Βραζιλία Rio de janeiro

pazisx

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλησπέρα..νεο μελος εδώ,ευχομαι πολλα και καλα ταξίδια σε ολους..
μετα ένα μακρινο ταξιδι στην κουβα το 2008,καποια μικρες αποδράσεις εντος ευρωπης ελεω κρισης!! αποφασισαμε με 3 φιλους ότι ηρθε η ωρα να ξανανοίξουμε φτερα για ένα μακρινο προορισμο..RIO de janeiro λοιπον για μεσα μαρτιου λεμε..για περιπου 15 ημερες..
ελπιζω στη βοηθεια σας για το τι αξιζει να δουμε,που είναι καλυτερα να μεινουμε (σε καποιο σπιτι?σε ξενοδοχειο ? υπαρχει θεμα με ασφαλεια αν μεινουμε σε ενοικιαζόμενα η σε καποιο hostel?
γενικα εχει θεμα με την ασφαλεια μας η περιοχη?
επισης χρειαζεται καποιος εμβολιασμος για τη βραζιλια? visa βγαζουμε απο την πρεσβεια εδω?

ότι νομιζει καποιος ότι μπορει να βοηθησει στο ταξιδι είναι ευπροσδεκτο...
ευχαριστω πολύ ...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.914
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλώς όρισες.
Υπάρχουν αρκετά θέματα που θα σε βοηθήσουν.
Κάνε μια αναζήτηση.
 

pazisx

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλώς όρισες.
Υπάρχουν αρκετά θέματα που θα σε βοηθήσουν.
Κάνε μια αναζήτηση.
εχω διαβασει τα περισσοτερα και εχω παρει μια εικονα..
πιο πολύ με ενδιαφερει το κοστος για 15 ημερες εκει ,φαγητο ,ποτα,μεσα μεταφορας,κ.λ.και λιγο το θεμα της ασφαλειας..
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βίζα δε χρειάζεστε αν έχετε ελληνικό διαβατήριο.

Το κόστος είναι υψηλό, ειδικά για τη διαμονή, δεν είναι φτηνή χώρα η Βραζιλία, οι είσοδοι είναι ακριβές, η διαμονή το ίδιο, το φαγητό εξαρτάται από τα γούστα σας αλλά βρίσκεις πολύ ωραία πράγματα σε ελληνικές ή και χαμηλότερες τιμές. Μπορεί το ρεάλ να έχει πέσει αισθητά (σχεδόν στο μισό σε σχέση με το 2012) αλλά οι τιμές έχουν ανέβει αισθητά.

Παίρνεις μια ιδέα για το ημερήσιο κόστος εδώ:
http://www.budgetyourtrip.com/budgetreportcities.php?country_code=BR&budgettype=2

Πρόσεξε ότι πάνω αριστερά επιλέγεις το στιλ ταξιδιού (budget, mid-range ή luxury), εγώ θα σου έλεγα ότι για να είστε ψιλοάνετοι θέλετε ένα 90άρι€/ημέρα/άτομο, με τη διαμονή σας να είναι ένα οικονομικό δίκλινο με δικό του μπάνιο σε κεντρική τοποθεσία και το 40-50% του ημερησίου μπάτζετ σας να πηγαίνει στο κατάλυμα. Αν μείνετε σε χόστελ θέλετε λίγο λιγότερα, για κάτι καλύτερο περισσότερο. Μην ξεχνάς να υπολογίζεις το κόστος ταξί ανάλογα με το πού πηγαίνετε γιατί τα βράδια ορισμένες φορές είναι απαραίτητο.

Το θέμα της ασφάλειας... είναι θέμα. Γίνονται λξστείες ακόμη και μέρα μεσημέρι πάνω στην Κοπακαμπάνα, με απειλή όπλου. Μπορεί να μείνεις μια εβδομάδα και να μην το πάρεις χαμπάρι καν, μπορεί την ίδια μέρα να δεις δυο περιστατικά μπροστά σου. Επειδή όλοι είναι χαλαροί, δε σου δίνει και την αίσθηση κανενός τρομοκρατημένου/υστερικού πληθυσμού που κοιτάει πίσω από την πλάτη του συνέχεια, αλλά συνεχώς γίνονται περιστατικά. Μπορεί να σου τύχει, πιθανότερο όχι, αλλά καλό είναι να έχετε πάρει τα συνήθη μέτρα. Δε θα με απέτρεπε να πάω, έχω πάει κι έχω ξαναπάει, αλλά Κούβα δεν είναι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση, δεν είναι καν Μπουένος Άιρες ή Μέξικο Σίτυ, υπό την έννοια ότι και στις τουριστικές/ακριβές περιοχές τα προβλήματα υπάρχουν. Αλλά δεν είναι σε βαθμό αποθαρρυντικό, απλά σου λέω μην πάτε με τη νοοτροπία "έλα μωρέ σαν την Αβάνα θα είναι". Καμία σχέση.
 

pazisx

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ευχαριστω πολύ,.. πολύ διαφωτιστικες όλες οι πληροφοριες .
εκτος από rio,ipanema ,και κοντινοι προορισμοι υπαρχει κατι σε λογικη αποσταση να επισκεφτούμε??κατι που αξιζει να δεις,κατι να αγορασεις από βραζιλια/??και παλι ευχαριστω για το χρονο σας και τις απαντησεις...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ευχαριστω πολύ,.. πολύ διαφωτιστικες όλες οι πληροφοριες .
εκτος από rio,ipanema ,και κοντινοι προορισμοι υπαρχει κατι σε λογικη αποσταση να επισκεφτούμε??κατι που αξιζει να δεις,κατι να αγορασεις από βραζιλια/??και παλι ευχαριστω για το χρονο σας και τις απαντησεις...
...Να σου ευχηθω καλο ταξιδι αρχικα..Τωρα εκτος απο τις φημισμενες παραλίες οι κλασικες βολτες στο Ριο ειναι η επισκεψη στο αγαλμα του Ιησου στο Κορκοβανγκο, μια αλλη ειναι στο Sugar loαf και στο παρκο Τιτσιουα. Γινονται επισκεψεις και στις φαβελες με 45 ευρω το ατομο. Παντως 15 μερες μονο στο Ριο ειναι πολλες κατα τη γνωμη μου. Υπαρχουν και γραφεια που μπορουν να σου κανουν εκδρομες σε νησακια , στη Νεκροπολη κτλ.
Αν διαθεσετε μερες μια επισκεψη (για 2 μερες) στο Παρατι ειναι πολυ ενδιαφερον και ομορφο χωριό και αξιζει επισης η επισκεψη στους καταράκτες Ιγκουασου..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγω 15 μέρες τις βρίσκω ανυπόφορα πολλές. Ολίντα, Σαλβαδόρ κλπ δίνουν άλλο χρώμα για επίσκεψη στη χώρα, και Αμαζόνιο μπορείτε να πάτε αν δεν έχετε πάει.
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Για το θέμα ασφαλειας συμφωνώ με τον Yorgos.Μας κλέψανε στο κέντρο της Κοπακαμπάνα οταν χαλαρωσαμε για δυο λεπτά και χαζευαμε τα κύματα και τις μουλάτες.Αρπαξαν χωρίς να το καταλάβουμε ,ούτε εμείς, ούτε κανένας άλλος τριγύρω ,το σακίδιο με φωτογραφική μηχανή,ρούχα,γυαλιά ,πιστωτική κάρτα,κάτι λίγα λεφτά και τα διαβατήρια.Μας άφησαν με τα μαγιώ.Η ουρά στην τουριστική αστυνομία ήταν μέχρι έξω και στο προξενείο η πρόξενος μας είπε οτι και την ίδια την έχουν κλέψει με απειλή όπλου δυο φορές στα φανάρια και μαχαιρωσαν μια φίλη της κόρης της για ενα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια.Ολα αυτά όμως δεν ειναι λόγος για να μην πάτε.Το Ριο ειναι πανέμορφο,ο φίλος μου (άντρας μου τώρα),ακόμα κι οταν μας κλέψανε,έλεγε οτι θα ήθελε να μείνει για ενα χρόνο εκεί.
Τώρα για κοντινές εκδρομές :είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και πήγαμε στο Buzios.Μια περιοχή έξω απο το Ριο,νομίζω δυο ώρες ή λίγο παραπάνω,με πολύ ωραιους,γραφικούς κόλπους με πράσινα νερά.Μονο θέλει λίγο προσοχή στην οδήγηση,οδηγούν σαν τρελοί.
 

ELAFONHSOS

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα εχω κλείσει Αύγουστο να παω ριο ντα τζανειρο...ψαχνω για ξενοδοχεια..που να μεινω ,στο κεντρο,στη κοπακαμπανα,ποια περιοχή ειναι πιο ασφαλής;επισης ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο ξενοδοχειο καλο ,καθαρό κ οχι να υπερβαινουμε πολυ τα όρια,μεχρι 130 ευρω ειναι καλα;!!!
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
εγώ θα σου έλεγα ότι για να είστε ψιλοάνετοι θέλετε ένα 90άρι€/ημέρα/άτομο, με τη διαμονή σας να είναι ένα οικονομικό δίκλινο με δικό του μπάνιο σε κεντρική τοποθεσία και το 40-50% του ημερησίου μπάτζετ σας να πηγαίνει στο κατάλυμα.
Δηλαδή για δύο άτομα 180€/ημέρα; Πιστεύω ότι είναι υπερβολικό, εκτός αν θέλει κάποιος να μείνει στην Copacabana για παράδειγμα, αν και για εκεί ακόμα βλέπω τιμές από <100€ το δίκλινο.

Υπαρχουν και γραφεια που μπορουν να σου κανουν εκδρομες σε νησακια , στη Νεκροπολη κτλ.
Μήπως εννοείς Petropolis;

Μας κλέψανε στο κέντρο της Κοπακαμπάνα οταν χαλαρωσαμε για δυο λεπτά και χαζευαμε τα κύματα και τις μουλάτες.Αρπαξαν χωρίς να το καταλάβουμε ,ούτε εμείς, ούτε κανένας άλλος τριγύρω ,το σακίδιο με φωτογραφική μηχανή,ρούχα,γυαλιά ,πιστωτική κάρτα,κάτι λίγα λεφτά και τα διαβατήρια.
Μα, πήγες στην πιο πολυσύχναστη παραλία με σακίδιο με όλα τα πολύτιμα πράγματά σας; Μόνο με το μαγιό και το μπλουζάκι πας εκεί, και δεν ισχύει μόνο για τη Βραζιλία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πιστεύω ότι είναι υπερβολικό, εκτός αν θέλει κάποιος να μείνει στην Copacabana για παράδειγμα, αν και για εκεί ακόμα βλέπω τιμές από <100€ το δίκλινο.
E αυτό λέω κι εγώ... ότι από τα 90 που θες ημερησίως, κάτι λιγότερο από τα μισά πάνε στο κατάλυμα.
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τέλος πάντων, εγώ θα νοίκιαζα ένα δίκλινο κάπου πιο πέρα από τα υπερτουριστικά μέρη, με 40€ (δηλαδή 20€ άτομο), και με 10-15€ για φαϊ, σύνολο 30-35€, μετά προσθέτεις και κανα εισιτήριο μετρό, κανά ταξί, κανά αξιοθέατο επί πληρωμή, κλπ., ας πούμε 50+€.
Γενικά, δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις και δεν με ενδιαφέρουν οι πολυτέλειες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom