Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εφ όσον έχετε Oyster card(και η εβδομαδιαία travelcard για 1 και 2 είναι φορτωμένη στην oyster)μπορείτε να ταξιδέψετε σε οποιαδήποτε άλλη ζώνη προσθέντοντας στην oyster το κόστος -διαφορά εκείνης της συγκεκριμένης διαδρομής(το ρωτάς στο γκισέ)είτε εκείνη την ώρα είτε εφ όσον έχεις προγραμματισμένη ήδη τη διαδρομή αυτή το προσθέτεις από την πρώτη στιγμή που είσαι στο λονδίνο ..οπου βρεις σταθμό μετρό με γραφείο (γιατί στα μηχανήματα ουτε εγω ξέρω πως γίνεται)λες ...πρόκειται να κάνω αυτή την εξτρα διαδρομή τι ποσόν να βαλω επιπλέον και εισαι οκ.Αυτό ειναι αλλωστε και το νόημα της Οyster σου δίνει την ευελιξία να πας όπου θέλεις σε οποιαδήποτε ζώνη αλλιώς βγάζεις μόνο μια σκέτη εβδομαδιαία travelcard για 1 και 2(που είναι πιό οικονομική)
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.973
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα θέλω να πάρω την jubilee line για heathrow, πως γίνετε η διαδικασία για το έξτρα κόστος;;;
Με αρκετή φαντασία μάλλον πρέπει να γίνεται, καθώς η Jubilee δεν πηγαίνει στο Heathrow. Αν εννοείς την Picadily, έχε μια contactless κάρτα μαζί σου και ακούμπησέ τη στη μπάρα στο σταθμο εισόδου και εξόδου (μία χωριστή κάρτα ανά επιβάτη). Θα χρεωθείς ολόκληρο εισιτήριο κι όχι μόνο τη διαφορά, αλλά το να βάζεις λεφτά σε μια oyster που μπορεί τελικά να περισσέψουν, μπορεί να σου βγεί πολύ ακριβότερο τελικά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
αλλά το να βάζεις λεφτά σε μια oyster που μπορεί τελικά να περισσέψουν, μπορεί να σου βγεί πολύ ακριβότερο τελικά.
Ισχύει ακόμα ότι μπορείς να πάρεις πίσω το υπόλοιπο της oyster, όπως και το deposit που έδωσες για να την αγοράσεις, αρκεί να την επιστρέψεις σε κάποιον σταθμό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
(Εντάξει το γκούγκλαρα). Φαίνεται ότι μπορεί να γίνει και στο Heathrow.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εχουν περάσει κάποια χρόνια βεβαια, αλλά εγώ είχα πάρει πίσω τα χρήματα στο heathrow.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.973
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
(Εντάξει το γκούγκλαρα). Φαίνεται ότι μπορεί να γίνει και στο Heathrow.
Φρεσκο είναι αυτό, last time i checked έπρεπε να πας σε γκισέ, και το έκαναν μόνο στο T5 με περιορισμένο ωράριο κιόλας. (Δεν έχω επιστρέψει ποτέ την Oyster μου, την έχω από το 2009 και τη χρησιμοποιώ 3-4 φορές το χρόνο που πάω Λονδίνο).
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Ισχύει ακόμα ότι μπορείς να πάρεις πίσω το υπόλοιπο της oyster, όπως και το deposit που έδωσες για να την αγοράσεις, αρκεί να την επιστρέψεις σε κάποιον σταθμό.
ναι, αν είναι κάτω απο 10£ εξαργυρώνεις στα μηχανήματα που βγαζουν εισιτήρια και σου δινουν το υπόλοιπο + τις 5£ σε μετρητά.
Αν ειναι παραπάνω καλύτερα να πας σε γκισέ, απλά εκει στο πιστώνουν στην κάρτα σου.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
@orck μου κίνησες την περιέργεια με το μουσείο της RAF
Μην σε παρω στο λαιμο μου. Εχω ενα ιδιατερο ενδιαφερον για τα συμμαχικα μαχητικα προπελοφορα του ΒΠΠ, ειχα και μοντελο τηλεκατευθυνομενο. Σιγουρα θα μου αρεσει εκει μεσα, σε ενα γενικο κοινο, δεν ξερω.
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους! Επανέρχομαι και πάλι με φρέσκιες ερωτήσεις ή μάλλον ζητώντας επιβεβαίωση...

Αν αγοράσω μια travel card για 1 ημέρα που στο ακόλουθο site απ'οτι βλέπω κοστίζει 12,70 p.p.
https://www.londontoolkit.com/briefing/travelcard.htm

Έχουν ισχύ τα κουπόνια που βρίσκω στο ακόλουθο site?
https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Καλησπέρα σε όλους! Επανέρχομαι και πάλι με φρέσκιες ερωτήσεις ή μάλλον ζητώντας επιβεβαίωση...

Αν αγοράσω μια travel card για 1 ημέρα που στο ακόλουθο site απ'οτι βλέπω κοστίζει 12,70 p.p.
https://www.londontoolkit.com/briefing/travelcard.htm

Έχουν ισχύ τα κουπόνια που βρίσκω στο ακόλουθο site?
https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london
Ναι για την ημερα που θα την χρησιμοποιησεις την travelcard εχουν ισχυ τα κουπονια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.562
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom