Ιταλία Σλοβενία Road trip από Βενετία Σλοβενία

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Για τις μετακινησεις απο το αεροδρομιο βλεπω λεωφορειο και φερι.
Το λεωφορειο τερματιζει στην Piazzale Roma.
Το φερι τερματιζει στη Madonna del Orto στο Canarregio.
Δεν εχετε παρα να ψαξετε ξενοδοχειο πολυ κοντα σε ενα απο τα δυο ενδεχομενα τερματα και δεν θα ταλαιπωρηθειτε.
Αυτο εφοσον δεν εχετε την προθεση να νοικιασετε αυτοκινητο και για τις μερες της Βενετιας.
@paefstra μου, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τις τσεκαρα και αν τελικά επιλέξουμε την διήμερη διαμονή στην Βενετία μάλλον θα προτιμήσουμε το φέρι, πιστεύω ότι θα έχει λιγότερη ταλαιπωρία με την προϋπόθεση ότι το ξενοδοχείο θά είναι δίπλα στην στάση.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Γιάννη περίμενα ότι θα έδινες ακριβώς αυτή την απάντηση. Στην Βενετία βρέθηκα και εγώ πριν πολλά χρόνια σε ημερήσια εκδρομή με τρένο από το Μιλάνο και θέλω πολύ να ξαναπάω. Αυτό που σκέφτομαι όμως, είναι ότι μήπως η μιάμιση μέρα είναι λίγη και η ταλαιπωρία με το κουβαλημα των αποσκευών και τα ανέβα κατέβα στα λεωφορεία και τα βαπορετα μέχρι να βρούμε το ξενοδοχείο, θά είναι μεγάλη,με κάνει να το σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να αφήσω την Βενετία για άλλη φορά αφιερώνοντας περισσότερες μέρες μόνο για εκεί. Το αυτοκίνητο, ναι θα το πάρω από το αεροδρόμιο.
Θα μπορούσατε να βρείτε ένα ξενοδοχείο κοντά στην Piazzale Roma. Από την άλλη δεν είναι μακριά η Worthsea από το αεροδρόμιο της Βενετίας? Μου το βγάζει πάνω από 5:30 ώρες. Εκτός αν δεν είδα το σωστό μέρος. Αλλά αν είναι τόσες ώρες κι αυτό ταλαιπωρία δεν είναι? Κι από κει για να πας Bled θες 4 ώρες.

Για το σκέλος της Σλοβενίας, ίσως οι δυο μέρες στη Bled να είναι πολλές αλλά απ' ότι θυμάμαι είχες πει πως θες χαλαρές καταστάσεις και όχι να τρέχετε να δείτε πολλά μέρη όπως φαράγγια κτλ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Μακη,εγω παλι ειμαι υπερ του 2ου πλανου, με ισως μια δυο μικρο αλλαγες. Βενετια θα εβαζα μια ή δυο διανυκτερευσεις στο τελος του ταξιδιου.Λιμνη μπλεντ θα βαζα μια διανυκτερευση. Θεωρω λιγο υπερβολικες τις 2 μερες.Ημερησιες απο λουμπλιανα οπωσδηποτε σκοφια λοκα που ειναι και κοντα. Αν και τη δευτερη μερα θελετε να πατε καπου,αυτο που προτεινει ο Γιαννης ειναι πολυ καλο.
Η φυση στη Σλοβενια ειναι το κατι αλλο (και στην Αυστρια βεβαια).
Για Λουμπλιανα διαμονη προτεινω το city hotel, αν βρεις καλη τιμη ειναι ιδανικο,γιατι εισαι στο κεντρο, αλλα και κοντα στον αυτοκινητοδρομο,οποτε ευυκολα και γρηγορα πας τις εκδρομες που θες.
Αν τελικα επιλεξεις το πρωτο πλανο βαλε,για μενα, με μια προσαρμογη,το Κλανγκερφουρτ και τη λιμνη διπλα.Αξιζει.
@dimaq ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Καταρχήν θα ήθελα να σου πω ότι δεν θα διακινδυνευα να διανυκτερευσω την τελευταία μέρα μακριά από το αεροδρόμιο λόγω πρωινής αναχώρησης και κατά δεύτερον δεν συνηθίζουμε να αλλάζουμε κάθε μέρα καταλύματα, οπότε όπου και αν τελικά επιλέξουμε να πάμε, θα κάνουμε από δύο διανυκτερεύσεις τουλάχιστον. Το ξενοδοχείο που προτείνεις στην Λιουμπλιάνα είναι αυτό που είχα και εγώ επιλέξει. Όσον αφορά το Κλανγκερφουρτ και την λίμνη δίπλα, έχεις καμία πρόταση για ξενοδοχείο??
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θα μπορούσατε να βρείτε ένα ξενοδοχείο κοντά στην Piazzale Roma. Από την άλλη δεν είναι μακριά η Worthsea από το αεροδρόμιο της Βενετίας? Μου το βγάζει πάνω από 5:30 ώρες. Εκτός αν δεν είδα το σωστό μέρος. Αλλά αν είναι τόσες ώρες κι αυτό ταλαιπωρία δεν είναι? Κι από κει για να πας Bled θες 4 ώρες.

Για το σκέλος της Σλοβενίας, ίσως οι δυο μέρες στη Bled να είναι πολλές αλλά απ' ότι θυμάμαι είχες πει πως θες χαλαρές καταστάσεις και όχι να τρέχετε να δείτε πολλά μέρη όπως φαράγγια κτλ.
1. Η Piazzale Roma νομίζω ότι είναι αρκετά μακριά από το κέντρο και τα βασικά αξιοθέατα της Βενετίας.
2. Μάλλον κανείς λάθος στην πόλη που λες ότι είναι πεντέμισι ώρες. Μάλλον αυτή που λες είναι στην Γερμανία. Εγώ εννοώ την Velden am Worthersee δίπλα στην Κλανγκερφουρτ.
3. Δεν θέλω κάθε μέρα να αλλάζουμε ξενοδοχείο, οπότε ή θα αλλάζω διαμονή κάθε 2 μέρες ή θα μένω 4 μέρες στην Λιουμπλιάνα και θα κάνω από εκεί ημερήσιες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Αν βαλετε και την Αυστρια, εχετε βσλει 3 λιμνες σε μια εβδομαδα. Η αποσταση απο Λουμπλιανα σε Bled ειναι 35 λεπτα. Οσο και η αποσταση Θεσσαλονικη Βολβη :p. Θα ξεκουβαλησετε βαλε βγαλε στις βαλιτσες για να εξοικονομησετε 35 λεπτα απο τις ημερησιες? Πιο πολλη ωρα παιρνει το ξεκουβαλημα. Ειναι πιο ξεκουραστο το πλανο Λουμπλιανα 4 βραδια και ημερησιες.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Αν βαλετε και την Αυστρια, εχετε βσλει 3 λιμνες σε μια εβδομαδα. Η αποσταση απο Λουμπλιανα σε Bled ειναι 35 λεπτα. Οσο και η αποσταση Θεσσαλονικη Βολβη :p. Θα ξεκουβαλησετε βαλε βγαλε στις βαλιτσες για να εξοικονομησετε 35 λεπτα απο τις ημερησιες? Πιο πολλη ωρα παιρνει το ξεκουβαλημα. Ειναι πιο ξεκουραστο το πλανο Λουμπλιανα 4 βραδια και ημερησιες.

Και εγώ έτσι το βλέπω. Μάλλον θα γίνει αλλαγή του πλάνου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Παμε τωρα στο συναισθηματικο επιχειρημα: εγω, οπως κι εσεις, αφησα τη Βενετια, το βαρυ πυροβολικο, για την 8η επισκεψη στην Ιταλια με τη σκεψη παντα "ελα μωρε, θα παω κι εκει καποια στιγμη". Το θεμα ειναι οτι λεμε για την πλεον ευαλωτη πολη της Ευρωπης. Και δεν εννοω οτι θα βουλιαξει η κατι τετοιο, αλλα ολο και περισσοτεροι περιορισμοι μπαινουν στις συνθηκες της επισκεψης και θα μπουν κι αλλοι κι αλλοι, αγνωστου περιεχομενου, για να προστατευτει. Για μενα απεκτησε τη σημασια του επειγοντος :). Δεν ηθελα να την καθυστερησω αλλον ενα χρονο.
Μεταξυ μιας πολης της Αυστριας και μιας πολης με πολιτιστικα στοιχεια παγκοσμιας ακτινοβολιας (και τη σχετικη ευαλωτοτητα που πλεον τη χαρακτηριζει) θα επελεγα τη δευτερη. Και στο τελος του ταξιδιου μαλιστα, οπως ανεφερε ο @dimaq , γιατι οποιοσδηποτε προοροσμος ΜΕΤΑ το βαρυ πυροβολικο μπορει να φανει αδικημενος.
Η διανυκτερευση στο αεροδρομιο ειναι βολικη αλλα υποψιαζομαι οχι υποχρεωτικη αν σας παει ταξι και αφησετε το αυτοκινητο νωριτερα, που πρακτικα θα ειναι αχρηστο στη Βενετια και θα μεινει παρκαρισμενο.
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Νομίζω ότι με ψυχολογισες πολύ καλά. Μάλλον θα σε προσλάβω για ταξιδιωτική μου σύμβουλο:)
Το παίρνω από την αρχή.
Φεύγω από το αεροδρόμιο και πάω Λιουμπλιάνα και κάνω 4 διανυκτερεύσεις με διάφορες ημερήσιες και μετά πάω Βενετία για τις υπόλοιπες τρείς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.977
Εγω επισης λεω να επικοινωνησετε με το χοτελ πριν κλεισετε να κανονισει τρανσφερ για και απο το αεροδρομιο. Αποκλειεται να κοστισει περισσοτερο απο 3 μερες ενοικιασης συν το παρκινγκ. Κι αν κοστισει, απο το να ψαχνεστε σε εναν λαβυρινθο καναλιων μεσα στα αγρια ξημερωματα ...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
1. Η Piazzale Roma νομίζω ότι είναι αρκετά μακριά από το κέντρο και τα βασικά αξιοθέατα της Βενετίας.
2. Μάλλον κανείς λάθος στην πόλη που λες ότι είναι πεντέμισι ώρες. Μάλλον αυτή που λες είναι στην Γερμανία. Εγώ εννοώ την Velden am Worthersee δίπλα στην Κλανγκερφουρτ.
3. Δεν θέλω κάθε μέρα να αλλάζουμε ξενοδοχείο, οπότε ή θα αλλάζω διαμονή κάθε 2 μέρες ή θα μένω 4 μέρες στην Λιουμπλιάνα και θα κάνω από εκεί ημερήσιες.
Είπα κι εγώ... Ήμουν σίγουρος πως κάνω λάθος. Πάντως την Piazzale Roma την πρότεινα μόνο και μόνο για να πάτε κατευθείαν στο ξενοδοχείο χωρίς βαπορέτα, κουβαλήματα και ταλαιπωρία μέσα στα στενά. Αλλά φυσικά και δεν είναι κοντά με το κέντρο, συγκεκριμένα είναι πάνω από 30 λεπτά από την πλατεία Αγίου Μάρκου. Εφόσον πάντως η Βενετία μείνει τελευταία δεν νομίζω πως έχει νόημα να έχετε απλά παρκαρισμένο το αυτοκίνητο 3 μέρες στη Βενετία, τζάμπα λεφτά. Καλύτερα να το παραδώσετε ερχόμενοι στο αεροδρόμιο και από κει να πάρετε μέσο μεταφοράς ή όπως είπε η @paefstra αν υπάρχει η δυνατότητα να σας μεταφέρει το ξενοδοχείο. Βέβαια θα πρέπει να δείτε αν σας συμφέρει οικονομικά.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγω επισης λεω να επικοινωνησετε με το χοτελ πριν κλεισετε να κανονισει τρανσφερ για και απο το αεροδρομιο. Αποκλειεται να κοστισει περισσοτερο απο 3 μερες ενοικιασης συν το παρκινγκ. Κι αν κοστισει, απο το να ψαχνεστε σε εναν λαβυρινθο καναλιων μεσα στα αγρια ξημερωματα ...
Από ό,τι είδα γρήγορα η ιδιωτική μεταφορά στοιχίζει εκείνη την ώρα 130€. Θα έχει ενδιαφέρον να μας πει ο @makisg πόσο του ζητούν από το ξενοδοχείο, αν τελικά αποφασίσει αυτό το πρόγραμμα. Η μετακίνηση με φέρι είναι πολύ εύκολη και δεν μπλέκεσαι καθόλου γιατί οι στάσεις είναι πολύ κεντρικές πχ. San Marco (έτσι κι αλλιώς τα vaporetti περνούν μόνο από το μεγάλο κανάλι και περιμετρικά των νησιών). Την έχω κάνει ίδια ώρα. Το σάιτ είναι αυτό https://www.alilaguna.it/linee/linea-blu.

Για τις μετακινησεις απο το αεροδρομιο βλεπω λεωφορειο και φερι.
Το λεωφορειο τερματιζει στην Piazzale Roma.
Το φερι τερματιζει στη Madonna del Orto στο Canarregio.
Δεν εχετε παρα να ψαξετε ξενοδοχειο πολυ κοντα σε ενα απο τα δυο ενδεχομενα τερματα και δεν θα ταλαιπωρηθειτε.
Αυτο εφοσον δεν εχετε την προθεση να νοικιασετε αυτοκινητο και για τις μερες της Βενετιας.
To φέρι της Alilaguna δεν τερματίζει στη Fondamenta Nuove (αυτή που λες Madonna del Orto στο Canarregio). Αυτή είναι η πρώτη στάση. Υπάρχουν και άλλες πολύ βολικές στάσεις μέσα στη Βενετία πχ. San Marco, Rialto, ανάλογα ποια γραμμή θα πάρεις https://www.alilaguna.it/.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Το μόνο σίγουρο είναι ότι εάν επιλέξουμε να κάνουμε τις τελευταίες διανυκτερεύσεις στην Βενετία, το αυτοκίνητο θα το παραδώσω στο αεροδρόμιο και από εκεί με τις κατάλληλες οδηγίες του ξενοδοχείου πιστεύω ότι θα φτάσω εύκολα σε αυτό. Αυτό που με αγχώνει είναι η πολύ πρωινή ( γύρω στις 5) μετάβαση στο αεροδρόμιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.231
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom