Γαλλία Ηνωμένο Βασίλειο Ισλανδία Ιταλία Project 2010, Summer Abroad in Εurope ...

Ποιά από τις τρεις ακόλουθες ταξιδιωτικές υπερπαραγωγές θα διαλέγατε;


  • Total voters
    69
  • Poll closed .

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.175
τελικά είναι πολύ πιο απλή η απάντηση από ότι φαινόταν..ο κόσμος θέλει να πάει εκεί που δεν έχει ξαναπάει, όχι εκεί που είναι πιο ωραία. με αυτό το κριτήριο και μόνο, ψηφίζω κι εγώ Ισλανδία.
Αν ήταν να πηγαίναμε στα πιο ωραία, δε θα διαλέγαμε σε κανένα από τα τρία μίστερ....διαφωνείς?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν ήταν να πηγαίναμε στα πιο ωραία, δε θα διαλέγαμε σε κανένα από τα τρία μίστερ....διαφωνείς?
Πές τα χρυσόστομε! :) Ευρώπη καλοκαιριάτικα? Και την κορμάρα μας πότε θα τη ξαπλώσουμε? :haha::haha::haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν ήταν να πηγαίναμε στα πιο ωραία, δε θα διαλέγαμε σε κανένα από τα τρία μίστερ....διαφωνείς?
το ελληνικό καλοκαίρι είναι μακρύ και υπάρχει χρόνος για παραλίες. αρχές καλοκαιριού που πρότεινε ο ανωτέρω κύριος δεν βλέπω κάτι καλύτερο από την πανέμορφη Ούμπρια και είναι αισθητική ύβρις η σύγκρισή της με το χάρβαλο της Κυανής Ακτής ή την άγρια ισλανδική φύση. αντικειμενικά, γιατι για κάποιους τα Παλούκια και η θέα από το εξοχικό τους είναι ασύγκριτα πιο ωραία..
 

gkoucie

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
ψηφίζω "δαγκωτό" Ισλανδία...ταξίδι- όνειρο (έτσι να βάζουμε μικρούς στόχους για να τους πετυχαίνουμε και γρήγορα!!!)....
Άλλωστε υπάρχει και η προσέγγιση, δροσίζομαι στις αρχές του καλοκαιριού στους πάγους (!!!)και μετά το ατελείωτο μεσογειακό καλοκαίρι, με απλωμένα κορμιά και μαυρίσματα ατελείωτα.... :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πές τα χρυσόστομε! :) Ευρώπη καλοκαιριάτικα? Και την κορμάρα μας πότε θα τη ξαπλώσουμε? :haha::haha::haha:
Καλά γούστα είναι αυτά... εσύ προφανώς τις διακοπές σου τις βλέπεις στην Κρήτη και στην Μύκονο να απλώνεις την κορμάρα σου μαζί με χιλιάδες άλλους κατσαπλιάδες κι εγώ τις βλέπω σε μια βίλα στην Umbria ή την Languedoc να τρώω σε γκουρμέ εστιατόρια και να χάνομαι στην υπέροχη φύση...

Όσο για το Ευρώπη καλοκαιριάτικα μην το πεις και παραέξω... ασφαλώς και Ευρώπη... πότε περιμένεις να πας στην Ισλανδία δηλαδή? τον Φλεβάρη? Πότε θα κάνεις αυτοκινητάδα στην Τοσκάνη? τον Γενάρη? Πότε θα χαρείς την Στοκχόλμη, το Νοέμβρη?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τις διακοπές τις βλέπω σε μια βίλα στην Umbria να τρώω σε γκουρμέ εστιατόρια και να χάνομαι στην υπέροχη φύση...
νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουν τι ψηφίζει ο Traveller...τι άλλο θα μπορούσε να ψηφίσει ένας βαθύς γνώστης της Ιταλίας?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.959
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουν τι ψηφίζει ο Traveller...τι άλλο θα μπορούσε να ψηφίσει ένας βαθύς γνώστης της Ιταλίας?
"ή την Languedoc" . Η Umbria είναι που απλώς μπήκε στη φράση χάριν ουδετερότητας...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουν τι ψηφίζει ο Traveller...τι άλλο θα μπορούσε να ψηφίσει ένας βαθύς γνώστης της Ιταλίας?
"ή την Languedoc" . Η Umbria είναι που απλώς μπήκε στη φράση χάριν ουδετερότητας...
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέπτεστε... από τα δυο διαλέγω και τα δυο...
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
και γιατι πρεπει να επιλεξουμε ενα?εγω τα βρισκω ολα υπεροχα
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλά γούστα είναι αυτά... εσύ προφανώς τις διακοπές σου τις βλέπεις στην Κρήτη και στην Μύκονο να απλώνεις την κορμάρα σου μαζί με χιλιάδες άλλους κατσαπλιάδες
Μπα! Μαλλον καπου στη Μαλαισια τον εχω να απλωνει την κορμαρα του! Τωρα αν εχουν φτασει και οι κατσαπλιαδες ως εκει θα σε γελασω.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Αν και ο προφανής 'κράχτης' μεταξύ των τριών είναι η Ισλανδία, δεν την ψηφίζω για δυο λόγους:
καταρχήν, επειδή έχω ήδη πάει...κατά δεύτερον, επειδή η συγκεκριμένη χώρα είναι για πιο εσωστρεφείς καταστάσεις, πιο 'esoteric' όπως λέμε στα ελληνικά...Θεωρώ πως, για να νιώσει κανείς το μεγαλείο της απεραντοσύνης της, τη μελαγχολία και τη μοναχικότητα που εκπέμπει, τους επιβλητικούς όγκους, την ταξιδιωτική μοναξιά στους ατέλειωτους, ορεινούς δρόμους της, κι εν τέλει ένα διαφορετικό είδος 'προσωπικής κάθαρσης', πρέπει να είναι είτε μόνος, είτε με μια παρέα που να αντέχει τη σιωπή και να λαμπρύνεται από αυτή...Αλλιώς, για τα γούστα μου πάντα, η ταξιδιωτική εμπειρία θα παραμείνει ημιτελής...

Για παρεΐστικες καταστάσεις με πολύ κέφι, γέλιο και άκρατο οίνο, ψηφίζω την 'cuor verde d' Italia', τη μαγική και καταπράσινη Ούμπρια, αρχές Ιουνίου, κατά προτίμηση με ένα δροσερό, ρουμπινένιο Sagrantino di Montefalco στο χέρι...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Χμμμ.... Η πρώτη μου σκέψη ήταν να αγνοήσω αυτήν την απάντηση στο προηγούμενο μήνυμά μου απλούστατα γιατί δείχνει ότι ο συντάκτης της έχει - για να το πώ "κομψά" - διαφορετική αίσθηση του χιούμορ.

Αλλά μετά σκέφτηκα ότι ακόμη και σ' αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη και θεώρηση των πραγμάτων (δικαίωμά τους καθ'όλα σεβαστό από μένα, για τον συντάκτη του παραπάνω κειμένου διατηρώ σοβαρές αμφιβολίες) και ασχέτως αν προσωπικά η άποψή του με αφήνει παγερά αδιάφορο, οφείλω να απαντήσω χάριν των λοιπών μελών του φόρουμ. Ας αρχίσουμε λοιπόν:

Καλά γούστα είναι αυτά...
Προφανώς. Και, ασχέτως αν δεν το καταλαβαίνεις, διαφέρουν λιγότερο απ'όσο νομίζεις από τα δικά σου.

εσύ προφανώς τις διακοπές σου τις βλέπεις στην Κρήτη και στην Μύκονο να απλώνεις την κορμάρα σου μαζί με χιλιάδες άλλους κατσαπλιάδες
Ταπεινά δηλώνω τόν άπειρο θαυμασμό μου στις τηλεπαθητικές σου ικανότητες! Παίρνω τηλέφωνο πάραυτα στον ΑΝΤ1 να κόψουν την εκπομπή του Uri Geller αμέσως. Ο διάδοχός του βρέθηκε! :clap::clap::clap:

Για να σοβαρευτούμε: Όσον αφορά την Κρήτη, η ομορφιά της δεν είναι στις παραλίες (αλήθεια, εσύ αυτό πιστεύεις; ), μηδέ αυτής ταύτης της Φαλάσαρνας εξαιρουμένης (κι ας ψηφίστηκε στις 10 καλύτερες της Μεσογείου, εμένα με απογοήτευσε - και όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν γιατί), αλλά στην υπέροχη φύση της και τους ακόμη πιο υπέροχους ανθρώπους της.Την Κρήτη την απολαμβάνω οποιαδήποτε εποχή του χρόνου και η διαμονή μου εκεί είναι πάντα σαν σε διακοπές.

Στη Μύκονο πήγα πρώτη φορά νωρίς την άνοιξη, την απόλαυσα, δεύτερη φορά Ιούλιο - πριν 15 χρόνια, για νά'χουμε και μέτρο σύγκρισης - και δεν ξαναπήγα... Ότι κατάλαβες απ' αυτό, κατάλαβες...

εγώ τις βλέπω σε μια βίλα στην Umbria ή την Languedoc να τρώω σε γκουρμέ εστιατόρια και να χάνομαι στην υπέροχη φύση...
.... ενώ εγώ εκστασιάζομαι με τα εκατομμύρια τόννων μπετόν της Νέας Υόρκης, Σικάγου, κλπ. κλπ.!!! Εσύ, αυτό έχεις καταλάβει για μένα απ' τα 200++ μυνήματα που έχω στείλει; "Γινώσκεις ά αναγινώσκεις;"

Όσο για το Ευρώπη καλοκαιριάτικα μην το πεις και παραέξω... ασφαλώς και Ευρώπη... πότε περιμένεις να πας στην Ισλανδία δηλαδή? τον Φλεβάρη? Πότε θα κάνεις αυτοκινητάδα στην Τοσκάνη? τον Γενάρη? Πότε θα χαρείς την Στοκχόλμη, το Νοέμβρη?
Η απάντηση σε όλα τα παραπάνω δίνεται με 2 (δύο) λέξεις: Τον Σεπτέμβρη! Διαφωνείς;

Και, ναί, τά'χω κάνει όλα, και Ιούνιο στη Σκανδιναβία (Σουηδία, Νορβηγία), και αυτοκινητάδα στην Τοσκάνη (και Δεκέμβρη, και Μάρτη, και Σεπτέμβρη) και σε όλο το πάνω μισό της Ιταλίας. Ισλανδία δεν έχω πάει, δεν ξέρω αν θα με συγκινούσε (εκτός ίσως της περιέργειας για τα γκάιγκερ) και πιθανόν, αν το έκανα, να το έκανα Ιούλιο ή Αύγουστο για τον απλούστατο λόγο ότι - λόγω δουλειάς - δεν μπορώ άλλη εποχή.

Ά, κι αν χρειαστείς τίποτε διευθύνσεις απο γκουρμέ εστιατόρια ή βίλλες, στείλε μου p.m. να σου δώσω λεπτομέρειες - σχεδόν για όλη την Ευρώπη (εκεί που έχω ταξιδέψει).

Και για να τελειώνουμε: Ουδείς αμφισβήτησε (τουλάχιστον όχι εγώ) τις οργανωτικές σου (ή όποιες) ικανότητες. Δεν σε γνωρίζω, άλλωστε (αλλά ούτε και συ εμένα). Σού εύχομαι ολόψυχα, εσένα προσωπικά και σε όσους σε ακολουθήσουν να περάσετε υπέροχα όπου κι αν καταλήξετε τελικά και να γυρίσετε με πολλές ιστορίες για να διηγηθείτε. Θα τις διαβάσω όλες - όταν επιστρέψω απ' τις φυλές της Νότιας Κίνας και τις παραλίες της Παπούα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom