Γαλλία Ηνωμένο Βασίλειο Ισλανδία Ιταλία Project 2010, Summer Abroad in Εurope ...

Ποιά από τις τρεις ακόλουθες ταξιδιωτικές υπερπαραγωγές θα διαλέγατε;


  • Total voters
    69
  • Poll closed .

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Καλά και Γενάρη μήνα να με έστελνες, εγώ Ισλανδία θα επέλεγα! Δεν έχω επισκεφτεί τα άλλα δύο αλλά το απόκοσμο της Ισλανδικής φύσης και η νωπή εμπειρία των θερμών λουτρών (blue lagoon), με καθηλώνουν! (Καλά αστειευόμουν για τον Γενάρη!) Αχ ρε Samion δηλαδή πρέπει πρώτα να εξεταστώ στην Σκανδιναβία και μετά Ισλανδία? Ποιος την παλεύει ως τότε? Έχεις όμως δίκιο. Αν το forum ήταν Εσθονικό, ποιος θα ψήφιζε Ισλανδία? Pas moi!
Rosa με έφτιαξες με την ανάλυση της ψυχοσύνθεσης των ταξιδευτών της Ισλανδίας! Μετακομίζω!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προφανώς. Και, ασχέτως αν δεν το καταλαβαίνεις, διαφέρουν λιγότερο απ'όσο νομίζεις από τα δικά σου.
Δεν το καταλαβαίνω...


Ταπεινά δηλώνω τόν άπειρο θαυμασμό μου στις τηλεπαθητικές σου ικανότητες! Παίρνω τηλέφωνο πάραυτα στον ΑΝΤ1 να κόψουν την εκπομπή του Uri Geller αμέσως. Ο διάδοχός του βρέθηκε! :clap::clap::clap:
Ποιός είναι ο Uri Geller?

Για να σοβαρευτούμε: Όσον αφορά την Κρήτη, η ομορφιά της δεν είναι στις παραλίες (αλήθεια, εσύ αυτό πιστεύεις; ), μηδέ αυτής ταύτης της Φαλάσαρνας εξαιρουμένης (κι ας ψηφίστηκε στις 10 καλύτερες της Μεσογείου, εμένα με απογοήτευσε - και όσοι ξέρουν καταλαβαίνουν γιατί), αλλά στην υπέροχη φύση της και τους ακόμη πιο υπέροχους ανθρώπους της.Την Κρήτη την απολαμβάνω οποιαδήποτε εποχή του χρόνου και η διαμονή μου εκεί είναι πάντα σαν σε διακοπές.
Aν πιστεύεις ότι είναι ωραία στην Κρήτη τον Φεβάρη να το κοιτάξεις... υπέροχους ανθρώπους έχει παντού όχι μόνο στην Κρήτη... μην λες κουλά...
Η Φαλάσαρνα ψηφίστηκε στις 10 καλύτερες παραλίες της Μεσογείου? Από ποιούς? από Αγγλίδες κοπτοραπτούδες?


Στη Μύκονο πήγα πρώτη φορά νωρίς την άνοιξη, την απόλαυσα, δεύτερη φορά Ιούλιο - πριν 15 χρόνια, για νά'χουμε και μέτρο σύγκρισης - και δεν ξαναπήγα... Ότι κατάλαβες απ' αυτό, κατάλαβες...
Κατάλαβα ότι έχεις αποθυμένο με την Μύκονο γιατί δεν πήγες μικρός... να πας τώρα... ποτέ δεν είναι αργά... έχει και ωραίες παραλίες να απλώσεις την κορμάρα σου...


Εσύ, αυτό έχεις καταλάβει για μένα απ' τα 200++ μυνήματα που έχω στείλει; "Γινώσκεις ά αναγινώσκεις;"
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έχω διαβάσει τα 200++ μηνύματα σου??


Και, ναί, τά'χω κάνει όλα, και Ιούνιο στη Σκανδιναβία (Σουηδία, Νορβηγία), και αυτοκινητάδα στην Τοσκάνη (και Δεκέμβρη, και Μάρτη, και Σεπτέμβρη) και σε όλο το πάνω μισό της Ιταλίας. Ισλανδία δεν έχω πάει, δεν ξέρω αν θα με συγκινούσε (εκτός ίσως της περιέργειας για τα γκάιγκερ) και πιθανόν, αν το έκανα, να το έκανα Ιούλιο ή Αύγουστο για τον απλούστατο λόγο ότι - λόγω δουλειάς - δεν μπορώ άλλη εποχή.
Μπράβο βρε... και εις ανώτερα!!!

Ά, κι αν χρειαστείς τίποτε διευθύνσεις απο γκουρμέ εστιατόρια ή βίλλες, στείλε μου p.m. να σου δώσω λεπτομέρειες - σχεδόν για όλη την Ευρώπη (εκεί που έχω ταξιδέψει).
Πες μου το καλύτερο εστιατόριο του Gubbio και μια καλή βίλλα 10 ατόμων στο Αμάλφι μέχρι 500? το βράδι... πες τα εδώ... που να μπλέκουμε τώρα με p.m... αν την βρεις και στο Ravelo θα σου χρωστάω χάρη...

Και για να τελειώνουμε: Ουδείς αμφισβήτησε (τουλάχιστον όχι εγώ) τις οργανωτικές σου (ή όποιες) ικανότητες.
Ειλικρινά ποτέ δεν πίστεψα ότι αμφισβήτησες τις οργανωτικές μου ικανότητες...

Θα τις διαβάσω όλες - όταν επιστρέψω απ' τις φυλές της Νότιας Κίνας και τις παραλίες της Παπούα.
Στο καλό και από το πεζοδρόμιο...Πρόσεξε μην σε πειράξουν τίποτε τσαχπινοκόριτσα των Παπούα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αμάν, αδελφέ μου, πολύ φασαρία κάνεις…

1 Ἐὰν ταῖς γλώσσαις τῶν ἀνθρώπων λαλῶ καὶ τῶν ἀγγέλων, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, γέγονα χαλκὸς ἠχῶν ἢ κύμβαλον ἀλαλάζον. 2 καὶ ἐὰν ἔχω προφητείαν καὶ εἰδῶ τὰ μυστήρια πάντα καὶ πᾶσαν τὴν γνῶσιν, καὶ ἐὰν ἔχω πᾶσαν τὴν πίστιν ὥστε ὄρη μεθιστάναι, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδέν εἰμι. 3 καὶ ἐὰν ψωμίσω πάντα τὰ ὑπάρχοντά μου, καὶ ἐὰν παραδῶ τὸ σῶμά μου ἵνα καυθήσομαι, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδὲν ὠφελοῦμαι.

ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α΄ 13

Άκου, Traveller, σε καταλαβαίνω… Είναι δύσκολο να διαπιστώνεις ότι δεν είσαι μόνος σου σ’ αυτόν τον κόσμο… Να νοιώθεις το έδαφος να τρέμει κάτω από τα πόδια σου… Να μεγαλώνει η ανασφάλειά σου…

… Και να προσπαθείς να υπερασπιστείς το «μύθο» που έκτισες (μεταξύ μας: και γώ το δικό μου «μύθο» κτίζω με τη διαφορά ότι χρησιμοποιώ υλικά που δε μολύνουν το περιβάλλον)… Και νά’χεις κάτι να επιδείξεις στο κοινό του “DaCapo” ή όπου αλλού συχνάζεις τέλος πάντων…

Το θέμα είναι ότι ούτε καναπέ να ξαπλώσεις διαθέτω ούτε ώμο για να γείρεις. Με κουράζεις. Και, δεν έχω και τη διάθεση. Καλύτερα ν’ απευθυνθείς στον γκουρού σου ή όπως αλλιώς λέγεται στους κύκλους σου. Άσε που, ακόμη κι αν αποφάσιζα να το κάνω, θα σου κόστιζε μια περιουσία. Όχι ότι δε θα μπορούσες να πληρώσεις αλλά γιατί να τα δώσεις σ’ έναν «κατσαπλιά» (εδώ, και με τις 2 σημασίες της λέξης, Έρση και ANEL) αντί να τα φυλάξεις για ένα ταξίδι στην Ουγκάντα, ας πούμε, που, απ’ ότι βλέπω, δεν έχεις πάει κιόλας…
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1 Ἐὰν ταῖς γλώσσαις τῶν ἀνθρώπων λαλῶ καὶ τῶν ἀγγέλων, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, γέγονα χαλκὸς ἠχῶν ἢ κύμβαλον ἀλαλάζον. 2 καὶ ἐὰν ἔχω προφητείαν καὶ εἰδῶ τὰ μυστήρια πάντα καὶ πᾶσαν τὴν γνῶσιν, καὶ ἐὰν ἔχω πᾶσαν τὴν πίστιν ὥστε ὄρη μεθιστάναι, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδέν εἰμι. 3 καὶ ἐὰν ψωμίσω πάντα τὰ ὑπάρχοντά μου, καὶ ἐὰν παραδῶ τὸ σῶμά μου ἵνα καυθήσομαι, ἀγάπην δὲ μὴ ἔχω, οὐδὲν ὠφελοῦμαι.

ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α΄ 13


Άλλαλα τα χείλη των ασεβών!!!
Ρε μπαγάσα το ερίξεις τώρα στις θρησκείες και τις αιρέσεις?? Μια καλή εναλλακτική είναι το κρασάκι... πιές ένα κατρούτσο και θα συνέλθεις... δεν είναι τίποτε...


Άκου, Traveller, σε καταλαβαίνω… Είναι δύσκολο να διαπιστώνεις ότι δεν είσαι μόνος σου σ’ αυτόν τον κόσμο… Να νοιώθεις το έδαφος να τρέμει κάτω από τα πόδια σου… Να μεγαλώνει η ανασφάλειά σου…
Φσσσσσστττττττ μπόινγκ!!! Ζαλίζομαιιιιιιιι...

… Και να προσπαθείς να υπερασπιστείς το «μύθο» που έκτισες (μεταξύ μας: και γώ το δικό μου «μύθο» κτίζω με τη διαφορά ότι χρησιμοποιώ υλικά που δε μολύνουν το περιβάλλον)… Και νά’χεις κάτι να επιδείξεις στο κοινό του “DaCapo” ή όπου αλλού συχνάζεις τέλος πάντων…
DaCapo passe... εκεί πάει ο Γιακουμάτος... Πίνεις ΜΥΘΟ? Γαμώ τις μπύρες αλλά μην το παρακάνεις...

Το θέμα είναι ότι ούτε καναπέ να ξαπλώσεις διαθέτω ούτε ώμο για να γείρεις.
Ανάπηρος και στον άσσο είσαι βρε? Ούτε ώμο ούτε καναπέ ο φουκαράς ο babaduma... κλαψ...

Με κουράζεις. Και, δεν έχω και τη διάθεση. Καλύτερα ν’ απευθυνθείς στον γκουρού σου ή όπως αλλιώς λέγεται στους κύκλους σου. Άσε που, ακόμη κι αν αποφάσιζα να το κάνω, θα σου κόστιζε μια περιουσία. Όχι ότι δε θα μπορούσες να πληρώσεις αλλά γιατί να τα δώσεις σ’ έναν «κατσαπλιά» (εδώ, και με τις 2 σημασίες της λέξης, Έρση και ANEL) αντί να τα φυλάξεις για ένα ταξίδι στην Ουγκάντα, ας πούμε, που, απ’ ότι βλέπω, δεν έχεις πάει κιόλας…
Εμένα πάλι δεν με κουράζεις καθόλου... και μου φτιάχνεις και την διάθεση... είσαι το ίνδαλμά μου... babaduma και τα μυαλά στα κάγκελα!! Ο κατσαπλιάς και η Ουγκάντα ρε μπαγάσα που κολλάνε?

Υ.Γ. babaduma ακόμη περιμένω... το γκουρμέ στο Gubbio και την βίλλα στο Ravelo ρε αδελφέ... ακόμα ψάχνεις?

Υ.Γ. 1 Ρε παιδιά μην το σβήσετε αμέσως... αφήστε το λίγο να απολάυσουν όλοι το καινούργιο ταλέντο το babaduma!!!!
 
Last edited by a moderator:

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Λοιπόν εγώ ψηφιζώ την επιλογή δύο γιατί Νότια Γαλλία και καλοκαίρι νομίζω ότι συνδιάζονται τέλεια (άσε που και μια βόλτα για ψώνια στο Μιλάνο ποτέ δε με χαλάει):)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Παρότι και γω μπήκα αρχικά στον πειρασμό να ψηφίσω την Ισλανδία,ως άγνωστο και άρα ελκυστικό για μένα προορισμό,μετά και από την τοποθέτηση της Ρόζας πιστεύω ότι δεν είναι προορισμός που ενδύκνειται για παρειστικη ταξιδιωτική εμπειρία...Η Νότια Γαλλία μου αρέσει πολύ αλλά όταν η σύγκριση γίνεται με την Ιταλία και μάλιστα την Ούμπρια τα πράγματα δυσκολεύουν...Μετά από ένα μικρό δισταγμό ψήφισα την Ούμπρια ...γιατί έχει χαρακτήρα,γοητεία και δύσκολα να μην περάσει κανείς καλά εκεί σε αντίθεση με τη Νότια Γαλλία η οποία δεν έχει βέβαια τα χάλια της όπως λέει ο Samion ,αλλά θα πρέπει κανείς να κάνει συγκεκρμένες επιλογές και να σκεφτεί αρκετά και το κόστος αν θέλει να καλοπεράσει...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
" επειδή η συγκεκριμένη χώρα είναι για πιο εσωστρεφείς καταστάσεις, πιο 'esoteric' όπως λέμε στα ελληνικά...Θεωρώ πως, για να νιώσει κανείς το μεγαλείο της απεραντοσύνης της, τη μελαγχολία και τη μοναχικότητα που εκπέμπει, τους επιβλητικούς όγκους, την ταξιδιωτική μοναξιά στους ατέλειωτους, ορεινούς δρόμους της, κι εν τέλει ένα διαφορετικό είδος 'προσωπικής κάθαρσης', πρέπει να είναι είτε μόνος, είτε με μια παρέα που να αντέχει τη σιωπή και να λαμπρύνεται από αυτή..."


rosa με πεθανες!!!:clap:απορω γιατι βρισκομαι ακομη στο γραφειο μου!#$#&%&^)*(&)(
απο την στιγμη που επαιζε το σεναριο ισλανδια τα υπολοιπα μου φανηκαν περιττα!την κυνηγαω την ατιμη και δεν μου καθεται η φαση !που θα παει ομως!!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
κι εγω την Νο2 θα έκανα άμεσα...με τραβάει η νότια Γαλλία, όχι πως μια βόλτα στο μιλάνο θα με χάλαγε.... :)
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα συμφωνίσω με τη Δάφνη & τη Ρόζα. Ούμπρια με παρέα, σίγουρα πετυχυμένη εκδρομή! Η Ισλανδία γοητεύει...ίσως μια άλλη φορά.
 

Evelpistos

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
βιρμανια
Στα πλαίσια του project μου 2010 Summer Abroad in Europe, που σκοπό έχει την δημιουργία μιας τέλειας Ευρωπαικής καλοκαιρινής ταξιδιωτικής υπερπαραγωγής, θέτω σε ψηφοφορία τρεις προτάσεις μου για να δω τι απήχηση μπορεί να έχουν αυτές στα μέλη του forum...


1. London- Iceland... Ισλανδία μέσω Λονδίνου για μια εβδομάδα συν δυο μέρες bonus στο Λονδίνο... Reykjavik και μετά με αυτοκίνητο το ring road του νησιού...

2. Milan - South France... Νότια Γαλλία μέσω Μιλάνου για μια οκτώ μέρες συν ένα βράδυ bonus στο Μιλάνο... Αυτοκινητάδα σε Provence - Côte d'Azur...

3. Rome - Umbria... Umbria μέσω Ρώμης για μια εβδομάδα συν δυό μέρες bonus στη Ρώμη... Γύρος της Umbria με βάση το Gubbio και διαμονή σε villa...
εγω θα Διαλεγα την 2η Υπερπαραγωγη,μην χασεις και το καλοκαιρακι......
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Διαλέγω το β γιατί αφ'ενός μεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου και αφ' εταίρου για να γράψεις ταξιδιωτική ιστορία και tips ώστε να πάρω ιδέες. Τήν έχω κι εγώ στα υ΄π' όψιν την υπερπαραγωγή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.322
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom