Πολωνία Poznan (Πόζναν) πληροφορίες

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Έχουμε κανένα τιπ για Πόζναν; Θα είμαστε οικογενειακώς το τριήμερο της Πρωτοχρονιάς. Ό,τι έχετε ευχαρίστηση, παρακαλώ! :)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έχουμε κανένα τιπ για Πόζναν; Θα είμαστε οικογενειακώς το τριήμερο της Πρωτοχρονιάς. Ό,τι έχετε ευχαρίστηση, παρακαλώ! :)
Eγώ της αφιέρωσα μία μέρα και νομίζω ότι αρκετή ήταν. Βασικά η πλατεία αξίζει. Λιγότερο ενδιαφέρουσα πόλη σε σχέση με to (σχετικά) γειτονικό Wroclaw
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Έχουμε κανένα τιπ για Πόζναν; Θα είμαστε οικογενειακώς το τριήμερο της Πρωτοχρονιάς. Ό,τι έχετε ευχαρίστηση, παρακαλώ! :)
Εκτος απο την πλατεια,μπορεις να δεις τον καθεδρικο στο νησακι,το μουσειο του Δημαρχειου-πολυ ενδιαφερον-,το ¨΄σοου¨΄ στο ρολοι του δημαρχειου καθε μεσημερι,το κτιριο της Φιλαρμονικης,το πανεμορφο Πολιτιστικο κεντρο πρωην παλατι,το κτιριο του Πανεπιστημιου και το υπεροχο εμπορικο Stary brewar που ηταν παλιο εργοστασιο μπυρας.Εκει θα βρεις κι επιλογες για φθηνο και καλο φαγητο.Αν δεν πας στο Βροτσλαβ,ομορφη ειναι η πολη Gniezno,πρωτη πρωτευουσα της Πολωνιας,το υπεροχο παλατι Rogalin και το καστρο Kornik,ολα αυτα κοντα στο Ποζναν.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εκτος απο την πλατεια,μπορεις να δεις τον καθεδρικο στο νησακι,το μουσειο του Δημαρχειου-πολυ ενδιαφερον-,το ¨΄σοου¨΄ στο ρολοι του δημαρχειου καθε μεσημερι,το κτιριο της Φιλαρμονικης,το πανεμορφο Πολιτιστικο κεντρο πρωην παλατι,το κτιριο του Πανεπιστημιου και το υπεροχο εμπορικο Stary brewar που ηταν παλιο εργοστασιο μπυρας.Εκει θα βρεις κι επιλογες για φθηνο και καλο φαγητο.Αν δεν πας στο Βροτσλαβ,ομορφη ειναι η πολη Gniezno,πρωτη πρωτευουσα της Πολωνιας,το υπεροχο παλατι Rogalin και το καστρο Kornik,ολα αυτα κοντα στο Ποζναν.
Nα τον ακούς.... τα ψάχνει παραπάνω από μένα :) Εγώ ήμουν και άτυχος γιατί ήμουν εκεί Δευτέρα και ήταν τα πάντα θεόκλειστα...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Έχουμε κανένα τιπ για Πόζναν; Θα είμαστε οικογενειακώς το τριήμερο της Πρωτοχρονιάς. Ό,τι έχετε ευχαρίστηση, παρακαλώ! :)
1. Με το τραμ (είναι έξω από τη πόλη) να κλείσεις ραντεβού από την ιστοσελίδα για ξενάγηση στη μπυραρία
Lech Browary Wielkopolski http://www.zwiedzaniebrowaru.pl/pl/index/?
2. Να επισκεφτείς το Poznań Palm House που περιλαμβάνει είδη και ποικιλίες φυτών από μεσογειακές, υποτροπικές και τροπικές περιοχές, σαβάνα και ερήμους, καθώς και μια συλλογή εξωτικών ψαριών. Έχει και πολύ ωραία καφετερια να πιείς το καφεδάκι ανάμεσα στα φυτά! http://www.palmiarnia.poznan.pl/en/
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εκτος απο την πλατεια,μπορεις να δεις τον καθεδρικο στο νησακι,το μουσειο του Δημαρχειου-πολυ ενδιαφερον-,το ¨΄σοου¨΄ στο ρολοι του δημαρχειου καθε μεσημερι,το κτιριο της Φιλαρμονικης,το πανεμορφο Πολιτιστικο κεντρο πρωην παλατι,το κτιριο του Πανεπιστημιου και το υπεροχο εμπορικο Stary brewar που ηταν παλιο εργοστασιο μπυρας.Εκει θα βρεις κι επιλογες για φθηνο και καλο φαγητο.Αν δεν πας στο Βροτσλαβ,ομορφη ειναι η πολη Gniezno,πρωτη πρωτευουσα της Πολωνιας,το υπεροχο παλατι Rogalin και το καστρο Kornik,ολα αυτα κοντα στο Ποζναν.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Ήμουν σίγουρη πως θα είχα πληροφορίες από σένα. ;)

Δυστυχώς από μια γρήγορη έρευνα που έκανα, είδα πως το παλάτι Rogalin και το κάστρο Kornik θα είναι κλειστά εκείνη την περίοδο. Γενικά στις 31/12 και 1/1 όλα τα μουσεία θα είναι κλειστά. Αν οι άντρες μου συμφωνήσουν μπορεί να κάνουμε μια μονοήμερη στο Βρότσλαβ. Βλέπω πως το τρένο κάνει 2 ώρες και 20 λεπτά.
Εννοείται πως τα αξιοθέατα της παλιάς πόλης και πέριξ της πλατείας τα έχω υπόψη, αλλά δεν νομίζω πως μ' αυτά θα γεμίσουμε 3 μέρες. Γι' αυτό ψήνομαι να πάμε κι απ' το Βροτσλαβ μια βόλτα. Βλέπουμε...

1. Με το τραμ (είναι έξω από τη πόλη) να κλείσεις ραντεβού από την ιστοσελίδα για ξενάγηση στη μπυραρία
Lech Browary Wielkopolski http://www.zwiedzaniebrowaru.pl/pl/index/?
2. Να επισκεφτείς το Poznań Palm House που περιλαμβάνει είδη και ποικιλίες φυτών από μεσογειακές, υποτροπικές και τροπικές περιοχές, σαβάνα και ερήμους, καθώς και μια συλλογή εξωτικών ψαριών. Έχει και πολύ ωραία καφετερια να πιείς το καφεδάκι ανάμεσα στα φυτά! http://www.palmiarnia.poznan.pl/en/
Την ξενάγηση στην μπυραρία την είχε πάρει το μάτι μου ψάχνοντας για δραστηριότητες στην πόλη και είναι πολύ πιθανό να την επιλέξουμε. Πιστεύω πως δεν θα έχουμε θέμα με τα ωράρια.
Για τον βοτανικό κήπο δεν ενθουσιάζομαι ιδιαίτερα. ;)
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Κοντά στο Ποζναν τι άλλο αξίζει να δει κανεις από χωριουδάκια ή μικρές πόλεις; (εκτός από Βροτσλαβ ή Βερολίνο που είναι κοντά.)
 

nolaugi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Έχει κάποιος να μας δώσει προτάσεις για φαγητό, ποτό στο poznan? Ακόμα έχει κανείς να προτείνει κάποια εκδρομή πχ Βροτσλαβ, τορουν, ζιελονα γκορα κλπ?

Ευχαριστούμε
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Στο εκπληκτικα ανακαινισμενο παλιο εργοστασιο μπυρας και νυν εμπορικο κεντρο Stary Brewar πολλες επιλογες για φαγητο και ποτο.Φυσικα και στις μπυραριες της υπεροχης κεντρικης πλατειας.Απο εκδρομες,στο GNIEZNO,πρωτη πρωτευουσα της χωρας με τον ιστορικο καθεδρικο,στο καστρο του KORNIK και ακομα καλυτερα στο εκπληκτικο παλατι ROGALIN,σ αυτο αν εχετε δικο σας μεσο.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παίδες, τα φώτα σας!

Τον Ιούλιο είμαι καλεσμένη σε ένα γάμο στο Πόζναν. Δεν είχα στα σχέδια την Πολωνία φέτος, καθότι έχω ταξιδέψει δύο φορές πριν λίγα χρόνια (Βαρσοβία, Κρακοβία, Γκντανσκ, Ζακοπάνε και στα πέριξ τους). Αλλά αφού θα πάω που θα πάω, θα ήθελα να κάνω ορισμένα ενδιαφέροντα πράγματα.

Η άφιξη στη χώρα μάλλον θα ξεκινήσει λίγες μέρες πριν από άλλη πόλη, λογικά Κρακοβία ή Κατοβίτσε. Μάλλον θα (ξανα)πάω Άουσβιτς, καθώς θα είναι η πρώτη επίσκεψη του συνταξιδιώτη μου στην Πολωνία και από εκεί και πέρα φαντάζομαι το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει χαλαρή περιήγηση σε όποια πόλη επιλέξω. Στην πορεία μετάβαση Πόζναν για το γάμο, ενώ μετά από αυτόν θα έχουμε άλλες δύο μέρες στην πόλη. Και η ερώτηση είναι: τι μπορεί να κάνει κάποιος δυο μέρες στην περιοχή του Πόζναν; Ενδιαφέρουσες μονοήμερες εκδρομές; Θα ψάξω κι εγώ, αλλά με ενδιαφέρουν και οι προσωπικές εμπειρίες άλλων μελών.

Επίσης αν έχετε ιδέες για άλλα ενδιαφέροντα μέρη, που να ψιλοβολεύει η σύνδεση με Πόζναν, let me know. :)
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Aν βαρεθειτε το ποζναν μπορειτε τη δευτερη μερα να πατε Wroclaw. 2 ωρες με το τραινο. Μπορει ομως και να υπαρχει κατι αλλο ενδιαφερον πιο κοντα που να μην γνωριζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom