pre paid card για κρατηση ξενοδοχειου

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Φυσικα προπληρωμενη και για μενα.Αν καποιο ξενοδοχειο δεν την εγκρινει,κοιταω αλλου.
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
88
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι:
- Η μεταχείριση των στοιχείων σου από τους υπαλλήλους που τα λαμβάνουν είναι καλύτερη σ' αυτή την περίπτωση? (Οι ίδιοι άνθρωποι λαμβάνουν τα στοιχεία της κάρτας και στη μία και στην άλλη περίπτωση)
- Ότι η ασφάλεια που προσφέρει για τις on-line συναλλαγές το site του κάθε ξενοδοχείου είναι στοιχειωδώς επαρκής?
-Επειδή ακριβώς δεν ξέρω ποιος θα πάρει τα στοιχεία της κάρτας μου, προτιμώ να πάρει κάποιος τα στοιχεία μιας κάρτας που έχει μέσα μερικά ευρώ και αν μου τα "φάει" να μην με πειράξει ιδιαίτερα. Τώρα που το σκέφτομαι αν πάει να πάρει κάτι ακριβό, δεν θα μπορέσει λόγω μικρής πίστωσης, οπότε τελικά να τα παρατήσει και να μην καταναλώσει καν το ποσό που είναι πιστωμένο στην κάρτα.
-Συνήθως προπληρώνω δωμάτιο σε φτηνή τιμή σε ξενοδοχεία που ανήκουν σε μεγάλες αλυσίδες, οπότε νιώθω καλώς ή κακώς μεγαλύτερη ασφάλεια. Πάντως μέχρι τώρα δεν μου έχει συμβεί κάτι δυσάρεστο.

Και να σου πω αν με την κάρτα μου δεν είχα κάποιες προσφορές και επιστροφές χρημάτων, θα χρησιμοποιούσα μόνο προπληρωμένες κάρτες.
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Έκλεισα τελικά ξενοδοχείο με τη prepaid card μέσω booking. Επειδή η κράτηση είναι για τις 4 Απριλίου έστειλα email στο ξενοδοχείο για επιβεβαίωση, δεν μου έχουν απαντήσει όμως...μήπως να αρχίσω να ανησυχώ? Υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει η κράτηση και αν ναι δε θα μου είχαν στείλει κάποια ειδοποίηση? Μήπως έχει κανείς ανάλογη εμπειρία γιατί είναι η πρώτη φορά που κλείνω ξενοδοχείο μέσω internet.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Έκλεισα τελικά ξενοδοχείο με τη prepaid card μέσω booking. Επειδή η κράτηση είναι για τις 4 Απριλίου έστειλα email στο ξενοδοχείο για επιβεβαίωση, δεν μου έχουν απαντήσει όμως...μήπως να αρχίσω να ανησυχώ? Υπάρχει περίπτωση να μην ισχύει η κράτηση και αν ναι δε θα μου είχαν στείλει κάποια ειδοποίηση? Μήπως έχει κανείς ανάλογη εμπειρία γιατί είναι η πρώτη φορά που κλείνω ξενοδοχείο μέσω internet.
εφόσον εχεις κάνει σωστα την κράτηση και σου εχει επιβεβαιωθει από το booking ξέχνα τα μειλ κτλ η κρατηση με το συγκεκριμενο σαιτ ειναι σα πάρα πολυ υψηλο ποσοστο εγγυημένη, αν θες πάρε ενα τηλ στο ξεν/χείο και κανε μια επιβεβαιωση προσωπικα δεν πολυ σπάνια κανω επιβεβαιωση κρατησης αν και και δεν ειναι κακό... πολλες φορές αργουν πάρα πολυ να απαντησουν σε μειλ τα ξεν/χεία λογω ελλειψης προσωπικου ή αδιαφορίας.. μη φοβασαι θα ελεγα εγω;) αντε βρε καλό ταξιδι!!!! που πας δε μας ειπες?
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Ευχαριστώ Leftris B για την απάντηση. Πάω Βουδαπέστη. Είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω χωρίς γκρουπ και έχω αγχωθεί λιγάκι...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
από τότε που πρωτοταξιδεψα χωρις γκρουπ δεν ξαναταξιδεψα με ''αγνωστη παρέα'' θα δεις οτι αδικα αγχωνεσαι... μαζεψε πληροφορίες απο εδω για οτι θες και θα περασεις σίγουρα καλυτερα χωρίς γκρουπ.
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Πρόσφατα, ήθελα να κάνω κι εγώ μία κράτηση με το booking με δυνατότητα δωρεάν ακύρωσης με την χρεωστική μου κάρτα της Πειραιώς..Αφού μου στέλνει την επιβεβαίωση κλπ την επόμενη μέρα λαμβάνω 2 email ,ένα από το booking κι ένα από το ξενοδοχείο όπου μου αναφέρουν πως δεν δέχονται τη κάρτα μου και πως πρέπει να είναι πιστωτική..Επειδή το συγκεκριμένο ξενοδοχείο μου άρεσε βέβαια και δεν ήθελα να κοιτάξω για κάποιο άλλο, έστειλα email στο ξενοδοχείο και τους είπα πως δεν θέλω να βγάλω πιστωτική και αν θέλουν να μου δώσουν το τραπεζικό τους λογαριασμό ώστε να καταθέσω εκεί τα χρήματα για τη πρώτη βραδιά ως εγγύηση. Κι έτσι έπραξα τελικώς...Πάντως το θέμα με τις χρεωστικες κάρτες πιστεύω πως διαφέρει από ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο μιας και πέρσι σε ανάλογη περίπτωση δεν είχα κανένα πρόβλημα..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ακόμη κι οταν μπορεις να ακυρωσεις την κρατηση σου θα πρεπει το ξεν/χείο να μπορει να σε χρεωσει σε περιπτωση μη εμφανισης, πρεπει να ειναι καλυμενοι κι αυτοι.... ιδανικες αυτες οι καρτες για αμεση πληρωμη...
 

hangov3r

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χαίρεται και από μένα!

Έχω και γω κάνει κράτηση με prepaid VISA από Τράπεζα Κύπρου στο booking.com 2 ξενοδοχεία (Αμστερνταμ, Παρίσι) που μάλιστα έχουν και free cancellation. Μου έχουν έρθει κανονικά τα επιβαιβεωτικά e-mail. Δεν μου έχει γίνει κάποια δέσμευση ποσού στην κάρτα, αν και έχει όλο το ποσό των κρατήσεων. Μέχρι στιγμής λοιπόν απολύτως κανένα πρόβλημα.!

Άλλά θα ήθελα να ρωτήσω: Η τελική συνολική πληρωμή πως θα γίνει.? Θα την αναλάβει το booking.com (ή έστω το ξενοδοχείο μέσω του booking.com) και θα αφαιρεθεί αυτόματα το ποσό από την κάρτα, χωρίς να πληρώσω τίποτα στο ξενοδοχείο.? 'Η ο αριθμός της κάρτας που έδωσα είναι μόνο για ασφάλεια σε περίπτωση No show, και θα πρέπει να πληρώσω στο ξενοδοχείο? Στην τελευταία περίπτωση, θα δεχτούν prepaid VISA ή θα αναγκαστώ να πληρώσω σε μετρητά.?

Thanx..!! ;)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.401
Likes
14.357
Δεν εχω κάνει κρατήσεις με prepaid αλλά με κανονική πιστωτική.Στις περισσότερες περιπτώσεις η κάρτα δίνεται για ασφάλεια μόνον και ή εξόφληση γίνεται στο ξενοδοχείο με την αναχώρηση.Σε ελάχιστες περιπτώσεις και οταν υπάρχει υψηλή ζήτηση(συνέδρια,εκθέσεις) το ξενοδοχείο παίρνει το ποσό πρίν από την άφιξη(την ημέρα που λήγει η προθεσμία της δωρεάν ακύρωσης).Αν δεν γίνει αυτό στην περίπτωση σου και δεν έχει ήδη πάρει το ποσό γιατί να μην δεχθεί εξόφληση με prepaid στην αναχώρηση?Δεν βλέπω τον λόγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.549
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom