Reggae!!!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Πιο μοντέρνο, πιο light, αλλά reggae...και πασίγνωστο!

 
Last edited by a moderator:

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ααααααααααααααχ! Μετα μοχιτο αγκαλια ειμαι!!!! Δωστε κι αλλο ρεγκε στο λαο!
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
δεν πιστευω οτι υπάρχει πιο χαλαρωτική μουσική απο ρεγγε.ειμαι χρόνια φανατικος εξου και το πρώτο συνθετικό από παρατσουλκι μου (marcob από marley).
 
Last edited by a moderator:

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
πάντως από πέρσι έχω φαει κόλλημα και με τον cas haley, ο οποίος είναι τρομερός!!! ψάχτε τον.δειτε τι είχε κανει στο america got talent με παραλλαγη του τραγουδιου του sting walking on the moon

 
Last edited by a moderator:

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
τιμητικα τον έβαλαν και τραγούδησαν με τους ub40. ύψιστη τιμη για ένα νεο παιδι


βάζω και άλλο ένα ωραιο τραγούδι και τα υπόλοιπα τα αφηνω σε εσας

 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
H ρέγκε (reggae) είναι σύγχρονο μουσικό είδος που αναπτύχθηκε με επίκεντρο τη Τζαμάικα στα τέλη της δεκαετίας του 1960. Σε σύντομο χρονικό διάστημα εξελίχθηκε σε κυρίαρχο είδος της τζαμαϊκανής μουσικής σκηνής, ενώ παράλληλα διαδόθηκε διεθνώς με αξιοσημείωτη απήχηση στη Βρετανία, στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής και στην Αφρική. Οι ρίζες της ανιχνεύονται στο παροδοσιακό είδος που ονομάζεται μέντο (mento) και χρονολογείται στα τέλη του 19ου αιώνα, καθώς και στο είδος τού σκα (ska). Το μέντο χαρακτηρίζεται ως μία κατά βάση λαϊκή και εορταστική μουσική, συνδεδεμένη με το χορό, που αναπτύχθηκε αρχικά στο περιβάλλον των αγροτικών πληθυσμών της Τζαμάικα. Η μουσική σκα, επίσης ρυθμική και χορευτική, αναπτύχθηκε στα τέλη της δεκαετίας του 1950, με χαρακτηριστικό ρυθμό 4/4, παρόμοιο με εκείνο του κλασικού rhythm and blues.
πηγή.
ΑέγκΡ - ΒικιπαίδΡια
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
εγω δηλαδη που δεν ξερω να ανεβαζω βιντεακια θα με αφησετε απέξω????????:(:(:(
φυλω σταυρο ειμαι και εγω απο τους λατρεις της μουσικης ρεγκε..., φυλω σταυροοοοοοοοοοοοοο;);););)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κανεναν δεν αφηνουμε απ'εξω Lullu , θα σε παρουμε μαζι τωρα που θα ετοιμασουμε γκρουπακι για το νησι :lol:
Ωραια βιντεο εχετε βαλει ολοι , βλεπω ειμαστε αρκετοι οι λατρεις της ρεγγε , σιγουρα ειναι απο τα πιο αναγνωρισιμα ειδη μουσικης και ακουγεται ευχαριστα.

Ενας ακομα νεος εκπροσωπος της ρεγγε απο το Μοντεγκο Μπει.
Jah Cure και 'As long as i live' (θα ονειρευομαι τη Τζαμαικα:clap:)
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Συνεχίζουμε με τον πασίγνωστο Ini Kamoze και το World a Reggae...

 
Last edited by a moderator:

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Κανεναν δεν αφηνουμε απ'εξω Lullu , θα σε παρουμε μαζι τωρα που θα ετοιμασουμε γκρουπακι για το νησι :lol:
Πάντως εγω προετοιμάζομαι όπως και να έχει για να τρέξω στο reggae marathon.από οταν ειδα στο foroum οτι υπάρχει τέτοιος αγώνας ξετρελάθηκα.(έτσι κι αλλιώς μου αρέσει να τρέχω αποστάσεις με ωραία μουσική).τον τελευταίο καιρό το mp3 μου έχει alpha blondie, cubanese salsa και μουσική των ινκας.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αληθεια Marcob θα πας να τρεξεις? Ειχα γραψει για τον reggae marathon στους Λατινολατρες :) (δεν ειχαμε τοτε Jam-group) μακαρι να το καταφερεις γιατι ειναι μοναδικος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom