Revolut

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Έχει προμήθεια μετά το πέρας των δύο πρώτων μηνών με κόστος 8€ το μήνα δε ξέρω αν πραγματικά συμφέρει να βγάλεις την δωρεάν που απλά πληρώνεις 6€ τα μεταφορικά άπαξ η την premium που δίνει κάποια προνόμια στις αναλήψεις μετρητών....
Για όσους ταξιδεύουν είναι χρήσιμη για τους αλλους μια απλή πιστωτική κάρτα.
ΥΓ. Δεν ισχύουν τα έξοδα της φόρτισης της...στην ουσία την φορτίζεις με άλλο λογαριασμό....στα έξοδα της φορολογικής δήλωσης..
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Δουλεύω revolut σχεδόν από τότε που άνοιξε και το premium δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ, πολύ δύσκολο να βγάλει τα λεφτά της.

Βλέπω πως σαν παλιό χρήστη μου δίνει 40 ευρώ για να προσκαλέσω άτομα (μέχρι 5) στη revolut την απλή μέσα στις επόμενες 3 ημέρες. Δίνω τα 25 πίσω σε όποιον θέλει να έρθει μέσω της πρόσκλησής μου.

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι η ίδια διαδικασία με του CU. Θα πρέπει να γίνουν όλες οι διαδικασίες επιβεβαίωσης, να μπουν λεφτά στο λογαριασμό, να παραγγελθεί η κάρτα (στο παρελθόν ήταν δωρεάν όταν σε προσκαλούσε κάποιος, δε λέει ξεκάθαρα τι ισχύει τώρα) και να γίνουν 3 πραγματικές συναλλαγές (όχι gift cards, τζόγος, κλπ) των τουλάχιστον 5 ευρώ. Μετά μπαίνουν τα λεφτά σε εμένα και τα περνάω άμεσα στη revolut του νέου μέλους.

Όποιος θέλει στέλνει PM.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Δουλεύω revolut σχεδόν από τότε που άνοιξε και το premium δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ, πολύ δύσκολο να βγάλει τα λεφτά της.

Βλέπω πως σαν παλιό χρήστη μου δίνει 40 ευρώ για να προσκαλέσω άτομα (μέχρι 5) στη revolut την απλή μέσα στις επόμενες 3 ημέρες. Δίνω τα 25 πίσω σε όποιον θέλει να έρθει μέσω της πρόσκλησής μου.

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι η ίδια διαδικασία με του CU. Θα πρέπει να γίνουν όλες οι διαδικασίες επιβεβαίωσης, να μπουν λεφτά στο λογαριασμό, να παραγγελθεί η κάρτα (στο παρελθόν ήταν δωρεάν όταν σε προσκαλούσε κάποιος, δε λέει ξεκάθαρα τι ισχύει τώρα) και να γίνουν 3 πραγματικές συναλλαγές (όχι gift cards, τζόγος, κλπ) των τουλάχιστον 5 ευρώ. Μετά μπαίνουν τα λεφτά σε εμένα και τα περνάω άμεσα στη revolut του νέου μέλους.

Όποιος θέλει στέλνει PM.
H premium τα βγάζει τα λεφτά της στο έπακρο, αναλόγως την χρήση που της κάνεις.

Ταξιδιωτική ασφάλιση, ασφάλεια αυτοκινήτου έως και 2000 ευρώ, 1% cashback εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, χωρίς fees η παράδοση της κάρτας,priority στο customer support που με έχει βοηθήσει 2 φορές. Ασφάλεια απώλειας αντικειμένου που έχει αγοραστεί με την κάρτα, event cancellation return.

Και στα έξτρα τα non fees στο stock market και πολύ μειωμένο στα υπόλοιπα commodities.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Να ειστε καλα ολοι οσοι γραφετε εδω, για μια ακομη φορα προτιμω να χασω 25 ευρω απο το να φορτωσω το μυαλο μου πληροφοριες ενω κινουμαι στην ευρωζωνη κυριως. I ll pass. Καλυτερα με 8 ευρω τον μηνα να αγοραζω ρεπανακια και λαχανα απο τον ΑΒ με την Aegean Bonus, πιο χρησιμο θα ειναι.
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
H premium τα βγάζει τα λεφτά της στο έπακρο, αναλόγως την χρήση που της κάνεις.
Ναι, προφανώς και εξαρτάται από την χρήση. Για εμένα είναι πεταμένα λεφτά.

Η ασφάλιση καλύπτει ταξίδια ως 45 μέρες τη φορά (ξέρω ότι καλύπτει τους περισσότερους χρονικά αλλά όχι εμένα που σχεδόν πάντα κάθομαι περισσότερο). Επίσης δεν καλύπτει ούτε καν τις πρώτες 45 μέρες αν κάτσεις παραπάνω, δηλαδή αν μείνεις 60 μέρες και ζητήσεις λεφτά για κάτι που έγινε τις πρώτες 20 θα στο απορρίψουν. Επίσης είναι μόνο απολογιστική, που για πολύ ακριβές χώρες, ΗΠΑ, Σιγκαπούρη κλπ θα πρέπει να βρεις τα μετρητά να πληρώσεις εσύ για να στα επιστρέψουν αυτοί μετά, μου έχουν απαντήσει ξεκάθαρα ότι δε θα κανονίσουν να πληρώσουν απ' ευθείας το νοσοκομείο σε τέτοια περίπτωση. Οπότε κάτι είναι από το τίποτα αλλά σε σοβαρές περιπτώσεις μπορεί να είναι απλά ψευδαίσθηση. Άλλωστε 35 ευρώ για ετήσια ασφάλιση είναι too good to be true.

Ασφάλιση αυτοκινήτου δεν δίνει ούτε η premium ούτε η metal, όμως η metal (170 ευρώ το χρόνο) δίνει επασφάλιση, δηλαδή καλύπτει απολογιστικά (πληρώνεις και μετά επικοινωνείς μαζί τους και στέλνεις χαρτιά για να τα πάρεις πίσω) τα excess fees πάνω από υπάρχουσα ασφάλεια ως 2000 ευρώ, το οποίο είναι καλό για μερικές κωλοεταιρίες αλλά με αρκετές προυποθέσεις. Και πάλι για αυτό έχω βρει άλλη λύση επασφάλισης με πολύ χαμηλότερο κόστος.

Τα υπόλοιπα παντελώς άχρηστα (για εμένα).
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ναι, προφανώς και εξαρτάται από την χρήση. Για εμένα είναι πεταμένα λεφτά.

Η ασφάλιση καλύπτει ταξίδια ως 45 μέρες τη φορά (ξέρω ότι καλύπτει τους περισσότερους χρονικά αλλά όχι εμένα που σχεδόν πάντα κάθομαι περισσότερο). Επίσης δεν καλύπτει ούτε καν τις πρώτες 45 μέρες αν κάτσεις παραπάνω, δηλαδή αν μείνεις 60 μέρες και ζητήσεις λεφτά για κάτι που έγινε τις πρώτες 20 θα στο απορρίψουν. Επίσης είναι μόνο απολογιστική, που για πολύ ακριβές χώρες, ΗΠΑ, Σιγκαπούρη κλπ θα πρέπει να βρεις τα μετρητά να πληρώσεις εσύ για να στα επιστρέψουν αυτοί μετά, μου έχουν απαντήσει ξεκάθαρα ότι δε θα κανονίσουν να πληρώσουν απ' ευθείας το νοσοκομείο σε τέτοια περίπτωση. Οπότε κάτι είναι από το τίποτα αλλά σε σοβαρές περιπτώσεις μπορεί να είναι απλά ψευδαίσθηση. Άλλωστε 35 ευρώ για ετήσια ασφάλιση είναι too good to be true.

Ασφάλιση αυτοκινήτου δεν δίνει ούτε η premium ούτε η metal, όμως η metal (170 ευρώ το χρόνο) δίνει επασφάλιση, δηλαδή καλύπτει απολογιστικά (πληρώνεις και μετά επικοινωνείς μαζί τους και στέλνεις χαρτιά για να τα πάρεις πίσω) τα excess fees πάνω από υπάρχουσα ασφάλεια ως 2000 ευρώ, το οποίο είναι καλό για μερικές κωλοεταιρίες αλλά με αρκετές προυποθέσεις. Και πάλι για αυτό έχω βρει άλλη λύση επασφάλισης με πολύ χαμηλότερο κόστος.

Τα υπόλοιπα παντελώς άχρηστα (για εμένα).

Απ' ότι κατάλαβα με τις πληροφορίες απευθυνεται πολυ παραπάνω από το Μ.Ο των ταξιδιωτών που κλείνουν μια δυο φορές το χρόνο ένα ταξίδι ολιγοήμερες διακοπές σε χώρα εντός ΕΕ.
Ακόμη και σε εμένα που είμαι κάθε βδομάδα σε χώρα εκτός Ευρώ (Βουλγαρία) βάζω φθηνό καυσιμο πιο χρήσιμη είμαι μια απλή revolut που έχει 0 προμήθεια αν βάλεις ξένο συνάλλαγμα μεσοβδόμαδα και φορτίζεις σε ότι νόμισμα θες στ λεπτό.....παρά αυτή που θα την πληρώσω 80€ το χρόνο για να κερδίσω 25€ στ τέλος και 1000 προνόμια που δε θα χρησιμοποιηθούν ποτέ!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Απ' ότι κατάλαβα με τις πληροφορίες απευθυνεται πολυ παραπάνω από το Μ.Ο των ταξιδιωτών που κλείνουν μια δυο φορές το χρόνο ένα ταξίδι ολιγοήμερες διακοπές σε χώρα εντός ΕΕ.
Ακόμη και σε εμένα που είμαι κάθε βδομάδα σε χώρα εκτός Ευρώ (Βουλγαρία) βάζω φθηνό καυσιμο πιο χρήσιμη είμαι μια απλή revolut που έχει 0 προμήθεια αν βάλεις ξένο συνάλλαγμα μεσοβδόμαδα και φορτίζεις σε ότι νόμισμα θες στ λεπτό.....παρά αυτή που θα την πληρώσω 80€ το χρόνο για να κερδίσω 25€ στ τέλος και 1000 προνόμια που δε θα χρησιμοποιηθούν ποτέ!
Χαίρω πολύ, εννοείται ότι αναφέρεται στη χρήση του καθενός, άμα τα προνόμια που δίνει είναι πράγματα που δεν σου χρησιμεύουν τότε δεν υπάρχει λόγος να το ενεργοποιήσεις.

Απευθύνεται σε αρκετά μικρότερο από το Μ.Ο. των ταξιδιωτών, γιατί το πιο σημαντικό είναι ότι δεν χρησιμοποιείται μόνο για ταξιδιωτικούς λόγους και συνάλλαγμα. Ετσι και αλλιώς η Revolut δεν απευθύνεται μόνο σε Ευρωπαίους πολίτες. Τα 130 ευρώ τον χρόνο της metal (προπληρωμή 1 χρόνου) είναι ψίχουλα για αυτούς που τα συνδυάζουν όλα (commodities/ταξίδια/βασική ασφάλιση).
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Υπαρχει κανενας χρηστης φετινος;σας εχει ζητησει φορολογικη κατοικια;ημουν παλια χρηστης αλλα λογω ταυτοτητας(τοτε που αλλαζαν εδρα)τον εκλεισα τον λογαριασμο κ κινουμουν με φιλικο λογαριασμο...τωρα που απεκτησα διαβατηριο εκανα ξανα νεο λογαριασμο με προσκληση αλλα με εβαλε να διαλεξω φορ.κατοικια κ να δηλωσω αφμ,πραγμα που θελω να αποφυγω..ειναι νεα τακτικη ή εγω εκανα πατατα;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom