Revolut

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Παιδια γεια σας.

Επειδή δεν έχω το χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες...

Ξέρετε τι παίζει με revolut στην Πολωνία; Μπορείς να σηκώνεις χρήματα από τράπεζα χωρίς προμήθεια;

Κάπου διάβασα ότι για τις 5 πρώτες φορές που σηκώνεις χρήματα δεν υπάρχει προμήθεια και μετά υπάρχει ένα 5%.
Πριν 1 μήνα έβγαλα χωρίς προμήθεια και όποιο ποσό ήθελα από ΑΤΜ της τράπεζας Santander στο Γκντάνσκ και την Βαρσοβία.
Έβγαλα συνολικά πολύ λίγα χρήματα, περίπου 200 ζλότι, γιατί έπαιρναν παντού κάρτα (μόνο σε μια λαϊκή και σε κάποια λόκερς χρειάστηκα μετρητά) και στο τέλος παραλίγο να μου μείνουν στην τσέπη.
 

elli poupou

Member
Μηνύματα
21
Likes
42
Πριν 1 μήνα έβγαλα χωρίς προμήθεια και όποιο ποσό ήθελα από ΑΤΜ της τράπεζας Santander στο Γκντάνσκ και την Βαρσοβία.
Έβγαλα συνολικά πολύ λίγα χρήματα, περίπου 200 ζλότι, γιατί έπαιρναν παντού κάρτα (μόνο σε μια λαϊκή και σε κάποια λόκερς χρειάστηκα μετρητά) και στο τέλος παραλίγο να μου μείνουν στην τσέπη.

Ερωτησούλα: Παω Βαρσοβία σε δύο βδομάδες και μπήκα τώρα στη Revolut ν ανοιξω νέο λογαριασμό για ζλότι! Δεν το βγάζει το νόμισμα ρε παιδιά! Έχει αλλάξει κάτι? Επίσης έχω από πέρσι λογαριασμό για φιορίνια Ουγγαρίας και επίσης δε με αφήνει να κάνω συνάλλαγμα! Τι φάση?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
μπήκα τώρα στη Revolut ν ανοιξω νέο λογαριασμό για ζλότι! Δεν το βγάζει το νόμισμα ρε παιδιά! Έχει αλλάξει κάτι?
Όχι, εγώ βλέπω κανονικά το Πολωνικό νόμισμα στους λογαριασμούς και μπορώ να αλλάξω και συνάλλαγμα.
Μίλα με την υποστήριξη μήπως παίζει κάτι άλλο.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Ερωτησούλα: Παω Βαρσοβία σε δύο βδομάδες και μπήκα τώρα στη Revolut ν ανοιξω νέο λογαριασμό για ζλότι! Δεν το βγάζει το νόμισμα ρε παιδιά! Έχει αλλάξει κάτι? Επίσης έχω από πέρσι λογαριασμό για φιορίνια Ουγγαρίας και επίσης δε με αφήνει να κάνω συνάλλαγμα! Τι φάση?
PLN είναι τα αρχικά και εγώ τα βλέπω κανονικά.
 

elli poupou

Member
Μηνύματα
21
Likes
42
Όχι, εγώ βλέπω κανονικά το Πολωνικό νόμισμα στους λογαριασμούς και μπορώ να αλλάξω και συνάλλαγμα.
Μίλα με την υποστήριξη μήπως παίζει κάτι άλλο.

Στα νομίσματα το βγάζει...όταν πάω να κάνω νέο λογαριασμό άφαντο το ζλότι!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628
Αν επιλέξεις τον λογαριασμό με τα φιορίνια και πατήσεις "Ανταλλαγή" και στην αναζήτηση PLN δεν στο εμφανίζει δηλαδή;
Μήπως να δοκιμάσεις να κάνεις μια "εκκαθάριση" στην εφαρμογή και να δεις μήπως χρειάζεται ενημέρωση;
 

elli poupou

Member
Μηνύματα
21
Likes
42
Αν επιλέξεις τον λογαριασμό με τα φιορίνια και πατήσεις "Ανταλλαγή" και την αναζήτηση PLN δεν στο εμφανίζει δηλαδή;
Μήπως να δοκιμάσεις να κάνεις μια ¨εκκαθάριση" στην εφαρμογή και να δεις μήπως χρειάζεται ενημέρωση;

ααααα, απο φιορίνια το βγαλε το ζλοτι! Με τα ευρω εχει κολλησει
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Εμένα δεν εμφανίζει του Βιετνάμ το νόμισμα. Έκανα εκκαθάριση.. Δοκίμασα να κάνω μετατροπή από ευρώ από δολάρια από δολάριο Σιγκαπούρη.. Δεν εμφανίζει ομώς το VND. καμία ιδέα?
Ότι το υποστηρίζει είναι σίγουρο
Screenshot_2023-07-20-15-50-16-773_com.revolut.revolut.jpg
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Εμένα δεν εμφανίζει του Βιετνάμ το νόμισμα. Έκανα εκκαθάριση.. Δοκίμασα να κάνω μετατροπή από ευρώ από δολάρια από δολάριο Σιγκαπούρη.. Δεν εμφανίζει ομώς το VND. καμία ιδέα?
Ότι το υποστηρίζει είναι σίγουρο View attachment 435832
Εχω μπερδευτεί.. Σε άλλο σημείο αναφέρει ότι ανταλλαγές μπορώ να κάμω μόνο στα παρακάτω νομίσματα
Screenshot_2023-07-20-17-45-17-646_com.revolut.revolut.jpg
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Άλλο το εξερχόμενο έμβασμα (η προηγούμενη εικόνα που πόσταρες), άλλο η πληρωμή σε ένα νόμισμα και άλλο η ανταλλαγή (η εικόνα που πόσταρες τώρα). Το VND δεν υποστηρίζεται για ανταλλαγή, δηλαδή να δημιουργήσεις υπόλοιπο στο πορτοφόλι σου από το οποίο θα καταναλώνεις.

Μπορείς να πληρώνεις με την κάρτα σε VND με αυτόματη μετατροπή από το νόμισμα που έχεις στα λίγα σχετικά μέρη που την δέχονται χωρίς να σου προσθέτουν επιπλέον κόστος, κυρίως μεγάλα σουπερμάρκετ και μεγάλα ή ακριβά καταστήματα. Γενικά οι κάρτες δεν χρησιμοποιούνται πολύ στην χώρα, η revolut δεν έχει πάντα την καλύτερη ισοτιμία από ευρώ (ακόμα και τράπεζα μπορεί να έχει καλύτερη - εξαρτάται από την ρευστότητα και την σχέση με το δολάριο) και οι αναλήψεις από ΑΤΜ έχουν μεγάλο καπέλο, οπότε μην περιμένεις να χρησιμοποιήσεις την κάρτα και πολύ.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Άλλο το εξερχόμενο έμβασμα (η προηγούμενη εικόνα που πόσταρες), άλλο η πληρωμή σε ένα νόμισμα και άλλο η ανταλλαγή (η εικόνα που πόσταρες τώρα). Το VND δεν υποστηρίζεται για ανταλλαγή, δηλαδή να δημιουργήσεις υπόλοιπο στο πορτοφόλι σου από το οποίο θα καταναλώνεις.

Μπορείς να πληρώνεις με την κάρτα σε VND με αυτόματη μετατροπή από το νόμισμα που έχεις στα λίγα σχετικά μέρη που την δέχονται χωρίς να σου προσθέτουν επιπλέον κόστος, κυρίως μεγάλα σουπερμάρκετ και μεγάλα ή ακριβά καταστήματα. Γενικά οι κάρτες δεν χρησιμοποιούνται πολύ στην χώρα, η revolut δεν έχει πάντα την καλύτερη ισοτιμία από ευρώ (ακόμα και τράπεζα μπορεί να έχει καλύτερη - εξαρτάται από την ρευστότητα και την σχέση με το δολάριο) και οι αναλήψεις από ΑΤΜ έχουν μεγάλο καπέλο, οπότε μην περιμένεις να χρησιμοποιήσεις την κάρτα και πολύ.
άρα η λύση είναι ευρώ για συνάλλαγμα και κάρτα ελληνικής τράπεζα για ανάληψη όταν τελειώσουν τα μετρητά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom