Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Θα πας εδώ http://www.nationalrail.co.uk/default.aspx θα συμπληρώσεις ώρες άτομα κτλ κτλ και θα συ βγάλει τιμή. Πάνω αριστερά (εκεί που λέει τη διαδρομή) σου λέει την τιμή με την Oyster, δεξιά χωρίς Oyster. Φυσικά μπορείς να ρωτήσεις και συ όταν φτάσεις για να σου πούνε ακριβώς τι ισχύει.

Στις διαδρομές μέσα στην πόλη δεν πληρώνει είτε κάνετε χρήση underground είτε λεωφορείου.
:love0054:......υπόχρεη!
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Καλησπέρα παιδιά! Πρόκειται να ταξιδεψω στο Λονδίνο από Τετάρτη μεσημέρι μέχρι Κυριακή πρωί μαζί με άλλα 3 άτομα. Έχω αγγλική κάρτα ανέπαφη (Revolut)...μας συμφέρει να βγάλουμε την travelcard για 7 ημέρες ή να χρησιμοποιώ την ανέπαφη κάθε φορά; Επίσης αυτές οι προσφορές πχ. 1 εισιτήριο για 2 άτομα για αξιοθέατα ισχύουν μόνο για την travelcard ή και για την ανέπαφη; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλησπέρα παιδιά! Πρόκειται να ταξιδεψω στο Λονδίνο από Τετάρτη μεσημέρι μέχρι Κυριακή πρωί μαζί με άλλα 3 άτομα. Έχω αγγλική κάρτα ανέπαφη (Revolut)...μας συμφέρει να βγάλουμε την travelcard για 7 ημέρες ή να χρησιμοποιώ την ανέπαφη κάθε φορά; Επίσης αυτές οι προσφορές πχ. 1 εισιτήριο για 2 άτομα για αξιοθέατα ισχύουν μόνο για την travelcard ή και για την ανέπαφη; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Λενε οτι για 5 μερες και ανω αν θες να χρησιμοποιησεις τα μεσα,συμφερει οικονομικα η travelcard..η προσφορα 2για1 ισχυει μονο με travelcard
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Καλησπέρα παιδιά! Πρόκειται να ταξιδεψω στο Λονδίνο από Τετάρτη μεσημέρι μέχρι Κυριακή πρωί μαζί με άλλα 3 άτομα. Έχω αγγλική κάρτα ανέπαφη (Revolut)...μας συμφέρει να βγάλουμε την travelcard για 7 ημέρες ή να χρησιμοποιώ την ανέπαφη κάθε φορά; Επίσης αυτές οι προσφορές πχ. 1 εισιτήριο για 2 άτομα για αξιοθέατα ισχύουν μόνο για την travelcard ή και για την ανέπαφη; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Οι διάφορες από oyster σε travelcard είναι ελάχιστες, εκτός και αν σκοπεύεις να εκμεταλλευτείς την προσφορά 2for1 που συμφέρει η travelcard. Αν για παράδειγμα επισκεφτείτε τον London eye θα εξοικονομήσετε £25 που σχεδόν είναι μια travelcard, £33 είναι για ζώνες 1 και 2
 

pasific

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα στην παρεα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τη γινετε με τα παιδια θα φτασω λονδινο με την γυναικα και την κορη μου στις 26 και φευγουμε 30 η κορη 15 χρονων και θα ηθελα να παμε σε τεσσερα με πεντε αξιοθεατα πια καρτα πιστευετε οτι βολευει
 

ange_kanel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες αλλά παρόλα αυτά έχω ακόμα κάποιες απορίες γιατί κυρίως μπερδεύτηκα με το site του 2for1. Λοιπόν εμείς φτάνουμε Λονδίνο στο Stansted Σάββατο πρωί 8.30 κ φεύγουμε Τετάρτη 6.20 το απόγευμα πάλι στο Stansted. Επίσης θα μεινουμε κοντα στη σταση Earls Court. Με ενδιαφέρει η προσφορά 2for1 κ θα προσπαθήσω να δω όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορώ. Έχω καταλάβει ότι η travelcard πρέπει να είναι χάρτινη κ να τη βγάλω από σταθμό τρένου. Στο site έχει μια εικονα η οποία λέει ότι για να πάρω τη προσφορά δείχνω τα voucher κ τα εισητηρια τρένου όχι την travelcard. Άρα πρέπει να ταξιδεύω κάθε μέρα με τρένο για να μπορώ να δω τα αξιοθέατα με προσφορά; Ακόμη για να κατεβάσω τα voucher ζητά να βάλω ημερομηνία οπότε πρέπει να τα επισκεφτώ τη συγκεκριμένη ημερομηνία που θα βάλω κ μονο;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδιά! Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες αλλά παρόλα αυτά έχω ακόμα κάποιες απορίες γιατί κυρίως μπερδεύτηκα με το site του 2for1. Λοιπόν εμείς φτάνουμε Λονδίνο στο Stansted Σάββατο πρωί 8.30 κ φεύγουμε Τετάρτη 6.20 το απόγευμα πάλι στο Stansted. Επίσης θα μεινουμε κοντα στη σταση Earls Court. Με ενδιαφέρει η προσφορά 2for1 κ θα προσπαθήσω να δω όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορώ. Έχω καταλάβει ότι η travelcard πρέπει να είναι χάρτινη κ να τη βγάλω από σταθμό τρένου. Στο site έχει μια εικονα η οποία λέει ότι για να πάρω τη προσφορά δείχνω τα voucher κ τα εισητηρια τρένου όχι την travelcard. Άρα πρέπει να ταξιδεύω κάθε μέρα με τρένο για να μπορώ να δω τα αξιοθέατα με προσφορά; Ακόμη για να κατεβάσω τα voucher ζητά να βάλω ημερομηνία οπότε πρέπει να τα επισκεφτώ τη συγκεκριμένη ημερομηνία που θα βάλω κ μονο;
H travelcard αυτή είναι χάρτινη με τη φωτογραφία σου επάνω (μην ξεχάσεις να έχεις μία μαζί σου). Θα την εκδώσεις στο Earl's court. Σου δίνουν 2 κάρτες, μία χάρτινη που την δείχνεις όταν μπαίνεις στα λεωφορεία και μία για τα μηχανήματα του υπόγειου. Εξαρτάται για πόσες μέρες θα βγάλεις travelcard. H εβδομαδιαία για 1-2 ζώνες στοιχίζει 35 λίρες. Αν βγάλεις αυτή θα μπορείς όλες τις μέρες του ταξιδιού σου να πηγαίνεις στα αξιοθέατα με την προσφορά 2--4-1. Noμίζω οτι υπάρχει και ημερήσια αλλα δεν θα σε διευκολύνει για τα αξιοθέατα. Και στις 2 περιπτώσεις δεν χρειάζεται να ταξιδεύεις με το τραίνο, αρκει να είναι σε ισχύ η κάρτα.

Σχετικά με τα vouchers, μπαίνεις στο site και εκτυπώνεις αυτά που σ'ενδιαφέρουν. Δεν είναι δεσμευτική η ημερομηνία που θα δηλώσεις. Στο ταμείο του κάθε αξιοθέατου δίνεις το εκτυπωμένο voucher και δείχνεις την travelcard
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα παιδιά! Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες αλλά παρόλα αυτά έχω ακόμα κάποιες απορίες γιατί κυρίως μπερδεύτηκα με το site του 2for1. Λοιπόν εμείς φτάνουμε Λονδίνο στο Stansted Σάββατο πρωί 8.30 κ φεύγουμε Τετάρτη 6.20 το απόγευμα πάλι στο Stansted. Επίσης θα μεινουμε κοντα στη σταση Earls Court. Με ενδιαφέρει η προσφορά 2for1 κ θα προσπαθήσω να δω όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορώ. Έχω καταλάβει ότι η travelcard πρέπει να είναι χάρτινη κ να τη βγάλω από σταθμό τρένου. Στο site έχει μια εικονα η οποία λέει ότι για να πάρω τη προσφορά δείχνω τα voucher κ τα εισητηρια τρένου όχι την travelcard. Άρα πρέπει να ταξιδεύω κάθε μέρα με τρένο για να μπορώ να δω τα αξιοθέατα με προσφορά; Ακόμη για να κατεβάσω τα voucher ζητά να βάλω ημερομηνία οπότε πρέπει να τα επισκεφτώ τη συγκεκριμένη ημερομηνία που θα βάλω κ μονο;
Θα τη βγάλεις σε σταθμό που διαχειρίζεται η national rail, στον παρακάτω χάρτη είναι οι σταθμοί με ένα κόκκινό σημαδάκι https://tfl.gov.uk/maps/track/tube
Θα ζητήσεις να βγάλεις τη 7 day travelcard για ζωνες 1-2 και στα voucher που θα κατεβάσεις βάλε ημερομηνίες τις οποίες θα έχεις την κάρτα. Θα σου ζητήσεις και σταθμό, βάλε κάποιον κεντρικό σταθμό τρένου, ας πούμε London Bridge, τυπικό είναι.

Θα την εκδώσεις στο Earl's court.
Την έχεις βγάλει εκεί;Είναι σταθμός underground και δεν τον διαχειρίζεται η National rail. Κοντά στο Earls Court είναι ο West Brompton, εκεί μπορεί να τη βγάλει.

Σου δίνουν 2 κάρτες, μία χάρτινη που την δείχνεις όταν μπαίνεις στα λεωφορεία και μία για τα μηχανήματα του υπόγειου.
Μία είναι η κάρτα και για λεωφορεία (απλά τη δείχνεις στον οδηγό) και για τον underground (εδώ τη βάζεις στη σχισμή κάτω από το κίτρινο) . Η άλλη κάρτα που έχει και τη φωτογραφία είναι η Photocard, η οποία γράφει έναν αριθμό που είναι ίδιος με την travelcard, σε περίπτωση ελέγχου θα τσεκάρουν αν όντως είσαι εσύ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλησπέρα παιδιά! Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες αλλά παρόλα αυτά έχω ακόμα κάποιες απορίες γιατί κυρίως μπερδεύτηκα με το site του 2for1. Λοιπόν εμείς φτάνουμε Λονδίνο στο Stansted Σάββατο πρωί 8.30 κ φεύγουμε Τετάρτη 6.20 το απόγευμα πάλι στο Stansted. Επίσης θα μεινουμε κοντα στη σταση Earls Court. Με ενδιαφέρει η προσφορά 2for1 κ θα προσπαθήσω να δω όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορώ. Έχω καταλάβει ότι η travelcard πρέπει να είναι χάρτινη κ να τη βγάλω από σταθμό τρένου. Στο site έχει μια εικονα η οποία λέει ότι για να πάρω τη προσφορά δείχνω τα voucher κ τα εισητηρια τρένου όχι την travelcard. Άρα πρέπει να ταξιδεύω κάθε μέρα με τρένο για να μπορώ να δω τα αξιοθέατα με προσφορά; Ακόμη για να κατεβάσω τα voucher ζητά να βάλω ημερομηνία οπότε πρέπει να τα επισκεφτώ τη συγκεκριμένη ημερομηνία που θα βάλω κ μονο;
Τις περισσοτερες αποριες σου τις λυσανε απλα εχε υποψην σου οτι μερικα αξιοθεατα θελουν το εισιτηριο να το χεις αγορασει μεσω ιντερνετ..πχ εμεις στο sea life aquarium ειχαμε αγορασει το εισιτηριο ονλινε μεσω της προσφορας 2-4-1..σε διευκολυνει και σενα κ αυτο διοτι εχει απειρο κοσμο προφανως
 

ange_kanel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις! Οπότε παρόλο που το αναφέρει στο site δε χρειάζονται εισιτήρια τρένου! Και οι ημερομηνίες των voucher δεν είναι δεσμευτικες αρκεί να έχω την travelcard τις ίδιες μέρες! Για να πάω στο κέντρο από Stansted δε με καλύπτει η travelcard έτσι; Πρέπει να πάρω τρένο ή λεωφορειο;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
515
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Την έχεις βγάλει εκεί;Είναι σταθμός underground και δεν τον διαχειρίζεται η National rail. Κοντά στο Earls Court είναι ο West Brompton, εκεί μπορεί να τη βγάλει.
Απολογούμαι! νόμιζα οτι βγαίνει κι εκεί, εγω την έβγαλα στο Paddington
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις! Οπότε παρόλο που το αναφέρει στο site δε χρειάζονται εισιτήρια τρένου! Και οι ημερομηνίες των voucher δεν είναι δεσμευτικες αρκεί να έχω την travelcard τις ίδιες μέρες! Για να πάω στο κέντρο από Stansted δε με καλύπτει η travelcard έτσι; Πρέπει να πάρω τρένο ή λεωφορειο;
Μα αφού η χάρτινη είναι το εισιτήριο τραινου, για αυτό πρέπει να την βγάλεις σε σταθμό που διαχειρίζεστε η National rail.
Μια λύση είναι να πάρεις το εξπρές για Λίβερπουλ στρητ και από εκεί, αφού θα βγάλεις την τραβελκαρτ, πάρε την κίτρινη γραμμή για τον προορισμό σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom