Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

KostasA89

Member
Η Πίζα έχει τα γνωστά αξιοθέατα που φυσικά αξίζει να δει κάποιος, αλλά η Λούκα είναι πολύ πιο όμορφη πόλη..... :)
Λεγαμε να μην το πιεσουμε τοσο το προγραμμα, και την βγαλαμε(ωστε να εχουμε περισσοτερο χρονο στην Φλωρεντια)

Αλλα θα το ξανασκεφτουμε. Ευχαριστω για την συμβουλη!

KostasA89

Member
Καλημέρα από Μπολόνια!

Εχω μια απορία σχετικά με την είσοδο στα διόδια. Ενώ είχα διαβάσει ότι κατά την είσοδο σε autostrada στα διόδια θα πατάω το κόκκινο κουμπί και μετά θα επιλέγω είδος οχήματος μόλις φτάνω στα διόδια μου έχει βγάλει ήδη το χαρτάκι.

Γενικά μου φάνηκαν αρκετά ακριβά τα διόδια σε σχέση με την Ελλάδα, γι αυτό ρωτάω μήπως κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ πολύ!

coco_

Member
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλημέρα από Μπολόνια!

Εχω μια απορία σχετικά με την είσοδο στα διόδια. Ενώ είχα διαβάσει ότι κατά την είσοδο σε autostrada στα διόδια θα πατάω το κόκκινο κουμπί και μετά θα επιλέγω είδος οχήματος μόλις φτάνω στα διόδια μου έχει βγάλει ήδη το χαρτάκι.

Γενικά μου φάνηκαν αρκετά ακριβά τα διόδια σε σχέση με την Ελλάδα, γι αυτό ρωτάω μήπως κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ πολύ!
Έχουν περάσει κάποια χρόνια, αλλά αν θυμάμαι καλά αυτόματα έβγαινε το χαρτάκι, δεν επέλεγα τπτ. Και στην έξοδο υπολογίζει το τίμημα ανάλογα με τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει.

makisg

Member
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Πελοπόννησο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα από Μπολόνια!

Ευχαριστώ πολύ!

Όχι δεν έκανες κανένα λάθος. Το χαρτάκι συνήθως είναι ήδη βγαλμένο και περιμένει να το πάρεις. Μόλις το πάρεις από την υποδοχή αμέσως ανοίγει η μπάρα για να περάσει το αυτοκίνητο. Τώρα το αν είναι φθηνά ή ακριβά είναι άλλο θέμα.

Επόμενο Ταξίδι
...........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο μισός κόσμος σε 27μέρες
Καλημέρα από Μπολόνια!

Ευχαριστώ πολύ!
είναι όλα αυτόματα πλέον όπως είπε και ο προλαλήσαντος. θα είδες ότι και η έξοδος είναι επίσης χωρίς παρουσία κάποιου υπαλλήλου, το πολύ ένας. μπορείς να πληρώσεις και με κάρτα άνετα δείχνει τις σχετικές λωρίδες. οι αυτοκινητόδρομοι της Ιταλία είναι πολύ ακριβοί αλλά και δεν έχουν καμία σχέση με τους ελληνικούς. θα δεις για παράδειγμα ότι ενώ βρέχει δεν υπάρχει νερό στο οδόστρωμα. προσοχή μην χάσεις το χαρτάκι. η δεν το πάρεις. πληρώνεις το μεγαλύτερο δυνατό τίμημα.

Xristinakam

Member
Καλησπέρα σε όλους! Roadtrip στην Τοσκάνη οικογενειακως με δύο παιδιά ηλικίας 5 κ 3 ετών! Φτάνουμε στην Ανκόνα κ μετά τι;;
Θέλουμε να εξερευνήσουμε την περιοχή της Τοσκάνης! Σαν Τζιμινιάνο,Λούκα, Πίζα,Σιένα κ τα υπόλοιπα χωριά.. προτάσεις διαμονής θα ήθελα, χώρια που αξιζουν επίσκεψη,τι να δούμε κ τι να κάνουμε με 2 μικρά παιδιά!Μουσεία,δραστηριότητες, πάρκα,ζωολογικοι κήποι κλπ
Φλωρεντια 1 μέρα αρκεί;;; Σκεφτόμουν 5 μέρες Τοσκάνη κ 5 Μπολόνια! Προτάσεις κ για την Μπολόνια αν υπάρχουν.. διαμονή κ τι να δούμε..
Ευχαριστώ πολύ!!!!

SugarBlue

Member
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Καλησπέρα σε όλους! Roadtrip στην Τοσκάνη οικογενειακως με δύο παιδιά ηλικίας 5 κ 3 ετών! Φτάνουμε στην Ανκόνα κ μετά τι;;
Θέλουμε να εξερευνήσουμε την περιοχή της Τοσκάνης! Σαν Τζιμινιάνο,Λούκα, Πίζα,Σιένα κ τα υπόλοιπα χωριά.. προτάσεις διαμονής θα ήθελα, χώρια που αξιζουν επίσκεψη,τι να δούμε κ τι να κάνουμε με 2 μικρά παιδιά!Μουσεία,δραστηριότητες, πάρκα,ζωολογικοι κήποι κλπ
Φλωρεντια 1 μέρα αρκεί;;; Σκεφτόμουν 5 μέρες Τοσκάνη κ 5 Μπολόνια! Προτάσεις κ για την Μπολόνια αν υπάρχουν.. διαμονή κ τι να δούμε..
Ευχαριστώ πολύ!!!!
Καλησπέρα, απ' ότι κατάλαβα θα είστε 10 μερες με το αυτοκίνητο Ιταλία καλοκαίρι .Αν και δεν είμαι ειδήμων στο θέμα της Ιταλίας 1 μέρα μόνο για Φλωρεντία δεν φτάνει, βάλε το λιγότερο 2 ή 3 αν θέλετε να δείτε τα μουσεία.
5 μερες Μπολόνια γιατί;
Βασικά δεν θα πήγαινα καν όταν στη Τοσκανη έχετε τόσα μέρη να δείτε.
Υπόψιν ότι ειδικά στις πόλεις σε λόφους τα αμάξια τα παρκάρουν μακριά και εκτός, οπότε θα έχετε πολύ περπάτημα με τα παιδιά. Μη σε αποθαρρυνω όμως...το Arezzo είναι εύκολη πόλη με οικονομική διαμονή, Siena οπωσδήποτε ,Volterra και Montepulciano και αν είναι καλοκαίρι θα πρότεινα La spezia για να πάτε Cinque terre αντί για τη Μπολόνια

Sassenach77

Member
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία, Ανδόρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εγώ θα αφιέρωνα όλο το ταξίδι στη Τοσκάνη, χωρίς Φλωρεντία, (8 μέρες) και θα έβαζα μέσα Ούμπρια με Ασίζη και κανένα χωριό τριγύρω (άλλες 2 μέρες)! Αφού θα είστε με αυτοκίνητο είναι πιο πρακτικό να αφήσετε μεγάλες πόλεις εκτός, όπως η Φλωρεντία (που θέλει παραπάνω απο μία μέρα για μένα, αλλά γούστα είναι αυτά με τις μονοήμερες), και να δείτε πιο μικρές πόλεις και χωριά.

Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Μερικές προτάσεις που θα ενδιαφέρουν τα παιδιά:
- Monteriggioni για το κάστρο και το μουσείο με τις πανοπλίες
- Σίγουρα 2-3 μέρες στα παράλια της Τοσκάνης για θάλασσα (πχ Forte dei Marmi)
- Ζωολογικός κήπος στην Φλωρεντία (δεν έχω πάει αλλά υπάρχει)
- Θεματικό πάρκο Πινόκιο στο Collodi
- Θερμά λουτρά (Terme), υπάρχουν σε διάφορα σημεία
Απλά σημειώστε ότι καλοκαίρι θα έχει παντού πολυκοσμία και θα δυσανασχετήσουν τα παιδιά σε κάποια στιγμή.

Xristinakam

Member
Καλησπέρα, απ' ότι κατάλαβα θα είστε 10 μερες με το αυτοκίνητο Ιταλία καλοκαίρι .Αν και δεν είμαι ειδήμων στο θέμα της Ιταλίας 1 μέρα μόνο για Φλωρεντία δεν φτάνει, βάλε το λιγότερο 2 ή 3 αν θέλετε να δείτε τα μουσεία.
5 μερες Μπολόνια γιατί;
Βασικά δεν θα πήγαινα καν όταν στη Τοσκανη έχετε τόσα μέρη να δείτε.
Υπόψιν ότι ειδικά στις πόλεις σε λόφους τα αμάξια τα παρκάρουν μακριά και εκτός, οπότε θα έχετε πολύ περπάτημα με τα παιδιά. Μη σε αποθαρρυνω όμως...το Arezzo είναι εύκολη πόλη με οικονομική διαμονή, Siena οπωσδήποτε ,Volterra και Montepulciano και αν είναι καλοκαίρι θα πρότεινα La spezia για να πάτε Cinque terre αντί για τη Μπολόνια
Καλησπέρα! Θα είναι μέσα Σεπτέμβρη! Τα παιδιά γενικά.. έχουν μάθει κ περπατάνε πολύ οπότε δεν έχω θεμα! Μου άρεσε πολύ η LA Spezia αντί για Μπολόνια...νομίζω θα είναι καλύτερη επιλογή!

Μερικές προτάσεις που θα ενδιαφέρουν τα παιδιά:
- Monteriggioni για το κάστρο και το μουσείο με τις πανοπλίες
- Σίγουρα 2-3 μέρες στα παράλια της Τοσκάνης για θάλασσα (πχ Forte dei Marmi)
- Ζωολογικός κήπος στην Φλωρεντία (δεν έχω πάει αλλά υπάρχει)
- Θεματικό πάρκο Πινόκιο στο Collodi
- Θερμά λουτρά (Terme), υπάρχουν σε διάφορα σημεία
Απλά σημειώστε ότι καλοκαίρι θα έχει παντού πολυκοσμία και θα δυσανασχετήσουν τα παιδιά σε κάποια στιγμή.
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας..θα πάμε μέσα Σεπτεμβρίου οπότε ελπίζω ότι θα έχει λιγότερο κόσμο!

Xristinakam

Member
Εγώ θα αφιέρωνα όλο το ταξίδι στη Τοσκάνη, χωρίς Φλωρεντία, (8 μέρες) και θα έβαζα μέσα Ούμπρια με Ασίζη και κανένα χωριό τριγύρω (άλλες 2 μέρες)! Αφού θα είστε με αυτοκίνητο είναι πιο πρακτικό να αφήσετε μεγάλες πόλεις εκτός, όπως η Φλωρεντία (που θέλει παραπάνω απο μία μέρα για μένα, αλλά γούστα είναι αυτά με τις μονοήμερες), και να δείτε πιο μικρές πόλεις και χωριά.
Καλησπέρα! Το έχω σκεφτεί κ αυτο..να αφήσω εκτός την Φλωρεντία αλλα από την άλλη σκέφτομαι ότι θα φτάσουμε μέχρι εκεί κ ίσως είναι κρίμα να μην την δούμε!!

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.309
Μέλη
37.022
Νεότερο μέλος
Fafalina

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom