Revolut

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μήπως γνωρίζεις και τα υπόλοιπα που ρωτάω? για Βιέννη Σλοβακία και booking?
2 Στην Βιέννη + Σλοβακία φαντάζομαι αν πληρώνω και με την χρεωστική Πειραιώς - Eurobank δεν υπάρχει πρόβλημα επιπλέον χρεώσεων. Σωστά? ή πάλι για κάποιο λόγο συμφέρει με revoult?
Στη Βιέννη δεν έχεις προμήθεια καθώς το νόμισμα είναι ευρώ, μπορείς να πληρώνεις κανονικά με τη χρεωστική σου. Στη Σλοβακία το ίδιο που αναφέρθηκε πιο πάνω, μετατρέπεις συνάλλαγμα.
Όταν κάνω τις πληρωμές στα δωμάτια πληρώνω με την κάρτα της Πειραιώς κανονικά ή με συμφέρει κάτι άλλο καλύτερα?
Γενικά όπου οι πληρωμές δεν είναι σε ευρώ αλλά σε τοπικό νόμισμα, υπάρχει προμήθεια από τη τράπεζα σου σε περίπτωση που πληρώσεις επιτόπου με τη κάρτα σου. Όχι εαν πληρώσεις εκ των προτέρων μέσω booking, γίνεται αυτόματα η μετατροπή και δε χρεώνεσαι.
 

userM

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, πάνω κάτω αυτά είχα καταλάβει αλλά έχω πάθει overdose από τις τόσες πληροφορίες..
 
D

Delmem38110

Guest
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, πάνω κάτω αυτά είχα καταλάβει αλλά έχω πάθει overdose από τις τόσες πληροφορίες..
εδώ τα γράφει αναλυτικά και είναι σχεδόν 100% έγκυρο.
επίσης υπάρχουν λινκ στο διαδίκτυο με όλες τις τράπεζες που μπορείς να κάνεις ανάληψη χωρίς προμήθεια.
η ρεβολουτ (και άλλες παρόμοιες) είναι εργαλείο για όσους ταξιδεύουν και βοηθάει να εξοικονομήσουμε αρκετά χρήματα αν χρησιμοποιηθεί σωστά.
 

userM

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Ευχαριστώ, τώρα όσον αφορά τα χρήματα πρέπει να δω (κάποια στιγμή) ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να έχω και λίγα μετρητά σε συνάλλαγμα..
 
D

Delmem38110

Guest
Ευχαριστώ, τώρα όσον αφορά τα χρήματα πρέπει να δω (κάποια στιγμή) ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να έχω και λίγα μετρητά σε συνάλλαγμα..
το άρθρο τα λέει αναλυτικά. όλοι εδώ κάνουμε αναλήψεις με την ρεβολουτ. αλλά διάβασε το. θα λύσει πάρα πολλές απορίες σου για το πως λειτουργεί.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα. Προσπαθώ να κάνω μια μεταφορα ελβετικών φράγκων σε μια εταιρεία μέσω revolut. Αφού βάζω τα στοιχεία , διεύθυνση κλπ, βάζω το password μου(σωστό) και βγάζει μήνυμα πως η μεταφορά δεν έγινε, password is invalid.. τι κάνω λαθος?
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα. Προσπαθώ να κάνω μια μεταφορα ελβετικών φράγκων σε μια εταιρεία μέσω revolut. Αφού βάζω τα στοιχεία , διεύθυνση κλπ, βάζω το password μου(σωστό) και βγάζει μήνυμα πως η μεταφορά δεν έγινε, password is invalid.. τι κάνω λαθος?
Παρόμοιο πρόβλημα είχα κι εγώ αλλά ήταν κάτι στις ρυθμίσεις, δεν θυμάμαι όμως τι ακριβώς.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.601
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλησπέρα. Προσπαθώ να κάνω μια μεταφορα ελβετικών φράγκων σε μια εταιρεία μέσω revolut. Αφού βάζω τα στοιχεία , διεύθυνση κλπ, βάζω το password μου(σωστό) και βγάζει μήνυμα πως η μεταφορά δεν έγινε, password is invalid.. τι κάνω λαθος?
[/QUOTE
Καλημέρα , προσπάθησες ξανά 1-2 φορές; Σε εμένα σπάνια κολλάει και όταν επιμείνω τότε λειτουργεί!
Καλησπέρα. Προσπαθώ να κάνω μια μεταφορα ελβετικών φράγκων σε μια εταιρεία μέσω revolut. Αφού βάζω τα στοιχεία , διεύθυνση κλπ, βάζω το password μου(σωστό) και βγάζει μήνυμα πως η μεταφορά δεν έγινε, password is invalid.. τι κάνω λαθος?
Καλημέρα , προσπάθησες ξανά 1-2 φορές; Σε εμένα σπάνια κολλάει και όταν επιμείνω τότε λειτουργεί!
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Καλημέρα
Απορία ποια η διαφορά να πληρώνω με τη κάρτα μου ενώ και η revolut μου ζήτηση τον αριθμό της κάρτας μου όταν μετέφερα λεφτά
Θα πάω σουηδια μεθαύριο και κάπου διάβασα ότι κάποιοι έιχαν θέμα με την visa
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλημέρα , προσπάθησες ξανά 1-2 φορές; Σε εμένα σπάνια κολλάει και όταν επιμείνω τότε λειτουργεί!
καλημέρα! προσπάθησα, ευτυχώς με βοήθησαν απο το chat τους, έκανα αλλαγή password και ξεκόλλησε..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.772
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλημέρα
Απορία ποια η διαφορά να πληρώνω με τη κάρτα μου ενώ και η revolut μου ζήτηση τον αριθμό της κάρτας μου όταν μετέφερα λεφτά
Θα πάω σουηδια μεθαύριο και κάπου διάβασα ότι κάποιοι έιχαν θέμα με την visa
Καλημέρα, η revolut δε σου ζητάει τον αριθμό της κάρτας σου, απλά πρέπει με κάποιον τρόπο να κάνεις κατάθεση, μπορείς να το κάνεις και μέσω τραπεζικού λογαριασμού άμα θες.

Η χρηστικότητα της revolut έχει να κάνει με τις χώρες που είναι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης γιατί δε χρεώνεσαι προμήθεια συναλλαγής και μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα τα ευρώ όποια στιγμή θέλεις.

Για την Σουηδία που είναι εντός ευρωπαϊκής ένωσης, αλλά έχει δικό της νόμισμα, ενδεχομένως να έχει κάποια αξία να κάνεις συνάλλαγμα από Πέμπτη γιατί από Παρασκευή απόγευμα και για όλο το ΣΚ χρεώνει την μετατροπή συναλλάγματος 1% για κάθε συναλλαγή.

Οπότε καλό είναι να έχεις και τη revolut και την δικιά σου κάρτα μαζί στη Σουηδία, αλλά υπολόγισε πόσα περίπου χρήματα θα ξοδέψεις το ΣΚ και κάνε μετατροπή τα ευρώ σε κορώνες από σήμερα.
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Καλημέρα, η revolut δε σου ζητάει τον αριθμό της κάρτας σου, απλά πρέπει με κάποιον τρόπο να κάνεις κατάθεση, μπορείς να το κάνεις και μέσω τραπεζικού λογαριασμού άμα θες.

Η χρηστικότητα της revolut έχει να κάνει με τις χώρες που είναι εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης γιατί δε χρεώνεσαι προμήθεια συναλλαγής και μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα τα ευρώ όποια στιγμή θέλεις.

Για την Σουηδία που είναι εντός ευρωπαϊκής ένωσης, αλλά έχει δικό της νόμισμα, ενδεχομένως να έχει κάποια αξία να κάνεις συνάλλαγμα από Πέμπτη γιατί από Παρασκευή απόγευμα και για όλο το ΣΚ χρεώνει την μετατροπή συναλλάγματος 1% για κάθε συναλλαγή.

Οπότε καλό είναι να έχεις και τη revolut και την δικιά σου κάρτα μαζί στη Σουηδία, αλλά υπολόγισε πόσα περίπου χρήματα θα ξοδέψεις το ΣΚ και κάνε μετατροπή τα ευρώ σε κορώνες από σήμερα.
Μετέφερα 20 ευρώ να κάνω δοκιμή πήγα να πληρωσω και μου ζήτησε τον αριθμό της κάρτας. Μάλλον κάτι έκανα λάθος θα το κοιτάξω
Ευχαριστώ πολύ μου ήταν χρήσιμη η πληροφορία σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom