pre paid card για κρατηση ξενοδοχειου

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα,
Θέλω να κλείσω στο booking δωμάτιο με δωρεάν ακύρωση για Βουδαπέστη αλλά δεν έχω κανονική πιστωτική. Έχω prepaid visa της αγροτικής που συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή είναι άδεια. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κράτηση ή αν θα πρέπει να βγάλω άλλη κάρτα? Επίσης, αν μπορώ να κάνω κράτηση, θα πρέπει να έχω όλο το ποσό ή θα ισχύσει κανονικά σαν εγγύηση?
Περιμένω τη βοήθεια σας.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Καλησπερα.
Κανε την κρατηση σου με την prepaid καρτα που εχεις.
Αν σε ενα διαστημα, περιπου 3-4 ημερων, δεν λαβεις e-mail απο το booking, που να σου λεει οτι υπαρχει προβλημα με την κρατηση, τοτε ολα ειναι ενταξει και η κρατηση σου, ισχυει κανονικα.
Αν λαβεις καποιο μηνυμα που να μιλαει για προβλημα με την κρατηση, τοτε ακυρωσε την αμεσα, κατεθεσε κατα προτιμηση ολο το ποσον στην prepaid και μετα, κανε την κρατηση σου, απο την αρχη.
Αυτα και πιστευω να σε βοηθησα.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα,
Θέλω να κλείσω στο booking δωμάτιο με δωρεάν ακύρωση για Βουδαπέστη αλλά δεν έχω κανονική πιστωτική. Έχω prepaid visa της αγροτικής που συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή είναι άδεια. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κράτηση ?
Μπορεις να κανεις κρατηση κανονικοτατα!!! Ετσι και αλλιως θα πληρωσεις στο ξενοδοχειο με την αναχωρηση σου. Εχω κανει αρκετες κρατησεις στο booking με αντιστοιχη καρτα χωρις να εχει χρηματα μεσα. Δεν υπηρξε κανενα προβλημα απολυτος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα,
Θέλω να κλείσω στο booking δωμάτιο με δωρεάν ακύρωση για Βουδαπέστη αλλά δεν έχω κανονική πιστωτική. Έχω prepaid visa της αγροτικής που συγκεκριμένα αυτή τη στιγμή είναι άδεια. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κράτηση ή αν θα πρέπει να βγάλω άλλη κάρτα? Επίσης, αν μπορώ να κάνω κράτηση, θα πρέπει να έχω όλο το ποσό ή θα ισχύσει κανονικά σαν εγγύηση?
Περιμένω τη βοήθεια σας.
Κανονικά όχι: Η κάρτα χρησιμεύει ως εγγύηση για την περίπτωση που δεν εμφανιστείς καν στο ξενοδοχείο ή πας και φύγεις χωρίς να πληρώσεις. Από μια prepaid κάρτα ένα ξενοδοχείο δε μπορεί να τραβήξει λεφτά αν ο λαγαριασμός (εκείνη τι στιγμή, όχι τώρα) δε διαθέτει επαρκές υπόλοιπο. Γι αυτό τα περισσότερα ξενοδοχεία δεν τη δέχονται ως εγγύηση.

Όμως, το booking δε χρεώνει το ίδιο την κάρτα σου. Περνάει τα στοιχεία στο ξενοδοχείο, και η χρέωση γίνεται από εκείνο. Επομένως δεν υπάρχει μια απάντηση που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις, αλλά εξαρτάται κάθε φορά από το συγκεκριμένο ξενοδοχείο και την πολιτική του. Κάποια ξενοδοχεία (τα μεγάλα συνήθως) ψάχνουν αν η κάρτα είναι prepaid ή όχι, και ανάλογα τη δέχονται ή όχι. Άλλα ξενοδοχεία δεν κάνουν ελέγχους.

Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις πάντως....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπως τα λενε ο taver και giannis1966. Στις περισσοτερες περιπτωσεις θα σου στειλουν email ακυρωσεις κρατησης. Αν βαλεις χρηματα μετα, παλι δεν θα στη δεχτουν, εκτος κι αν κλεισεις non refundable room (που πιθανοτατα θα ειναι φθηνοτερο απο πριν) και σε χρεωσουν προκαταβολικα ολο το ποσο.
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Έχω κάνει πολλές φορές κράτηση με prepaid visa που έχει μέσα ελάχιστο ποσό, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, από μεγάλες αλυσίδες ξενοδοχείων μέχρι ενοικιαζόμενα δωμάτια. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα, ούτε μου ζήτησε κάποιο ξενοδοχείο να κάνω κράτηση με άλλη κάρτα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω κάνει πολλές φορές κράτηση με prepaid visa που έχει μέσα ελάχιστο ποσό, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, από μεγάλες αλυσίδες ξενοδοχείων μέχρι ενοικιαζόμενα δωμάτια. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα, ούτε μου ζήτησε κάποιο ξενοδοχείο να κάνω κράτηση με άλλη κάρτα.
Μηπως προπλήρωνες όμως?
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Επειδη δουλευω σε ξενοδοχειο και κανουμε κρατησεις μεσω του Booking.com:
-συνηθως μονο την ημερα της αφιξης ελέγχουμε εαν ο πελατης εχει επαρκες ποσο στην καρτα.
-ακομα και αν την ελεξουμε πιο πριν και δουμε πως δεν εχει επαρκες ποσο στην καρτα, τον ενημερωνουμε και του δινουμε την δυνατοτητα ή να μας καταθεσει το ποσο στην τράπεζα ή να γεμισει την κάρτα.
-αν δεν σου εχουν πει τιποτα μεχρι την αφιξη σου, μπορεις να πεις οτι θελεις να πληρωσεις μετρητα και να προκαταβαλεις εκει την διαμονη σου, ωστε να μην βρεθεις σε δυσκολη θεση αν την ελεξουν μετα.
Εξαιρεση βεβαια όπως γραψαν παραπανω αποτελει η ειδικη τιμή "Prepaid" που χρεώνεται την ημερα που γινεται η κράτηση.
Επισης μου εχει τυχει σε μεγαλο ξενοδοχειο του εξωτερικου που ειχα προπληρωσει όλο το ποσό της διαμονής, να ελέξουν αν η καρτα εχει υπολοιπο αρκετο για ολο το mini bar!
Οπότε μάλλον ισχυει αυτο που λεει ο Taver οτι εξαρτάται απο το ξενοδοχειο αλλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα!
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Μηπως προπλήρωνες όμως?
Όχι δεν προπλήρωνα. Σε δύο περιπτώσεις στο εξωτερικό, πότε όμως στην Ελλάδα, μου ζήτησαν στο check in μια πιστωτική και έκαναν προέγκριση (όχι χρέωση) το ποσό της διαμονής. Τους έδινα εκεί την "κανονική" μου πιστωτική και αφού έβλεπαν ότι καλύπτω το όριο, ολοκληρωνόταν η διαδικασία του check in. Κατά το check out με ρωτούσαν για χρέωση της "κανονικής" πιστωτικής ή πληρωμή με μετρητά.
Εικάζω ότι εξαρτάται από την πολιτική του εκάστοτε ξενοδοχείου.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ισχύει αυτό που λέει ο Thanasis_v. Και αν εκεί τους δώσεις την prepaid για εγγύηση στο check in δεν τους κάνει και συνήθως ζητάνε ένα ποσό μπροστά για εγγύηση...
 

Leventisd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα
Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ξενοδόχος δεν μπορεί να πάρει ούτε προέγκριση γιατί έχεις πάρει κανονική τιμή με δωρεάν ακύρωση , μόνο στην Non refundable price μπορεί ο ξενοδόχος να σου κρατήσει όλο το ποσό.
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα κλείσω με τη κάρτα που έχω και το πολύ πολύ να με ενημερώσουν ότι είναι άκυρη η κράτηση...μετά βλέπουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom