Revolut

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ενω τοσο καιρο εκανα top up χρηματα απο καρτα Πειραιως και δεν κραταγε προμηθεια, σημερα που εκανε ποσο υψους 50€ απο εθνικη μου κρατησε 1€.

Τι ισχυει με τις προμηθειες;; Μπορει να με βοηθησει καποιος;
Διάβασε τα παρακάτω:
1. https://www.revolut.com/help/gettin...rd/will-i-be-charged-for-adding-money-by-card
2. https://www.revolut.com/help/gettin...-card/what-cards-and-currencies-are-supported

Έχω κάνει top up με πιστωτική της Άλφα και δεν μου έχει κρατήσει τίποτα. Ως στιγμής τουλάχιστον. Με χρεωστική δεν έχω επιχειρήσει.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ενω τοσο καιρο εκανα top up χρηματα απο καρτα Πειραιως και δεν κραταγε προμηθεια, σημερα που εκανε ποσο υψους 50€ απο εθνικη μου κρατησε 1€.

Τι ισχυει με τις προμηθειες;; Μπορει να με βοηθησει καποιος;
Εγω πριν μια βδομαδα εκανα τοπ απ απο την χρεωστικη της εθνικης 39.98ε για την ακριβεια και δε μου κρατησε σεντ παραπανω!
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Από χρεωστική της Εθνικής και σήμερα και μια εβδομάδα πριν καμιά προμήθεια. Μήπως η συναλλαγή ήταν μέσω πιστωτικής κάρτας?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θυμίστε μου λίγο επειδη έχω καιρό να βάλω λεφτά στην Revolut! Θέλω να βάλω ένα ποσό κατευθείαν από την χρεωστική μου κάρτα! Που πατάω ;
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Θυμίστε μου λίγο επειδη έχω καιρό να βάλω λεφτά στην Revolut! Θέλω να βάλω ένα ποσό κατευθείαν από την χρεωστική μου κάρτα! Που πατάω ;
Στην "αρχική", λίγο κάτω από το διαθέσιμο υπόλοιπο σου (να είσαι στο νόμισμα του ευρώ αν θέλεις να βάλεις ευρώ) πατάς την επιλογή "προσθήκη χρημάτων". Λογικά θα σουδδείχνει κάποια κάποια προεπιλογή αν το έχεις κάνει ξανά. Αν δεν είναι αυτή η κάρτα που θες να χρησιμοποιήσεις, πάτα την επιλογή "αλλαγή" πάνω από το κουμπί "προσθήκη χρημάτων" και μετά στους "άλλους τρόπους" την επιλογή "προσθήκη χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας"
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στην "αρχική", λίγο κάτω από το διαθέσιμο υπόλοιπο σου (να είσαι στο νόμισμα του ευρώ αν θέλεις να βάλεις ευρώ) πατάς την επιλογή "προσθήκη χρημάτων". Λογικά θα σουδδείχνει κάποια κάποια προεπιλογή αν το έχεις κάνει ξανά. Αν δεν είναι αυτή η κάρτα που θες να χρησιμοποιήσεις, πάτα την επιλογή "αλλαγή" πάνω από το κουμπί "προσθήκη χρημάτων" και μετά στους "άλλους τρόπους" την επιλογή "προσθήκη χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας"
Ευχαριστω πολύ! Και τα λεφτά μπαίνουν κατευθείαν;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Από χρεωστική της Εθνικής και σήμερα και μια εβδομάδα πριν καμιά προμήθεια. Μήπως η συναλλαγή ήταν μέσω πιστωτικής κάρτας?
Η μεταφορα εγινε απο χρεωστικη καρτα της Εθνικης... και εδω να πω οτι ηταν η πρωτη φορα που εκανα μεταφορα με καρτα εθνικης. Μηπως τεσταρει τη καρτα να δει οτι ειναι σε ισχυ και μου αποδεσμευσει το ποσο σε 1-2 μερες πχ ;;;; Μαλιστα μου εστειλαν και ειδοποιιηση απο τη τραπεζα (μεσω της εφαρμογης) οτι κρατησαν 1€ ως προμηθεια.

Με Πειραιως τοσο καιρο που μεταφερω δεν εχει κρατησει ποτε τπτ. Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η μεταφορα εγινε απο χρεωστικη καρτα της Εθνικης... και εδω να πω οτι ηταν η πρωτη φορα που εκανα μεταφορα με καρτα εθνικης. Μηπως τεσταρει τη καρτα να δει οτι ειναι σε ισχυ και μου αποδεσμευσει το ποσο σε 1-2 μερες πχ ;;;; Μαλιστα μου εστειλαν και ειδοποιιηση απο τη τραπεζα (μεσω της εφαρμογης) οτι κρατησαν 1€ ως προμηθεια.

Με Πειραιως τοσο καιρο που μεταφερω δεν εχει κρατησει ποτε τπτ. Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω...
- Ο κάτοχος της χρεωστικής κάρτας που χρησιμοποίησες ανήκει στον κάτοχο του λογαριασμού Revolut (δλδ σε εσένα, γιατί φαντάζομαι οτι στο όνομα σου είναι ο λογαριασμός); Και της Πειραιώς, που εκανες ως τώρα;
- Ο λογαριασμός Revolut είναι σε GBP ή σε EUR;
- Τα ποσά που έκανες top up τις προηγούμενες φορές είναι, πάνω κάτω, τα ίδια;
Θα ήθελα και εγώ να καταλάβω γιατί σε άλλους κρατάει προμήθεια και σε άλλους όχι...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Ενω τοσο καιρο εκανα top up χρηματα απο καρτα Πειραιως και δεν κραταγε προμηθεια, σημερα που εκανε ποσο υψους 50€ απο εθνικη μου κρατησε 1€.

Τι ισχυει με τις προμηθειες;; Μπορει να με βοηθησει καποιος;
Η μεταφορα εγινε απο χρεωστικη καρτα της Εθνικης... και εδω να πω οτι ηταν η πρωτη φορα που εκανα μεταφορα με καρτα εθνικης. Μηπως τεσταρει τη καρτα να δει οτι ειναι σε ισχυ και μου αποδεσμευσει το ποσο σε 1-2 μερες πχ ;;;; Μαλιστα μου εστειλαν και ειδοποιιηση απο τη τραπεζα (μεσω της εφαρμογης) οτι κρατησαν 1€ ως προμηθεια.

Με Πειραιως τοσο καιρο που μεταφερω δεν εχει κρατησει ποτε τπτ. Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω...
Δεν καταλαβαίνω, ολόφρεσκο το τιμολόγιο της Εθνικής με ισχύ από 1/11/2019 δεν έχει την χρέωση που λες.
https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Επιτόκια και Τιμολόγιο Προϊόντων[1]/Κάρτες[3]/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_kartwn.pdf
Πληκτρολόγησες δηλαδή τον αριθμό κάρτας, στοιχεία κατόχου, κλπ? Γιατί το μόνο που βγάζει νόημα είναι ότι αντί να κάνεις top-up με χρεωστική, έστειλες έμβασμα από τον συνδεδεμένο λογαριασμό σου. Θέλεις να μπεις στον λογαριασμό σου στην Εθνική και να δεις αν στην κάρτα υπάρχουν δύο δεσμεύσεις ποσών 50€ και 1€; Τα 50€ φάνηκαν αμέσως στη Revolut;
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Η μεταφορα εγινε απο χρεωστικη καρτα της Εθνικης... και εδω να πω οτι ηταν η πρωτη φορα που εκανα μεταφορα με καρτα εθνικης. Μηπως τεσταρει τη καρτα να δει οτι ειναι σε ισχυ και μου αποδεσμευσει το ποσο σε 1-2 μερες πχ ;;;; Μαλιστα μου εστειλαν και ειδοποιιηση απο τη τραπεζα (μεσω της εφαρμογης) οτι κρατησαν 1€ ως προμηθεια.

Με Πειραιως τοσο καιρο που μεταφερω δεν εχει κρατησει ποτε τπτ. Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω...
Την πρώτη φορά που έκανα αυτή τη συναλλαγή μου κράτησε ένα ευρώ το οποίο το αντιλογισε σε δευτερόλεπτα. Δλδ - 1 +1
απευθείας. Δεν ξανάγινε όμως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom