Qatar: Δελχί 352, Μπανγκόκ 371, Πουκέτ 399

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Εντωμεταξύ έχω την εντύπωση πως μου είπαν από την τράπεζα ότι το site που έκανε την δέσμευση έστειλε αυτόματη αίτηση ακύρωσης. Το έψαξα και όταν γίνεται αυτό τα χρήματα παραμένουν δεσμευμένα για ένα διάστημα για να αποφεύγονται άσκοπες μετακινήσεις χρηματων. Ακόμα και με την αυτόματη ακύρωση πάντως η ζημιά έγινε.
Όντως δεσμεύονται τα χρήματα, τουλάχιστον για λίγες μέρες...
Συνήθως αυτό συμβαίνει με την Πειραιώς...
Μου είχε τύχει παλιότερα (για πολύ μικρότερο ποσό βέβαια) και ήμουν στα τηλέφωνα για να δω τι γίνεται...
Τώρα να σου πω ότι δεν πειράζει κλπ. κλπ., ψέματα θα σου πω...
Ας ελπίσουμε ότι θα ξαναβγούν τέτοιες προσφορές...
 

czac

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Καλησπέρα ,
Καταρχήν να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φόρουμ και τα μέλη που ανέδειξαν το παρον νήμα , γιατί χωρίς εσας μαλλον δεν θα είχα μαθει ποτέ για την εν λόγω προσφορά. (να σημειώσω οτι είμαι τακτικός αναγνώστης του travelstories απλα δεν ειχα ανοιξει μεχρι τώρα λογαριασμό).
Στο δια ταυτα τώρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κυριως προς οσους εκαναν κράτηση ή έχουν σχετική εμπειρία. Μετα απο αρκετη σκεψη , εκλεισα εισιτήρια για Μπανγκοκ μέσω του pamediakopes.gr . Η κράτηση έγινε κανονικά , τα χρήματα δεσμεύτηκαν και ακολούθως μου απέστειλαν (απο το pamediakopes) μεσω μειλ τον κωδικό κράτησης και τα web tickets. Μειλ από την ίδια την Qatar που ανέφεραν κάποια μέλη , δεν έχω λάβει. Επίσης δοκίμασα να τσεκάρω τους κωδικούς (κράτησης και αρ. ηλεκτρονικού εισιτηρίου) μέσω της διαχειρισης κρατησης στο σαιτ της Qatar και λεει "We are unable to find this confirmation number" . Πρέπει να ανησυχώ ? Είναι θέμα χρόνου ή ενημέρωσης του συστήματος ? Συμβαίνει κάτι αλλο ? Δεν έχω ξανακάνει κράτηση μέσω pamediakopes και συνεπώς έχω κάποια κενά στην διαδικασία. Αν μπορεί καποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολυ. Ευχαριστώ!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καλωσήρθες στο club...
Είναι θέμα χρόνου, αν δοκιμάσεις π.χ. αύριο των κωδικό κράτησης στο site της Qatar θα εμφανισθούν κανονικά τα στοιχεία της πτήσης
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Aν δεν εχει λυθει ακομα το θεμα να σου πω οτι εγω την πατησα και εβαζα αρχικα τον κωδικο που ειχε πανω πανω στο μειλ του παμε διακοπες ως κωδικο κρατησης. Και φυσικα δεν τον αναγνωριζε. Τελικα θελει το κωδικο που ειναι διπλα στο web check-in (εχει δυο -ενα για αναχωριση κι ενα για επιστροφη- οποιο κι απο τα δυο να βαλεις σου βγαζει και για τις δυο πτησεις επιβεβαιωση)
 

czac

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Aν δεν εχει λυθει ακομα το θεμα να σου πω οτι εγω την πατησα και εβαζα αρχικα τον κωδικο που ειχε πανω πανω στο μειλ του παμε διακοπες ως κωδικο κρατησης. Και φυσικα δεν τον αναγνωριζε. Τελικα θελει το κωδικο που ειναι διπλα στο web check-in (εχει δυο -ενα για αναχωριση κι ενα για επιστροφη- οποιο κι απο τα δυο να βαλεις σου βγαζει και για τις δυο πτησεις επιβεβαιωση)
Έχεις δίκιο! Το είχα δοκιμάσει βέβαια αλλά μαλλον κατι λάθος έκανα στην αντιγραφή του κωδικού. Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Όντως δεσμεύονται τα χρήματα, τουλάχιστον για λίγες μέρες...
Συνήθως αυτό συμβαίνει με την Πειραιώς...
Μου είχε τύχει παλιότερα (για πολύ μικρότερο ποσό βέβαια) και ήμουν στα τηλέφωνα για να δω τι γίνεται...
Τώρα να σου πω ότι δεν πειράζει κλπ. κλπ., ψέματα θα σου πω...
Ας ελπίσουμε ότι θα ξαναβγούν τέτοιες προσφορές...
Δυσκολο να ξαναβγει τέτοια προσφορά για το Πάσχα.. Και το θέμα είναι ότι χωρίς να φταίω έχασα την κράτηση. Επικοινώνησα σήμερα και δεν υπήρχε κάποιος να μιλήσω, μου είπαν πως για παράπονα οι απαντήσεις δίνονται μόνο ηλεκτρονικα:shock:
Τελικά απάντησαν στο email μου και υποστηρίζουν πως ακύρωσαν την κράτηση επειδή την ώρα που προσπαθούσα άλλαξε η τιμή του ναύλου. Στις 12 το βράδυ δεν έληγε η προσφορα;; 11.20 μου δέσμευσαν το ποσό.. Και μετά που προσπάθησα σε άλλη σελίδα η χαμηλή τιμή ίσχυε κανονικά, η διαδικασία έφτανε ως το τέλος.. Δε μπορούσα να κλείσω λόγω της δέσμευσης. Ακόμα και στο επίσημο site της Qatar με το κουπόνι δε θα μπορούσα να κλείσω φθηνά αφού ίσχυε ως τις 12?
Εγώ πιστεύω πως η κράτηση ακυρώθηκε λόγω σφάλματος του συστήματός τους και όχι λόγω αλλαγής τιμής. Όταν αλλάζει η τιμή στο λέει πριν βάλεις στοιχεία κάρτας.
Επικοινώνησα και με την qatar και βλέπουν την προσπάθεια κρατησης και ακύρωση.
Τι θα κάνατε στην θέση μου; Δεν είναι άδικο;
 
Last edited:

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλα τι σοι πρακτορειο ειναι αυτο που δεν μπορεις να μιλησεις με καποιον κ σου στελνουν απαντησεις μονο με μειλ?αφου ηταν η ιδια τιμη με το κουπονι απ το επισημο της qatar δεν επρεπε να εμπλεκες καθολου με το πρακτορειο
 

Xara_Pap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα. Δυστυχώς δν πρόλαβα χθες βράδυ την προσφορά. Αληθεια εχετε ξαναδει τετοια προσφορα? Εχουμε ελπιδα οσοι δν προλαβαμε να ξαναπετυχουμε κατι τετοιο?
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Παιδιά καλησπέρα. Δυστυχώς δν πρόλαβα χθες βράδυ την προσφορά. Αληθεια εχετε ξαναδει τετοια προσφορα? Εχουμε ελπιδα οσοι δν προλαβαμε να ξαναπετυχουμε κατι τετοιο?
Υπομονη -- με τις τιμες πετρελαίου στα τάρταρα οι εταιρείες βγάζουν φοβερές προσφορές φέτος
Αλλα και πέρυσι είχαν βγαλει κατι εξωπραγματικα (θυμάμαι ακόμα την προσφορά της Alitalia για Buenos Aires στα 400Ε) ενω το χειμώνα έπαιζαν φοβερές τιμές για ΝΥ απο Θεσσαλονίκη --- Υπομονή λοιπόν και επαγρύπνηση :)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Παιδιά καλησπέρα. Δυστυχώς δν πρόλαβα χθες βράδυ την προσφορά. Αληθεια εχετε ξαναδει τετοια προσφορα? Εχουμε ελπιδα οσοι δν προλαβαμε να ξαναπετυχουμε κατι τετοιο?
Η ελπίδα έρχεται...ήρθε...δύο φορές ήδη..:rolleyes:.εγώ την περιμένω στη γωνία την επόμενη φορά.. :cool:
Υ.Γ.: Ως αισιόδοξος άνθρωπος, πιστεύω πως θα ξαναβγούν καλές προσφορές, και τα τσακάλια εδώ θα τις ανεβάσουν πριν το ανακοινώσουν οι εταιρείες ;)
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλα τι σοι πρακτορειο ειναι αυτο που δεν μπορεις να μιλησεις με καποιον κ σου στελνουν απαντησεις μονο με μειλ?αφου ηταν η ιδια τιμη με το κουπονι απ το επισημο της qatar δεν επρεπε να εμπλεκες καθολου με το πρακτορειο
Έτσι είναι.. Aλλά κλεινω χρόνια από το συγκεκριμένο site, και που να φανταστώ ότι θα είχα τέτοιο πρόβλημα.. :(
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom