Βραζιλία Rio de janeiro

vasnikos

Member
Μηνύματα
37
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
νεα υορκη
Καλησπέρα παιδιά,μόλις είδα την προσφορά της αλιτάλια αποφάσισα να κάνω το πρώτο υπεραντλαντικό μου ταξίδι.06-05 με 14-ο5 Ρίο και Σάο Πάολο λοιπόν.Χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας στο θέμα συνάλλαγμα και μετακινήσεις ,επίσης οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
 

Copa

Member
Μηνύματα
55
Likes
150
Καλησπέρα παιδιά,μόλις είδα την προσφορά της αλιτάλια αποφάσισα να κάνω το πρώτο υπεραντλαντικό μου ταξίδι.06-05 με 14-ο5 Ρίο και Σάο Πάολο λοιπόν.Χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας στο θέμα συνάλλαγμα και μετακινήσεις ,επίσης οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
Για συνάλλαγμα η καλύτερη λύση είναι η χρεωστική κάρτα Εθνοcash της Εθνικής, με 1€ προμήθεια σε κάθε ανάληψη εως 390€ και ισοτιμία σχεδόν ίδια με την πραγματική. Από όσες βραζιλιάνικες τράπεζες δοκίμασα για ανάληψη, κάποιες χρέωναν και αυτές προμήθεια, εκτός από την Banco Do Brasil και την Itau.
Για μετακινήσεις από Σαο Παολο προς Ριο Ντε Τζανειρο και πίσω, μπορείς να πάρεις αεροπλάνο που ειναι σχετικά φτηνό σε αυτή την διαδρομή ή λεωφορείο.
Σε αυτό το site www.buscaonibus.com.br/en μπορείς να βρεις όλα τα δρομολόγια, για όλη την Βραζιλία, με όλες τις εταιρείες και τη τιμή για το κάθε δρομολόγιο που σε ενδιαφέρει.
Για μέσα στο Σαο Παολο και Ριο Ντε Τζανειρο οι μετακινήσεις γίνονται με μετρό και λεωφορείο και κόστος 3-3,5 ρεαις ανα διαδρομή.
 

vasnikos

Member
Μηνύματα
37
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
νεα υορκη
Έκανες κάποια αίτηση για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου στην Βραζιλία ?Ανταλλακτήρια? Έχω κλείσει αεροπορικά για την μετάβαση ριο προς σαο πάολο.Σχετικά με το μετρό υπάρχει κάποια ημερήσιο εισιτήριο?
 

Copa

Member
Μηνύματα
55
Likes
150
Έκανες κάποια αίτηση για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου στην Βραζιλία ?Ανταλλακτήρια? Έχω κλείσει αεροπορικά για την μετάβαση ριο προς σαο πάολο.Σχετικά με το μετρό υπάρχει κάποια ημερήσιο εισιτήριο?
Δεν εκανα καμια αιτηση για την καρτα, αλλα εσυ κανε μια ερωτηση στην Εθνικη μηπως εχει αλλαξει κατι, αν και δε νομιζω πριν ενα μηνα γυρισα απο Βραζιλια.
Επισης, εκτος απο τις βραζιλιανικες τραπεζες που σου ειπα πριν οτι δεν χρεωναν επιπλεον προμηθεια απο την μερια τους, και η HSBC δεν χρεωνε.
Σε ανταλλακτηρια δεν πηγα καθολου.
Για ημερησιο εισιτηριο δεν το εψαξα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Χμ με αγχωνετε με αυτα που λετε για την ασφαλεια .Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να παω στο Ριο το καλοκαιρι ,φιλοξενουμενη σε σπιτι φιλων,αλλα επειδη θα δουλευουν ,θα μετακινουμαι αρκετα και μονη μου.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω για τα αεροπορικα.Επειδη εχω αρχισει να ψαχνω σιγα σιγα ...υπαρχει τροπος να βρω οικονομικα εισιτηρια,γιατι βλεπω οι τιμες ειναι στα υψη.Καποιο σαιτ ..εκτος απο τα κλασσικα?
Μηπως συμφερει να μου κλεισουν οι φιλοι μου απο κει?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Μια συμπληρωματικη ερωτηση απο εμενα σχετικα με το αν απαιτουνται εμβολια για Ριο και γενικοτερα Βραζιλια.Θελω να πω αν ειναι υποχρεωτικα και οχι αν συνιστανται απλως,Με εχουν μπερδεψει οι πινακες που εχω τσεκαρει.Ο λογος που ανησυχω ειναι επειδη προκειται να μπω στην Βραζιλια απο Παραγουαη
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τελικα ειναι οριστικο ..καλως εχοντων 14 με 20 Ιουλιου θα ειμαι στο Ριο.Εγω δεν θελω να κουβαλαω καρτες μαζι μου για το λογο που λεγαμε παραπανω.Ξερει κανεις για τα ανταλλακτηρια ...να κανω καποια χρηματα απο εδω ..απο Ελλαδα ή να αλλαξω τα πρωτα στο αεροδρομιο..το ρωτω απο αποψη τιμων.
Επισης 2 ακομα ερωτησεις εχω :
1. Εχετε καποιες προτασεις για ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ τσαντακι..θηκη ..κατι να κρεμεται στο λαιμο τελος παντων ..ωστε να μπαινω για μπανιο στη θαλασσα και να βαζω λιγα λεφτα και τη φωτογραφικη μηχανη?Γιατι θα πηγαινω μονη μου για μπανιο.Εχει βρει κανεις σας σε μαγαζι στην Αθηνα ή σε καποιο σαιτ στο ιντερνετ?
2.Το Σκ μπορει να παμε με τα παιδια που θα με φιλοξενουν καμια ημερησια με αυτοκινητο.Προτασεις για κοντινα ,ενδιαφεροντα μερη?
Ευχαριστω πολυ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ανοιγω το θεμα αυτο γιατι δεν ελαβα απαντηση σε ερωτηση που εκανα σε ηδη υπαρχοντα θεματα.
Το διαστημα 14 με 20 Ιουλιου θα βρισκομαι στο Ριο.
Με απασχολει αρκετα το θεμα της ασφαλειας γιατι θα κινουμαι αρκετες ωρες την ημερα μονη μου.Στην παραλια σκεφτομαι να αγορασω τσαντακι αδιαβροχο ,κρεμαστο στο λαιμο και να βουταω με αυτο.
Οσοι εχετε παει στο Ριο..τι γνωμη σχηματισατε για την ασφαλεια στην πολη ...προτασεις,υποδειξεις ,συμβουλες?
Το ΣΚ θα παμε με τα παιδια που με φιλοξενουν καποια ημερησια εκδρομη...ποια μερη αξιζουν μια επισκεψη στην ευρυτερη περιοχη του Ριο?
Τα ανταλλακτηρια του αεροδρομιου εχουν καλη ισοτιμια ή να αλλαξω καποιο ποσο απο την Ελλαδα ..δεν πολυθελω να παρω την καρτα της Εθνικης εκει.
Ο καιρος πως ειναι τον Ιουλιο?Εχω ακουσει διακυμανσεις απο 16 μεχρι 30 βαθμους ..ουτε καν ξερω τι ρουχα να παρω με τετοια διακυμανση.Οποιαδηποτε πληροφορια ..ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω πολυ.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Με απασχολει αρκετα το θεμα της ασφαλειας
Να αγορασεις και εσωτερικο τσαντακι,για τις καθημερινες σου βολτες....το πιο χρησιμο εξαρτημα μου σε ολα τα ταξιδια...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
17 με 22 θα ειμαι κιεγω Ριο.Τις ιδιες αποριες εχω σχετικα με το πως θα κινουμαι γιατι καμια φορα "χανομαι" στα ταξιδια σε στενα,σοκακια και οτι αλλο στενοτερο υπαρχει.Αφου σε φιλοξενουν ατομα λογικα θα σου δωσουν και καποιες συμβουλες παραπανω.Εγω σκοπευω να "φαω" την πρωτη μερα κανοντας αναγνωριση του χωρου ,σχεδιαζοντας πως θα κινηθω ,που θα κινηθω και ποιες ωρες της ημερας.Αν και απο οτι εχω καταλαβει το να σε κλεψουν θεωρειται attraction η things to do or see in Rio,θελω να πω διαβαζοντας καποια οδοιπορικα σε καποια sites.Tεσπα μακαρι να παν ολα καλα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Θα σου πούν αυτοί που γνωρίζουν πολύ καλύτερα απο μένα, εγώ πήγα και εντελώς άλλη εποχή. Το πρώτο είναι σε ποιά περιοχή θα κινείσαι μόνη...παίζει ρόλο για την ασφάλεια.
Για την ισοτιμία δε θυμάμαι καθόλου... Γενικά δεν είδα κάτι περίεργο όσον αφορά την ασφάλεια, όμως ήμασταν στην περιοχή της Κοπακαμπάνα ώς επι των πλείστων και τρείς άντρες, ε είπαμε!
Για την παραλία ναι οπωσδήποτε προτείνω κάτι σαν αυτό που βλέπεις στο λινκ. Το πρώτο τυχαίο δείχνω, μπορεί να βρείς φτηνότερο αν δεν έχεις ήδη. Και να μην το αφήνεις πολύ χαλαρό μέσα στο νερό, έχει πολύ κύμα και μπορεί να σου φύγει ακόμη και αυτό!

http://must-dive.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&products_id=15901
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Είχα βρεθεί τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου και ο καιρός ήταν πολύ καλός και ζεστός, ότι έπρεπε για μπάνιο στη θάλασσα. Ενώ αντίθετα στη συνέχεια που συνεχίσαμε στην Αργεντινή εκεί έκανε αρκετό κρύο, φυσικό αυτό λόγω του ότι βρισκόμασταν κάτω από τον Ισημερινό και είχε τον αντίθετο καιρό από ότι στο βόρειο ημισφαίριο.
Από θέμα ασφάλειας δεν νοιώσαμε κάτι το ιδιαίτερο στο κέντρο της πόλης. Βέβαια είχαμε ενημερωθεί να προσέχουμε στις πολυσύχναστες παραλίες της Ιπανέμα, της Κοπακαμπάνα ή της Μποταφόγκο για παράδειγμα, να μην αφήνουμε αφύλακτα τα πράγματα μας όταν θα είμασταν μέσα στη θάλασσα. Εννοείται φυσικά ότι αποφεύγουμε τις κακόφημες γειτονιές με τις συμμορίες, στις οποίες όμως ο απλός τουρίστας πρέπει να το επιδιώξει πολύ για να βρεθεί εκεί. Στις φαβέλες τώρα, εκεί αν το επιθυμεί κανείς, μπορεί να επισκεφθεί κάποιες σχετικά ασφαλείς, ποτέ όμως μόνος αλλά με οργανωμένο τουρ και συνοδευόμενος πάντα από κάποιο ντόπιο.
Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι το Ρίο δεν θα το χαρακτήριζα τρομερά επικίνδυνη πόλη, όταν φυσικά ακολουθείς τα συνήθη μέτρα ασφάλειας, συγκρίνοντας το πχ. με την πόλη του Μεξικού όπου εκεί πραγματικά ένοιωθα φόβο. Δεν ξέρω μπορεί και εκεί να έκανα λάθος και να ήμουν υπερβολικός.
Μία πολύ ωραία ημερήσια εκδρομή την οποία προτείνω να την κάνετε είναι να πάτε στο Angra dos Reis. Μία πολύ ωραία και γραφική παραθαλάσια πόλη με ένα υπέροχο λιμανάκι κάπου δυόμιση ώρες από το Ρίο. Κοιτάξτε να πάτε οργανωμένα γιατί τα γραφεία συνδυάζουν και μία μινι κρουαζιέρα με ένα ιστιοφόρο που ξεκινά από το λιμάνι όπου σε πηγαίνουν σε κάποιο ήσυχο νησάκι στον ωκεανό για κολύμπι και φαγητό, αφού προηγουμένως έχει ρίξει άγκυρα στα βαθειά για τις απαραίτητες βουτιές στα κρυστάλινα νερά με τα φοβερά κοράλια πριν καταλήξει στο μικρό νησάκι.
Καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom