Postcrossing

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Καλημέρα! Εχθές μου ήρθε μια καρτποστάλ από Κροατία ετών 60!! Του την είχε δώσει ο παππούς του, τι συγκινητικό!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τελευταία έχω αρχίσει να ασχολούμαι περισσότερο με τα γραμματόσημα στις καρτ-ποστάλ που στέλνω, έχοντας στο νου μου αφενός το πόσοι postcrossers είναι συλλέκτες ή απλά τα γουστάρουν, αφετέρου το πόσο χαίρομαι εγώ η ίδια όταν λαμβάνω κάρτες με ενδιαφέροντα γραμματόσημα.

Προσπαθώ λοιπόν να μην στέλνω κάρτες μόνο με το κλασικό γραμματόσημο των 0.78 (αυτό το ανεκδιήγητο με το καγιάκ), αλλά αγοράζω αποθέματα γραμματοσήμων μικρότερης αξίας που να συμπληρώνουν το ποσό που απαιτείται για την αποστολή στο εξωτερικό. Συνήθως βάζω 2 ή 3 γραμματόσημα που συμπληρώνουν 0.80 (καθώς για να καταφέρεις να βγάζεις ακριβώς 0.78 πρέπει να γεμίσεις την κάρτα με γραμματόσημα!). Νομίζω η διαφορά είναι εμφανής! Μου κάνουν περισσότερα θετικά σχόλια για τα γραμματόσημα που χρησιμοποίησα, ενώ και σε μένα την ίδια μου αρέσουν περισσότερο έτσι οι καρτούλες που στέλνω! :p
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σήμερα έλαβα (μέσω direct swap) τις πρώτες μου gotochi κάρτες! :clap:
Είμαι πολύ ενθουσιασμένη!
Οι gotochi κάρτες είναι ιαπωνικές, δημιουργημένες από τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ της Ιαπωνίας! Έχουν ιδιαίτερα σχήματα και χρώματα, και καθεμία από αυτές αντιπροσωπεύει μία περιοχή της χώρας, εξού και η ονομασία τους (gotochi σημαίνει τοπικό).

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ:
http://www.postcrossing.com/blog/2012/10/15/gotochi-cards
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Πράγματι είναι πολύ όμορφες καρτούλες! Ειδικά αυτή με την γκέισα από το Κιότο, θα μπορούσε να με κάνει πολύ ευτυχισμένη αν ερχόταν στο σπίτι μου!! Γενικά πρέπει να το 'χουν πολύ οι Γιαπωνέζοι με τις κάρτες, είναι τόσο όμορφες αυτές που στέλνουν, είτε είναι απλές φωτογραφίες είτε πιο ιδιαίτερες! Όπως το 'χουν και οι Ρώσοι και οι κάτοικοι της Βαλτικής! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όπως το 'χουν και οι Ρώσοι και οι κάτοικοι της Βαλτικής! :)
Εμένα να σου πω οι κάρτες από Ρωσία σπάνια με ενθουσιάζουν (χωρίς να λείπουν φυσικά οι φωτεινές εξαιρέσεις)! Τρελαίνομαι όμως για τα γραμματόσημά τους!
Από Βαλτικές πάλι έχω λάβει ελάχιστες, θυμάμαι όμως ότι σε Λιθουανία και Λεττονία δυσκολεύτηκα λίγο να αγοράσω καρτ-ποστάλ του γούστου μου, κατά βάση καρατουριστικές έβρισκα. Κάποιες σε vintage στυλ ήταν ψιλοκαλές.
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Εγώ έχω δει και έχω λάβει κάποιες πολύ όμορφες εικονογραφημένες καρτούλες από τις χώρες αυτές, γι'αυτό και τις έχω τόσο σε εκτίμηση. Αλλά όπως και να έχει, γούστα είναι αυτά! :)
 

Abbey

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα! Θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί μέσα από αυτό το site έμαθα για το Postcrossing και πραγματικά έχει γίνει αγαπημένο χόμπυ!! Έχω στείλει και έχω λάβει αρκετές κάρτες (και μέσω swap). Επίσης μέσα από την ανταλλαγή καρτών γνώρισα και μια χώρα που μέχρι τώρα μου ήταν ψιλοαδιάφορη την Ιαπωνία. Happy Postcrossing!!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στη σημερινή μου επίσκεψη στα ΕΛΤΑ για αγορά γραμματοσήμων μετά από αρκετό καιρό, διαπίστωσα με φρίκη ότι η τιμή του απλού γραμματοσήμου για εξωτερικό εκτοξεύθηκε από τα 0.78 στα 0.90 λεπτά! Και γενικότερα έχει γίνει ανατιμολόγηση εδώ και μία εβδομάδα από ό, τι μου είπαν!
Απλά έλεος!
 

Abbey

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Στη σημερινή μου επίσκεψη στα ΕΛΤΑ για αγορά γραμματοσήμων μετά από αρκετό καιρό, διαπίστωσα με φρίκη ότι η τιμή του απλού γραμματοσήμου για εξωτερικό εκτοξεύθηκε από τα 0.78 στα 0.90 λεπτά! Και γενικότερα έχει γίνει ανατιμολόγηση εδώ και μία εβδομάδα από ό, τι μου είπαν!
Απλά έλεος!
Και αύξηση τιμών και τουλάχιστον εδώ στην γειτονιά μου κάνουμε μάυρα μάτια να δούμε τον ταχυδρόμο. Μια φορά στις δύο εβδομάδες. Όποιος θέλει πάει στο ταχυδρομείο και παίρνει τα γράμματά της πολυκατοικίας του!! Έχω ξεχάσει ότι κάνω Postcrossing!!!!
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Στη σημερινή μου επίσκεψη στα ΕΛΤΑ για αγορά γραμματοσήμων μετά από αρκετό καιρό, διαπίστωσα με φρίκη ότι η τιμή του απλού γραμματοσήμου για εξωτερικό εκτοξεύθηκε από τα 0.78 στα 0.90 λεπτά! Και γενικότερα έχει γίνει ανατιμολόγηση εδώ και μία εβδομάδα από ό, τι μου είπαν!
Απλά έλεος!
Ισως το εχετε μαθει εως τωρα αλλα σε περιπτωση που καποιοι ακομα δεν το γνωριζουν απο οταν αναπροσαρμοστηκαν οι τιμες το καλοκαιρι υπαρχει αλλο γραμματοσημο για απλο γραμμα εξωτερικου και αλλο για καρτ ποσταλ. Ενω για το απλο γραμμα η τιμη εχει παει στα 90 λεπτα οπως γραφει η underwater, το γραμματοσημο για καρτ ποσταλ κοστιζει 80. Οποτε να ζητατε για καρτ ποσταλ (σε μερικα ταχυδρομεια, στην αρχη τουλαχιστον, δεν το γνωριζαν οι υπαλληλοι αλλα να επιμεινετε, ειναι σιγουρα τσεκαρισμενο). Δεν γραφει πανω την τιμη και εχει σχεδιο ενα καραβι. Και με το κανονικο βεβαια θα παει η καρτα αλλα τσαμπα τα 10 λεπτα. Επισης αν βαλετε αλλα γραμματοσημα που βγαζουν αθροισμα 0,80 ολα καλα. Στην περιπτωση ομως που επιλεξετε να στειλετε την καρτα μεσα σε φακελο χρειαζεστε το γραμματοσημο των 90.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ισως το εχετε μαθει εως τωρα αλλα σε περιπτωση που καποιοι ακομα δεν το γνωριζουν απο οταν αναπροσαρμοστηκαν οι τιμες το καλοκαιρι υπαρχει αλλο γραμματοσημο για απλο γραμμα εξωτερικου και αλλο για καρτ ποσταλ. Ενω για το απλο γραμμα η τιμη εχει παει στα 90 λεπτα οπως γραφει η underwater, το γραμματοσημο για καρτ ποσταλ κοστιζει 80. Οποτε να ζητατε για καρτ ποσταλ (σε μερικα ταχυδρομεια, στην αρχη τουλαχιστον, δεν το γνωριζαν οι υπαλληλοι αλλα να επιμεινετε, ειναι σιγουρα τσεκαρισμενο). Δεν γραφει πανω την τιμη και εχει σχεδιο ενα καραβι. Και με το κανονικο βεβαια θα παει η καρτα αλλα τσαμπα τα 10 λεπτα. Επισης αν βαλετε αλλα γραμματοσημα που βγαζουν αθροισμα 0,80 ολα καλα. Στην περιπτωση ομως που επιλεξετε να στειλετε την καρτα μεσα σε φακελο χρειαζεστε το γραμματοσημο των 90.
Πολύ σωστά niax, το ενημερώθηκα κι εγώ τυχαία από μία υπάλληλο στο ταχυδρομείο του Συντάγματος πριν κανά 3μηνο, αλλά καθώς έχει περιοριστεί το ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο topic αμέλησα να το αναφέρω.
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
επειδή κι εγώ κάθε φορά που πηγαίνω στο ταχυδρομείο, ενώ τους λέω ότι θέλω γραμματόσημα για καρτ-ποστάλ χωρίς φάκελο, μου δίνουν αυτά των 90 λεπτών και όχι των 80, πώς μπορώ να το επιβεβαιώσω με κάποιο τρόπο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom