Postcrossing

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.292
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χαχαχα! που το βρηκες βρε θηριο;;;
εγω δεν θα τo εβρισκα ποτε :p το ηφαίστειο εννοω !
Μου είπε αν δεν έχω με το ηφαίστειο να της στείλω μία που είχε δει στις απεσταλμένες μου και φαίνεται κάπως η καλντέρα. Αυτή της έστειλα. :D
Η αγενεια της σιγουρα πηγαζει απο το γεγονος πως ειναι Γαλλιδα (ειναι το κληρονομικο τους χαρισμα). Η αγνοια αγγλικων απλως αυξανει τη δοση!
Εντάξει, αν και σίγουρα έχεις μεγαλύτερη τριβή από μένα (και αν και γενικότερα πολλοί έχουν αρνητική άποψη για τους τρόπους των Γάλλων) εγώ ψιλοδιαφωνώ. Εμένα μου έχουν αφήσει καλή εντύπωση, τόσο στα ταξίδια μου στη χώρα όσο και από άσχετες γνωριμίες. Ειδικά στη Νότια Γαλλία με είχε σκλαβώσει ο τρόπος που προσπαθούσαν να με εξυπηρετήσουν για το καθετί, ενώ δεν μιλούσαν αγγλικά ούτε καταλάβαιναν την προφορά μου στις απόπειρές μου να μιλήσω τη γλώσσα τους (ενώ για παράδειγμα οι γαλλόφωνοι Βέλγοι με καταλάβαιναν).

edit: Ακυρο, το βρήκα επιτέλους!!
Ωραία! :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εντάξει, αν και σίγουρα έχεις μεγαλύτερη τριβή από μένα (και αν και γενικότερα πολλοί έχουν αρνητική άποψη για τους τρόπους των Γάλλων) εγώ ψιλοδιαφωνώ. Εμένα μου έχουν αφήσει καλή εντύπωση, τόσο στα ταξίδια μου στη χώρα όσο και από άσχετες γνωριμίες. Ειδικά στη Νότια Γαλλία με είχε σκλαβώσει ο τρόπος που προσπαθούσαν να με εξυπηρετήσουν για το καθετί, ενώ δεν μιλούσαν αγγλικά ούτε καταλάβαιναν την προφορά μου στις απόπειρές μου να μιλήσω τη γλώσσα τους (ενώ για παράδειγμα οι γαλλόφωνοι Βέλγοι με καταλάβαιναν).
Λενε πως υπαρχουν 2 μεγαλες διαφορες μεταξυ Νοτιας και Βορειας Γαλλιας που δεν τις εχω ζησει για να γνωριζω με σιγουρια αν ισχυουν αλλα το υποστηριζουν και οι ιδιοι οι Παριζιανοι οποτε με εχουν πεισει. Ισως καλοι γνωστες και τοων δυο περιοχων να μπορουσαν να μας διαφωτισουν καλυτερα.

1. Οι κατοικοι της Νοτιας Γαλλιας θεωρουνται πιο ευγενικοι, εξυπηρετικοι και φιλοξενοι. Χαρακτηριστικα μου λενε πως "μοιαζουν με σας τους Ελληνες".

2. Η γλωσσα που μιλιεται στη Νοτια Γαλλια ειναι πιο καθαρη, πιο σωστη και ευκολοτερα κατανοητη απο τους ξενους.

Σε αντιθεση με το τι ισχυει σχεδον σε ολες τις χωρες του κοσμου που η σωστη γλωσσα θεωρειται αυτη που μιλιεται στην πρωτευουσα, δεν συμβαινει το ιδιο με τη Γαλλια οπου η γλωσσα του Νοτου θεωρειται ως η ορθη γαλλικη.

ΥΓ οφ τοπικ το ποστ, το ξερω αλλα νομιζω εχει ενα ενδιαφερον.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.292
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1. Οι κατοικοι της Νοτιας Γαλλιας θεωρουνται πιο ευγενικοι, εξυπηρετικοι και φιλοξενοι. Χαρακτηριστικα μου λενε πως "μοιαζουν με σας τους Ελληνες".
Ενώ έχω περάσει αρκετά μεγάλο διάστημα στα νότια της Γαλλίας, Παρίσι έχω πάει μόνο μια φορά για 4 μέρες, οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω ουσιαστική σύγκριση. Αλλά σαν πρώτη σκέψη θα συμφωνήσω με το ότι οι Νότιοι έχουν μια "μεσογειακή αύρα" που δεν βρίσκεις στους Βόρειους, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι οι Παριζιάνοι μου είχαν φανεί αγενείς (όπως και άτομα από άλλες πόλεις στα βόρεια της χώρας, όπως η Lille).

Πάντως η κυριούλα που λέμε Νότια είναι, από τη Μασσαλία. :D

2. Η γλωσσα που μιλιεται στη Νοτια Γαλλια ειναι πιο καθαρη, πιο σωστη και ευκολοτερα κατανοητη απο τους ξενους.
Πιθανότατα. Εγώ αν δεν μιλάνε αργά δεν καταλαβαίνω ούτε τους μεν ούτε τους δε. :D

ΥΓ οφ τοπικ το ποστ, το ξερω αλλα νομιζω εχει ενα ενδιαφερον.
Σαφώς! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.292
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η επίλυση του αινίγματος με τα φιλοτελικά

Εν τέλει παιδιά οι maximum cards δεν είναι τόσο ασύμφορες, απλά η τύπισσα στο Σύνταγμα που σας είχα αναφέρει ήταν απαράδεκτη και έλεγε ο, τι να ναι! Οι τιμές των σειρών βγαίνουν ανάλογα με το πόσες κάρτες έχουν μέσα (η τιμή της κάθε κάρτας είναι στο 1.60). Στο οπισθώφυλλο της κάθε σειράς αναγράφεται ξεκάθαρα ότι οι κάρτες μπορούν να σταλούν σε εσωτερικό και εξωτερικό ΧΩΡΙΣ προσθήκη επιπλέον τέλους, όπως είχε πει η niax.

Εγώ αγόρασα τη σειρά με τον πλούτο των ελληνικών θαλασσών και κάποιες μεμονωμένες με εικόνες από παλιά αναγνωστικά! Όλα τα παραπάνω Χ2 (για τους postcrossers και τη συλλογή μου). Είναι τέλειες οι κάρτες!

Τις αγορές έκανα από το κεντρικό φιλοτελικό που βρίσκεται Λυκούργου και Απελλού στην Ομόνοια. Επίσης μπορείτε να αγοράσετε από το eshop, αλλά αν δεν σας αρέσει το φακέλωμα να το αποφύγετε. Για κάθε αγορά (ακόμα και των 2 euros) ζητάνε ΑΦΜ , ΔΟΥ και γενικώς τα πάντα εκτός από αριθμό ταυτότητας.

Στο μαγαζί με τα φιλοτελικά μπορείτε να αγοράσετε και 10δες γραμματοσήμων σε στυλ αυτοκόλλητου, αφενός για να αποφεύγετε τις ουρές στο ταχυδρομείο, αφετέρου για να μην χρειάζεται να παλεύετε με τις ανύπαρκτες κόλλες των ΕΛΤΑ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πιθανότατα. Εγώ αν δεν μιλάνε αργά δεν καταλαβαίνω ούτε τους μεν ούτε τους δε. :D
Καλα μη νομιζεις κι εγω. Καποιες φορες μαλιστα για να καταλαβω πρεπει ή να μιλαν σαν καθυστερημανα ή να μου το γραψουν. Δυστυχως τη γλωσσα του σωματος που την ξερω καλα δεν την κατεχουν...
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Εγώ αγόρασα τη σειρά με τον πλούτο των ελληνικών θαλασσών και κάποιες μεμονωμένες με εικόνες από παλιά αναγνωστικά! Όλα τα παραπάνω Χ2 (για τους postcrossers και τη συλλογή μου). Είναι τέλειες οι κάρτες!
Πραγματικά είναι πολύ όμορφες αυτές οι κάρτες και έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όσους μαζεύουν γραμματόσημα, γιατί τα θέματα των καρτών αντλούνται από τις σειρές γραμματοσήμων που κυκλοφορούν, κάποιες από τις οποίες (πχ αυτή με τα παλιά αναγνωστικά) είναι καταπληκτικές!
Εμένα εκτός από την ιδέα, μ'αρέσει πάρα πολύ και το site του Postcrossing. Είναι πολύ καλά δομημένο και παρόλο που έχει πολλή πληροφορία, είναι πολύ εύκολο στη χρήση και δεν σε κουράζει κατά την περιήγηση σ'αυτό. Άσχετο, αλλά πιστεύω ότι αξίζει να αναφερθεί! :)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Nα' μαι πάλι με νέες αφίξεις!!!
Αυτή τη φορά ειμαι διπλά χαρούμενη γιατί πέρα από τις καρτούλες μου αρεσαν πολύ και τα πραγματακια που μου εγραψαν! Για παραδειγμα, η μια κοπελα απο την Ταυλανδη, μεσα σε αλλα μου ειπε οτι επισης αγαπαει πολυ την Ιταλια ενω η κοπελα απο την Πραγα μου μιλησε λιγο για την Ελλάδα και την κριση σημειωνοντας στο τελος "...αλλά και ποια χωρα δεν εχει προβληματα??"....

Τελικά εμένα αυτό το τριπάκι που μπηκα μ'αρεσει πααααααααρα πολυ!!!:clap::clap:

Λοιπον, με τη σειρα οι καρτουλες μου ηρθαν απο Δανια, Πραγα και Ταυλάνδη...
 

Attachments

postcrosser

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα!!ξέρω ότι ειμαστε λίγοι για αυτό προσπαθώ να φτιάξω ένα γκρουπάκι στο facebook ,όπου θα μπορούμε να μιλάμε και να βρίσκουμε όμορφες καρτούλες σε λίγο καιρό!!όποιος θέλει ακολουθεί!!
Postcrossing Greece & Postcards | Facebook
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Έκανα την εγγραφή μου και εγώ. Ρωσία, Λευκορωσία, Γερμανία, ΗΠΑ και Κίνα οι πρώτες 5 χώρες. Πάω να ψάξω κάρτες σήμερα αν και θεωρώ ότι μου έτυχαν σχετικά εύκολες περιπτώσεις. Πολύ ωραίο πάντως
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδιά κι εμένα μου αρέσει η ιδέα τρελά αλλά είμαστε ασφαλής όσον αφορά την πραγματική μας ταυτότητα και διεύθυνση;
Λέει οτι δεν υπάρχει κίνδυνος να χρησιμοποιηθούν τα στοιχεία μας απο άλλους...ίσως είμαι υπερβολική (χοχοχο τι πρωτότυπο για μένα) αλλά κανείς άλλος σας το σκέφτηκε;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.292
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Nα' μαι πάλι με νέες αφίξεις!!!
Μπράβο Italitsa! :D Για αυτή από Ταϋλάνδη ζηλεύω ιδιαιτέρως!
Εμένα δυστυχώς αυτή την εβδομάδα δεν μου ήρθε ούτε δείγμα καρτούλας, αλλά έφτασαν αρκετές δικές μου στους παραλήπτες τους, οπότε τώρα αναμένω! :)
Παιδιά καλησπέρα!!ξέρω ότι ειμαστε λίγοι για αυτό προσπαθώ να φτιάξω ένα γκρουπάκι στο facebook ,όπου θα μπορούμε να μιλάμε και να βρίσκουμε όμορφες καρτούλες σε λίγο καιρό!!όποιος θέλει ακολουθεί!!
Postcrossing Greece & Postcards | Facebook
Καλή ιδέα postcrosser! :D Εγώ έκανα like!

Έκανα την εγγραφή μου και εγώ. Ρωσία, Λευκορωσία, Γερμανία, ΗΠΑ και Κίνα οι πρώτες 5 χώρες. Πάω να ψάξω κάρτες σήμερα αν και θεωρώ ότι μου έτυχαν σχετικά εύκολες περιπτώσεις. Πολύ ωραίο πάντως
Καλή αρχή! :D

παιδιά κι εμένα μου αρέσει η ιδέα τρελά αλλά είμαστε ασφαλής όσον αφορά την πραγματική μας ταυτότητα και διεύθυνση;
Λέει οτι δεν υπάρχει κίνδυνος να χρησιμοποιηθούν τα στοιχεία μας απο άλλους...ίσως είμαι υπερβολική (χοχοχο τι πρωτότυπο για μένα) αλλά κανείς άλλος σας το σκέφτηκε;
Βασικά δεν κατάλαβα τι ακριβώς σε φοβίζει. :roll: Το να χρησιμοποιήσουν οι moderators ή κάποιος άλλος την διεύθυνσή σου; Ή να δει κάποιος πού μένεις και να έρθει να σε βλάψει; Πάντως η διεύθυνσή σου δεν είναι ορατή σε όλους, παρά μόνο σε όσους "τύχεις" να σου στείλουν κάρτα ή σε όποιους την δώσεις εσύ. Και στους moderators λογικά. Τι να σου πω, εσύ αποφασίζεις, προσωπικά δεν έχω κάποιο άγχος. Μιλάμε για μία βάση με εκατοντάδες χιλιάδες μέλη και δεν έχει ακουστεί κάτι (από όσο ξέρω).

Πάντως θυμάμαι σε μια φάση που χάζευα στο forum μία έφηβη είχε γράψει ότι η μαμά της δεν την άφηνε να συμμετάσχει στο postcrossing επειδή το θεωρούσε επικίνδυνο και τότε πολλά μέλη την ενθάρρυναν να σκεφτεί την ιδέα της ταχυδρομικής θυρίδας σαν "καθησυχαστική λύση" για τη μαμά της.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Εντάξει είναι προσωπικά δεδομένα, δεν ξέρω..
θυρίδα δεν είναι κακή ιδέα αλλά πόσο κοστίζει ξέρει κανείς?
Κ κάτι ακόμη ας υποθέσουμε οτι σου έρχονται 5 id για να στείλεις πρέπει να τις στείλεις όλες?μη μου γίνει κ άγχος το χόμπι!!!
Μπορώ να επιλέξω πόσες θέλω?
ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom