Ιταλία Σλοβενία Road trip από Βενετία Σλοβενία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το μόνο σίγουρο είναι ότι εάν επιλέξουμε να κάνουμε τις τελευταίες διανυκτερεύσεις στην Βενετία, το αυτοκίνητο θα το παραδώσω στο αεροδρόμιο και από εκεί με τις κατάλληλες οδηγίες του ξενοδοχείου πιστεύω ότι θα φτάσω εύκολα σε αυτό. Αυτό που με αγχώνει είναι η πολύ πρωινή ( γύρω στις 5) μετάβαση στο αεροδρόμιο.
Πάρτε το φέρι. Αλλά δώστε μεγάλο χρονικό περιθώριο για τη μετάβαση, για ψυχολογικούς λόγους κυρίως. Είναι μαγικά να περιμένεις ξημερώματα στο μεγάλο κανάλι :innocent:

Πάντως κι εγώ συμφωνώ με τη Βενετία στο τέλος. Φίλη το έκανε ανάποδα, πρώτα Βενετία και μετά οδικώς μέχρι την Κροατία και είχε μια αίσθηση "τι κάνω τώρα εγώ εδώ" στο υπόλοιπο ταξίδι.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Πάρτε το φέρι. Αλλά δώστε μεγάλο χρονικό περιθώριο για τη μετάβαση, για ψυχολογικούς λόγους κυρίως. Είναι μαγικά να περιμένεις ξημερώματα στο μεγάλο κανάλι :innocent:

Πάντως κι εγώ συμφωνώ με τη Βενετία στο τέλος. Φίλη το έκανε ανάποδα, πρώτα Βενετία και μετά οδικώς μέχρι την Κροατία και είχε μια αίσθηση "τι κάνω τώρα εγώ εδώ" στο υπόλοιπο ταξίδι.

Έχετε δίκιο για το κλείσιμο της εκδρομής στην Βενετία. Το πώς θα πάω και το πώς θα φύγω, νομίζω ότι θα εξαρτηθεί από το ξενοδοχείο που θα κλείσω και το οποίο θα ήθελα να είναι κεντρικό, δηλαδή πλατεία Αγίου Μάρκου ή άν έχει κάποιος να προτείνει κάτι ανάλογο. Όταν κλείσω το ξενοδοχείο, πιστεύω ότι με τις κατάλληλες οδηγίες του θα μου φύγει το άγχος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχετε δίκιο για το κλείσιμο της εκδρομής στην Βενετία. Το πώς θα πάω και το πώς θα φύγω, νομίζω ότι θα εξαρτηθεί από το ξενοδοχείο που θα κλείσω και το οποίο θα ήθελα να είναι κεντρικό, δηλαδή πλατεία Αγίου Μάρκου ή άν έχει κάποιος να προτείνει κάτι ανάλογο. Όταν κλείσω το ξενοδοχείο, πιστεύω ότι με τις κατάλληλες οδηγίες του θα μου φύγει το άγχος.
H Strada Nova είναι ένας μεγάλος δρόμος (ίσως ο μεγαλύτερος της Βενετίας) και αν τον ακολουθήσεις δεν μπλέκεσαι στα στενά ανάμεσα στα κανάλια και τις γέφυρες. Καταλήγει κοντά στη γέφυρα Ριάλτο οπότε σου προτείνω να ψάξεις εκεί γύρω ξενοδοχείο. Είναι πολύ κοντά και στην πλατεία Αγίου Μάρκου και δίπλα στην Strada Nova. Σε 20 λεπτά από αυτή την ευθεία Strada Nova - Rio Tera S. Leonardo - Rio Terà Lista di Spagna θα είσαι στον κεντρικό σταθμό τρένων. Δες το χάρτη να πάρεις μια ιδεα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Έχετε δίκιο για το κλείσιμο της εκδρομής στην Βενετία. Το πώς θα πάω και το πώς θα φύγω, νομίζω ότι θα εξαρτηθεί από το ξενοδοχείο που θα κλείσω και το οποίο θα ήθελα να είναι κεντρικό, δηλαδή πλατεία Αγίου Μάρκου ή άν έχει κάποιος να προτείνει κάτι ανάλογο. Όταν κλείσω το ξενοδοχείο, πιστεύω ότι με τις κατάλληλες οδηγίες του θα μου φύγει το άγχος.
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Κλείσιμο της εκδρομής στη Βενετία με 2 ή 3 διανυκτερεύσεις μέσα στην πόλη και μια υπέροχη ημερήσια εκδρομή με το βαπορέτο στα νησιά Burano και Murano.
Επιλέγεις οπωσδήποτε ξενοδοχείο κοντά σε στάση του βαπορέτο. Το να περπατάς με βαλίτσες στους δρόμους της Βενετίας είναι ανυπόφορο!! Οι χρόνοι για τις αποστάσεις δεν είναι όπως τις μετράει το google με τα πόδια.
Είναι δύσκολο να σέρνεις βαλίτσα με ροδάκια στα πλακόστρωτα! Την πάτησα στην άφιξη, αλλά όχι και στην αναχώρηση γιατί επέλεξα το βαπορέτο.
Μια πολύ ωραία και βολική περιοχή που προτείνω είναι κοντά στο νοσοκομείο τους.
Έχει κοντά και την στάση της γραμμής για την αναχώρηση για τα νησιά.
Θα σου στείλω το όνομα του ξενοδοχείου που μείναμε τη Δευτέρα.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Makisg συμφωνω απολυτα για ολες τις διανυκτερευσεις στη Λουμπλιανα. Ειναι η καλυτερη λυση γιατι,εκτος των αλλων, ειναι πολυ όμορφη πολη. Οι αποστασεις ειναι μικρες,ειδικα για λιμνη μπλεντ. Δεν ειναι 35 λεπτα αλλα περιπου 1 ωρα βεβαια γιατι ειναι δημοφιλες μερος. Εκανα ακριβως το ιδιο το καλοκαιρι και δεν ειχα κανενα προβλημα.Δρομοι ανετοι,με ορια ταχυτητας που τα σεβονται ολοι, σου κανουν τις διαδρομες πολυ ξεκουραστες,σε συνδυασμο με τα πανεμορφα τοπια.
Δωσε λιγο χρονο παραπανω στο Κλανγκερφουτ και στη λιμνη διπλα.Η διαδρομη απο τη λουμπλιανα επισης για εκει ειναι μεσα στο βουνο και στη φυση ειναι απο τις πιο ομορφες που εχω κανει.Ισως να σε βολευει να κανεις σταση στην επιστροφη στο καστρο Μιραμαρε,που ειναι μετα την Τεργεστη.Ειναι πολυ ομορφο σημειο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Makisg συμφωνω απολυτα για ολες τις διανυκτερευσεις στη Λουμπλιανα. Ειναι η καλυτερη λυση γιατι,εκτος των αλλων, ειναι πολυ όμορφη πολη. Οι αποστασεις ειναι μικρες,ειδικα για λιμνη μπλεντ. Δεν ειναι 35 λεπτα αλλα περιπου 1 ωρα βεβαια γιατι ειναι δημοφιλες μερος. Εκανα ακριβως το ιδιο το καλοκαιρι και δεν ειχα κανενα προβλημα.Δρομοι ανετοι,με ορια ταχυτητας που τα σεβονται ολοι, σου κανουν τις διαδρομες πολυ ξεκουραστες,σε συνδυασμο με τα πανεμορφα τοπια.
Δωσε λιγο χρονο παραπανω στο Κλανγκερφουτ και στη λιμνη διπλα.Η διαδρομη απο τη λουμπλιανα επισης για εκει ειναι μεσα στο βουνο και στη φυση ειναι απο τις πιο ομορφες που εχω κανει.Ισως να σε βολευει να κανεις σταση στην επιστροφη στο καστρο Μιραμαρε,που ειναι μετα την Τεργεστη.Ειναι πολυ ομορφο σημειο.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ, απλώς λέω μήπως είναι καλύτερα να κάνω μια διανυκτέρευση μόνο εκτός Λιουμπλιάνας για να μην πηγαινοερχομαι και για να απολαύσουμε το μέρος πιο ξεκούραστα και χωρίς πολυκοσμία, αλλά δεν ξέρω πού.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Αν θες να γυρισεις απο αλλο σημειο και να απολαυσεις τη Worthsea γυρνα απο Κλανγκερφουρτ με μια διανυκτερευση εκει.Είναι περιπου 3 ωρες γι Βενετια.Αυτο βολευει επισης γιατι απο Λουμπλιανα θες 2 με 2.5 ωρες για εκει.,οποτε αν μεινεις κλανγκερφουρτ θα ειναι πιο ξεκουρσστα ετσι!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Αν θες να γυρισεις απο αλλο σημειο και να απολαυσεις τη Worthsea γυρνα απο Κλανγκερφουρτ με μια διανυκτερευση εκει.Είναι περιπου 3 ωρες γι Βενετια.Αυτο βολευει επισης γιατι απο Λουμπλιανα θες 2 με 2.5 ωρες για εκει.,οποτε αν μεινεις κλανγκερφουρτ θα ειναι πιο ξεκουρσστα ετσι!
Έχεις καμία πρόταση για ξενοδοχείο εκεί??
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Δεν διανυκτερευσα οπότε δεν ξερω.Δες κατι κοντά στο κεντρο παντως.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Παλι προσωπικά, θα επελεγα για να μπορω να πηγαινω με τα ποδια για φαγητο,για βολτα,για ψωνια.Δεν ειναι μεγαλο το κεντρο εξαλλου.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom