Revolut

Sam-chal

Member
Μηνύματα
879
Likes
1.945
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
αρα μονο σε αυτες τις χωρες που εχει "ανταλλαγη"η εφαρμογη μπορω να χρησιμοποιησω την καρτα revokut;
δηλαδη βραζιλια η ξερω γω βενεζουελα αν κανω αγορα με revolut θα με χρεωσει προμηθεια;;
Θα σε χρεώσει με την τρέχουσα ισοτιμία χωρίς προμήθεια.
 

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.552
Πάντα χρεώνει προμήθεια, απλά την κρύβει μέσα στην συναλλαγματική ισοτιμία. Αν δεν υπήρχε προμήθεια η μετατροπή από Α->Β->Α θα έπρεπε να σου έδινε πίσω το ίδιο ποσό, κάτι που δεν γίνεται ποτέ. Έξτρα προμήθειες υπάρχουν πολλές, όπως τα σαββατοκύριακα και αργίες, όταν ξεπεράσεις κάποιο ποσό μετατροπών το μήνα, όταν χρησιμοποιείς νόμισμα που η revolut θεωρεί ότι δε κινείται πολύ και άλλες που αφορούν προοιόντα που δεν είναι νομίσματα.

Ο μετατροπέας σου δείχνει μία ενδεικτική τιμή του πόσο περίπου αντιστοιχεί η μετατροπή του ενός στο άλλο χωρίς προμήθειες και με την μέση ισοτιμία της στιγμής, οπότε σχεδόν πάντα δείχνει περισσότερο από όσα θα πάρεις στην πραγματική συναλλαγή. Όμως δεν μετατρέπει τίποτα. Είναι σαν να ένα κομπιουτεράκι που πολλαπλασιάζει την ισοτιμία με το ποσό.

Στα νομίσματα που η revolut κρατάει "αποθεματικό" μπορείς να κάνεις ανταλλαγή, δηλαδή να μετατρέψεις μόνιμα κάτι σε κάτι άλλο που θα αποθηκεύεται στον λογαριασμό σου. Δηλαδή αν ανταλλάξω 1000 ευρώ σε δολάρια, παίρνω (ας πούμε) 1100 δολάρια στον λογαριασμό μου. Αν σε ένα μήνα αγοράσω κάτι με 50 δολάρια, θα φύγουν από τα 1100 δολάρια και θα μου μείνουν 1050.

Στα υπόλοιπα νομίσματα, καθώς και σε αυτά που δεν έχεις ικανό αποθεματικό, πληρώνεις με αυτόματη μετατροπή από τα νομίσματα που έχεις. Αν έχεις 1000 ευρώ και αγοράσεις κάτι που κάνει 100 βραζιλιάνικα ρεάι, θα αφαιρεθούν περίπου 20 ευρώ από το λογαριασμό σου και δεν θα δεις ποτέ τα βραζιλιάνικα.
 

thanosfwto

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πάντα χρεώνει προμήθεια, απλά την κρύβει μέσα στην συναλλαγματική ισοτιμία. Αν δεν υπήρχε προμήθεια η μετατροπή από Α->Β->Α θα έπρεπε να σου έδινε πίσω το ίδιο ποσό, κάτι που δεν γίνεται ποτέ. Έξτρα προμήθειες υπάρχουν πολλές, όπως τα σαββατοκύριακα και αργίες, όταν ξεπεράσεις κάποιο ποσό μετατροπών το μήνα, όταν χρησιμοποιείς νόμισμα που η revolut θεωρεί ότι δε κινείται πολύ και άλλες που αφορούν προοιόντα που δεν είναι νομίσματα.

Ο μετατροπέας σου δείχνει μία ενδεικτική τιμή του πόσο περίπου αντιστοιχεί η μετατροπή του ενός στο άλλο χωρίς προμήθειες και με την μέση ισοτιμία της στιγμής, οπότε σχεδόν πάντα δείχνει περισσότερο από όσα θα πάρεις στην πραγματική συναλλαγή. Όμως δεν μετατρέπει τίποτα. Είναι σαν να ένα κομπιουτεράκι που πολλαπλασιάζει την ισοτιμία με το ποσό.

Στα νομίσματα που η revolut κρατάει "αποθεματικό" μπορείς να κάνεις ανταλλαγή, δηλαδή να μετατρέψεις μόνιμα κάτι σε κάτι άλλο που θα αποθηκεύεται στον λογαριασμό σου. Δηλαδή αν ανταλλάξω 1000 ευρώ σε δολάρια, παίρνω (ας πούμε) 1100 δολάρια στον λογαριασμό μου. Αν σε ένα μήνα αγοράσω κάτι με 50 δολάρια, θα φύγουν από τα 1100 δολάρια και θα μου μείνουν 1050.

Στα υπόλοιπα νομίσματα, καθώς και σε αυτά που δεν έχεις ικανό αποθεματικό, πληρώνεις με αυτόματη μετατροπή από τα νομίσματα που έχεις. Αν έχεις 1000 ευρώ και αγοράσεις κάτι που κάνει 100 βραζιλιάνικα ρεάι, θα αφαιρεθούν περίπου 20 ευρώ από το λογαριασμό σου και δεν θα δεις ποτέ τα βραζιλιάνικα.
οποτε αν παω σε οποιαδηποτε χωρα του κοσμου η πανω απο 150 χωρες που υποστηριζει η ρεβολουτ οτι μπορει να κανουμε αγορες χωρις προμηθεια βολευει ετσι;
και κατι αλλο.αν παω σε μια χωρα που χει ευρω π.χ γαλλια.και πληρωσω με την ελλληνικη μου καρτα θα πληρωσω προμηθεια η πρεπει να εχω μαζι μου τη ρεβολουτ;;;;
 

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.552
Προμήθεια πάντα πληρώνεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Απλά το ύψος της είναι διαφορετικό μεταξύ καρτών.

Η revolut είναι πιο οικονομική από άλλες παραδοσιακές κάρτες αν μείνεις εντός κάποιων ορίων χρήσης και αν στη χώρα που θα πας χρησιμοποιούν τακτικά κάρτες για συναλλαγές. Αν όχι, είτε δεν θα βρίσκεις να πληρώνεις με κάρτα είτε θα σε χρεώνουν καπέλα οι ίδιοι, οπότε δεν αξίζει, όπως και καμία άλλη κάρτα.

Θεωρητικά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για να βγάλεις τοπικό νόμισμα σε ΑΤΜ, αλλά σχεδόν πάντα οι έξτρα χρεώσεις το κάνουν πιο ασύμφορο από ένα ανταλλακτήριο οπότε είναι περισσότερο σαν λύση ανάγκης. Έχουν μείνει λίγες χώρες και τράπεζες που δεν χρεώνουν καπέλα σε κάρτες άλλων στα ΑΤΜ τους.

Σε χώρες που χρησιμοποιούν το ευρώ αν πληρώνεις με κάρτα που είναι σε ευρώ δεν έχεις προμήθειες μετατροπής σε καμία κάρτα, οπότε στο παράδειγμα της Γαλλίας δεν θα έχεις καμία άλλη χρέωση είτε πας με κάρτα της εθνικής είτε τη revolut.

Γενικά "κακό δεν κάνει" να την έχεις σε ένα συρτάρι αλλά δεν σημαίνει ότι αυτόματα θα λύσει όλα τα προβλήματά σου.
 
Last edited:

thanosfwto

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια ολες οι πληροφοριες ητανε χρησιμες αλλα δεν πηρα απαντηση για το ερωτημα μου.ξαναλεω
στην εφαρμογη δε μπορεις να κανεις "ανταλλαγη" στις πιο πολλες χωρες.και ρωταω ξανα.αν φτασω σε μια χωρα π.χ ελβετια(δεν ειναι στη λιστα "ανταλλαγης") που εχει το φραγκο και εχω ευρω στην ρεβολουτ θα μου κρατησει προμηθεια η θα διαβασει την ισοτιμια;;;
και τι γινεται σε καποιες χωρες που δεν ειναι καν στη λιστα π.χ κουβα;;;;;;;εκει ειναι αχρηστη η καρτα για ισοτιμια η να χαλασω πεσος σε μετρητα π.χ απο ελλαδα;;ευχαριστω πολυ
 

poised

Member
Μηνύματα
879
Likes
6.552
Αυτό που ρωτάς για την Ελβετία δεν έχει πολύ νόημα έτσι όπως το ρωτάς.

Όταν κάνεις (1) ανταλλαγή γιατί υποστηρίζεται το νόμισμα ή (2) πληρωμή σε νόμισμα που δεν έχεις καθόλου ή δεν έχεις αρκετό για να καλύψει το ποσό, η revolut θα σου μετατρέψει αυτόματα ποσά από άλλα νομίσματα που έχεις (πχ. ευρώ) σύμφωνα με την ισοτιμία και λοιπές προμήθειες που εφαρμόζονται στον λογαριασμό σου εκείνη την στιγμή.

Είναι δηλαδή το ίδιο πράγμα, ή να στο πω αλλιώς πάντα θα μετατρέπονται τα χρήματα με την ισοτιμία και προμήθειες της στιγμής, δε το γλιτώνεις ποτέ. Η μόνη διαφορά είναι ότι με την ανταλλαγή διαλέγεις την στιγμή που θα μετατραπούν τα χρήματα (και άρα ξέρεις την ισοτιμία και προμήθειες), ενώ με την πληρωμή σου παίρνει ότι ισχύει εκείνη την στιγμή για την μετατροπή. Η ανταλλαγή μπορεί να σε συμφέρει αν ξέρεις τι κάνεις και είσαι τυχερός. Μπορεί να αλλάξει η ισοτιμία αργότερα και να έχεις λιγότερο τοπικό νόμισμα απ' ότι αν το άλλαζες εκείνη τη στιγμή.

Η Κούβα είναι ειδική περίπτωση που η γενικότητα χρήσης της revolut αναιρείται. Το τι σε συμφέρει για εκεί είναι άλλη συζήτηση.
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.331
παιδια ολες οι πληροφοριες ητανε χρησιμες αλλα δεν πηρα απαντηση για το ερωτημα μου.ξαναλεω
στην εφαρμογη δε μπορεις να κανεις "ανταλλαγη" στις πιο πολλες χωρες.και ρωταω ξανα.αν φτασω σε μια χωρα π.χ ελβετια(δεν ειναι στη λιστα "ανταλλαγης") που εχει το φραγκο και εχω ευρω στην ρεβολουτ θα μου κρατησει προμηθεια η θα διαβασει την ισοτιμια;;;
και τι γινεται σε καποιες χωρες που δεν ειναι καν στη λιστα π.χ κουβα;;;;;;;εκει ειναι αχρηστη η καρτα για ισοτιμια η να χαλασω πεσος σε μετρητα π.χ απο ελλαδα;;ευχαριστω πολυ
Εδώ θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι στα ελληνικά.
Δευτέρα με παρασκευή δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση για πληρωμές έκτος του βασικού νομίσματος που έχεις στην κάρτα. Η ισοτιμία της Ρεβολουτ είναι μια από τις καλύτερες στην αγορά.
Σαββατοκύριακα βάζει ένα πολύ μικρό καπέλο επιπλέον της μετατροπής.
Για την Κούβα θα έπρεπε να δουλεύει γιατί είναι από ευρωπαϊκή τράπεζα άλλα αναφορές λένε ότι δεν λειτουργεί. Οι ελληνικές κάρτες δεν έχουν πρόβλημα.
Υπάρχει νήμα με απορίες για την κουβά, καλύτερα να ρωτήσεις εκεί.
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Παιδια γεια σας.

Επειδή δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες...

Ξέρετε τι παίζει με revolut στην Πολωνία; Μπορείς να σηκώνεις χρήματα από τράπεζα χωρίς προμήθεια;

Κάπου διάβασα ότι για τις 5 πρώτες φορές που σηκώνεις χρήματα δεν υπάρχει προμήθεια και μετά υπάρχει ένα 5%.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ξέρετε τι παίζει με revolut στην Πολωνία; Μπορείς να σηκώνεις χρήματα από τράπεζα χωρίς προμήθεια;
Το πρόβλημα που είχα την τελευταία φορά στην Πολωνία (χρειάστηκα μετρητά, δε δεχόντουσαν παντού κάρτα) ήταν ότι δε μπορούσα να βγάλω παρά συγκεκριμένα ποσά με τη Revolut σε συνάλλαγμα πχ 60/100/150€ αντίστοιχα σε ζλότι, αρκετά παραπάνω απ' όσα χρειαζόμουν.
Δε το έκανα, οπότε δε ξέρω αν είχε προμήθεια.
Την επόμενη φορά θα προτιμήσω να χαλάσω μερικά ευρώ στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό που έχει και την καλύτερη ισοτιμία.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
259
Likes
641
Το πρόβλημα που είχα την τελευταία φορά στην Πολωνία (χρειάστηκα μετρητά, δε δεχόντουσαν παντού κάρτα) ήταν ότι δε μπορούσα να βγάλω παρά συγκεκριμένα ποσά με τη Revolut σε συνάλλαγμα πχ 60/100/150€ αντίστοιχα σε ζλότι, αρκετά παραπάνω απ' όσα χρειαζόμουν.
Δε το έκανα, οπότε δε ξέρω αν είχε προμήθεια.
Την επόμενη φορά θα προτιμήσω να χαλάσω μερικά ευρώ στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό που έχει και την καλύτερη ισοτιμία.

Σε ευχαριστώ ψηλέ!

Ναι δεν ξέρω τι θα είναι καλύτερο. Άνοιξα Revolut να υπάρχει αλλά προς το παρόν κάθεται :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σε ευχαριστώ ψηλέ!

Ναι δεν ξέρω τι θα είναι καλύτερο. Άνοιξα Revolut να υπάρχει αλλά προς το παρόν κάθεται :p
Σίγουρα θα σου χρησιμεύσει σε πολλά ταξίδια σου, αρχής γενομένης από την Πολωνία, όπου μπορείς να προσθέσεις το ποσό που θέλεις, να το αλλάξεις σε ζλοτι μια καθημερινή και να κινείσαι με αυτά. Απλά κάνε και λίγα μετρητά να βρίσκονται κατά την άφιξη σου, όχι πολλά, είναι σίγουρο πως σε κάποια μέρη θα σου χρειαστούν, πχ ανοικτές αγορές, κάποια μπαράκια κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom