Revolut

Alic

Member
Μηνύματα
186
Likes
2.643
Αν έχει revolut είναι το πιο απλό, μέσω του λογαριασμού του, αποστολή χρημάτων σε επαφή.
Αν όχι ίσως του κόβει την κατάθεση η τράπεζα του, ας το ψάξει.
Δεν έχει,το ξέρω θα ήταν τοοοοοσο απλό..ναι κάτι παίζει γιατί ενώ στέλνει και τα βάζει όλα είναι σαν να μην εμφανίζεται..σε ευχαριστώ όπως και να έχει!
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.332
Στην εφαρμογή υπάρχει μία επιλογή request money. Το πατάς, δημιουργείται ένα link και το στέλνεις στον φίλο σου. Εκεί θα βρει οδηγίες πως να το κάνει.

Παλιά στους νέους λογαριασμούς δεν επιτρεπόταν η μεταφορά με IBAN από λογαριασμό άλλου ιδιώτη για λόγους ασφαλείας. Αν είναι η πρώτη φορά που κάνεις μεταφορά ίσως να το απορρίπτει η revolut για αυτό.

Επίσης οι διατραπεζικές μεταφορές σε λογαριασμό τρίτου καθυστερούν 1-2 μέρες από την τράπεζα αποστολής. Δηλαδή αφαιρούν το υπόλοιπο από εσένα για να μην τοκίζεται, κρατάει τα λεφτά η τράπεζα και τα στέλνει αργότερα. Valuer λέγεται αυτό απ' όσο ξέρω.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Σήμερα που έκανα επικαιροποίηση δεν μου ζήτησε ΑΦΜ ούτε φορολογική. Απλά φωτογραφία το δίπλωμα οδήγησης και μια σέλφι . Να σημειώσω πως έχω αρκετά χρόνια Revolut.
Δεχετε πλεον παλι το διπλωμα?γιατι μεχρι πριν 2 χρονια δε δεχοταν κ αυτος ηταν ο λογος που σταματησα να εχω κ ξανα ανοιξα μολις απεκτησα διαβατηριο..
Τελικά στην επικαιροποίηση καταχωρούμε ΑΦΜ ή όχι και σε ποιά περίπτωση πρέπει να αναφέρουμε στη φορολογική δήλωση την ύπαρξη λογαριασμού εκτός Ελλάδας;αν υπάρχουν ειδικοί στο forum,ας μας διαφωτίσουν..
Πλεον ζητανε κ αφμ,αν εχεις ανοιξει το λογαριασμο σου τωρα προσφατα..εγω που εκανα νεο λογαριασμο πριν 1 χρονο μου ζητησε να βαλω το αφμ μου της χωρας που φορολογουμαι...προς το παρων δε το χω βαλει κ δε μου χουν κλεισει καμια καρτα,τωρα αν αργοτερα γινει κατι δε ξερω
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
212
Likes
1.228
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Δεχετε πλεον παλι το διπλωμα?γιατι μεχρι πριν 2 χρονια δε δεχοταν κ αυτος ηταν ο λογος που σταματησα να εχω κ ξανα ανοιξα μολις απεκτησα διαβατηριο..

Πλεον ζητανε κ αφμ,αν εχεις ανοιξει το λογαριασμο σου τωρα προσφατα..εγω που εκανα νεο λογαριασμο πριν 1 χρονο μου ζητησε να βαλω το αφμ μου της χωρας που φορολογουμαι...προς το παρων δε το χω βαλει κ δε μου χουν κλεισει καμια καρτα,τωρα αν αργοτερα γινει κατι δε ξερω
Ναι μπορείς να κάνεις ταυτοποίηση και επικαιροποίηση με δίπλωμα οδήγησης. Το έκανα προχθές. Επίσης άλλη σημείωση είναι ότι δεν μπορώ να ανανεώσω ούτε το διαβατήριο μου με την ταυτότητα μου αφού πλέον θεωρείται ληγμένη και πρέπει να βγάλω καινούργια. Τώρα αυτό που λέτε για το ΑΦΜ έχω την εντύπωση ότι το είχα δώσει στο άνοιγμα αλλά έχουν περάσει χρόνια δεν θυμάμαι 100%.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Τώρα αυτό που λέτε για το ΑΦΜ έχω την εντύπωση ότι το είχα δώσει στο άνοιγμα
Όταν έβγαλα την κάρτα το έδωσα το ΑΦΜ. Φίλος που έβγαλε παλιότερα μου είπε ότι του το ζήτησαν μερικές φορές, δεν το έδωσε ώσπου σταμάτησαν πια να το ζητάνε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Είτε έχεις δώσει ΑΦΜ είτε δεν έχεις δώσει τα υπόλοιπα στοιχεία(όνομα,κινήσεις λογ. κτλ) διαβιβάζονται στο πλαίσιο ανταλλαγής πληροφοριών που προβλέπεται απο τον ΟΟΣΑ.Τώρα αν θα ελεγχθούν ή όχι είναι άλλη ιστορία.
 

Anna Pro

Member
Μηνύματα
21
Likes
159
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικο
Καλησπέρα, ναι εμεις κινηθήκαμε με revolut οπου δεχόντουσαν κάρτες στις Φιλιππίνες. Στην Μανίλα σχεδόν παντού μπορούσες να πληρώσεις με κάρτα, στα νησιά που επισκεφτήκαμε (Μποχόλ, Ελ Νίντο, Μπορακάι) σχεδόν πουθενά δεν είχαν μηχάνημα Pos επομένως έπρεπε να βγάλεις χρήματα. Ανταλακτήρια δεν υπήρχαν πολλά και τα ΑΤΜ πολλές φορές ξέμεναν από χρήματα.
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Highlands, Ισλανδία
Άνοιξα μόλις λογαριασμό στη Revolut για το επικείμενο ταξίδι στη Γεωργία..
Όμως, όταν πηγαίνω να ανοίξω νέο λογαριασμό σε Λάρι (GEL), για να κάνω μετατροπή των ευρώ σε Λάρι (σωστά;), έτσι ώστε να μπορώ να τη χρησιμοποιώ χωρίς προμήθεια και τα ΣΚ, στη λίστα των νομισμάτων, μου βγάζει πολύ λίγα.
Και όχι Λάρι. Στη σελίδε στο ιντερνετ μου εμφανίζει τα GEL και την ισοτιμία, αλλά όταν συνδέομαι, δε μουδίνει την επιλογή.
Κάνω κάτι λάθος;; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Μήπως επειδή είναι φρέσκος ο λογαριασμός; Ωστόσο, έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ταυτοποίησης.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Άνοιξα μόλις λογαριασμό στη Revolut για το επικείμενο ταξίδι στη Γεωργία..
Όμως, όταν πηγαίνω να ανοίξω νέο λογαριασμό σε Λάρι (GEL), για να κάνω μετατροπή των ευρώ σε Λάρι (σωστά;), έτσι ώστε να μπορώ να τη χρησιμοποιώ χωρίς προμήθεια και τα ΣΚ, στη λίστα των νομισμάτων, μου βγάζει πολύ λίγα.
Και όχι Λάρι. Στη σελίδε στο ιντερνετ μου εμφανίζει τα GEL και την ισοτιμία, αλλά όταν συνδέομαι, δε μουδίνει την επιλογή.
Κάνω κάτι λάθος;; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Μήπως επειδή είναι φρέσκος ο λογαριασμός; Ωστόσο, έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία ταυτοποίησης.
Δε μπορείς στη revolut να ανοίξεις wallet σε GEL, δεν υποστηρίζεται
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Highlands, Ισλανδία
Δε μπορείς στη revolut να ανοίξεις wallet σε GEL, δεν υποστηρίζεται
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Άρα δεν έκανα κάτι λάθος και αυτό που μπορώ να κάνω απ'ό,τι καταλαβαίνω είναι να χρησιμοποιήσω τη revolut Δευτ-Παρ στο ταξίδι και το ΣΚ να κινηθώ με μετρητά. Ή εν γνώσει μου, να τη χρησιμοποιώ με τις κρατήσεις (που δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές)
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Μπορώ να χρησιμοποιήσω την revolut στην Τυνησία; 🤔
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Άρα δεν έκανα κάτι λάθος και αυτό που μπορώ να κάνω απ'ό,τι καταλαβαίνω είναι να χρησιμοποιήσω τη revolut Δευτ-Παρ στο ταξίδι και το ΣΚ να κινηθώ με μετρητά. Ή εν γνώσει μου, να τη χρησιμοποιώ με τις κρατήσεις (που δεν είναι ιδιαίτερα υψηλές)
Καλύτερα μετρητά στη Γεωργία. Τα ανταλλακτήρια στην Ελλάδα (τουλάχιστον Θεσσαλονίκη που ξέρω) έχουν αρκετό διαθέσιμο συνάλλαγμα (και σε σχετικά καλή ισοτιμία), καθώς πηγαινοέρχονται αρκετοί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom