Postcrossing

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Και συμπέρασμα νούμερο 3 αυτός που μου έστειλε μια πολύ όμορφη κάρτα από τη Γερμανία είναι ο χρήστης νούμερο 2 του σάιτ. Είμαι μεγαλοπρεπής φυσιογνωμία αν μη τι άλλο και λαμβάνω κάρτες από διασημότητες !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.417
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και συμπέρασμα νούμερο 3 αυτός που μου έστειλε μια πολύ όμορφη κάρτα από τη Γερμανία είναι ο χρήστης νούμερο 2 του σάιτ. Είμαι μεγαλοπρεπής φυσιογνωμία αν μη τι άλλο και λαμβάνω κάρτες από διασημότητες !
Μεγαλεία! :D
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Επίσης ανακάλυψα το γεγονός ότι στη μαμά αρέσουν πιο πολύ οι κάρτες απ' ότι σε 'μένα :D!
Χαχα! Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό! Η δικιά μου μου λέει "άντε πότε θα έρθεις σπίτι να δείς τις καρτούλες σου (ευκαιρία εδώ που τα λέμε για να με βλέπει), να στείλεις κι άλλες......"
Είχα κ εγώ 2 αφίξεις από Seatle και Ολλανδία :clap::clap:.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.417
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γυρνώντας σήμερα από Βουδαπέστη είδα να με περιμένει ένας πάκος από υπέροχες κάρτες, οι περισσότερες από "σπάνιες" χώρες.

Αλγερία, Αφγανιστάν, Καναδάς, Κιργιστάν και Ινδονησία (η τελευταία μάλιστα μέσω του συστήματος! Δυστυχώς όχι ενδεικτική της χώρας, αλλά με χαρακτηριστικά γραμματόσημα)!

Ελπίζω να βρω χρόνο να σκανάρω ορισμένες από αυτές να σας τις ανεβάσω!

Επίσης, όσοι συμφορουμίτες postcrossers περιμένουν κάρτα από Βουδαπέστη, να ενημερώσω ότι η σοδειά ταχυδρομήθηκε προχθές! ;)
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Οι κάρτες σου είναι απλά καταπληκτικές αγαπητή :D!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.417
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ο ταχυδρόμος είναι σε άδεια, γυρνάει τη Δευτέρα. Κι εγώ έχω πάθει σύνδρομο στέρησης! :(
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.417
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ναι...αλλα για σκεψου,λιγες μερες ακομη,χωρις καρτουλες αλλα και χωρις λογαριασμους... ;)
Καλά, εγώ σήμερα έτρεχα να πληρώσω χρωστούμενους λογαριασμούς προ Πάσχα! :oops:
Η αλήθεια είναι ότι δεν με χαλάει η εναλλακτική του να αργήσουν οι επόμενοι!
Ας σκεφτώ θετικά λοιπόν! :D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.417
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πριν λίγο καιρό κάνω μηχανικά request για νέα διεύθυνση και λαμβάνω αυτή ενός τύπου από ΗΠΑ. Αφού διαβάζω το προφίλ του κι αρχίζω να σκέφτομαι τι είδους κάρτα θα του ταίριαζε, ανακαλύπτω ότι στις γλώσσες που μιλάει συμπεριλαμβάνονται τα ελληνικά! "Ελληνοαμερικάνος θα είναι" σκέφτομαι! Όντως παρατηρώ ότι το επώνυμό του είναι ελληνικό. "Καλή φάση", σκέφτομαι, "θα χαρεί να λάβει κάρτα από Ελλάδα"! Κοιτάζω στα favourites του να πάρω μια ιδέα για το γούστο του και βλέπω με έκπληξη ότι μία από τις αγαπημένες του κάρτες είναι δικιά μου! :eek-91:

Ευτυχώς είχα ένα ακόμα αντίτυπο σπίτι, οπότε του το έστειλα! Τη μισή κάρτα έγραψα στα ελληνικά και την άλλη μισή στα αγγλικά (επειδή τα ελληνικά πολλών Ελληνοαμερικάνων που εγώ γνωρίζω είναι επιεικώς άθλια), την στέλνω και περιμένω, με πολύ περιέργεια για την έκπληξη που θα του προκαλέσει η συγκεκριμένη παραλαβή! :D

Όπερ και εγένετο! :) Δε νομίζω να έχει ξαναχαρεί άνθρωπος τόσο με κάρτα που να του έχω στείλει! Ανταλλάξαμε κάποια μηνύματα και συζητάμε για direct swaps! Και τα ελληνικά του μια χαρά! Γενικότερα είναι απίστευτες οι μικρές χαρές που μπορεί να σου δώσει το postcrossing, το λατρεύω! :)

Και κάτι άσχετο που μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον: εγώ ποτέ δεν ήμουν συλλέκτρια γραμματοσήμων, ούτε τώρα με το postcrossing έγινα. Μου αρέσει όμως πολύ να τα χαζεύω στις κάρτες που λαμβάνω, λόγω πρωτοτυπίας, θεματικής, σχήματος, ανάλογα! Χθες έλαβα μια όμορφη κάρτα από Ν. Ζηλανδία, με ένα ακόμα πιο όμορφο γραμματόσημο. Απεικονίζει μέρος ενός αεροπλάνου κι από κάτω ανθρώπους Ασιατικής καταγωγής (Κινέζους, Ινδούς και λοιπά), διαφορετικών ηλικιών και στυλ. Από πάνω γράφει "Asian Arrivals 1980's-90's" και από κάτω "New Zealand A New Beginning"!
Μου φάνηκε τόσο εκπληκτικό μια χώρα να τιμά με τέτοιο τρόπο τους μετανάστες που έφτασαν εκεί πριν 20-30 χρόνια! :) Και για μια ακόμα φορά σκέφτηκα το πολιτισμικό χάσμα ανάμεσα σε εμάς και κάποιους άλλους λαούς!
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Πριν λίγο καιρό κάνω μηχανικά request για νέα διεύθυνση και λαμβάνω αυτή ενός τύπου από ΗΠΑ. Αφού διαβάζω το προφίλ του κι αρχίζω να σκέφτομαι τι είδους κάρτα θα του ταίριαζε, ανακαλύπτω ότι στις γλώσσες που μιλάει συμπεριλαμβάνονται τα ελληνικά! "Ελληνοαμερικάνος θα είναι" σκέφτομαι! Όντως παρατηρώ ότι το επώνυμό του είναι ελληνικό. "Καλή φάση", σκέφτομαι, "θα χαρεί να λάβει κάρτα από Ελλάδα"! Κοιτάζω στα favourites του να πάρω μια ιδέα για το γούστο του και βλέπω με έκπληξη ότι μία από τις αγαπημένες του κάρτες είναι δικιά μου! :eek-91:

Ευτυχώς είχα ένα ακόμα αντίτυπο σπίτι, οπότε του το έστειλα! Τη μισή κάρτα έγραψα στα ελληνικά και την άλλη μισή στα αγγλικά (επειδή τα ελληνικά πολλών Ελληνοαμερικάνων που εγώ γνωρίζω είναι επιεικώς άθλια), την στέλνω και περιμένω, με πολύ περιέργεια για την έκπληξη που θα του προκαλέσει η συγκεκριμένη παραλαβή! :D

Όπερ και εγένετο! :) Δε νομίζω να έχει ξαναχαρεί άνθρωπος τόσο με κάρτα που να του έχω στείλει! Ανταλλάξαμε κάποια μηνύματα και συζητάμε για direct swaps! Και τα ελληνικά του μια χαρά! Γενικότερα είναι απίστευτες οι μικρές χαρές που μπορεί να σου δώσει το postcrossing, το λατρεύω! :)

Και κάτι άσχετο που μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον: εγώ ποτέ δεν ήμουν συλλέκτρια γραμματοσήμων, ούτε τώρα με το postcrossing έγινα. Μου αρέσει όμως πολύ να τα χαζεύω στις κάρτες που λαμβάνω, λόγω πρωτοτυπίας, θεματικής, σχήματος, ανάλογα! Χθες έλαβα μια όμορφη κάρτα από Ν. Ζηλανδία, με ένα ακόμα πιο όμορφο γραμματόσημο. Απεικονίζει μέρος ενός αεροπλάνου κι από κάτω ανθρώπους Ασιατικής καταγωγής (Κινέζους, Ινδούς και λοιπά), διαφορετικών ηλικιών και στυλ. Από πάνω γράφει "Asian Arrivals 1980's-90's" και από κάτω "New Zealand A New Beginning"!
Μου φάνηκε τόσο εκπληκτικό μια χώρα να τιμά με τέτοιο τρόπο τους μετανάστες που έφτασαν εκεί πριν 20-30 χρόνια! :) Και για μια ακόμα φορά σκέφτηκα το πολιτισμικό χάσμα ανάμεσα σε εμάς και κάποιους άλλους λαούς!
Νομίζω ότι αυτό είναι το νόημα του postcrossing, να στείλεις κάτι όμορφο σε κάποιον άγνωστο και να του δώσεις λίγη χαρά. βέβαια, θέλει λίγη τύχη και αρκετή χημεία, γιατί όπως είπαμε υπάρχουν και ιδιόρρυθμα μέλη ή αδιάφορα άτομα που απλά θέλουν να εμπλουτίσουν τη συλλογή τους με κάρτες ή γραμματόσημα, αλλά όπως και να έχει όταν πετυχαίνει είναι πολύ πολύ ωραίο! :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.417
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομίζω ότι αυτό είναι το νόημα του postcrossing, να στείλεις κάτι όμορφο σε κάποιον άγνωστο και να του δώσεις λίγη χαρά.
Ναι voulina μου, έτσι ακριβώς!
Πολλοί postcrossers έχω διαπιστώσει παίρνουν χαρά και από την αλληλογραφία και όλο αυτό μου δίνει μια όμορφη, νοσταλγική αίσθηση! Μου θυμίζει τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια που αλληλογραφούσα με κοπέλες από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο!
Μου κάνει εντύπωση να βλέπω ενήλικες να το κάνουν, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom