Postcrossing

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά αγόρασα χθες το ένα από τα δύο σετ καρτών του Αλιάγα. Να πω την αλήθεια απογοήτευτηκα λίγο με τις φωτός, οι περισσότερες νομίζω ότι είναι αρκετά απλές και συνηθισμένες, θα μπορούσε να τις έχει τραβήξει ο οποιοσδήποτε τουρίστας με σχετικά καλό "χέρι" και καλή μηχανή! 1-2 μου άρεσαν μόνο! Μπράβο στον Αλιάγα για την κίνησή του να υποστηρίξει τη χώρα του και μπράβο και στα ΕΛΤΑ για την πρωτοβουλία, αλλά νομίζω ότι θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον αν χρησιμοποιούσαν τη δουλειά καταξιωμένων Ελλήνων φωτογράφων, καθώς το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα θα ήταν σαφώς αρτιότερο.

Από εκεί και πέρα η ποιότητα του χαρτιού είναι καλή, η πρωτοβουλία αξιέπαινη και φυσικά οι συγκεκριμένες κάρτες είναι value-for-money για εμάς τους postcrossers (λίγη οικονομία ενόψει διακοπών δεν βλάπτει :p ).
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Τα ΕΛΤΑ εβγαλαν χριστουγεννιατικα γραμματοσημα που περιλαμβανουν και 2 σε τριγωνικο σχημα! Βεβαια βγαινουν μονο σε 0,72 και 0.90 αλλα εγω σκεφτομαι να παρω των 0,72 και να βαζω και ενα των 0.10 μαζι!

Μπορειτε να τα δειτε εδω
http://eshop.philotelismos.gr/Store...l/a/ProductID/910/Language/el-GR/Default.aspx
http://eshop.philotelismos.gr/Store...l/a/ProductID/911/Language/el-GR/Default.aspx
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Για αυτά τα τριγωνικά που λες:

Τα πρώτα τριγωνικά γραμματόσημα, τα οποία θα «ψάλλουν» και τα κάλαντα των Χριστουγέννων εκδόθηκαν και κυκλοφορούν από σήμερα τα Ελληνικά Ταχυδρομεία. Πρόκειται για τα γραμματόσημα της νέας αναμνηστικής σειράς «Χριστούγεννα των παιδιών», που κυκλοφορούν σε τευχίδια των 10 αυτοκόλλητων γραμματοσήμων για αλληλογραφία εσωτερικού ή εξωτερικού.


Τα γραμματόσημα, περιλαμβάνουν γραμμωτό κώδικα τεχνολογίας δύο διαστάσεων (QRC), τον οποίο μπορούν να «διαβάσουν» τα κινητά τηλέφωνα νέας τεχνολογίας «ταξιδεύοντας» έτσι με την αλληλογραφία τα ελληνικά παραδοσιακά κάλαντα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς σε όλο τον κόσμο. Τα κάλαντα στη σειρά γραμματοσήμων «Χριστούγεννα των Παιδιών» ψάλλει η Παιδική Χορωδία Τυπάλδου. Τα ΕΛΤΑ ευχαριστούν τον κ. Δημήτρη Τυπάλδο για την ευγενική παραχώρηση των δικαιωμάτων χρήσης.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Και ελεγα απο μεσα μου τι ασχημο το μπαρκοουντ μες στη μεση του γραμματοσημου, τι σκεφτονταν οταν το εβαζαν? Αλλα οκ, για οσους εχουν σμαρτφοουνς θα εχει πλακα να το σκαναρουν και να παιζουν καλαντα!
 

Athanasia19

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί χρειάζομαι μία βοήθεια.! Άρχισα να αλληλογραφώ πριν κάποια χρόνια κ πρόσφατα άρχισα να στέλνω καρτ ποστάλ(direct swap)το πρόβλημά μου είναι ότι δυστυχώς στην περιοχή που μένω δεν υπάρχουν πολλές καρτ ποστάλ τον χειμώνα και ψάχνω να βρω κάποιο ελληνικό site για να μπορέσω να αγοράσω.! Μήπως έχετε κάποιο κατά νου??
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί χρειάζομαι μία βοήθεια.! Άρχισα να αλληλογραφώ πριν κάποια χρόνια κ πρόσφατα άρχισα να στέλνω καρτ ποστάλ(direct swap)το πρόβλημά μου είναι ότι δυστυχώς στην περιοχή που μένω δεν υπάρχουν πολλές καρτ ποστάλ τον χειμώνα και ψάχνω να βρω κάποιο ελληνικό site για να μπορέσω να αγοράσω.! Μήπως έχετε κάποιο κατά νου??
Είχε αναφερθεί στο παρελθόν ότι η υπάρχει αυτή η επιλογή στις ιστοσελίδες κάποιων μεγάλων βιβλιοπωλείων, αλλά προσωπικά δεν το έχω ψάξει. Σίγουρα μπορείς να αγοράσεις maximum cards από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ με τα φιλοτελικά, οι οποίες είναι πολύ ιδιαίτερες. Από την ίδια ιστοσελίδα μπορείς λογικά να παραγγείλεις και τα δύο τευχίδια καρτών που είχαν βγει το καλοκαίρι με φωτός του Αλιάγα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Είχε αναφερθεί στο παρελθόν ότι η υπάρχει αυτή η επιλογή στις ιστοσελίδες κάποιων μεγάλων βιβλιοπωλείων, αλλά προσωπικά δεν το έχω ψάξει. Σίγουρα μπορείς να αγοράσεις maximum cards από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ με τα φιλοτελικά, οι οποίες είναι πολύ ιδιαίτερες. Από την ίδια ιστοσελίδα μπορείς λογικά να παραγγείλεις και τα δύο τευχίδια καρτών που είχαν βγει το καλοκαίρι με φωτός του Αλιάγα.
Λύσσαξες πια με τις κάρτες του Αλιάγα!:bleh: :haha:

Λοιπόν, για ρίξτε μια ματιά κι εδώ:

http://eshop.philotelismos.gr/Store...l/a/ProductID/940/Language/el-GR/Default.aspx
Υπάρχει σίγουρα στο Κεντρικό Ταχ/μείο της Θεσ/νίκης, στη Βασ. Ηρακλείου, στο εμπορικό κέντρο "Πλατεία".

Εκεί, επίσης, μπορείτε να βρείτε (όπως επίσης και στο Φιλοτελικό στην Αιόλου, στην Αθήνα και - ίσως - και σε κάποια κεντρικά ταχ. γραφεία άλλων πόλεων - απ'όπου μπορείτε και να τα παραγγείλετε):

- Φόλντερ με 10 αυτοκόλλητα γραμ/μα και 10 κάρτες του Σπηλαιολογικού Συλλόγου Σάμου (σπήλαια)
- Φόλντερ με 10 αυτοκόλλητα γραμ/μα και 10 κάρτες της Χαλκιδικής (2 διαφορετικά πακέτα)
- Φόλντερ με 10 αυτοκόλλητα γραμ/μα και 10 κάρτες με απόψεις από νησιά του Αγαίου
 

Athanasia19

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Είχε αναφερθεί στο παρελθόν ότι η υπάρχει αυτή η επιλογή στις ιστοσελίδες κάποιων μεγάλων βιβλιοπωλείων, αλλά προσωπικά δεν το έχω ψάξει. Σίγουρα μπορείς να αγοράσεις maximum cards από την ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ με τα φιλοτελικά, οι οποίες είναι πολύ ιδιαίτερες. Από την ίδια ιστοσελίδα μπορείς λογικά να παραγγείλεις και τα δύο τευχίδια καρτών που είχαν βγει το καλοκαίρι με φωτός του Αλιάγα.
Ευχαριστώ πολύ :)

Λύσσαξες πια με τις κάρτες του Αλιάγα!:bleh: :haha:

Λοιπόν, για ρίξτε μια ματιά κι εδώ:

http://eshop.philotelismos.gr/Store...l/a/ProductID/940/Language/el-GR/Default.aspx
Υπάρχει σίγουρα στο Κεντρικό Ταχ/μείο της Θεσ/νίκης, στη Βασ. Ηρακλείου, στο εμπορικό κέντρο "Πλατεία".

Εκεί, επίσης, μπορείτε να βρείτε (όπως επίσης και στο Φιλοτελικό στην Αιόλου, στην Αθήνα και - ίσως - και σε κάποια κεντρικά ταχ. γραφεία άλλων πόλεων - απ'όπου μπορείτε και να τα παραγγείλετε):

- Φόλντερ με 10 αυτοκόλλητα γραμ/μα και 10 κάρτες του Σπηλαιολογικού Συλλόγου Σάμου (σπήλαια)
- Φόλντερ με 10 αυτοκόλλητα γραμ/μα και 10 κάρτες της Χαλκιδικής (2 διαφορετικά πακέτα)
- Φόλντερ με 10 αυτοκόλλητα γραμ/μα και 10 κάρτες με απόψεις από νησιά του Αγαίου
Τέλεια!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 
Last edited by a moderator:

Athanasia19

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας! Έχω ακόμα μια ερώτηση, όπως σας είπα αλληλογραφώ και σκέφτομαι ν παραγγείλω γραμματόσημα αντιπ να πηγαίνω κ να περιμένω με τις ώρες στην ουρά του ταχυδρομείου. Πώς ξέρω πόσα γραμματόσημα θα κολλάω σε κάθε γράμμα; Αυτά πηγαίνουν λογικά με το ποσο ζυγίζει το γράμμα κ δεν έχω ιδέα απο αυτά!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Λύσσαξες πια με τις κάρτες του Αλιάγα!:bleh: :haha:
Έλα βρε babaduma, δεν λύσσαξα κιόλας! :D Το πιο "στραβόξυλο" προς τις κάρτες του όταν αυτές βγήκαν εγώ ήμουν, αλλά γεγονός είναι ότι πρόκειται για μια value for money εναλλακτική για τους πορωμένους postcrossers. :p :p

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας! Έχω ακόμα μια ερώτηση, όπως σας είπα αλληλογραφώ και σκέφτομαι ν παραγγείλω γραμματόσημα αντιπ να πηγαίνω κ να περιμένω με τις ώρες στην ουρά του ταχυδρομείου. Πώς ξέρω πόσα γραμματόσημα θα κολλάω σε κάθε γράμμα; Αυτά πηγαίνουν λογικά με το ποσο ζυγίζει το γράμμα κ δεν έχω ιδέα απο αυτά!!!
0.80 η απλή καρτ-ποστάλ προς εξωτερικό και 0.90 αν την βάλεις σε φάκελο (ή αν στείλεις γράμμα χωρίς μεγάλο βάρος).
Η βλακεία είναι ότι από την ιστοσελίδα με τα φιλοτελικά μπορείς να αγοράσεις είτε τευχίδια, είτε σειρές γραμματοσήμων. Αν ας πούμε θες να πάρεις μεμονωμένα γραμματόσημα των 0.20, 0.40 και ούτω καθεξής για να κάνεις συνδυασμούς δεν μπορείς.
 

Athanasia19

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Έλα βρε babaduma, δεν λύσσαξα κιόλας! :D Το πιο "στραβόξυλο" προς τις κάρτες του όταν αυτές βγήκαν εγώ ήμουν, αλλά γεγονός είναι ότι πρόκειται για μια value for money εναλλακτική για τους πορωμένους postcrossers. :p :p


0.80 η απλή καρτ-ποστάλ προς εξωτερικό και 0.90 αν την βάλεις σε φάκελο (ή αν στείλεις γράμμα χωρίς μεγάλο βάρος).
Η βλακεία είναι ότι από την ιστοσελίδα με τα φιλοτελικά μπορείς να αγοράσεις είτε τευχίδια, είτε σειρές γραμματοσήμων. Αν ας πούμε θες να πάρεις μεμονωμένα γραμματόσημα των 0.20, 0.40 και ούτω καθεξής για να κάνεις συνδυασμούς δεν μπορείς.
Ναι αυτό είδα κ εγώ για αυτό ρωτάω!! Πειράζει αν στην καρτ ποστάλ βάλω γραμματόσημο 0.90; Μόνο αυτά μπορώ να βρω.. Το πρόβλημα είναι ότι συνήθως στέλνω γράμματα με βάρος και το ποσό είναι €1.20-€2.87 κ δεν μπορώ να αγοράσω γραμματόσημα για να συμπληρώσω αυτό το ποσό οπότε αναγκαστηκά περιμένω στην ουρά κ επειδή έχω πολλά γράμματα οι άνθρωποι δυσανασχετούν!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι αυτό είδα κ εγώ για αυτό ρωτάω!! Πειράζει αν στην καρτ ποστάλ βάλω γραμματόσημο 0.90; Μόνο αυτά μπορώ να βρω.. Το πρόβλημα είναι ότι συνήθως στέλνω γράμματα με βάρος και το ποσό είναι €1.20-€2.87 κ δεν μπορώ να αγοράσω γραμματόσημα για να συμπληρώσω αυτό το ποσό οπότε αναγκαστηκά περιμένω στην ουρά κ επειδή έχω πολλά γράμματα οι άνθρωποι δυσανασχετούν!!
Αν βάλεις μεγαλύτερο ποσό φυσικά και δεν πειράζει! Το μικρότερο είναι το πρόβλημα. :)
Ναι, έχεις δίκιο σε αυτό που λες με τα γράμματα. Δυστυχώς όταν το βάρος είναι μεγάλο και διαφορετικό κάθε φορά δεν μπορείς να υπολογίσεις εύκολα από πριν το ποσό.
Νομίζω όμως ότι στη σελίδα των ΕΛΤΑ έχει τιμοκατάλογο ανά βάρος, πιθανώς να βγάλεις από εκεί κάποια άκρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.989
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom