Πολωνία Poznan (Πόζναν) πληροφορίες

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλησπέρα σας, θα παω τον Δεκεμβριο Ποζναν και ηθελα να μου δωσεται πληροφορίες. Τι να δω; εχω βρει κάποια που θα πας οπωσδήποτε απλα θελω και γνωμες (λιμνη Μαλτα, Ostrow Tumski, Brama Poznaqnia...) Επίσης εχετε να μου προτέινετει τίποτα για φαγητό, εστιατορια κ μαγαζια για πρωινα κτλ; Και τελος θα ήθελα όποιο κορίτσι εχει πάει και ξέρει να μου πει για μαγαζια με ψωνια. Που να πάω; σε τι τιμες ειναι κτλ.
Καλημερα! Λοιπόν, Δεκέμβριος στο Ποζναν σημαινει κρύο..!
Αρχικά,εννοείται πως θα πας στην κεντρική πλατεία. Από εκεί, μπορείς να πας και στην plac wolnosci για να δεις το συντριβάνι που οι Πολωνοί αποκαλούν διαμάντι,γιατί θυμίζει διαμάντι :p Συνηθως εκεί κάνουν διαφορες εκδηλώσεις, βεβαια τον Δεκέμβριο δεν ξέρω τι θα υπάρχει.
Φυσικά αξίζει να δεις τον καθεδρικό και να περάσεις απέναντι στο μουσείο. Προτείνω να κανεις και μια βόλτα στην περιοχή εκείνη κοντά στο μουσείο γιατί έχει αρκετά «hipster» ας πουμε :p μαγαζάκια για καφε και φαγητό.
Η λίμνη Μαλτα είναι πολύ ομορφη! Τον Δεκέμβρη όμως δεν θα έχει πράσινο και θα σου φαίνεται μουντή η περιοχή... Ίσως να είναι και παγωμένη αν έχει πολύ κρύο. Αλλά μπορείς να πας μια βόλτα από εκεί.
Για ψωνια τώρα :D Λοιπόν, δίπλα ακριβώς στην λίμνη Μαλτα έχει την Galleria Malta αλλά δεν χρειάζεται να πας εκεί... Μια στάση με το τραμ μακριά-κανένα 10λεπτο με τα πόδια είναι η Posnania. Είναι ένα πολύ μεγάλο εμπορικό και έχει τα πάντα μέσα! Οι τιμές είναι φυσιολογικές, μερικά προϊόντα ίσως είναι λίγο πιο φθηνά αλλά οι γνωστές μάρκες που υπάρχουν και στην Ελλάδα δεν έχουν μεγάλη διαφορα.
Όμορφο εμπορικό επίσης είναι το Stary Browar! Αν πάρεις όλο ευθεία τον πεζόδρομο (Polwiejska νομίζω τον λένε), ο οποιος έχει και γύρω του μαγαζιά, θα βγεις στο Stary browar. Τα κλειστά εμπορικά είναι ιδανικά για τον κρύο καιρό.
Για φαγητό προτείνω να δοκιμάσετε pancakes και κρέπες με κοτόπουλο στο Manekin (να πατε νωρίς γιατί,ειδικά το σκ γεμίζει), και πιάτα με βάση την πατάτα στο Pyra bar. Για καφε μπορείτε να πατε στο Weranda Cafe, κοντά στην κεντρική πλατεία. Για μπυρα και ποτό γενικοτερα, Kultowa, Dragon pub... Η ζωή του Ποζναν είναι στον δρόμο Wroclawska που καταλήγει στην κεντρική πλατεία. Περπατήστε εκεί και θα βρείτε πολλά μαγαζιά!
Ημουν 6 μηνες στο Ποζναν, όποτε ο,τι θες ρωτα!
 
Last edited:

VivianMendrinou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.. Οταν λες κρυο ποσο παει περιπου; -5, -10; γιατι θα εχω ενα θεμα και με την βαλιτσα και τα πουλοβερ.. χαχα. Επισης είδα το Brama Poznania που ειναι διαδραστκο μουσειο απ'οτι διαβασα.. αξιζει να παω;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.. Οταν λες κρυο ποσο παει περιπου; -5, -10; γιατι θα εχω ενα θεμα και με την βαλιτσα και τα πουλοβερ.. χαχα. Επισης είδα το Brama Poznania που ειναι διαδραστκο μουσειο απ'οτι διαβασα.. αξιζει να παω;
Να σου πω την αλήθεια εγώ είχα μπει στην είσοδο του μουσείου και έκανα βόλτα εκεί αλλά δεν μπήκα στα εκθέματα. Θεωρώ ότι αξίζει όμως αν θες να μάθεις για την ιστορία της πόλης.
Μπορεί να πετύχεις και κακοκαιρία και να έχει και -10,ναι. Συνηθως μπορεί να έχει απο -2 άντε μέχρι 5 αλλά και αυτό είναι αρκετό κρύο. Πάρε ισοθερμικα που είναι λεπτά και δεν πιάνουν πολύ χώρο στη βαλίτσα!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπερα, εχουμε κλεισει εισητηρια για 4 μερες Ποζναν...αλλα οπως διαβασα σε διαφορα ποστ εδω ειναι υπεραρκετες οποτε αποφασισαμε να παμε μια μερα καπου αλλου...
Εχει παει καποιος με λεωφορειο η τρενο απο το Ποζναν στο Βερολινο?
Βρηκαμε καλες ωρες και ετσι εχουμε ολη την μερα...
Θελω να ακουσω γνωμες...
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλησπερα, εχουμε κλεισει εισητηρια για 4 μερες Ποζναν...αλλα οπως διαβασα σε διαφορα ποστ εδω ειναι υπεραρκετες οποτε αποφασισαμε να παμε μια μερα καπου αλλου...
Εχει παει καποιος με λεωφορειο η τρενο απο το Ποζναν στο Βερολινο?
Βρηκαμε καλες ωρες και ετσι εχουμε ολη την μερα...
Θελω να ακουσω γνωμες...
Ναι! Ειχα παει πολλες φορές, η πρώτη από τις οποίες ήταν αυθυμερόν. Η πιο ανετη και γρηγορη λυση ειναι να παρεις τρενο, αρκει να το κλεισεις αρκετα νωρις για να μην σου βγουν πολυ ακριβα τα εισιτηρια. Διαφορετικα μπορεις να πας και με λεωφορειο, απλα δεν ειναι και τοσο ανετο και σταματαει και στο αεροδρομιο του Βερολινου, οποτε κανει αρκετη ωρα παραπανω. Επειδή θα με προλάβουν, εννοείται πως το Βερολίνο έχει πολλά να δεις και είναι ένα ταξίδι μόνο του, αλλά από την στιγμή που είναι τόσο κοντά, θα είναι ωραία να πας ακόμα και για μονοήμερη εκδρομή. Εγω έφυγα κατά τις 9 από την Πολωνία και ήμουν Βερολίνο μέχρι το μεσημέρι. Απο τον σιδηροδρομικο σταθμο ειχα παει προς το Reichstag, ανεβηκα στον θόλο, μετα περπάτησα προς την πύλη του Βραδεμβούργου και είδα και το μνημείο του Eisenman για το ολοκαύτωμα των Εβραίων. Από την πύλη συνέχισα το περπάτημα ευθεία και έφτασα μέχρι και την Alexanderplatz. Όλα αυτά περπατώντας και πήρα μέσο μόνο για την επιστροφή, γιατί έφυγα με λεωφορείο, αν έχεις χρόνο όμως και φύγεις με τρένο, μπορείς να περπατήσεις ως εκεί,αναλόγως τα κέφια και τις δυνάμεις σου. Φυσικά όπως καταλαβαίνεις δεν μπήκα σε μουσεία, αλλά απλά σαν βόλτα είναι ωραία να πας από την στιγμή που είναι τόσο κοντά! Έφυγα κατά τις 9 το βράδυ!
Για να πω την αλήθεια, θα μπορούσες να πας σε μια άλλη Πολωνική πόλη αλλά προσωπικά, μου αρέσει πάρα πολύ το Βερολίνο οπότε δεν θα μπορούσα να σε συμβουλέψω να μην πας :p Αν ενδιαφέρεσαι για άλλη πολωνική πόλη, θα μπορούσες να πας στο Βρότσλαφ.
 
Last edited:

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Ωραια αυτο ηθελα να ακουσω!
Εχουμε βρει τρενο κ λεωφορειο πολυ πρωι και φτανουμε εκει στις 12 και το βραδυ φευγουμε κατα της 8 οποτε εχουμε χρονο για μια γρηγορη βολτα στην πολη...επισης δεν εχουμε προβλημα με το περπατημα οποτε θα το κανουμε!
Σε ευχαριστω πολυ!
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ονειρεμένο Ταξίδι
To επόμενο!
Προετοιμάζοντας το ταξίδι στο Poznan αρχές Μάρτη -με το κλασσικό Παρασκευή απόγευμα, Δευτέρα απόγευμα- έχω ερώτηση κρίσεως-gallop γιατί είμαι και αναποφάσιστη, σύμφωνα με ό,τι έχω διαβάσει εδώ.

Ημερήσια εκδρομή στο Torun ή στο Gnezno-Rogalin-Κορνικ ή... κάτι άλλο; Κανένα άλλο μικρό ψαγμένο χωριουδάκι που δεν έχει ειπωθεί (ακόμα); (Σημείωση: Θα είναι η 4η φορά στη χώρα -την αγαπάμε έτσι κι αλλιώς, άρα πολύ πιθανόν να επιστρέψουμε ξανά)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Προετοιμάζοντας το ταξίδι στο Poznan αρχές Μάρτη -με το κλασσικό Παρασκευή απόγευμα, Δευτέρα απόγευμα- έχω ερώτηση κρίσεως-gallop γιατί είμαι και αναποφάσιστη, σύμφωνα με ό,τι έχω διαβάσει εδώ.

Ημερήσια εκδρομή στο Torun ή στο Gnezno-Rogalin-Κορνικ ή... κάτι άλλο; Κανένα άλλο μικρό ψαγμένο χωριουδάκι που δεν έχει ειπωθεί (ακόμα); (Σημείωση: Θα είναι η 4η φορά στη χώρα -την αγαπάμε έτσι κι αλλιώς, άρα πολύ πιθανόν να επιστρέψουμε ξανά)
Ίσως Βρότλαβ, 2 μιση ώρες το πολύ με το τρένο,μπορείτε να μείνετε και μία νύχτα εκεί.
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ονειρεμένο Ταξίδι
To επόμενο!
Ίσως Βρότλαβ, 2 μιση ώρες το πολύ με το τρένο,μπορείτε να μείνετε και μία νύχτα εκεί.
Θα ήταν σίγουρη Η επιλογή αν δεν του είχαμε ήδη αφιερώσει 1 ολόκληρη μέρα σε χριστουγεννιάτικη περίοδο που το έκανε ακόμα πιο παραμυθένιο απ ότι είναι ήδη και αν δεν είχαμε συναντήσει τους περισσότερους -θαρρώ- νάνους της. Ναι, το Βροτσλαβ -αν δεν ήταν η Κρακοβία- μάλλον θα ήταν η αγαπημένη μου πόλη της Πολωνίας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Θα ήταν σίγουρη Η επιλογή αν δεν του είχαμε ήδη αφιερώσει 1 ολόκληρη μέρα σε χριστουγεννιάτικη περίοδο που το έκανε ακόμα πιο παραμυθένιο απ ότι είναι ήδη και αν δεν είχαμε συναντήσει τους περισσότερους -θαρρώ- νάνους της. Ναι, το Βροτσλαβ -αν δεν ήταν η Κρακοβία- μάλλον θα ήταν η αγαπημένη μου πόλη της Πολωνίας.
Ε τότε νομίζω είσαι για Τορουν, αν το δει και η @paefstra θα σου πει περισσοτερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Προετοιμάζοντας το ταξίδι στο Poznan αρχές Μάρτη -με το κλασσικό Παρασκευή απόγευμα, Δευτέρα απόγευμα- έχω ερώτηση κρίσεως-gallop γιατί είμαι και αναποφάσιστη, σύμφωνα με ό,τι έχω διαβάσει εδώ.

Ημερήσια εκδρομή στο Torun ή στο Gnezno-Rogalin-Κορνικ ή... κάτι άλλο; Κανένα άλλο μικρό ψαγμένο χωριουδάκι που δεν έχει ειπωθεί (ακόμα); (Σημείωση: Θα είναι η 4η φορά στη χώρα -την αγαπάμε έτσι κι αλλιώς, άρα πολύ πιθανόν να επιστρέψουμε ξανά)
Aφου μου πεταξε πασα ο @jimp , Τορουν φυσικα και μαλιστα με διανυκτερευση, ειδικα αν δεν εχετε κατι συγκεκριμενο να κανετε στο Ποζναν και προτιματε μια πολη με μεσαιωνικο κεντρο στη λιστα των μνημείων της Ουνεσκο από εναν τυχαιο προορισμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom