Revolut

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Υπάρχει η προμήθεια της τράπεζας που παρέχει την κάρτα (revolut) και η προμήθεια της τράπεζας που παρέχει το εκάστοτε atm.
Η revo αν κάνεις ανάληψη κάπου (μέχρι 200eu/μηνιαίως) δεν θα χρεώσει κάτι, αλλά η τράπεζα που παρέχει το atm μπορεί να χρεώνει για αναλήψεις καρτών διαφορετικής χώρας (όπως κάνουν και οι ελληνικές συστημικές τράπεζες πια.)

Καλό θα είναι πριν το ταξίδι να τσεκάρετε πχ. αυτό και άλλα παρόμοια θέματα από το φόρουμ της ρέβο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Με τοπ απ το έκανα αλλά μου ήρθαν δύο μηνύματα στην εφαρμογή της εθνικής, ένα για τα χρήματα που φόρτωσα και ένα δεύτερο που έλεγε χρεωθηκατε 1 ευρώ. Κρίμα αν ήταν δωρεάν και το έχασα..
Βασικα μολις τσεκαρα τρεχει ακομα η προσφορα μαλλον δεν ειχες καποιον γνωστο για να σου στειλει λινκ..
Οταν ο γιος μου σηκωσε λεφτα απο ATM στο Ντουμπροβνικ, τον ιουνιο, του κρατησε προμηθεια, το ιδιο κι εμενα στην Αλβανια. Κανουμε κατι λαθος;
Πρεπει να προσεξεις το ατμ και εμεις που βγαλαμε απο ατμ στο αεροδρομιο της τουρκιας μου κρατησε προμηθεια..μετα μεσα στη πολη βρηκα ατμ που γραφαν "no fees" αλλα δε χρειαστηκε να ξαναβγαλουμε..τωρα πως τα ξεχωριζεις τα ατμ και ποια κανουν δε ξερω:haha:
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εγω δοκιμαζω σε διαφορα ατμ ή και γουγλαρω για καθε χωρα σε ποια ατμ ειναι καλυτερο να κανεις αναληψη (οσον αφορα τις προμηθειες και οσον αφορα το ποσο που δινει το καθε ατμ, γτ πχ δομηνικανη δημοκρατια πολλα ατμ ειχαν πολυ μικρο οριο για αναληψη)
 

MerNion

Member
Μηνύματα
62
Likes
33
Διάβασε στο help της εφαρμογής για τις αναλήψεις. Αν ειναι ATM EURONET ας πουμε αν θυμαμαι καλά έχει χρέωση. Πρέπει να ειναι ATM τράπεζας για να μην έχει χρέωση αλλά και πάλι διάβασε για σίγουρα στο help τι λέει.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Διάβασε στο help της εφαρμογής για τις αναλήψεις. Αν ειναι ATM EURONET ας πουμε αν θυμαμαι καλά έχει χρέωση. Πρέπει να ειναι ATM τράπεζας για να μην έχει χρέωση αλλά και πάλι διάβασε για σίγουρα στο help τι λέει.
Έχει γενικά χρεώσεις πλέον η ανάληψη με Revolut (όχι από τη Revolut, αλλά από τον πάροχο του ATM). Για να είσαι σίγουρος, θα πρέπει να κάνεις στοχευμένη έρευνα πριν το ταξίδι, ώστε να ξέρεις από πριν ποια τράπεζα δεν χρεώνει προμήθεια.
Στην Ελλάδα εδώ και λίγο καιρό υπάρχει χρέωση, νομίζω, και στις τέσσερις συστημικές τράπεζες.
π.χ. από τον τιμοκατάλογο της Πειραιώς από 16 Σεπτεμβρίου (με επιφύλαξη):
ΚΑΡΤΕΣ ΑΛΛΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΑΤΜ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
Αναλήψεις μετρητών που πραγματοποιούνται με κάρτες πληρωμών που έχουν εκδοθεί από παρόχους υπηρεσιών πληρωμής χωρίς μετατροπή νομίσματος.
Visa 3,00 (ανά συναλλαγή)
Mastercard 3,00 (ανά συναλλαγή)
 
Last edited:

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αλλά η revolut πλέον φορτίζει και με Ελληνικές κάρτες.
Προμήθεια φόρτισης ; Αν δεν είναι δωρεάν ΔΕΝ συμφέρει. Ένα ευρώ είναι το έμβασμα online
 
Last edited:

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Προμηθεια ανάληψης από Τραπεζικό ΑΤΜ η Revolut ΔΕΝ χρεώνει. Αν τώρα σε κάποια ανάληψη στο εξωτερικό χρεωθηκατε έξτρα προμήθεια η απάντηση είναι ότι η δεν επιλέξατε ΑΤΜ τράπεζας, η δεν επιλέξατε στο μενού του ΑΤΜ την μετατροπή να την κάνει η Revolut και όχι η τράπεζα ! Αυτό ισχύει και για ανάληψη σε ευρώ γιατί την βλέπουν τα ΑΤΜ ως Αγγλική κάρτα (στερλίνες Αγγλίας). Σε μένα σε Πράγα, Βερολίνο, Βιέννη, Κωνσταντινούπολη πότε δεν με χρεωσε έξτρα.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν υπάρχει προμήθεια φόρτισης με ελληνική κάρτα (τουλάχιστον από Πειραιώς που βάζω εγώ, και τουλάχιστον όχι άκομα, δεν θα μου κάνει εντύπωση να προστεθεί κάποτε στο μέλλον κάτι τέτοιο ωστόσο).
Όσο για ATMs έξω, προφανώς, δεν επιλέγουμε Euronet (και γενικότερα όποιο ΑΤΜ φωνάζει με μεγάλα γράμματα ότι μπορούμε να εξάγουμε EUR ή όποιο άλλο νόμισμα από εκεί), είτε λόγω χρεώσεων για ανάληψη με κάρτα διαφορετικής χώρας απ' την οποία βρισκόμαστε, είτε (ακόμα χειρότερα) γιατί αν κάνει εκείνο το conversion το rate είναι χειρότερο κι από ένα μέσο συναλλαγμάδικο εκεί.
Το οποίο conversion (ή DCC όπως γράφεται κάποιες φορές στα ATMs) δεν επιλέγουμε ποτέ όταν μας προτείνεται (για να έχουμε όσο καλύτερο rate γίνεται βγάλαμε revo άλλωστε).

Από 'κει και πέρα, τσεκάρουμε φόρουμ ρέβο για να δούμε αν οι "κανονικές" τράπεζες στη χώρα που θέλουμε, εφαρμόζουν χρέωση για αναλήψεις καρτών που δεν είναι δικές τους.
Τις περισσότερες φορές είναι οκ, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις [πχ. κάποιος γράφει ότι η Raifessen, στη Σερβία, του χρέωσε προμήθεια].
Δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημη πληροφόρηση από τη revo για το ποιας τράπεζας το ΑΤΜ εφαρμόζει χρέωση σε αναλήψεις με την κάρτα της, οπότε με βάση μαρτυρίες άλλων χρηστών (και δοκιμάζοντας) πορευόμαστε.
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Προμηθεια ανάληψης από Τραπεζικό ΑΤΜ η Revolut ΔΕΝ χρεώνει. Αν τώρα σε κάποια ανάληψη στο εξωτερικό χρεωθηκατε έξτρα προμήθεια η απάντηση είναι ότι η δεν επιλέξατε ΑΤΜ τράπεζας.
Δεν έγραψα ότι χρεώνει η Revolut, η τράπεζα χρεώνει, και σε ATM δικό της στην Ελλάδα, όχι δίκτυο τρίτου.

Δεν υπάρχει προμήθεια φόρτισης με ελληνική κάρτα (τουλάχιστον από Πειραιώς που βάζω εγώ, και τουλάχιστον όχι άκομα, δεν θα μου κάνει εντύπωση να προστεθεί κάποτε στο μέλλον κάτι τέτοιο ωστόσο).
[edit]Άκυρο αυτό που είχα γράψει, αναφέρεσαι σε προμήθεια φόρτισης, δεν έκανες quote και νόμιζα αναφερόσουν σε μένα.
 
Last edited:

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σε προμήθεια φόρτισης αναφέρθηκε ο Πιλγκριμ παραπάνω, και σε αυτό απάντησα.
Η φόρτιση (top-up, το να στείλεις λεφτά στην ρέβο σου) χρησιμοποιώντας κάρτα ελληνικής τράπεζας (πλέον, αφού μπορείς) δεν έχει τουλάχιστον για την ώρα κάποια προμήθεια (εν αντιθέσει με το έμβασμα).

Η ανάληψη από τη ρεβο σου, χρησιμοποιώντας ΑΤΜs ελληνικών συστημικών τραπεζών, έχει την προμήθεια που θέτουν οι τράπεζες αυτές, όπως έχουμε ξάναπει, με της Πειραιώς να είναι η μεγαλύτερη αν δεν απατώμαι.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δεν υπάρχει προμήθεια φόρτισης με ελληνική κάρτα (τουλάχιστον από Πειραιώς που βάζω εγώ, και τουλάχιστον όχι άκομα, δεν θα μου κάνει εντύπωση να προστεθεί κάποτε στο μέλλον κάτι τέτοιο ωστόσο).
Όσο για ATMs έξω, προφανώς, δεν επιλέγουμε Euronet (και γενικότερα όποιο ΑΤΜ φωνάζει με μεγάλα γράμματα ότι μπορούμε να εξάγουμε EUR ή όποιο άλλο νόμισμα από εκεί), είτε λόγω χρεώσεων για ανάληψη με κάρτα διαφορετικής χώρας απ' την οποία βρισκόμαστε, είτε (ακόμα χειρότερα) γιατί αν κάνει εκείνο το conversion το rate είναι χειρότερο κι από ένα μέσο συναλλαγμάδικο εκεί.
Το οποίο conversion (ή DCC όπως γράφεται κάποιες φορές στα ATMs) δεν επιλέγουμε ποτέ όταν μας προτείνεται (για να έχουμε όσο καλύτερο rate γίνεται βγάλαμε revo άλλωστε).

Από 'κει και πέρα, τσεκάρουμε φόρουμ ρέβο για να δούμε αν οι "κανονικές" τράπεζες στη χώρα που θέλουμε, εφαρμόζουν χρέωση για αναλήψεις καρτών που δεν είναι δικές τους.
Τις περισσότερες φορές είναι οκ, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις [πχ. κάποιος γράφει ότι η Raifessen, στη Σερβία, του χρέωσε προμήθεια].
Δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημη πληροφόρηση από τη revo για το ποιας τράπεζας το ΑΤΜ εφαρμόζει χρέωση σε αναλήψεις με την κάρτα της, οπότε με βάση μαρτυρίες άλλων χρηστών (και δοκιμάζοντας) πορευόμαστε.
Μια φορα χρειαστηκε να βγαλω λεφτα απο ρεβο και το σκυλομετανιωσα..βεβαια δε ξερω αν εκανα εγω καποιο λαθος ή επειδη τραβηξα λεφτα απο ατμ αεροδρομιου παιζει καποιο ρολο αλλα θυμαμαι καθαρα οτι πηγα σε ατμ το οποιο ηταν τουρκικης τραπεζας(φαση εθνικης δικιας μας,ειχε euronet διπλα και το απεφυγα)διαλεξα την ισοτιμια να την κανει η καρτα και με χρεωσε ενα 7ε για μετατροπη...τωρα λογικα κατι χαζομαρα μπορει να κανα και εγω γιατι βιαζομασταν απειρα να φυγουμε(ειχαμε ηδη φαει 3 ωρες στο αεροδρομιο γιατι δε δεχονταν καρτα πουθενα και επρεπε να ξαναπερασω ελεγχο για να σηκωσω λεφτα)..βεβαια μεσα στην Κων/πολη ειχε ατμ που ελεγε "no fee" παλι τουρκικης τραπεζας..αραγε εκει θα κραταγε προμηθεια ή οχι?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom