Γαλλία Ισπανία Ιταλία Μονακό Road trip Μιλάνο-Νότια Γαλλία-Βαρκελώνη

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Epilogue...

Δευτέρα πρωί...11:30. Βρισκόμαστε στο vip lounge της Aegean στο αεροδρόμιο Μalpensa μασουλώντας σαντουιτσάκια και πίνοντας μπύρες. Η ώρα της αναχώρησης πλησιάζει..Συνήθως δεν στενοχωριέμαι όταν ένα ταξίδι φτάνει στο τέλος του. Νιώθω πως κλείνει τέλεια ένας κύκλος και ετοιμάζεται να ανοίξει ένας άλλος...Έτσι και τώρα! Περιμένω με χαρά να επιστρέψω στα μαγευτικά Κρέστενα, να ανασυνταχτώ (γιατί ξεκούραση δεν προβλέπεται!), να αφομοιώσω το ταξίδι, να το καταστήσω κομμάτι του εαυτού μου, να κρατήσω τις ουσιαστικές αλλά και τις "χαζές" λεπτομέρειες στη μνήμη μου, να το αποτυπώσω σε τραβελστορίτικη ιστορία (προσφέροντας έμπνευση, πρακτική βοήθεια ή απλά μια ευχάριστη ανάγνωση σε όποιον το επιθυμεί) και τελικά να αρχίσω να σχεδιάζω την επόμενή μου εξόρμηση...

Τελειώνοντας θα παραθέσω κάποια τελευταία πρακτικά και συνοπτικά στοιχεία. Το ταξίδι αυτό ήταν το πρώτο road trip που πραγματοποίησα εκτός Ελλάδας. Φυσικά είχε κούραση και ταλαιπωρία (στοιχεία που ελαχιστοποιήθηκαν με προγραμματισμό, οργάνωση και μελέτη!) αλλά...Είχε άπειρες εικόνες μοναδικής ομορφιάς, φοβερές εμπειρίες, πόλεις-χωριουδάκια κοσμήματα που μόνο έτσι μπορεί να επισκεφτεί κανείς καθώς και την απόλυτη ελευθερία της αυτονομίας της κίνησης και της επένδυσης του χρόνου. Αν θα το ξαναέκανα; Absolutely, YES!!! Μάλλον θα γίνει αναπόσπαστο κομμάτι των ταξιδιών μου από εδώ και στο εξής!
Επίσης το ταξίδι αυτό είχε εξαρχής ξεκάθαρο στόχο! Τον ευζωισμό! Να "γεμίσουμε" όμορφες εικόνες, να γευτούμε ωραίες γεύσεις, να πιούμε ωραία κρασιά και όλες αυτές τις μικροαπολαύσεις που κάνουν τη ζωή αρκετών από εμάς ομορφότερη! Το ταξίδι μας στοίχισε περίπου 2.000 ευρώ το άτομο (με δωρεάν τα αεροπορικά και λίγα ψώνια-κυρίως κρασιά και λίγα αναμνηστικά).

Και τώρα σειρά έχει η pattyyy's gold list!:p

TOP 5 DESTINATIONS

1) Saint Paul de Vence
2) Varenna
3) Eze
4) Avignon
5) Arles

TOP 5 HOTELS

1) Les Vergers de Saint Paul (Saint Paul de Vence)
2) Le Belvedere (Arles)
3) Le Denit (Barcelona)
4) Starhotels Ritz (Milan)
5) All seasons Avignon Sud (Avignon)

TOP 5 RESTAURANTS

1) Le caruso (Saint Paul de Vence)
2) La greppia (Parma)
3) Vecchia Varenna (Varenna)
4) Le plaza (Arles)
5) Gemelli di Massimo (Milan)

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς που διαβάσατε ή διαβάζετε αυτή τη μακροσκελή και ίσως λίγο υπεραναλυτική (ξέρω, εκεί με τα φαγητά το παράκανα!) ιστορία. Ελπίζω να σας έδωσα την αρχική έμπνευση ή την έξτρα ώθηση για να πραγματοποιήσετε αυτό το υπέροχο ταξίδι. Αυτό το ταξίδι που η ομορφιά συνυπάρχει με τα αρώματα, η ποικιλία εμπλουτίζει τις εμπειρίες και η ποιότητα οδηγεί στην απόλαυση...:rolleyes:

 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
pattyyy ευχαριστούμε για την περιγραφή, πολύ ωραίο ταξίδι.
Πάντα τέτοια…
:clap:
 

kapetanore

Member
Μηνύματα
63
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Ταξίδι-Όνειρο
Κασμίρ - Νεπάλ - Θιβέτ
Σε ευχαριστούμε πολύ για την εκπληκτική αφήγηση! Προσωπικά πήρα πολλές ιδέες για το επόμενο road trip και σίγουρα ξέρω που θα τρώω!! Περιμένω με ανυπομονησία την ιστορία του επόμενου ταξιδιού σου που ελπίζω ότι έχεις ήδη κάνει...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Μaska-Ορέστη (φίλοι μου road tripers) σας ευχαριστώ πολύ, πολύ για τα σχόλια! Με κάνετε πολύ χαρούμενη!:oops::oops: Μην ξεχνιέστε όμως...Έχετε και οι 2 κομμάτια από Ιταλία που εκκρεμούν και τα περιμένω πώς και πώς! Αναμένω ανυπόμονα!:p
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
πολλες φορες καταφερες να με ταξιδεψεις στα ρομαντικα μονοματια που περπατησατε!!!!!!!!!
ομορφο ταξιδι.... αρκετες στιγμες ενιωσα πως ειμαι μαζι σας....
καποια απο αυτα τα μερη θα μπουν στη λιστα των ταξιδιων που επιθυμω.
σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Εftichia σε ευχαριστώ πολύ! Μετά την εξερεύνηση των ελβετογερμανικών συνόρων εύχομαι να ακολουθήσει εξερεύνηση των ιταλογαλλικών! Και θα περιμένω με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις σου...:)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Εγώ τα δικά μου εισιτήρια τελικά δεν κατάφερα να τα χρησιμοποιήσω για Βαρκελώνη που τα είχα κλείσει, επειδή δε μπορούσα να πάρω άδεια στη δουλειά... Χαίρομαι τουλάχιστον που πέρασες εσύ καλά!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Συνεπιτυγχόντα Dva Scra σ'ευχαριστώ πολύ!:) Δεν μπορείς να αλλάξεις τις ημερομηνίες; Κι εγώ τα είχα κλείσει Ιούνιο για Παρίσι! Κλασσικά προέκυψε το πρόβλημα της άδειας που ήταν δύσκολο να δωθεί και τα άλλαξα, τελικά για Μιλάνο.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Συνεπιτυγχόντα Dva Scra σ'ευχαριστώ πολύ!:) Δεν μπορείς να αλλάξεις τις ημερομηνίες; Κι εγώ τα είχα κλείσει Ιούνιο για Παρίσι! Κλασσικά προέκυψε το πρόβλημα της άδειας που ήταν δύσκολο να δωθεί και τα άλλαξα, τελικά για Μιλάνο.
Δυστυχώς δε τα κατάφερα να τις αλλάξω, γιατί μέχρι να σταθεροποιηθούν οι ημερομηνίες στη δουλειά είχε έρθει η μέρα του ταξιδιού :( Αλλά δε βαριέσαι, καμια φορά μερικά πράγματα απλά δεν είναι γραφτό να γίνουν!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Δεν πειράζει, τι είχαμε τι χάσαμε στην τελική! Το μόνο μου μαράζι είναι ότι φέτος η Aegean δεν έκανε ούτε ένα διαγωνισμούλι! Και το περίμενα πώς και πώς...Ούτε εισητήρια, ούτε μίλια! Τζίφος!:p
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.907
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
PATTYYY, καταπληκτική αφήγηση. Θαυμάσιες πειγραφές. Πανέμορφες φωτογραφίες. Χαίρομαι που πέρασες υπέροχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom