Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν για παράδειγμα πάρω το τραίνο με southern αντί για gatwick express μπορώ με τα εισιτήρια να έχω το 2 σε 1; η προσφορά ισχύει για την ίδια μέρα; (γιατί φτάνω βράδυ).
Ναι me southern εισαι κομπλε και η προσφορα ισχυει για τις ημερες που δειχνει το εισιτηριο σου.

Για ισχυουν τα εισιτηρια του Stansted/Gatwick express θα πρεπει τα εισιτηρια να εχουν το national rail logo πανω τους. Ισως λοιπον να πρεπει να βγουν απο επι τοπου.
 

YanniZ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ναι me southern εισαι κομπλε και η προσφορα ισχυει για τις ημερες που δειχνει το εισιτηριο σου.

Για ισχυουν τα εισιτηρια του Stansted/Gatwick express θα πρεπει τα εισιτηρια να εχουν το national rail logo πανω τους. Ισως λοιπον να πρεπει να βγουν απο επι τοπου.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Άρα δώρον άδωρον καθώς δεν προλαβαίνω την ίδια μέρα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημέρα jimp.
σε ότι αφορά το Λονδίνο, αν τα εισιτήρια του Stansted Express ισχύουν για την αγορά της χάρτινης 7day Travelcard, ώστε να υπάρχει και το προνόμιο του 2for1.
Καλησπέρα!

Τα εισιτήρια του, οποιουδήποτε, τρένου δεν είναι προυπόθεση για να βγάλεις travelcard. Το θέμα είναι αν όντως μπορείς ταξιδεύοντας με Stansted/Gatwick express να επωφεληθείς της προσφοράς 2for1 δείχνοντας τα παραπάνω εισιτήρια, χωρίς να βγάλεις travelcard.

Κάποιοι λένε πως μπορείς, όπως και στα site που έβαλες, όπως επίσης και στα faqs του site https://www.daysoutguide.co.uk/faqs αρκεί να έχει το logo του National Rail.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Το θέμα είναι αν όντως μπορείς ταξιδεύοντας με Stansted/Gatwick express να επωφεληθείς της προσφοράς 2for1 δείχνοντας τα παραπάνω εισιτήρια, χωρίς να βγάλεις travelcard.
Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση σου. Κάποτε είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι αν το εισιτήριο είναι με επιστροφή τότε μπορείς (για το διάστημα που καλύπτει). Πιστεύω πάντως η δυνατότητα αυτή ισχύει όταν τα εισιτήρια έχουν εκδοθεί από το γκισέ του τραίνου μόνο, γιατί από το ίντερνετ δεν θα φαίνεται το logo των National Rail.
Επιτέλους το ξεκαθαρίσαμε γιατί στα πάνω από τριάντα χρόνια που επισκέπτομαι το Λονδίνο ελάχιστες φορές έχω ταξιδέψει από το Stansted (τότε που το χρησιμοποιούσε η Aegean) και αυτές μόνο μία φορά με το τραίνο, τις άλλες με την Terravision.
 

margaret d 65

Member
Μηνύματα
32
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
ρωσια,αγια πετρουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Οι ημερήσιες τραβελκαρτ ποσο στοιχίζουν;
Μπορώ να βγάλω και τις 3 που χρειάζομαι την πρώτη μέρα ή κάθε μέρα και μια;;;
γεια σας,σε λιγο καιρο θα παω λονδινο και θα βγαλω την 7ημερη τραβελκαρτ,για τισ προσφορεσ 2 for 1,μπαινω στην σελιδα αλλα δεν ξερω τι να τυπωσω,οταν χτυπαω το θεαμα,βγαινει κ στην ακρη ροζ πινακιδουλα 2 for 1 ,αυτο να εκτυπωσω?ευχαριστω
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
γεια σας,σε λιγο καιρο θα παω λονδινο και θα βγαλω την 7ημερη τραβελκαρτ,για τισ προσφορεσ 2 for 1,μπαινω στην σελιδα αλλα δεν ξερω τι να τυπωσω,οταν χτυπαω το θεαμα,βγαινει κ στην ακρη ροζ πινακιδουλα 2 for 1 ,αυτο να εκτυπωσω?ευχαριστω
Επιλεγεις την προσφορα που θες, βαζεις δυο ατομα και πατας download now. Συνεχιζεις βαζεις την ημερα και το σταθμο,βαλε ας πουμε London Bridge, και το κατεβαζεις.
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Αν αγορασω χαρτινη τραβελκαρτ εβδομαδιαια ποσα πληρωνω για την εκδοση της; τα λευτα μετα τα παιρνω πισω; τελος το londonpass τι ειναι;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν αγορασω χαρτινη τραβελκαρτ εβδομαδιαια ποσα πληρωνω για την εκδοση της; τα λευτα μετα τα παιρνω πισω; τελος το londonpass τι ειναι;
Για τη χάρτινη δεν πληρώνεις κάτι, απλά δίνεις μία φωτογραφία σου, το κόστος της είναι ανάλογο με τις ζώνες που θες, λογικά ζώνες 1-2 θα θες οπότε 32.40 λιρες. Λεφτά δεν θα πάρεις πίσω, μόνο στην Oyster γίνεται αυτό, όσα δεν χρησιμοποιήσεις μαζί με τις 5 λίρες της έκδοσης, σου τα επιστρέφουν.
Για το london pass googlαρετο και θα δεις τι είναι.

Σε αυτό το τόπικ θα δεις πως έχουν γραφτεί τα πάντα για τα εισιτήρια, κάνε ένα κόπο και διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα.
 

kk9

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα κι από μενα παιδιά!
Είμαι καινούρια στην ομάδα γι αυτό αν πω καμία βλακεία απλά συγχωρέστε με Έχω κλείσει 2 εισητήρια για stansted για τον άλλο μήνα κ από εκεί θα πάω στο University of roehampton,στο οποίο θα φιλοξενηθουμε από φίλη μου. Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω μηνύματα αλλά δεν μπορω να πω ότι έχω καταλάβει κ τα πάντα.. Για αρχή θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργούν τα ΜΜΜ εκει, δηλαδή γραμμές κλπ; Επίσης θα κάτσω μία εβδομάδα κ κυρίως θα μεταφερομαι σε όλη την περιοχή του Λονδίνου από ότι κατάλαβα σημφερει να βγάλω travelcard; Θέλω να χρησιμοποιήσω κ την προσφορά για τα αξιοθέατα 2for1 οπότε τι πρέπει να κανω κ πως θα μπορέσω να τα χρησιμοποιήσω;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα κι από μενα παιδιά!
Είμαι καινούρια στην ομάδα γι αυτό αν πω καμία βλακεία απλά συγχωρέστε με Έχω κλείσει 2 εισητήρια για stansted για τον άλλο μήνα κ από εκεί θα πάω στο University of roehampton,στο οποίο θα φιλοξενηθουμε από φίλη μου. Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω μηνύματα αλλά δεν μπορω να πω ότι έχω καταλάβει κ τα πάντα.. Για αρχή θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργούν τα ΜΜΜ εκει, δηλαδή γραμμές κλπ; Επίσης θα κάτσω μία εβδομάδα κ κυρίως θα μεταφερομαι σε όλη την περιοχή του Λονδίνου από ότι κατάλαβα σημφερει να βγάλω travelcard; Θέλω να χρησιμοποιήσω κ την προσφορά για τα αξιοθέατα 2for1 οπότε τι πρέπει να κανω κ πως θα μπορέσω να τα χρησιμοποιήσω;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Καλημέρα και καλώς ήρθες. Στο παρόν θέμα θα βρεις απαντήσεις για όλες τις ερωτήσεις σου. Άρχισε να το διαβάζεις προς τα πίσω. Έχουν γραφτεί όλα. Επίσης, εδώ θα βρεις πολύ ενδιαφέρονται θέματα http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=37
 

kk9

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
katkats σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση!! Τα έχω διαβάσει όλα, απλά μπερδευομαι λιγο σε ένα θέμα. Εγώ από το stansted θα πάρω τον υπόγειο για να πάω πλατεία victoria που θέλω;; κ από εκεί θα βγάλω travelcard στο γκισε; Κ επίσης για την προσφορα 2for1 αρκεί αυτό το πρώτο εισητήριο να το δείχνω όλες τις μέρες;; Ή κάθε μέρα θέλει καινούριο εισητήριο τρένου;;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
katkats σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση!! Τα έχω διαβάσει όλα, απλά μπερδευομαι λιγο σε ένα θέμα. Εγώ από το stansted θα πάρω τον υπόγειο για να πάω πλατεία victoria που θέλω;; κ από εκεί θα βγάλω travelcard στο γκισε; Κ επίσης για την προσφορα 2for1 αρκεί αυτό το πρώτο εισητήριο να το δείχνω όλες τις μέρες;; Ή κάθε μέρα θέλει καινούριο εισητήριο τρένου;;
Οταν λες θα παρες τον υπογειο τι εννοεις? Το μετρο? Δεν υπαρχει μετρο που να φτανει μεχρι το συγκεκριμενο αεροδρομιο. Οσον αφορα την travelcard για να ισχυει η προσφορα 2-4-1 πρεπει να την εκδοσεις απο σταθμο των τρενων (national rail) και οχι του μετρο. Σημειωσε εδω οτι καποιοι σταθμοι εχουν και σταθμο τρενων και μετρο. (Πχ kings Cross κ.α)

Θα πρεπει να εχει δηλαδη επανω το αντιστοιχο συμβολο του σιδηροδρομου

https://www.google.gr/search?q=ραιλςαυ+συμβολ+λονδον&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjN3tC17MvRAhVCiywKHUbsCywQ_AUICSgC&biw=1280&bih=918#imgrc=G8gK_jvMcylY0M:

Αναλογα τωρα με τις μερες που θα ισχυει η καρτα θα μπορεις να κανεις και χρηση της προσφορας τις μερες εκεινες. Τα αξιοθεατα που συμμετεχουν στην προσφορα ειναι στο αντιστοιχο site και μπορεις να τα δεις αναλυτικα. ( https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london )

Σημειωσε οτι πρεπει να εχετε δυο ατομα travelcard και να κρατατε και απο μια φωτο ο καθενας τυπου διαβατηριου + να εχετε εκτυπωσει τα αντιστοιχα voucher για το εκαστοτε αξιοθεατο που θα επισκεφτειτε.
Η προσφορα ισχυει και με ημερησια travelcard εκδεδιμενη οπως προειπα απο σταθμο τρενων (δεν απαιτειται φωτο για αυτη) αλλα ισχυει μονο για τη μερα που ειναι ενεργο το εισιτηριο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom