Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οxi..
Όχι πετάω stansed....έχω πάρει εισητηρια για το στανσετ εξπρές....για τα υπόλοιπα με νοιάζει
Επειδη ειπες τρενα το ειπα. Μετρο λεωφορεια μπορεις οσες διαδρομές θέλεις με τις τιμες που ειπα νωρίτερα.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Παιδιά καλησπέρα. Συνεχίζω το παρόν θέμα μετά από περίπου 2 χρόνια, απ ότι βλέπω...
Θα πάω Λονδίνο το επόμενο διάστημα και έχω ήδη oyster από την τελευταία μου επίσκεψη πριν από 10 χρόνια! Είχα και λεφτά μέσα 10-15 λίρες. Γνωρίζετε αν ισχύει ακόμα ή κάρτα κι αν θα υπάρχουν τα χρήματα μέσα;
Ευχαριστώ.
 
D

Delmem38110

Guest
Παιδιά καλησπέρα. Συνεχίζω το παρόν θέμα μετά από περίπου 2 χρόνια, απ ότι βλέπω...
Θα πάω Λονδίνο το επόμενο διάστημα και έχω ήδη oyster από την τελευταία μου επίσκεψη πριν από 10 χρόνια! Είχα και λεφτά μέσα 10-15 λίρες. Γνωρίζετε αν ισχύει ακόμα ή κάρτα κι αν θα υπάρχουν τα χρήματα μέσα;
Ευχαριστώ.
η κάρτα δεν λήγει Ποτέ, τα χρήματα θα υπάρχουν, εκτός και να έχει καταστραφεί.
μηδένισε την και μετά χρησιμοποίησε μια πιστωτική χρεωστική κάρτα η apple pay.
κάπου έχω διαβάσει πως ίσως βγαίνει λίγο φτηνότερα η χρήση τραπεζικής κάρτας από την οϊστερ.
σε περίπτωση που μείνεις αρκετά συμφέρει να αγοράσεις πακέτο διαδρομών
Travelcards and group tickets
καλό ταξίδι.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Last edited by a moderator:

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Θα ταξιδέψουμε Λονδίνο από 26/04 - 1/5 γονείς με δυο παιδιά 11(γεν 07/11) και 10(γεν 12/12) ετών. Θα πάμε από Gatwick και θα γυρίσουμε από Stansted.
Από Gatwick προς κέντρο θα κάνουμε χρήση της Revolut με το απλό τρένο της southern railways (κατεβαίνουμε Victoria)

  • Αν κλείσω μέσω internet τα εισιτήρια της southern railways (σήμερα 29 λίρες τα 4 άτομα) πρέπει να τα χρησιμοποιήσω ακριβώς στο συγκεκριμένο δρομολόγιο ή μπορώ να τα χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε ώρα μέσα στην μέρα;
  • δικαιούμαστε και μεταφορά μέχρι τον τελικό μας προορισμό με το μετρό την ημέρα που θα έρθουμε με το τρένο της southern railways;
  • Μπορούμε να αγοράσουμε στον σταθμό τρένου στο αεροδρόμιο του stansted την εβδομαδιαία χάρτινη travelcard 2 for 1 ή θα πρέπει να την βγάλουμε στον σταθμό Victoria.
  • Τα αξιοθέατα που περιλαμβάνονται στην προσφορά 2 για 1 θα πρέπει να τα τα προπληρώσουμε από τώρα ή μπορούμε να πάμε στο ταμείο και να πληρώσουμε επιτόπου;
  • Τα παιδιά δεδομένου ότι είναι κάτω των 11 ετών και ταξιδεύουν δωρεάν με τα ΜΜΜ θα πρέπει να εκδώσουν και αυτά εισιτήριο με φωτογραφία κλπ
  • Έχουμε κλείσει το Travelodge London Central City Road · 1-23 City Rd, London EC1Y 1AG, Royaume-Uni στα 110 € την ημέρα με πρωινό. Πως είναι η περιοχή γενικά για οικογένειες;
  • Ο κοντινότερος σταθμός στο ξενοδοχείο είναι ο old street (μαύρη γραμμή) ο οποίος όσο και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί η γραμμή προς κέντρο στον σταθμό Euston
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα ταξιδέψουμε Λονδίνο από 26/04 - 1/5 γονείς με δυο παιδιά 11(γεν 07/11) και 10(γεν 12/12) ετών. Θα πάμε από Gatwick και θα γυρίσουμε από Stansted.
Από Gatwick προς κέντρο θα κάνουμε χρήση της Revolut με το απλό τρένο της southern railways (κατεβαίνουμε Victoria)

  • (1)Αν κλείσω μέσω internet τα εισιτήρια της southern railways (σήμερα 29 λίρες τα 4 άτομα) πρέπει να τα χρησιμοποιήσω ακριβώς στο συγκεκριμένο δρομολόγιο ή μπορώ να τα χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε ώρα μέσα στην μέρα;
  • (2)δικαιούμαστε και μεταφορά μέχρι τον τελικό μας προορισμό με το μετρό την ημέρα που θα έρθουμε με το τρένο της southern railways;
  • (3)Μπορούμε να αγοράσουμε στον σταθμό τρένου στο αεροδρόμιο του stansted την εβδομαδιαία χάρτινη travelcard 2 for 1 ή θα πρέπει να την βγάλουμε στον σταθμό Victoria.
  • (4)Τα αξιοθέατα που περιλαμβάνονται στην προσφορά 2 για 1 θα πρέπει να τα τα προπληρώσουμε από τώρα ή μπορούμε να πάμε στο ταμείο και να πληρώσουμε επιτόπου;
  • (5)Τα παιδιά δεδομένου ότι είναι κάτω των 11 ετών και ταξιδεύουν δωρεάν με τα ΜΜΜ θα πρέπει να εκδώσουν και αυτά εισιτήριο με φωτογραφία κλπ
  • (6)Έχουμε κλείσει το Travelodge London Central City Road · 1-23 City Rd, London EC1Y 1AG, Royaume-Uni στα 110 € την ημέρα με πρωινό. Πως είναι η περιοχή γενικά για οικογένειες;
  • (7)Ο κοντινότερος σταθμός στο ξενοδοχείο είναι ο old street (μαύρη γραμμή) ο οποίος όσο και αν έχω ψάξει δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί η γραμμή προς κέντρο στον σταθμό Euston

1. Αν τα κλείσεις μέσω national rail θα δεις πως κάπου γράφει σε ποια άλλα δρομολόγια μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
2. Όχι δεν επιτρέπεται
3. Από Victoria από το εκδοτήριο του national rail και όχι για τα εισιτήρια του μετρό
4. Τα πληρώνεις όταν θα πας. Ζητά να σου δώσει το βιβλιαράκι με τα κουπόνια για τα αξιοθέατα
5. Ναι σου λέει σε προηγούμενη απάντηση που σου έβαλα λινκ τι πρέπει να κάνεις.
6. Η περιοχή είναι πολύ ωραία, αρκετά ζωντανή.
7. Tube and Rail εσύ είτε θα πηγαίνεις kings cross για να πάρεις την μπλε γραμμή είτε Bank για να πάρεις την κόκκινη γραμμή (για να πας κάπου πιο κεντρικά)
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
σχετικα με την oyster και την καρτα συναλλαγης.
Η μεγιστη ημερησια χρεωση ειναι γυρω στις 7 λιρες.
Αυτη η χρεωση ισχιει ακομη και για 1 η 2 διαδρομες μονο τη μερα;
Γιατι αν ειναι ετσι τι νοημα εχει το pay as you go?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
σχετικα με την oyster και την καρτα συναλλαγης.
Η μεγιστη ημερησια χρεωση ειναι γυρω στις 7 λιρες.
Αυτη η χρεωση ισχιει ακομη και για 1 η 2 διαδρομες μονο τη μερα;
Γιατι αν ειναι ετσι τι νοημα εχει το pay as you go?
Η χρέωση με ανέπαφη κάρτα γίνεται αρχικά σαν single fare πχ για zone 1, 2.50λίρες, για κάθε φορά που χρησιμοποιείς το μετρό εως ότου φτάσει την μέγιστη ημερήσια χρεώση 7,7 λίρες οπότε σταματά να σε χρεώνει για τις επιπλέον διαδρομές. Αυτό ισχύει μόνο για το μετρό, τα λεωφορεία είναι επιπλεόν Bus and tram fares - Transport for London (tfl.gov.uk) .
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Για επίσκεψη στο Λονδίνο 10-15/12 φαντάζομαι ότι η καλύτερη λύση είναι η Oyster, σωστά;
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Εγώ θα πάω 6/12 - 11/12. Για μένα η καλύτερη λύση είναι η travelcard. Μπαίνεις απεριόριστα σε όλα τα ΜΜΕ. Και αν χρησιμοποιείς και τη έκπτωση σε μουσεία κλπ. Σου βγαίνει πολύ πιο φθηνά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.304
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom