Postcrossing

underwater

Member
Μηνύματα
2.719
Likes
11.384
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κάρτα από Φιλιππίνες σήμερα (και όχι, δεν ήταν swap!)! :D
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Εγώ χθες έλαβα αυτή την κάρτα και μου άρεσε πολύ η φωτογραφία και το κείμενο που λέει: "Μετά από κάθε ταξίδι είμαστε καλύτεροι άνθρωποι και δεν γυρνάμε ποτέ οι ίδιοι. Γινόμαστε πιο ώριμοι, πιο έμπειροι, πιο ανεκτικοί και πιο σοφοί." Νομίζω ότι τα λέει όλα!
Χαίρομαι πάρα πολύ όταν λαμβάνω κάρτες με όμορφη φωτογραφία, ή ωραίο γραμμένο μήνυμα ή ιδιαίτερο γραμματόσημο. Και μ'αρέσει πολύ όταν μου τυχαίνουν αποστολείς ή παραλήπτες με συμπαθητικό προφίλ, προσπαθώ πάρα πολύ να τους στείλω κάτι καλό. Απ'την άλλη ψιλοχαλιέμαι όταν κάποιοι έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στο προφίλ τους. Μου έτυχε μια παραλήπτρια που της άρεσαν οι σκατζόχοιροι και τα παραδοσιακά βαμμένα αβγά απ'την Ουκρανία! Ναι, οκ, αλλά που να τα βρω;; Τελικά της έστειλα μια άσχετη διαφημιστική! :cool:
 

Attachments

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Εγώ πάλι, μπήκα σπίτι και από μακριά είδα μια καρτούλα με το χάρτη μιας πολύ γνωριμης χώρας. Δε ξέρω κι εγώ πόση ώρα χτυπούσε η καρδιά μου !
Δεν έχω σκάνερ αλλά ο χάρτης έμοιαζε κάπως έτσι :
awww.lonelyplanet.com_maps_europe_iceland_map_of_iceland.jpg


:) :) :) :)
Μήπως fenia42 αυτό είναι ένα σημάδι της μοίρας;; ;)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Που τις βρίσκετε αυτές τις κάρτες που σας στέλνουν. Είναι βυσματικό τελικά το σάιτ. Εμένα αφενός οι πρώτες 2 κάρτες που έστειλα ακόμα δεν έχουν φτάσει και μου έχουν μπλοκάρει 2 σλοτς από την αρχή και αφετέρου παίρνω full από Ευρώπη : )!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.719
Likes
11.384
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απ'την άλλη ψιλοχαλιέμαι όταν κάποιοι έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στο προφίλ τους. Μου έτυχε μια παραλήπτρια που της άρεσαν οι σκατζόχοιροι και τα παραδοσιακά βαμμένα αβγά απ'την Ουκρανία! Ναι, οκ, αλλά που να τα βρω;; Τελικά της έστειλα μια άσχετη διαφημιστική! :cool:
Έχεις απόλυτο δίκιο! Υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι, πολλοί εκ των οποίων κάνουν μπαμ ότι είναι μες στην ιδιορρυθμία.

Πριν λίγο καιρό έστειλα σε έναν τύπο, πολύ ενεργό μέλος του postcrossing, ο οποίος ζητούσε κάρτες μέχρι ένα πολύ συγκεκριμένο μέγεθος για να χωράνε λέει στο κουτί που τις βάζει, ενώ "απειλούσε" ότι αν του στείλουμε μεγαλύτερη θα την κόψει για να χωρέσει! :shock::haha:

Και μια άλλη με πολύ λιτό προφίλ ζητούσε να της στείλουμε σε φάκελο μια τελείως άγραφη κάρτα και να γράψουμε σε ξεχωριστό χαρτί το ID. Όπερ και εγένετο (αν και της έβαλα και ένα εισιτήριο μέσα για να της στείλω κάτι από Ελλάδα αφού ούτως ή άλλως χρησιμοποίησα φάκελο). Κι εκείνη όταν έκανε register την κάρτα δεν έγραψε ούτε ευχαριστώ! :haha: Ήταν η πρώτη φορά που μου έκαναν register χωρίς να γράψουν λέξη! :rolleyes:
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Καλημέραααα!!! Έχω στείλει 5 κάρτες (εκ των οποίων 3 είναι favourite, πολύ σουξέ έχω δεν μπορώ να πω), 4 ταξιδεύουν ακόμα (13 μέρες για Γερμανία?) και έχω λάβει μόνο 1....:(. Εχθές πήγα σε ένα μαγαζί με είδη σπιτιού και βρήκα κάτι πολύ ωραίες καρτούλες :shock:, αν μπορέσω θα τις ανεβάσω κάποια στιγμή.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και μια άλλη με πολύ λιτό προφίλ ζητούσε να της στείλουμε σε φάκελο μια τελείως άγραφη κάρτα και να γράψουμε σε ξεχωριστό χαρτί το ID.
Θα την πω την κακία μου. Άγραφη για να μπορεί να τη χρησιμοποιήσει στέλνοντάς τη μετά αλλού? :rolleyes:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.719
Likes
11.384
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα την πω την κακία μου. Άγραφη για να μπορεί να τη χρησιμοποιήσει στέλνοντάς τη μετά αλλού? :rolleyes:
Λες; :D

Βασικά αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν έχουν όλοι το σύνηθες "βίτσιο" των γραμμένων και σφραγισμένων καρτών. Έχει τύχει να διαβάσω σχετικά σε διάφορα profiles, αλλά και να μου στείλουν ας πούμε 2-3 κάρτες σε φάκελο μέσω swap και να μου γράψουν μόνο στη μία. Δεν είναι για όλους αυτονόητο.

Επίσης είναι αρκετοί αυτοί που θέλουν την κάρτα σε φάκελο. Άλλοι επειδή είναι συλλέκτες γραμματοσήμων και δεν θέλουν να καταστρέψουν την κάρτα για να βγάλουν το γραμματόσημο, άλλοι για αδιευκρίνιστους λόγους (δεν είναι τυχαίο πάντως ότι συχνά πρόκειται για άτομα από μουσουλμανικές ή συντηρητικές γεινότερα κοινωνίες).

Τώρα η συγκεκριμένη δεν ξέρω, πιστεύω ότι ήταν απλά πολύ ιδιόρρυθμη, λαμβάνοντας άλλωστε υπόψιν και ότι δεν έγραψε καν ένα thank you, όταν οι περισσότεροι γράφουν την ιστορία της ζωής τους! :D
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αν δεν έχει και ένα προσωπικό τόνο από πίσω δεν λέει μία :D!. Δύο αφίξεις σήμερα από Γαλλία και Γερμανία χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Πότε θα μου ρθει το καγκουρώ από την Αυστραλία :(!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Σήμερα έλαβα άλλες 3 κάρτες + 1 από έναν πολυαγαπημένο μου χρήστη μέσα από το φόρουμ(γλείφουμε μπας και μας δώσει άφεση αμαρτιών :D). Μπορώ να πω ότι έλαβα μία τραγικότερη κάρτα από το boy band και πάλι από την Ολλανδία. Είναι μια φέτα μαύρο ψωμί με κασέρι και γράφει Ολλανδία. Απίστευτα τραγική! Μία ακόμα ήρθε από Γερμανία και μία πολύ πολύ όμορφη από Ταιβάν!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Επίσης ανακάλυψα το γεγονός ότι στη μαμά αρέσουν πιο πολύ οι κάρτες απ' ότι σε 'μένα :D!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.191
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom