Revolut

denise_hpa

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Μιας και απ'οτι ειδα δεν υπαρχει αντιστοιχο τοπικ και μιας και καταλαβα οτι την εχετε χρησιμοποιησει αρκετοι απο εδω μεσα θα θελα να μου πειτε τις εμπειριες σας και κατα ποσο την προτεινετε!ενδιαφερομαι πιο πολυ για να την χρησιμοποιησω στην Αγγλια και μια βασικη μου απορια ειναι αν καθε φορα που θα κανω συναλλαγη μεσω καρτας θα επηρεαζετε απο την ισοτιμια που θα χει το νομισμα εκεινη την ημερα ή οχι?
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙς ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΧΩΡΙς ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ 2023 ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΛΙΡΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙς ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑΒΑΝΙ 7 ΕΥΡΩ ΟΛΟ ΤΟ 24 ΩΡΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙς ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΧΩΡΙς ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ 2023 ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΛΙΡΕΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙς ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑΒΑΝΙ 7 ΕΥΡΩ ΟΛΟ ΤΟ 24 ΩΡΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ
α) Παρακαλώ μην γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Τα μηνύματα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή/και greeklish διαγράφονται.
β) Απάντησες στο πρώτο ποστ του θέματος, του 2018. Από τότε έχουν περάσει 75 σελίδες μηνυμάτων :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.987
Likes
12.042
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
α) Παρακαλώ μην γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Τα μηνύματα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή/και greeklish διαγράφονται.
β) Απάντησες στο πρώτο ποστ του θέματος, του 2018. Από τότε έχουν περάσει 75 σελίδες μηνυμάτων :)
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ
 

denise_hpa

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
α) Παρακαλώ μην γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Τα μηνύματα με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ή/και greeklish διαγράφονται.
β) Απάντησες στο πρώτο ποστ του θέματος, του 2018. Από τότε έχουν περάσει 75 σελίδες μηνυμάτων :)
οκ συγνωμη.....ευχαριστω δεν ξερω να το χειριζομαι σωστα ψαχνοντας παω.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Γεια σε όλους. Θα πάμε Αμερική και θα έχουμε αρκετά μετρητά σε δολλάρια και την κάρτα Revolut. μπορούμε αν μας περισσέψουν μετρητά να τα καταθέσουμε στην revolut και μετά να τα μετατρέψουμε σε ευρώ?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Γεια σε όλους. Θα πάμε Αμερική και θα έχουμε αρκετά μετρητά σε δολλάρια και την κάρτα Revolut. μπορούμε αν μας περισσέψουν μετρητά να τα καταθέσουμε στην revolut και μετά να τα μετατρέψουμε σε ευρώ?
Θα τα ανταλλάξεις με ευρώ στην Αμερική πριν την αναχώρηση ή θα τα κρατήσεις για επόμενο ταξίδι (δολάρια δέχονται σε αρκετές χώρες εκτός Ευρώπης).
Εναλλακτικά στην Τράπεζα Ελλάδος
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.347
Likes
4.985
Γεια σε όλους. Θα πάμε Αμερική και θα έχουμε αρκετά μετρητά σε δολλάρια και την κάρτα Revolut. μπορούμε αν μας περισσέψουν μετρητά να τα καταθέσουμε στην revolut και μετά να τα μετατρέψουμε σε ευρώ?
Τα μετρητά δεν είναι πλέον βασιλιάς στην Αμερική. Υπάρχουν μέρη που δεν τα δέχονται.
Στο τελευταίο μου ταξίδι εκεί δεν χρησιμοποίησα ποτέ ρευστό, μόνο κάρτα.
Δείτε το λίγο.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Τα μετρητά δεν είναι πλέον βασιλιάς στην Αμερική. Υπάρχουν μέρη που δεν τα δέχονται.
Στο τελευταίο μου ταξίδι εκεί δεν χρησιμοποίησα ποτέ ρευστό, μόνο κάρτα.
Δείτε το λίγο.
Έχουμε αρκετά δολάρια που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε.. Γιατί όμως να μην δέχονται μετρητά; καταλαβαίνω πως σε μια μεγάλη συναλλαγή να υπάρχει θέμα οκ αλλά γενικότερα φίλοι μου που μένουν Αμερική δεν μου είπαν κάτι σχετικο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχουμε αρκετά δολάρια που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε.. Γιατί όμως να μην δέχονται μετρητά; καταλαβαίνω πως σε μια μεγάλη συναλλαγή να υπάρχει θέμα οκ αλλά γενικότερα φίλοι μου που μένουν Αμερική δεν μου είπαν κάτι σχετικο
Δε θα 'χετε προβλημα, εκτός από ορισμένου τύπου καταστήματα (π.χ. ταχυφαγεία) που έχει ένδειξη για υποχρεωτική πληρωμή με κάρτα, τα δέχονται παντού. Σε αρκετά μπαράκια μάλιστα δεν υπήρχε άλλη επιλογή.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.347
Likes
4.985
Έχουμε αρκετά δολάρια που θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε.. Γιατί όμως να μην δέχονται μετρητά; καταλαβαίνω πως σε μια μεγάλη συναλλαγή να υπάρχει θέμα οκ αλλά γενικότερα φίλοι μου που μένουν Αμερική δεν μου είπαν κάτι σχετικο
Δεν τίθεται θέμα ποσού, αλλά τάσης άρνησης μετρητών.
Ότι θα μπορέσετε να τα ξοδέψετε σίγουρα θα μπορέσετε σχεδόν παντού.
Παρόλα αυτά υπάρχουν μέρη που ενδέχεται να μην δεχτούν ρευστό. Θα το δείτε επιτόπου πριν πάτε να πληρώσετε.

Δήλ στην φυσική κάρτα που έχουμε δεν μπορούμε να κάνουμε κατάθεση;
Κατάθεση μόνο από λογαριασμό σας η άλλη κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom