pre paid card για κρατηση ξενοδοχειου

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Δοθείσης της ευκαιρίας θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που αντιμετώπισα δύο χρόνια πριν με το booking.com. Για όσους δεν το γνωρίζουν, όταν κάποιος κάνει την κράτηση στο booking, στέλνεται ένα φαξ με τα στοιχεία της πιστωτικής στο ξενοδοχείο. Κάποιος λοιπόν από το ξενοδοχείο που είχα πάει, πήρε τα στοιχεία της κάρτας και πήγε να κάνει μια συναλλαγή. Κάτι όμως δεν έκανε σωστά, με αποτέλεσμα να με ειδοποιήσουν από την τράπεζα ότι έγινε προσπάθεια συναλλαγής και ακύρωσαν αυτόματα την πιστωτική μου.
Μετά το περιστατικό αυτό έβγαλα μια prepaid και κάνω όλες τις συναλλαγές στο booking με αυτή. Αν χρειαστεί να προπληρώσω το ξενοδοχείο, μπαίνω απευθείας στο site του ξενοδοχείου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έχω κλείσει ξενοδοχείο με booking.com, έδωσα τα στοιχεία της πιστωτικής μου και όταν έφτασα στο ξενοδοχείο μου ξαναζήτησαν τα στοιχεία της πιστωτικής.
Αν τα είχαν εξαρχής ως συνέπεια της συνεργασίας τους με το booking.com, γιατί να μου ξαναζητήσουν τα στοιχεία της πιστωτικής;
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
έκλεισα κι εγώ πρόσφατα με την prepaid visa χωρίς να έχει επαρκές υπόλοιπο προς το παρόν και χωρίς κανένα πρόβλημα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.147
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχω κλείσει ξενοδοχείο με booking.com, έδωσα τα στοιχεία της πιστωτικής μου και όταν έφτασα στο ξενοδοχείο μου ξαναζήτησαν τα στοιχεία της πιστωτικής.
Αν τα είχαν εξαρχής ως συνέπεια της συνεργασίας τους με το booking.com, γιατί να μου ξαναζητήσουν τα στοιχεία της πιστωτικής;
Ισως βαριοντουσαν να τα ψαξουν, ισως τα εχασαν, ισως κατι αλλο... βεβαια για να στα ξαναζητησουν προυποθετει οτι ζητησες να πληρωσεις με καρτα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όχι ήθελαν την πιστωτική κάρτα στο check-in σαν εγγύηση για τυχόν άλλες χρεώσεις.
 

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Τα στοιχεια των πιστωτικων καρτων δεν χανονται ποτε (δυστυχως?) γιατι υπαρχουν παντα στο αρχειο της κρατησης στο οποιο μπορει να ανατρεξει καθε ξενοδοχειο που συνεργαζεται με την booking.com. Την πιστωτικη την ξαναζητανε απλά για εναν ακόμα έλεγχο (όνομα στην καρτα να ειναι ιδιο με ονομα στην ταυτοτητα). Δεν νομιζω οτι ειναι κατι κακο αλλα ισα ισα αυξανει την ασφαλεια στις συναλλαγες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.095
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μετά το περιστατικό αυτό έβγαλα μια prepaid και κάνω όλες τις συναλλαγές στο booking με αυτή. Αν χρειαστεί να προπληρώσω το ξενοδοχείο, μπαίνω απευθείας στο site του ξενοδοχείου.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι:
- Η μεταχείριση των στοιχείων σου από τους υπαλλήλους που τα λαμβάνουν είναι καλύτερη σ' αυτή την περίπτωση? (Οι ίδιοι άνθρωποι λαμβάνουν τα στοιχεία της κάρτας και στη μία και στην άλλη περίπτωση)
- Ότι η ασφάλεια που προσφέρει για τις on-line συναλλαγές το site του κάθε ξενοδοχείου είναι στοιχειωδώς επαρκής?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.845
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πιο πιθανο ειναι να ειναι ενα κλικ πιο ασφαλες πχ το expedia ή το booking, απο ενα site ξενοδοχειο.
τα expedia, booking κλπ απο αυτο βγαζουν το ψωμι τους. λογικο ειναι να επενδυουν πιο πολυ σε θεματα ασφαλειας On-line συναλλαγων.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τι σε κάνει να πειστεύεις ότι:
- Η μεταχείριση των στοιχείων σου από τους υπαλλήλους που τα λαμβάνουν είναι καλύτερη σ' αυτή την περίπτωση? (Οι ίδιοι άνθρωποι λαμβάνουν τα στοιχεία της κάρτας και στη μία και στην άλλη περίπτωση)
- Ότι η ασφάλεια που προσφέρει για τις on-line συναλλαγές το site του κάθε ξενοδοχείου είναι στοιχειωδώς επαρκής?
Απλά, στην prepaid μπορείς να έχεις μόνο το ποσό που θα σου χρειαστεί για να κάνεις την κράτηση και αν πάει κάτι στραβά χάνεις μόνο αυτό το ποσό και τίποτ' άλλο. Το λέω γιατί κι εγώ με αυτή τη λογική χρησιμοποιώ την prepaid όταν κλείνω εισιτήρια ή ξενοδοχείο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κάποιος λοιπόν από το ξενοδοχείο που είχα πάει, πήρε τα στοιχεία της κάρτας και πήγε να κάνει μια συναλλαγή. Κάτι όμως δεν έκανε σωστά, με αποτέλεσμα να με ειδοποιήσουν από την τράπεζα ότι έγινε προσπάθεια συναλλαγής και ακύρωσαν αυτόματα την πιστωτική μου.


Ίσως έπαθα το ίδιο! Πριν 3 χρόνια έκλεισα ξενοδοχείο Βιέννη αντί 300 ευρώ μέσω booking. Πλήρωσα στο check out και γυρνώντας στην Ελλάδα είδα δεσμευμένο ποσό 300 ευρώ στην κάρτα μου. Πίστεψα ότι έκανε το ξενοδοχείο δέσμευση του ποσού μετά το check in και πριν την πληρωμή και ότι θα αποδεσμευόταν εντός 1-2 εργασίμων ημερών. Δυστυχώς πήρα τηλ την τράπεζα και μου είπε ότι το ποσό είναι χρησιμοποιημένο - το χρησιμοποίησε κάποιος από χώρας εκτός Ελλάδας για να κάνει κράτηση για αεροπορικά εισιτήρια!!! Φυσικά ακύρωσα άμεσα την κάρτα και κίνησα διαδικασίες αμφισβήτησης συναλλαγής. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από το booking τόσα χρόνια για να πιστέψω ότι έκανε τη λαδιά δικός τους υπάλληλος, άρα μένει το ξενοδοχείο φαντάζομαι..Συμπτωματικά ίδιο ποσό και με την κράτηση...Τι να πω. Η τράπεζα αρνήθηκε να μου πει σε ποιο όνομα έγινε η κράτηση εισιτηρίων και απο πού πραγματοποιήθηκε, αλλά μου επέστρεψε μετά από 4 μήνες τα λεφτά. Εικάζω ότι κινήθηκε απευθείας εναντίον του "κλέφτη". Πάντως από τότε μόνο prepaid!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Τι σε κάνει να πειστεύεις ότι:
Συγχωρεμένος.



Έχετε υπόψιν,αν υπάρχει μεγάλο ποσοστό ακυρώσεων κρατήσεων στο booking.com από το ίδιο email,σας ενημερώνουν ότι δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε περαιτέρω κρατήσεις μέχρι να αιτιολογήσετε επαρκώς τους λόγους που έγιναν οι ακυρώσεις.
 

rumi

Member
Μηνύματα
76
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
διαβασα τις ενδιαφερουσες πληροφοριες ολων σας,και ευχαριστω και γω με τη σειρα μου,γιατι και μενα με ενδιαφερει πολυ το θεμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.241
Μηνύματα
884.617
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom