Revolut

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
καλησπέρα ! καποιες διευκρινίσεις θέλω για την revolut μιας και είμαι νέος στην χρήση της..
1. Θα κλείσω ξενοδοχειο booking μεσω revolut για Ελβετία.. έχω βάλω ηδη ένα ποσό μέσα, να το μετατρέψω σε ελβετικά φράγκα ή δεν χρειάζεται??
2. υπάρχει όριο 1000 ευρώ ανά μήνα.. αν κάνω τώρα 1000 ευρώ, μεθαυριο που μπαινει Απριλιος ξαναμηδενίζει?? μετά τα 1000 ευρώ , τι χασούρα έχω?
3. Για τις αγορές στην Ελβετία, πρέπει να μετατρέψω τα ευρώ σε φράγκα??

Ευχαριστώ...
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
1. εξαρτατε ποτε θα γινει η πληρωμη. αν γινει στην ελβετια καθημερινη δε χρειαζετε. αν γινει σ/κ καλο ειναι να εχεις κανει τη μετατροπη πριν.
2. ναι μηδενιζει. μετα τα 1000 εχει προμηθεια .
3. οτι για το 1. καθημερινες δε χρειαζετε. σ/κ ειναι χειροτερη η ισοτιμια.
αν ειστε 2 ατομα με 2 καρτες απο 2000 πας σε 4000.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
1. εξαρτατε ποτε θα γινει η πληρωμη. αν γινει στην ελβετια καθημερινη δε χρειαζετε. αν γινει σ/κ καλο ειναι να εχεις κανει τη μετατροπη πριν.
2. ναι μηδενιζει. μετα τα 1000 εχει προμηθεια .
3. οτι για το 1. καθημερινες δε χρειαζετε. σ/κ ειναι χειροτερη η ισοτιμια.
αν ειστε 2 ατομα με 2 καρτες απο 2000 πας σε 4000.
Η πληρωμή θα γίνει αύριο, και θα την κάνω από Ελλάδα... Οπότε αφήνω το ποσό σε ευρώ από ότι κατάλαβα!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Η πληρωμή θα γίνει αύριο, και θα την κάνω από Ελλάδα... Οπότε αφήνω το ποσό σε ευρώ από ότι κατάλαβα!
αν η πληρωμη ειναι μεσω booking αρα πληρωνεις σε ευρω καλυτερα να πληρωσεις με ελληνικη καρτα σε ευρω και να κρατησεις τα χρηματα της ρεβολουτ για χρηση στη ελβετια
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
αν η πληρωμη ειναι μεσω booking αρα πληρωνεις σε ευρω καλυτερα να πληρωσεις με ελληνικη καρτα σε ευρω και να κρατησεις τα χρηματα της ρεβολουτ για χρηση στη ελβετια
Συμφωνώ με την λογική σου, απλά μου ζητάνε πληρωμή σε φράγκα στην booking, και χάνω ένα 15 ευρώ στα 400 ευρώ.. για αυτό θα πληρώσω την booking με ρεβολουτ...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
αν η πληρωμη ειναι μεσω booking αρα πληρωνεις σε ευρω καλυτερα να πληρωσεις με ελληνικη καρτα σε ευρω και να κρατησεις τα χρηματα της ρεβολουτ για χρηση στη ελβετια
Συμφωνώ με την λογική σου, απλά μου ζητάνε πληρωμή σε φράγκα στην booking, και χάνω ένα 15 ευρώ στα 400 ευρώ.. για αυτό θα πληρώσω την booking με ρεβολουτ...
Η booking μπορεί να σου δίνει τελική τιμή σε ευρώ, αλλά η πληρωμή γίνεται με τοπικό νόμισμα, το αναγράφει και στα τελευταία στάδια της κράτησης. Καλύτερα μετατροπή σε φράγκα στη ρέβολουτ (εκτός ΣΚ) και πληρωμή από εκεί.
 
D

Delmem38110

Guest
Η booking μπορεί να σου δίνει τελική τιμή σε ευρώ, αλλά η πληρωμή γίνεται με τοπικό νόμισμα, το αναγράφει και στα τελευταία στάδια της κράτησης. Καλύτερα μετατροπή σε φράγκα στη ρέβολουτ (εκτός ΣΚ) και πληρωμή από εκεί.
και εγώ αυτό πιστεύω αλλά ο ενδιαφερόμενος μπορεί να κάνει ένα τηλέφωνο στη μπουκινγ.
χρεώνει πραγματικά σε Φράγκα η η χρέωση γίνετε μεν σε Φράγκα με την μεσολάβηση της μπουκινγκ δε.
άρα στη δεύτερη περίπτωση η ρεβολουτ είναι άχρηστη.
00800127605
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
και εγώ αυτό πιστεύω αλλά ο ενδιαφερόμενος μπορεί να κάνει ένα τηλέφωνο στη μπουκινγ.
χρεώνει πραγματικά σε Φράγκα η η χρέωση γίνετε μεν σε Φράγκα με την μεσολάβηση της μπουκινγκ δε.
άρα στη δεύτερη περίπτωση η ρεβολουτ είναι άχρηστη.
00800127605
Έχω κάνει ήδη πληρωμή μέσω Πειραιώς, και ενώ έδειχνε 420 ευρώ η διαμονή, χρεώθηκα 430 και αλλά 10 ευρώ έξοδα μετατροπής ( κάπως έτσι τα έλεγε).. για αυτό μπήκα στην διαδικασία της ρεβολουτ! Απλά αναρωτιέμαι αν πρέπει να τα μετατρέψω στην ρεβολουτ σε φράγκα τα λεφτά ή να αφήσω ευρώ.
 
D

Delmem38110

Guest
Έχω κάνει ήδη πληρωμή μέσω Πειραιώς, και ενώ έδειχνε 420 ευρώ η διαμονή, χρεώθηκα 430 και αλλά 10 ευρώ έξοδα μετατροπής ( κάπως έτσι τα έλεγε).. για αυτό μπήκα στην διαδικασία της ρεβολουτ! Απλά αναρωτιέμαι αν πρέπει να τα μετατρέψω στην ρεβολουτ σε φράγκα τα λεφτά ή να αφήσω ευρώ.
αν πληρώσεις δευτέρα με παρασκευή δεν έχει σημασία αν όμως κάνεις την πληρωμή ΣΚ τότε απαιτείται η μετατροπή.
κάνε όμως ένα τηλέφωνο στην μπουκινγκ. η αναμονή είναι μικρή και το κόστος μηδενικό. θα μας λύσει και εμάς την απορία.
οι προμήθειες μετατροπής είναι πάντα μεγάλες αυτό εκμεταλλεύονται οι εταιρείες.
εγώ πιστεύω ότι η μπουκινγκ κάνει τον μεσολαβητή.......
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
και εγώ αυτό πιστεύω αλλά ο ενδιαφερόμενος μπορεί να κάνει ένα τηλέφωνο στη μπουκινγ.
χρεώνει πραγματικά σε Φράγκα η η χρέωση γίνετε μεν σε Φράγκα με την μεσολάβηση της μπουκινγκ δε.
άρα στη δεύτερη περίπτωση η ρεβολουτ είναι άχρηστη.
00800127605
Οταν λες οτι η χρεωση γινεται μεν σε φραγκα, αλλα με την μεσολαβηση της μπουκινγκ, τι εννοεις???
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Έχω κάνει ήδη πληρωμή μέσω Πειραιώς, και ενώ έδειχνε 420 ευρώ η διαμονή, χρεώθηκα 430 και αλλά 10 ευρώ έξοδα μετατροπής ( κάπως έτσι τα έλεγε).. για αυτό μπήκα στην διαδικασία της ρεβολουτ! Απλά αναρωτιέμαι αν πρέπει να τα μετατρέψω στην ρεβολουτ σε φράγκα τα λεφτά ή να αφήσω ευρώ.
Αφου θα βαλεις που θα βαλεις τα λεφτα γιατι να μη τα κανεις μετατροπη;;κανε εστω το ποσο της διαμονης σου κ τ αλλα αστα σε ευρω μεχρι να φυγεις
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Αφου θα βαλεις που θα βαλεις τα λεφτα γιατι να μη τα κανεις μετατροπη;;κανε εστω το ποσο της διαμονης σου κ τ αλλα αστα σε ευρω μεχρι να φυγεις
δεν εχω ξαναχρησιμοποιήσει ρεβολουτ, για αυτο αναρωτιεμαι αν πρεπει να κανω την μετατροπη!! δεν ειχα κατλάβει πως ακριβως λειτουργει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom