Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν έχετε ξαναπάει Φλωρεντία, αφαιρέστε τη τελείως από το πρόγραμμα. Δε θα έχετε έτσι θέμα και με το πάρκινγκ του αυτοκινήτου.
Στη Σιένα ψάξτε ξενοδοχείο στις παρυφές της πόλης, κοντά σε πύλη εισόδου, έτσι ώστε και να έχετε εύκολη πρόσβαση στην πόλη και να μην κουβαλάτε/σέρνετε και μπαγκάζια εντός.

Για την Τοσκάνη, μπορείτε να έχετε βάση τη Σιένα και να κάνετε μια μέρα San Gimignano και Κιαντοχώρια και μια μέρα Montalcino, Montepulciano, Pienza και τις εξοχές τους που είναι όλα τα λεφτά.
Ετσι θα έχετε και τα πρωινά και βράδια να χαρείτε τη Σιένα χωρίς τις ορδές των τουριστών.
 

Tatianatsil

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Εαν το βάλεις στον χάρτη είναι 5 ώρες οδήγηση χωρίς στάσεις.
Οπότε και αμέσως να φύγετε σκέψου πόσες ελέυθερες ώρες θα σας μείνουν και τι θα προλάβετε να δειτε.
Οκ πίζα δεν θα σας πάρει πάνω απο μια ωρίτσα, μόνο ο Πύργος έχει ενδιαφέρον, αλλά Πορτοφίνο δεν θα θέλετε να δειτε? Δεν έχω πάει, αλλά από φώτο που έχω δει είναι πολύ όμορφο για να το ξεπετάξετε.
Επίσης εμένα η λούκα μου άρεσε πολύ (μεταξύ μας πιο πολύ από την Σιένα, ίσως φταίνε οι ορδές τουριστών στην Σιένα), οπότε αξίζει να έχεις το χρόνο σου να κάνεις την βόλτα σου, να φας, να πιεις τον καφέ σου κλπ
Ναι εχεις δικιο..Σκεφτομουν οτι φτανουμε στις 10 τοπρωι, μεχρι τις 11 να παρουμε βαλιτσες και να παρουεμ το αυτοκινητο και απο εκει διαβασα οτι το Πορτοφινο ειναι 2,5 ώρες, οπότε θα είμαστε Πορτοφινο στις 13¨30 να φάμε εκει να το δουμε και κατα τις 16¨30 να φύγουμε να παμε Πίζα (άλλη 1,30 ώρα) να κάτσουμε καμιά ώρα και να καταλήξουμε Λούκα να κοιμηθούμε. Αναγκαστικα την Λούκα θα πρέπει να την δουμε την επομενη το πρωι. Επισης επειδη θα είναι πρωτομαγια φοβαμαι την κινηση σε δρομους γιατί λογικα και οι Ιταλοι θα έχουν αργια!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ναι εχεις δικιο..Σκεφτομουν οτι φτανουμε στις 10 τοπρωι, μεχρι τις 11 να παρουμε βαλιτσες και να παρουεμ το αυτοκινητο και απο εκει διαβασα οτι το Πορτοφινο ειναι 2,5 ώρες, οπότε θα είμαστε Πορτοφινο στις 13¨30 να φάμε εκει να το δουμε και κατα τις 16¨30 να φύγουμε να παμε Πίζα (άλλη 1,30 ώρα) να κάτσουμε καμιά ώρα και να καταλήξουμε Λούκα να κοιμηθούμε. Αναγκαστικα την Λούκα θα πρέπει να την δουμε την επομενη το πρωι. Επισης επειδη θα είναι πρωτομαγια φοβαμαι την κινηση σε δρομους γιατί λογικα και οι Ιταλοι θα έχουν αργια!
Απλά μην κάνεις τόσο σφιχτό χρονοδιάγραμμα, γιατί υπάρχουν κ διάφορα απρόοπτα, πχ καθυστερήσεις εξόδου από την πόλη, επίσης στην πίζα πρέπει να παρκάρεις εκτός του ιστορικού κέντρου και να πας με τα πόδια κλπ.
Επίσης πορτοφίνο-Πίζα 1.30 ώρα μου φαίνεται πολύ λίγο. εμείς είχαμε κάνει λιγο παραπάνω από μια ώρα από Corniglia -Cinque Terre
Κατα τα άλλα συμφωνώ με την Αννυ στο πως να τα χωρίσετε.
Εμείς είχαμε κάνει μια μερα Chianti -San Gimignano
Δευτερη Σιένα κ Colle Val d'elsa Που μεναμε
κ τριτη Montalcino Montepulciano
πάντως ήθελα κι αλλο & ειδικά την εποχή που θα πάτε εσείς θα είναι υπέροχα εκεί.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επίσης, ο δρόμος για το Portofino είναι πολύ στενός και όλο στροφές και αν πέσετε και σε κίνηση (πράγμα καθόλου απίθανο(, θα σας πάρει περισσότερη ώρα. Το δε παρκάρισμα επίσης θα είναι θέμα. Πρέπει να βρείτε να παρκάρετε στο λιγοστό και ακριβό πάρκινγκ.
 

Tatianatsil

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επίσης, ο δρόμος για το Portofino είναι πολύ στενός και όλο στροφές και αν πέσετε και σε κίνηση (πράγμα καθόλου απίθανο(, θα σας πάρει περισσότερη ώρα. Το δε παρκάρισμα επίσης θα είναι θέμα. Πρέπει να βρείτε να παρκάρετε στο λιγοστό και ακριβό πάρκινγκ.
Άρα μαλλον στο Πορτοφινο θα πρέπει να παρκαρουμε οσο πιο εξω γινεται και να κατεβουμε με τα ποδια για να μη μπλεξουμε στη κινηση!Επισης με την ασφαλεια αυτοκινητου τι γινεται??Θα ειμαστε 4 ατομα οποτε θα εχουμε σιγουρα βαλιτσες εκτεθειμενες στο αυτοκινητο???Εχεις να προτεινεις κατι για φαγητο στο Πορτοφινο?ΑΝ και απο οτι ειδα πρεπει να ειναι πολυ μικρο και να εχει λιγες επιλογες
 

Tatianatsil

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Απλά μην κάνεις τόσο σφιχτό χρονοδιάγραμμα, γιατί υπάρχουν κ διάφορα απρόοπτα, πχ καθυστερήσεις εξόδου από την πόλη, επίσης στην πίζα πρέπει να παρκάρεις εκτός του ιστορικού κέντρου και να πας με τα πόδια κλπ.
Επίσης πορτοφίνο-Πίζα 1.30 ώρα μου φαίνεται πολύ λίγο. εμείς είχαμε κάνει λιγο παραπάνω από μια ώρα από Corniglia -Cinque Terre
Κατα τα άλλα συμφωνώ με την Αννυ στο πως να τα χωρίσετε.
Εμείς είχαμε κάνει μια μερα Chianti -San Gimignano
Δευτερη Σιένα κ Colle Val d'elsa Που μεναμε
κ τριτη Montalcino Montepulciano
πάντως ήθελα κι αλλο & ειδικά την εποχή που θα πάτε εσείς θα είναι υπέροχα εκεί.
Ναι μαλλονε τσι θα τα χωρισω οπως μου προτεινατε!!!!Να ρωτησω και κατι ακομα στη Pienza που φτιαχνεται το πεκορινο υπάρχει καποιο τυροκομείο που μπορουμε να παμε????Ξερετε τιποτ ανα μου προτεινετε???
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Άρα μαλλον στο Πορτοφινο θα πρέπει να παρκαρουμε οσο πιο εξω γινεται και να κατεβουμε με τα ποδια για να μη μπλεξουμε στη κινηση!Επισης με την ασφαλεια αυτοκινητου τι γινεται??Θα ειμαστε 4 ατομα οποτε θα εχουμε σιγουρα βαλιτσες εκτεθειμενες στο αυτοκινητο???Εχεις να προτεινεις κατι για φαγητο στο Πορτοφινο?ΑΝ και απο οτι ειδα πρεπει να ειναι πολυ μικρο και να εχει λιγες επιλογες
Δεν έχει "όσο πιο έξω γίνεται". Ο δρόμος είναι φιδωτός και στενός και καταλήγει σε ένα άνοιγμα πριν το χωριό. Εκεί βρίσκεται και το μοναδικό (αν δεν κάνω λάθος) πάρκινγκ το οποίο όλοι λένε πως είναι πανάκριβο. Από εκεί περπατάς μέχρι κάτω στο λιμάνι. Το μέρος είναι μικρό αλλά έχει πολλά εστιατόρια και καφέ. Οι τιμές τους φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά υψηλές. Αν σε ενδιαφέρει ψάξτο. Εμείς δεν είχαμε σκοπό να φάμε εκεί, οπότε δεν ασχοληθήκαμε με το θέμα.
Οι περισσότεροι πάντως προσεγγίζουν το Portofino με λεωφορείο από τη Santa Margherita ή με καραβάκι (ανάλογα την εποχή).
 

Panos88aa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα , καινούριος στην παρέα σας και πολύ διψασμένος για να διαβάσω τις εμπειρίες και τις γνώμες σας.
Είμαι 28 και αν και έχω ταξιδέψει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα δεν έχω βγει εκτός των συνόρων.Το ταξίδι που έχω στο νού μου είναι ενα επταήμερο ταξίδι στην Τοσκάνη με την κοπέλα μου(χωρίς πρακτορείο).Θα ήθελα την γνώμη σας αν οι μέρες είναι εντάξει αλλα και τι θα μου προτείνατε να δώ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα , καινούριος στην παρέα σας και πολύ διψασμένος για να διαβάσω τις εμπειρίες και τις γνώμες σας.
Είμαι 28 και αν και έχω ταξιδέψει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα δεν έχω βγει εκτός των συνόρων.Το ταξίδι που έχω στο νού μου είναι ενα επταήμερο ταξίδι στην Τοσκάνη με την κοπέλα μου(χωρίς πρακτορείο).Θα ήθελα την γνώμη σας αν οι μέρες είναι εντάξει αλλα και τι θα μου προτείνατε να δώ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Τελεια!! το εκανα πέρσι τον Μαιο.. πεταξα απο Χανια -Πιζα(1 βραδυ) με λεωφορείο πηγα Φλωρεντια 3 βραδια ενα απογευμα κατα την παραμονη μου εκει παλι με λεωφορειο επισκέφτηκα το χωριο Σαν Τσιμινιανο ( πολυ ομορφο μεσα σε καστρο κατι σαν Μονεμβασια) με τραινο συνέχισα για Λούκα και εμεινα στη παλια πολη μεσα 2 βραδια. Με λεωφορείο πηγα Πιζα και εμεινα 1 βραδυ...αν πηγαινα τωρα θα εμενα 2 βραδια Φλωρεντια για να παω και Σιενα..και 1 βραδυ Λουκα. Αν νοικιάσετε αυτοκίνητο και το χετε με τα GPS θα ειναι πιο φτηνα και θα δειτε περισσοτερα μερη...εγω δεν τοχω με το οδήγημα και τους προσανατολισμούς . Χωρις πρακτορείο να το κάνετε!! εγω ειμαι 50 και βγηκα και γω πρώτη φορα εκτός!....αφου εφαγα ολη την Ελλάδα με το κουταλάκι!:clap: και τα κατάφερα θαυμάσια, βέβαια με αρκετό ψάξιμο στο Ίντερνετ..
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Καλως ηρθες και καλη αρχη στα ταξιδια σου στο εξωτερικο.
 

Panos88aa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Τελεια!! το εκανα πέρσι τον Μαιο.. πεταξα απο Χανια -Πιζα(1 βραδυ) με λεωφορείο πηγα Φλωρεντια 3 βραδια ενα απογευμα κατα την παραμονη μου εκει παλι με λεωφορειο επισκέφτηκα το χωριο Σαν Τσιμινιανο ( πολυ ομορφο μεσα σε καστρο κατι σαν Μονεμβασια) με τραινο συνέχισα για Λούκα και εμεινα στη παλια πολη μεσα 2 βραδια. Με λεωφορείο πηγα Πιζα και εμεινα 1 βραδυ...αν πηγαινα τωρα θα εμενα 2 βραδια Φλωρεντια για να παω και Σιενα..και 1 βραδυ Λουκα. Αν νοικιάσετε αυτοκίνητο και το χετε με τα GPS θα ειναι πιο φτηνα και θα δειτε περισσοτερα μερη...εγω δεν τοχω με το οδήγημα και τους προσανατολισμούς . Χωρις πρακτορείο να το κάνετε!! εγω ειμαι 50 και βγηκα και γω πρώτη φορα εκτός!....αφου εφαγα ολη την Ελλάδα με το κουταλάκι!:clap: και τα κατάφερα θαυμάσια, βέβαια με αρκετό ψάξιμο στο Ίντερνετ..
Περιπου τι κόστος βγήκε??Γιατί απο τα λίγα που έχω ψάξει μέχρι τώρα δεν είναι και ο πιο οικονομικός προορισμός!!Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες σου!!

Καλως ηρθες και καλη αρχη στα ταξιδια σου στο εξωτερικο.
Ευχαριστω πολύ για τις ευχές σας!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom