Revolut

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα παιδιά... Καινούργιος χρήστης και εγώ και ακόμα ψάχνομαι με menu ρυθμίσεις κτλ. Εαν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος παλαιότερος θα ήμουν υπόχρεως...
Ερώτηση 1 : Έχω 100 πχ ευρώ και θέλω να κάνω συνάλλαγμα, αλλά όχι όλο το ποσό . Θα πρέπει να κάνω δεύτερο λογαριασμό παό τις ρυθμίσεις στο τοπικό νόμισμα που επιθυμώ ή διαλλέγοντας ένα ποσό που θέλω να μετατρέχω τότε θα δημιουργήσει αυτόματα σαν δυο "κουμπαράδες" ?
Ερώτηση 2 : Με συμφέρει να έχω προνοήσει από πριν για μετατροπή κάποιου ποσού στο τοπικό νόμισμα ή είναι αδιάφορο ;
Ερώτηση 3 : Στην κάρτα τυπώνεται κανονικά το όνομα κατόχου ;
Αυτά τα λίγα για αρχή.... :p
2.σε συμφερει απειρα σε περιπτωση που το παρακολουθεις και δεις μια μερα οτι εχει πεσει εξαιρετικα χαμηλα(πχ αν πας αγγλια και θες να μετατρεψεις λιρες και βρεις μια εξαιρετικα χαμηλη ισοτιμια)αλλιως ουτε καν,ειδικα αν πηγαινεις σε χωρες με υποδεεστερο νομισμα
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Πολύ ωραία σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εαν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο του ποσού το κάνει χρέωση στο νόμισμα έτσι? Δλδ εαν κάνω αγορά σε δολάρια και έχω υπόλοιπο και σε δολάρια και σε ευρώ θα χρεώσει πρώτα τα δολάρια και μετά σε ευρώ σωστά?. Εαν δεν επαρκεί δλδ έχω 10 δολάρια και 10 ευρώ και η χρέωση είναι 12 δολάρια, θα κάνει την χρέωση κανονικά αφαιρώντας και από τα δύο νομίσματα ή δεν θα περάσει η πληρωμή?
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όσον αφορά το 2, θα μπορούσες σε γενικές γραμμές να τσεκάρεις το ιστορικό της ισοτιμίας & να την παρακολουθείς γενικά και να κανείς ανταλλαγή όταν θεωρείς ότι φτάσει κάποια ικανοποιητική τιμή αυτή, ή να βάλεις κάποια αυτόματη ανταλλαγή σε κάποια τιμή.
Αυτό που θα συνιστούσα εγώ, είναι σε περίπτωση που γνωρίζεις ότι θα ξοδέψεις λεφτά κάποιο Σαββατοκυριάκο, να έχεις κάνει τουλάχιστον από την προηγούμενη Παρασκευή ανταλλαγή σε αυτά για να αποφύγεις την (μικρή) διαφορά ισοτιμίας το ΣΚ (1.5-2% είναι, δεν μιλάμε για τραγική διαφορά, αλλά αν το γνωρίζεις ας κάνεις κάποια από πριν).

Για το άλλο που ρωτάς, η πληρωμή θα αποτύχει.
Δεν μπορούν να σπαταληθούν σε μία συναλλαγή συνδυαστικά πάνω από 1 νομίσματα, πρέπει σε τουλάχιστον έναν από τους "κουμπαράδες" σου να έχεις ολόκληρο το πόσο τη στιγμή της συναλλαγής.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Για το άλλο που ρωτάς, η πληρωμή θα αποτύχει.
Δεν μπορούν να σπαταληθούν σε μία συναλλαγή συνδυαστικά πάνω από 1 νομίσματα, πρέπει σε τουλάχιστον έναν από τους "κουμπαράδες" σου να έχεις ολόκληρο το πόσο τη στιγμή της συναλλαγής.
ενδιαφερον αυτο. δε το ηξερα. νομιζα οτι ειναι οπως το paypal, που παιρνει απο το πορτοφολι και το υπολυπο απο τη καρτα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Παιδια εχω προβλημα με την καρτα μου Εικονικη καταρχιν!
Εχει κλειδωσει ο Λογαριασμος μου εχω καποια λεφτα μεσα και μου ζητανε ενα καρο χαρτια για να ξεκλειδωσει.
Μισθολογικες καταστασεις Τραπεζικες βεβαιωσεις κλπ κλπ.
Ουδεποτε εκανα Υπερογκες συναλλαγες σε διαστημα 2 βδομαδων που την εχω ...μαλιστα ολες Ηλεκτρονικες και οχι πανω απο 30 ευρω στο συνολο και οι 3! Επισης εχει καθυστερησεις σημαντικα να ερθει η Φυσικη καρτα που παρειγγειλα και απο εχθες εχει μπλοκαρει και η Εικονικη με αποτελεσμα να εχει δεσμευσει ενα σημαντικο ποσο η καρτα μου. Δεν δεχεται ουτε τις μισθολογικες κατασταστασεις μου που βγαζω φωτογραφια και απορω αν θα δεχτει και τα Υπολοιπα των τραπεζικων καταθεσεων μου που δεν επιθυμω να τους γνωστοποιησω!

Εχετε αποψη ή ιδεα τι μπορω να κανω?
Ουτε ε-μαιλ επικοινωνιας δεν εχουν ουτε κατι σχετικο παρα μονο κατι αυτοματοποιημενες απαντησεις βρισκω στο δικτυο που δεν με καλυπτουν..

αυτη τη στιγμη μου εχει κλειδωσει τις συναλλαγες των 350 ευρω!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Μου είχε συμβεί και εμένα το ίδιο. Μου ζήτησαν το τελευταίο bank statement του λογαριασμού από τον οποίο γινόταν οι μεταφορές καθώς και τα τελευταία 3 payslip (είτε το τελευταίο εκκαθαριστικό αν θυμάμαι καλά).Από τη στιγμή που τους τα έδωσα μέσω του chat ξεκλείδωσε άμεσα ο λογαριασμός.

Νομίζω δεν αφορά το ύψος τον συναλλαγών που πραγματοποίησες αλλά το ποσό με το οποίο έχεις κάνει top-up τον λογαριασμό σου.

Η απάντηση τους ήταν ότι ήθελαν να βεβαιωθούν ότι τα χρήματα προέρχονται από νόμιμο εισόδημα μπλα μπλα μπλα.Δεν είχα το χρόνο να ρωτήσω και να το ψάξω παραπάνω καθώς την χρησιμοποιώ καθημερινά και είχα ανάγκη να μετατρέψω συνάλλαγμα μέσω της εφαρμογής.

Λογικά θα έχουν αναθέσει άτομο για την υπόθεση σου. Δε νομίζω να είναι μόνο το bot. Δοκίμασε να στείλεις "Live Agent" μέσω του chat.
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Μου είχε συμβεί και εμένα το ίδιο. Μου ζήτησαν το τελευταίο bank statement του λογαριασμού από τον οποίο γινόταν οι μεταφορές καθώς και τα τελευταία 3 payslip (είτε το τελευταίο εκκαθαριστικό αν θυμάμαι καλά).Από τη στιγμή που τους τα έδωσα μέσω του chat ξεκλείδωσε άμεσα ο λογαριασμός.

Νομίζω δεν αφορά το ύψος τον συναλλαγών που πραγματοποίησες αλλά το ποσό με το οποίο έχεις κάνει top-up τον λογαριασμό σου.

Η απάντηση τους ήταν ότι ήθελαν να βεβαιωθούν ότι τα χρήματα προέρχονται από νόμιμο εισόδημα μπλα μπλα μπλα.Δεν είχα το χρόνο να ρωτήσω και να το ψάξω παραπάνω καθώς την χρησιμοποιώ καθημερινά και είχα ανάγκη να μετατρέψω συνάλλαγμα μέσω της εφαρμογής.

Λογικά θα έχουν αναθέσει άτομο για την υπόθεση σου. Δε νομίζω να είναι μόνο το bot. Δοκίμασε να στείλεις "Live Agent" μέσω του chat.

το θεμα δεν ειναι το ποσο ασφαλως αλλα οτι μου εχει μπλοκαρει διχως προηγουμενο διχως να εχω κανει ή ζητησει κατι....Προσπαθω απο το πρωι να συνομιλησω με εκπροσωπο με βαζει σε Αυτοματοποιημενες Ερωτοαπαντησεις που δεν δινουν λύση. το 2ο ειναι οτι εχω κατεβασει μισθολογικες καταστασεις και τους τις στελνω διχως να τις δεχεται σαν φωτογραφια το συστημα τους. Επισης το 3ο χειροτερο μου ζηταει τραπεζικο Υπολοιπο λογαριασμου και πληροφριες που αν ηξερα οτι θα τις ζητουσε ΔΕΝ θα εμπαινα καν στην διαδικασια να βγαλω καρτα REVOLUT. γιατι να τους στειλω τραπεζικο λογαριασμο με Υπολοιπο και κινησεις? Υποψιαζομαι παντως επειδη εβαλα 2 φιλους να μου κανουν μικροκαταθεση των 100 ευρω για επερχομενο ταξιδι αυτο με εβαλε στην διαδικασια να μπλοκαρει την καρτα μου! Ουτε οι συναλλαγες στον αριθμο 3 που εκανα ειναι κατι σημαντικο της ταξης των 30 Ευρω...

Η ολη ταλαιπωρια και αναστατωση δεν αξιζει!!!!

και φυσικα Υπαλληλος θα ειναι διαθεσιμος σε ποσες εργασιμες δε ξερω ακομη!

Τελος θα πω οτι ενω ηταν να παραλαβω την φυσικη καρτα απο τις 6.10 η παραδοση παει στην επομενη εβδομαδα διχως να υπαρχει καν Υπαλληλος να δωσει απαντηση. Η απαντηση αυτοματοποιουμενου τυπου ειναι : " Ρωτήστε τους γειτονες σας μηπως κανενας την ειδε στο γραματοκιβωτιο"

.... No comments
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
το θεμα δεν ειναι το ποσο ασφαλως αλλα οτι μου εχει μπλοκαρει διχως προηγουμενο διχως να εχω κανει ή ζητησει κατι....Προσπαθω απο το πρωι να συνομιλησω με εκπροσωπο με βαζει σε Αυτοματοποιημενες Ερωτοαπαντησεις που δεν δινουν λύση. το 2ο ειναι οτι εχω κατεβασει μισθολογικες καταστασεις και τους τις στελνω διχως να τις δεχεται σαν φωτογραφια το συστημα τους. Επισης το 3ο χειροτερο μου ζηταει τραπεζικο Υπολοιπο λογαριασμου και πληροφριες που αν ηξερα οτι θα τις ζητουσε ΔΕΝ θα εμπαινα καν στην διαδικασια να βγαλω καρτα REVOLUT. γιατι να τους στειλω τραπεζικο λογαριασμο με Υπολοιπο και κινησεις? Υποψιαζομαι παντως επειδη εβαλα 2 φιλους να μου κανουν μικροκαταθεση των 100 ευρω για επερχομενο ταξιδι αυτο με εβαλε στην διαδικασια να μπλοκαρει την καρτα μου! Ουτε οι συναλλαγες στον αριθμο 3 που εκανα ειναι κατι σημαντικο της ταξης των 30 Ευρω...

Η ολη ταλαιπωρια και αναστατωση δεν αξιζει!!!!

και φυσικα Υπαλληλος θα ειναι διαθεσιμος σε ποσες εργασιμες δε ξερω ακομη!

Τελος θα πω οτι ενω ηταν να παραλαβω την φυσικη καρτα απο τις 6.10 η παραδοση παει στην επομενη εβδομαδα διχως να υπαρχει καν Υπαλληλος να δωσει απαντηση. Η απαντηση αυτοματοποιουμενου τυπου ειναι : " Ρωτήστε τους γειτονες σας μηπως κανενας την ειδε στο γραματοκιβωτιο"

.... No comments
Αρχικα εδω μεσα ειναι ταξιδιωτικο φορουμ δε νομιζω να μπορει να σου δωσει κανεις σαφη απαντηση,μπες στο σιτε insomnia οπου θα στο αναλυσουν οσο δε παει και θα βρεις και ατομα που θα την εχουν πατησει σαν και σενα..το οτι δε εχει φτασει η καρτα σε σενα ακομα ειναι θεμα ταχυδρομειου,εγω 2 νεους λογαριασμους ανοιξα τις περασμενες 2 βδομαδες σε φιλους μου και ηδη εχουν την καρτα στα χερια τους..επισης ειναι τραπεζα και η ρεβο μπορει να σου ζητησει οτι θελει και αξιζει να την βγαλεις αν την θες μονο για ταξιδιωτικη καρτα δηλαδη για συναλλαγες σε ξενο νομισμα..με ολα τα υπολοιπα(ιντερνετικες αγορες κλπ)μπλεκεσε αδικα και θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις μια ελληνικη καρτα..δε γυρισε κανεις να πει οτι ειναι η τελεια καρτα για να την χρησιμοποιεις οπου να ναι αλλα μονο για ταξιδια!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
το θεμα δεν ειναι το ποσο ασφαλως αλλα οτι μου εχει μπλοκαρει διχως προηγουμενο διχως να εχω κανει ή ζητησει κατι....Προσπαθω απο το πρωι να συνομιλησω με εκπροσωπο με βαζει σε Αυτοματοποιημενες Ερωτοαπαντησεις που δεν δινουν λύση. το 2ο ειναι οτι εχω κατεβασει μισθολογικες καταστασεις και τους τις στελνω διχως να τις δεχεται σαν φωτογραφια το συστημα τους. Επισης το 3ο χειροτερο μου ζηταει τραπεζικο Υπολοιπο λογαριασμου και πληροφριες που αν ηξερα οτι θα τις ζητουσε ΔΕΝ θα εμπαινα καν στην διαδικασια να βγαλω καρτα REVOLUT. γιατι να τους στειλω τραπεζικο λογαριασμο με Υπολοιπο και κινησεις? Υποψιαζομαι παντως επειδη εβαλα 2 φιλους να μου κανουν μικροκαταθεση των 100 ευρω για επερχομενο ταξιδι αυτο με εβαλε στην διαδικασια να μπλοκαρει την καρτα μου! Ουτε οι συναλλαγες στον αριθμο 3 που εκανα ειναι κατι σημαντικο της ταξης των 30 Ευρω...

Η ολη ταλαιπωρια και αναστατωση δεν αξιζει!!!!

και φυσικα Υπαλληλος θα ειναι διαθεσιμος σε ποσες εργασιμες δε ξερω ακομη!

Τελος θα πω οτι ενω ηταν να παραλαβω την φυσικη καρτα απο τις 6.10 η παραδοση παει στην επομενη εβδομαδα διχως να υπαρχει καν Υπαλληλος να δωσει απαντηση. Η απαντηση αυτοματοποιουμενου τυπου ειναι : " Ρωτήστε τους γειτονες σας μηπως κανενας την ειδε στο γραματοκιβωτιο"

.... No comments
Πιθανολογώ για να ζητάνε κάποια έγγραφα πατάνε πάνω στη νομοθεσία ή σε κάποιους όρους με τους οποίους έχεις συμφωνήσει.

Σχετικά με την επικοινωνία, όσες φορές έχει χρειαστεί ήταν άμεση και αποτελεσματική.
Επίσης, δοκίμασε να σκανάρεις τα έγγραφα και να τα ανεβάσεις σε μορφή PDF.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Αρχικα εδω μεσα ειναι ταξιδιωτικο φορουμ δε νομιζω να μπορει να σου δωσει κανεις σαφη απαντηση,μπες στο σιτε insomnia οπου θα στο αναλυσουν οσο δε παει και θα βρεις και ατομα που θα την εχουν πατησει σαν και σενα..το οτι δε εχει φτασει η καρτα σε σενα ακομα ειναι θεμα ταχυδρομειου,εγω 2 νεους λογαριασμους ανοιξα τις περασμενες 2 βδομαδες σε φιλους μου και ηδη εχουν την καρτα στα χερια τους..επισης ειναι τραπεζα και η ρεβο μπορει να σου ζητησει οτι θελει και αξιζει να την βγαλεις αν την θες μονο για ταξιδιωτικη καρτα δηλαδη για συναλλαγες σε ξενο νομισμα..με ολα τα υπολοιπα(ιντερνετικες αγορες κλπ)μπλεκεσε αδικα και θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις μια ελληνικη καρτα..δε γυρισε κανεις να πει οτι ειναι η τελεια καρτα για να την χρησιμοποιεις οπου να ναι αλλα μονο για ταξιδια!

Ταξιδιωτικο φορουμ αλλα ασφαλως για ταξιδιωτικα θεματα μιλαμε και οχι για θεματα πολιτικης ή παιδειας. Ζητησα απο 2 φιλους που θα ταξδεψουμε παρεα να μου βαλουνε απο 100 ευρω ο καθενας για τις συναλλαγες μας εκει...και αφενος εχουν μπλοκαρει την Ν1 Υποτιθεμενη καρτα με 2 κινησεις και αφετερουν εχω 300 ευρω μεσα και ταξιδευω αυριο που δε μπορω να τα κουνησω....Μολις προσπαθησα να κλεισω δωματιο μεσω Booking με το Υπολοιπο και ουτε αυτο δεχεται.....

η καρτα ειναι για να αγοραζεις τσιχλες και οχι κατι παραπανω αν δεν μπορει να δεχτει εμβασαματα των 100 ευρω για ταξιδια εξωτερικου και ζηταει Τραπεζικες Καταθεσεις, μηνιαιες καταστασεις και λογαριασμους για 200 και 300 ευρω!!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ταξιδιωτικο φορουμ αλλα ασφαλως για ταξιδιωτικα θεματα μιλαμε και οχι για θεματα πολιτικης ή παιδειας. Ζητησα απο 2 φιλους που θα ταξδεψουμε παρεα να μου βαλουνε απο 100 ευρω ο καθενας για τις συναλλαγες μας εκει...και αφενος εχουν μπλοκαρει την Ν1 Υποτιθεμενη καρτα με 2 κινησεις και αφετερουν εχω 300 ευρω μεσα και ταξιδευω αυριο που δε μπορω να τα κουνησω....Μολις προσπαθησα να κλεισω δωματιο μεσω Booking με το Υπολοιπο και ουτε αυτο δεχεται.....

η καρτα ειναι για να αγοραζεις τσιχλες και οχι κατι παραπανω αν δεν μπορει να δεχτει εμβασαματα των 100 ευρω για ταξιδια εξωτερικου και ζηταει Τραπεζικες Καταθεσεις, μηνιαιες καταστασεις και λογαριασμους για 200 και 300 ευρω!!!!
Κατι δεν εχεις κανει καλα μαλλον..την εχω 2 χρονια εχω στειλει λεφτα απο 3 διαφορετικους λογαριασμους της ταξεως των 3.000ε και μαλιστα το ενα εμβασμα ηταν 1.000ε και μαντεψε δε μπλοκαριστηκα ποτε ουτε μου ζητουσαν χαρτια και κινησεις...επισης εχω μια υπονοια οτι η booking δε δεχετε revo διοτι φαινετε ως ξενη καρτα,δεχονται μονο ελληνικες..και ναι στο ξαναπα η καρτα ειναι μονο για να την χρησιμοποιεις στη χωρα που θα πας για οτι θες..για ιντερνετικες αγορες σε σιτε εξωτερικου πλεον περνανε και οι ελληνικες καρτες αφου εχουν καταργηθει τα cc..οποτε μηπως νομιζουν οτι κατι κανεις παρανομα για να εφαγες μπλοκ..οπως και να εχει με το να τρομοκρατεις τον κοσμο ή τον οποιοδηποτε σκεφτετε να βγαλει καρτα οτι θα του φανε τα λεφτα ειναι εντελως ανουσιο..υπαρχει και η ν26 και η transferwise σε περιπτωση που δε σε καλυπτε η ρεβο...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
511
Likes
850
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Κατι δεν εχεις κανει καλα μαλλον..την εχω 2 χρονια εχω στειλει λεφτα απο 3 διαφορετικους λογαριασμους της ταξεως των 3.000ε και μαλιστα το ενα εμβασμα ηταν 1.000ε και μαντεψε δε μπλοκαριστηκα ποτε ουτε μου ζητουσαν χαρτια και κινησεις...επισης εχω μια υπονοια οτι η booking δε δεχετε revo διοτι φαινετε ως ξενη καρτα,δεχονται μονο ελληνικες..και ναι στο ξαναπα η καρτα ειναι μονο για να την χρησιμοποιεις στη χωρα που θα πας για οτι θες..για ιντερνετικες αγορες σε σιτε εξωτερικου πλεον περνανε και οι ελληνικες καρτες αφου εχουν καταργηθει τα cc..οποτε μηπως νομιζουν οτι κατι κανεις παρανομα για να εφαγες μπλοκ..οπως και να εχει με το να τρομοκρατεις τον κοσμο ή τον οποιοδηποτε σκεφτετε να βγαλει καρτα οτι θα του φανε τα λεφτα ειναι εντελως ανουσιο..υπαρχει και η ν26 και η transferwise σε περιπτωση που δε σε καλυπτε η ρεβο...

Σιγά μη δουλεύω για την Isis...η κάρτα μου έχει δεσμεύσει 360 ευρώ με έχει κρεμάσει σε 3 όχι 1 ταξίδι μου σε χώρα Εκτός ΕΕβτις τελευταίες 15 μέρες αύριο φευγω Σοφία δίχως να έχει έρθει η φυσική κάρτα έχω ξοδέψει ώρες συζητήσεων και μελανιού να αναλύω σε κόσμο από εδώ και εκεί το θέμα όλοι Άσχετοι εφόσον δεν υπάρχει ούτε 1 εκπρόσωπος της εταιρείας από εχθές το μεσημέρι να μου δώσει μια απάντηση....για αυτό πήρα την απόφαση να γράψω εδώ . Στο chat δεν υπάρχει χριστιανός ή μωαμεθανός, στο Fb δεν απαντά κανείς και μόνο αυτοματοποιημένες απαντήσεις στέλνει η Revo. επαναλαμβάνω δεν ειμαι ούτε τρομοκράτης όπως με παρουσιάζουν ούτε μέτοχος σε ελληνικές τράπεζες που και εγώ τις κράζω. Ένας ταλαίπωρος ταξιδιώτης που του φαγανε 3 κατοσταρικα....είμαι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.454
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom