Πολωνία Poznan (Πόζναν) πληροφορίες

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Aν βαρεθειτε το ποζναν μπορειτε τη δευτερη μερα να πατε Wroclaw. 2 ωρες με το τραινο. Μπορει ομως και να υπαρχει κατι αλλο ενδιαφερον πιο κοντα που να μην γνωριζω.
Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν με εμπνέει η ιδέα να φύγω από πόλη, να πάω σε κάποια άλλη ( ήδη θα έχουμε πάει πριν και Κρακοβία ή Κατοβίτσε). Θα με έψηνε περισσότερο κάτι πιο "εξοχικό".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Επίσης αν έχετε ιδέες για άλλα ενδιαφέροντα μέρη, που να ψιλοβολεύει η σύνδεση με Πόζναν, let me know. :)
Τωρα αναγκαστικα κι εγω πόλη θα προτείνω, απέχει κανένα 2ωρο από Πόζναν. Ελεγα για το Τορουν. Εμενα μου αρεσε παρα πολυ, εχει να δεις πολλα πραγματα σχετικα με Κοπερνικο, ειναι πανεμορφη και μνημειο πολιτιστικης κληρονομιας της Ουνεσκο το κεντρο της. Δοκιμαζετε παραδοσιακα τζιντζερμπρεντ, επισης.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τωρα αναγκαστικα κι εγω πόλη θα προτείνω, απέχει κανένα 2ωρο από Πόζναν. Ελεγα για το Τορουν. Εμενα μου αρεσε παρα πολυ, εχει να δεις πολλα πραγματα σχετικα με Κοπερνικο, ειναι πανεμορφη και μνημειο πολιτιστικης κληρονομιας της Ουνεσκο το κεντρο της. Δοκιμαζετε παραδοσιακα τζιντζερμπρεντ, επισης.
Ευχαριστώ για την πρόταση! Θα μπει στα υπόψη! :)
Αν δεν βρω άλλωστε κάτι φυσιολατρικό, σε κάποια από τις πόλεις θα κατευθυνθώ (εκτός κι αν ενθουσιαστούμε τόσο με Πόζναν βέβαια).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
To να σας γοητεύσει το Poznan το θεωρώ απίθανο. Έχει μεν μία από τις καλύτερες πλατείες στη χώρα, αλλά μέχρι εκεί. Φυσιολατρικές εκδρομές κοντά στο Poznan σε μια περιοχή πληκτικά επίπεδη λίγο δύσκολο. Πρέπει να κινηθείτε στα σύνορα προς Τσεχίας. Το Wroclaw είναι για μένα καλύτερο, αλλά και πιο τουριστικό και θέλει χρόνο (μια πολύύύ γεμάτη μέρα). Θα συμφωνήσω για το Torun, μικρό ξεκούραστο και γοητευτική (σχετικά) η τοποθεσία του δίπλα στο ποτάμι.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εκτος απο το Ποζναν που ανετα σας κραταει μια μερα(η φοβερη πλατεια,επισκεψη στο δημαρχειο εκει,αρχαιολογικο μουσειο,καθεδρικος στο νησακι,η αναβαθμισμενη περιοχη στη λιμνη) μπορειτε να επισκεφθειτε το πανεμορφο παλατι Rogalin ή εκεινο του Kornik.Πολυ κοντα και το Gniezno,πανεμορφη μικρη πολη που ηταν η πρωτη πρωτευουσα της Πολωνιας.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ευχαριστώ για την πρόταση! Θα μπει στα υπόψη! :)
Αν δεν βρω άλλωστε κάτι φυσιολατρικό, σε κάποια από τις πόλεις θα κατευθυνθώ (εκτός κι αν ενθουσιαστούμε τόσο με Πόζναν βέβαια).
Ίσως να τα έχει πάρει το μάτι σου ψάχνοντας, αλλά το Ποζναν έχει ένα πάρκο στο κέντρο του, και επίσης υπάρχει και η λίμνη Μαλτα... Ακόμα νομίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον και το Palm House, όπου έχουν συγκεντρώσει πολλά φυτά. Θα πάω σε μια εβδομάδα και θα μείνω εκεί για καιρό, όποτε ίσως μάθω και για αλλά μέρη που έχουν ενδιαφέρον και επισκέπτονται και οι ντόπιοι, και θα σας ενημερώσω!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
To να σας γοητεύσει το Poznan το θεωρώ απίθανο. Έχει μεν μία από τις καλύτερες πλατείες στη χώρα, αλλά μέχρι εκεί. Φυσιολατρικές εκδρομές κοντά στο Poznan σε μια περιοχή πληκτικά επίπεδη λίγο δύσκολο. Πρέπει να κινηθείτε στα σύνορα προς Τσεχίας. Το Wroclaw είναι για μένα καλύτερο, αλλά και πιο τουριστικό και θέλει χρόνο (μια πολύύύ γεμάτη μέρα). Θα συμφωνήσω για το Torun, μικρό ξεκούραστο και γοητευτική (σχετικά) η τοποθεσία του δίπλα στο ποτάμι.
Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν και προβληματιζόμουν, την πληκτικά επίπεδη περιοχή που αναφέρεις. Αλλά πάντα ελπίζεις για κρυμμένα διαμάντια! Δεύτερη ψήφος για Torun, θα το ψάξω πιο αναλυτικά! :)
Εκτος απο το Ποζναν που ανετα σας κραταει μια μερα(η φοβερη πλατεια,επισκεψη στο δημαρχειο εκει,αρχαιολογικο μουσειο,καθεδρικος στο νησακι,η αναβαθμισμενη περιοχη στη λιμνη) μπορειτε να επισκεφθειτε το πανεμορφο παλατι Rogalin ή εκεινο του Kornik.Πολυ κοντα και το Gniezno,πανεμορφη μικρη πολη που ηταν η πρωτη πρωτευουσα της Πολωνιας.
Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες! Η λίμνη και το νησάκι μου έξαψαν την περιέργεια!
Ίσως να τα έχει πάρει το μάτι σου ψάχνοντας, αλλά το Ποζναν έχει ένα πάρκο στο κέντρο του, και επίσης υπάρχει και η λίμνη Μαλτα... Ακόμα νομίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον και το Palm House, όπου έχουν συγκεντρώσει πολλά φυτά. Θα πάω σε μια εβδομάδα και θα μείνω εκεί για καιρό, όποτε ίσως μάθω και για αλλά μέρη που έχουν ενδιαφέρον και επισκέπτονται και οι ντόπιοι, και θα σας ενημερώσω!
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ! Ό, τι tip μαζέψεις καλοδεχούμενο! Να περάσεις υπέροχα! :)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Στο Πόζναν
1. Κάθε μεσημέρι στις 12 συγκεντρώνεται πλήθος τουριστών κάτω από το κτήριο για να παρακολουθήσει το περίεργο ρολόι του δημαρχείου. Δύο τράγοι βγαίνουν από δύο μικρές πόρτες και χτυπούν τα κέρατά τους 12 φορές.
2. Μη χάσεις! το Poznań Palm House. Συνδίασε το με καφέ που λειτουργεί εντός ανάμεσα στα φυτά!
3. Αξίζει μία ξενάγηση στη Μπυραρία Lech.
4. Στην κεντρική πλατεία έχει επίσης ένα ξενοδοχείο-εστιατόριο-Ζυθοποιίο Brovaria που κάνει τη δική του μπύρα. Αξίζει για μία μπυρίτσα ή και φαγητό αλλά έχει λίγο τσιμπημένες τιμές.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στο Πόζναν
1. Κάθε μεσημέρι στις 12 συγκεντρώνεται πλήθος τουριστών κάτω από το κτήριο για να παρακολουθήσει το περίεργο ρολόι του δημαρχείου. Δύο τράγοι βγαίνουν από δύο μικρές πόρτες και χτυπούν τα κέρατά τους 12 φορές.
2. Μη χάσεις! το Poznań Palm House. Συνδίασε το με καφέ που λειτουργεί εντός ανάμεσα στα φυτά!
3. Αξίζει μία ξενάγηση στη Μπυραρία Lech.
4. Στην κεντρική πλατεία έχει επίσης ένα ξενοδοχείο-εστιατόριο-Ζυθοποιίο Brovaria που κάνει τη δική του μπύρα. Αξίζει για μία μπυρίτσα ή και φαγητό αλλά έχει λίγο τσιμπημένες τιμές.
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Στο εκπληκτικα ανακαινισμενο παλιο εργοστασιο μπυρας και νυν εμπορικο κεντρο Stary Brewar πολλες επιλογες για φαγητο και ποτο.Φυσικα και στις μπυραριες της υπεροχης κεντρικης πλατειας.Απο εκδρομες,στο GNIEZNO,πρωτη πρωτευουσα της χωρας με τον ιστορικο καθεδρικο,στο καστρο του KORNIK και ακομα καλυτερα στο εκπληκτικο παλατι ROGALIN,σ αυτο αν εχετε δικο σας μεσο.
Το Rogalin δεν με ενθουσίασε o_O Ίσως επειδή έχω δει αλλά παλάτια και έκανα αναπόφευκτα συγκρίσεις. Η πινακοθήκη που έχει μ’αρεσε πιο πολύ από το ίδιο το παλάτι...
 

VivianMendrinou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ
Καλησπέρα σας, θα παω τον Δεκεμβριο Ποζναν και ηθελα να μου δωσεται πληροφορίες. Τι να δω; εχω βρει κάποια που θα πας οπωσδήποτε απλα θελω και γνωμες (λιμνη Μαλτα, Ostrow Tumski, Brama Poznaqnia...) Επίσης εχετε να μου προτέινετει τίποτα για φαγητό, εστιατορια κ μαγαζια για πρωινα κτλ; Και τελος θα ήθελα όποιο κορίτσι εχει πάει και ξέρει να μου πει για μαγαζια με ψωνια. Που να πάω; σε τι τιμες ειναι κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom