Play:Απευθείας πτήσεις Αθήνα – Ρέικιαβικ (Ισλανδία) από την PLAY το καλοκαίρι του 2023

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.417
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έβαλα τον Ιούνιο επιλογή και μου έβγαλε 235€ με επιστροφή, ενώ τον Ιούλιο μου έβγαλε 344€. Τον Αύγουστο ακόμα παραπάνω είναι βλέπω. Δεν είδα τι άλλο περιλαμβάνει το εισιτήριο (αποσκευές κτλ), γιατί πρέπει να κάνω εγγραφή και βαριέμαι τώρα. Τι τιμή low cost εταιρείας είναι αυτή όταν μπορείς να βρεις με μίλια πιο φθηνά; Φαντάζομαι οι πράκτορες θα έχουν οφέλη, οι μεμονωμένοι ταξιδιώτες όχι...
 
D

Delmem38110

Guest
οι τιμές που δείχνει είναι μόνο η μετάβαση με ένα μπακπακ μαξ 10 κιλών.
40 ευρώ κάνει η βαλίτσα καμπίνας επιπλέον και 46 ευρώ η 20κιλη βαλίτσα.
και από 6 μέχρι και 40 ευρώ κοστίζουν οι θέσεις αν κάποιος τις προαγοράσει.
έχει και προστασία ακύρωσης με 24 ευρώ.
όλα αυτά ανά επιβάτη ανά πτήση.
θεωρώ ότι οι τιμές για κάποιον που δεν έχει μίλια και θέλει την ευκολία του από Αθήνα, είναι καλές (από Θεσσαλονίκη μπορούμε να κοιτάξουμε και για εναλλακτικές).
ξεκινάς χωρίς ενδιάμεσους και χωρίς ταλαιπωρία.
εξάλλου όποιος θέλει να πάει Ισλανδία 100 ευρώ πάνω η κάτω δεν θα κάνουν τη διαφορά.
τη διαφορά την κάνει φυσικά η άνεση της απευθείας πτήσης.
 
Last edited by a moderator:

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
εξάλλου όποιος θέλει να πάει Ισλανδία 100 ευρώ πάνω η κάτω δεν θα κάνουν τη διαφορά.
τη διαφορά την κάνει φυσικά η άνεση της απευθείας πτήσης.
Το Play basic σε σχέση με το Play value, για μια 4 μελή οικογένεια έχει αρκετή διαφορά!
Για τον Νοέμβριο που τσεκάρω δλδ βλέπω Play Basic στα 1,112 και Play value στα 1,840!

Σχετικά με τις θέσεις αν πας με value, κατα το check-in δεν μπορείς να επιλέξεις θέσεις for free?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Έβαλα τον Ιούνιο επιλογή και μου έβγαλε 235€ με επιστροφή, ενώ τον Ιούλιο μου έβγαλε 344€. Τον Αύγουστο ακόμα παραπάνω είναι βλέπω. Δεν είδα τι άλλο περιλαμβάνει το εισιτήριο (αποσκευές κτλ), γιατί πρέπει να κάνω εγγραφή και βαριέμαι τώρα. Τι τιμή low cost εταιρείας είναι αυτή όταν μπορείς να βρεις με μίλια πιο φθηνά; Φαντάζομαι οι πράκτορες θα έχουν οφέλη, οι μεμονωμένοι ταξιδιώτες όχι...
εχεις δει τις κανονικες τιμες ? Ισλανδια ειναι ταξιδι 4-5 ωρων η τιμη ειναι πολυ καλη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.417
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
εχεις δει τις κανονικες τιμες ? Ισλανδια ειναι ταξιδι 4-5 ωρων η τιμη ειναι πολυ καλη.
Όχι, δεν έχω ξανά δει τις τιμές απο τον Οκτώβριο του 2022 που έγραψα το σχόλιο, με απασχολούν άλλα ταξίδια τώρα ;)
Πάντως οτι τιμή και να δω σήμερα θα μου φαίνεται πιο ακριβή (και θα είναι) απο αυτές που είχα εγώ να επιλέξω όταν πήγα Ισλανδία. Τα πάντα έχουν πιάσει ταβάνι... Βλέποντας, όμως, σήμερα το σχόλιο που έκανα τότε, οι τιμές που γράφω φαίνονται υποφερτές (χωρίς μεγάλη βαλίτσα) για υψηλή περίοδο κιόλας! Τώρα, ποιες είναι οι κανονικές τιμές που λες, δεν ξέρω. Και η εταιρεία είναι low cost με ότι αυτό συνεπάγεται.
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
23
Likes
174
Οι τιμές είναι όντως καλές, αλλά το ταξίδι γενικά στην Ισλανδία είναι ακριβό.
Θα ήθελα να πάω, αλλά είμαι σε αναζήτηση εργασίας στο εξωτερικό και δεν μπορώ να προγραμματίσω τίποτα δυστηχώς.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.266
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Οι πτήσεις ξεκίνησαν αυτόν τον μήνα αλλά οι κρατήσεις φαίνεται ήδη να πήγαιναν καλά.Έτσι η εταιρεθα επεκτείνει τα δρομολόγια μέχρι Ιανουάριο 2024.

Icelandic airline PLAY inaugurates Athens flights, adds 10th aircraft to fleet

Ωραίο νέο! Ισως τώρα είναι η ευκαιρία να πάμε στην Ισλανδία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom