεις την εβδομαδιαία μπορείς κατά τη διάρκεια των 7 ημερών να πας σε όποια θες και φυσικά να τη δείξεις στον υπάλληλο.

Με τη travelcard ναι μπορείς να μετακινηθείς '''δωρεάν'' και με μετρό και με λεωφορείο και με το Dlr αρκεί να είσαι στην ανάλογη ζώνη. Δηλαδή αν βγάλεις travelcard για τις ζώνες 1-2 τότε δεν θα πληρώσεις κάτι επιπλέον.
 

miss_quality

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Ναι εβδομαδιαία θα βγάλω. Η ερώτηση αφορά σε πια εισιτήρια τρένου αναφέρετε η προσφορά 2 for 1 ? Το διάβασα στην σελίδα http://www.londontoolkit.com/whattodo/london_travelcard_2for1.html . Γράφει
"You must have a valid train ticket for the day you visit the attraction. A standard open return ticket normall spanning a month covers all the days between the outward and return legs of the ticket for 2 for 1.If you are using the train coming into London to qualify for this promotion you will probably have separate tickets for outward and return legs of your journey. It is essential that you do not go through the automatic ticket barrier at the London terminus as the barrier will gobble up your ticket and not return it. You will need the ticket when you present your credentials at the attraction you want to use 2 for 1 with. Use the manned exit instead, retaining your ticket.
Έχοντας την travel card γιατί να βγάλω εισιτήρια? Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά μάλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom