Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

akicats

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδία
Σχεδιάζω (με την κοπέλα μου) μεγαλούτσικο (2 εβδομάδες) ταξίδι στην Τοσκάνη .

Ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να πάρω δικό μου αυτοκίνητο ή όχι .

Θέλουμε χωριά , παραλίες , φύση γενικότερα και όχι αξιοθέατα (καλά , ίσως κάποια βασικά) με ουρές τουριστών κλπ .

Λέμε περίπου 15 με τέλη Ιουλίου .

Όποιος μπορεί να βοηθήσει (ναι , το διάβασα αυτό), ευπρόσδεκτος :lol:

θένξ ιν αντβάνς
άκης
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις ξανά
Άκη, επειδή χαρακτηρίζομαι από μνήμη χρυσόψαρου όσον αφορά ονομασίες τοποθεσιών (μεγάλο πρόβλημα), δε μπορώ να σε βοηθήσω από άποψης χωριών που είχαμε πάει γιατί δε θυμάμαι πώς λέγονταν. Κάτι μου λένε τα Μονταλτσίνο και Μοντεπουλτσιάνο (ότι είχαμε σταματήσει), αλλά δε θυμάμαι κάτι παραπάνω. Σίγουρα πάντως, εκτός από όποιο πρόγραμμα βγάλετε τελικά, αξίζει να περιπλανηθείτε και να σταματάτε στο δρόμο ακόμη και σε χωριά που δε σας φαίνονται ιδιαίτερα ωραία. Κι αυτό γιατί έχει μεγάλο ενδιαφέρον η συναναστροφή με τους ντόπιους στα μη τουριστικά χωριά, είναι σαν άλλος κόσμος από τα γειτονικά τουριστικά και όμορφα. Επίσης βγείτε όσο περισσότερο μπορείτε από το δρόμο χωρίς συγκεκριμένο προορισμό, βρίσκεις υπέροχα σημεία, η φύση είναι εκπληκτική.

Όσον αφορά το αυτοκίνητο, κάνε συγκριτικό κι αν η διαφορά κόστους είναι μικρή, νοίκιασε εκεί (Φλωρεντία ή Ρώμη). Προσοχή στη δήλωση των προϋπαρχουσών ζημιών του αυτοκινήτου, έχουν μια τάση να σου φορτώσουν μετά κάποια ζημιά που δεν έχεις δηλώσει και δεν έχεις κάνει εσύ (μας συνέβη και το άκουσα κι από άλλους). Η βενζίνη και τα διόδια είναι ακριβά αλλά αν κινηθείτε εντός Τοσκάνης έτσι κι αλλιώς δε θα είναι πολλά. Βοηθάει να ξέρετε λίγα ιταλικά (έστω τα στοιχειώδη).

Θυμάμαι ότι πολύ κοντά στη Φλωρεντία υπάρχει ένα πρώην μοναστήρι-νοσοκομείο που ο δήμος το έχει κάνει ξενώνα και είναι πάρα πολύ όμορφο και αρκετά οικονομικό.

Φαντάζομαι ότι οι ιταλόφιλοι θα έχουν περισσότερες πληροφορίες και η πρεσβεία ίσως έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Δες και αν υπάρχουν κι άλλοι ξενώνες σε ιστορικά κτίρια, αξίζει.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
To Πασχα βρεθηκα στην Τοσκανη και στην Ιταλικη Ριβιέρα
Τα μερη ειναι ολα καταπληκτικα. Καταρχην γνωμη μου είναι να μεινετε στην Αναγεννησιακη Φλωρεντία, όπως και να το κανουμε ειναι η .. πρωτευουσα και θεωρω οτι αξίζει 2-3 μέρες απο το χρόνο σας. Η πόλη έχει απιστευτα μουσεια,πινακοθηκες, παλατια, κηπους, εκκλησιες αλλα δεν επεκτείνομαι περαιτέρω είναι πολυ εύκολο να τα βρεις σε έναν απο τους πολλους οδηγους που κυκλοφορουν για τη πολη, αλλωστε τα βασικά εχουν αναφερθει στα post που σου προτεινουν τα παιδια. Περα απο αυτα ειναι μια ιδιαιτερα ευχαριστη πολη, ενα ανοιχτο μουσειο που μπορεί κανεις να κανει κινουμενος σε χαλαρους ρυθμους να κανει ατελειωτες βολτες στα δεκαδες δρομακια και γειτονιες της πολης, να περπατησει διπλα στο ποταμι, να γευτει την κουζινα της τοσκανης σε εξαιρετικης ποιοτητας εστιατορια, να απολαυσει τον καφε του στις ωραιότερες πλατειες, να ρεμβασει τη θεα της πολη απο ψηλα.
Εχοντας ως βαση τη Φλωρεντια θα μπορουσατε να κανετε καποιες ημερησιες εκδρομες στην Πιζα που ειναι αρκετα κοντα, γυρω στα 70 χλμ, κυριως για να δειτε απο κοντα το Πεδιο των θαυματων με το διασημο κεκλιμενο Πυργο αλλα και στη Λούκκα, την πατριδα του Πουτσινι,μια μικρη αλλα κομψη μουσικη μεσαιωνικη πολη κλεισμενη στα μεσαιωνικα τειχη της, στην οποία ειχα την τυχη να μεινω για 2 μερες
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Απο τη Φλωρεντια, επειδη οπως γραφεις σας αρεσει η φυση, πιστευω οτι πρεπει να κατευθυνθειτε νότια στον επαρχιακό δρόμο προς Σιενα, για να περιηγηθείτε στους δρόμους και στα χωρια του Κιαντι, 4-5 μικρά πολυ γραφικα χωριουδάκια, πνιγμενα στο πρασινο, οπου θα έχετε την ευκαιρία να δοκιμασετε τοπικα κρασια, ακόμη και στα οινοποιεία(παραρτήματα) που βρίσκονται μεσα στα χωρια. Η διάσημη αυτη διαδρομη, μήκους 20-25 χλμ, μεταξύ των χωριών είναι καταπληκτικη, δεν γνωριζω τι χρωματα μπορει να συναντήσετε το καλοκαιρι αλλα τον Απριλιο το ματι χανόταν στους εκτυφλωτικά πρασινους κυματιστους, γεματους αμπελια, ελαιωνες και καστρα λόφους της τοσκανικης γης. Στην ίδια περιοχη μην παραλειψετε να επισκεφθειτε η και να μεινετε στο επιβλητικό Σαν Τζιμινιάνο, με τους μεσαιωνικούς πύργους του, ενα υπεροχο αλλα αρκετα τουριστικό χωριο. Μπορείς επισης να μεινεις σε ενα απο τους δεκαδες αξιολογους (και οικονομικους) αγροτουριστικους ξενωνες της περιοχης, Μια ντόπια κατοικος μας έδωσε τη διευθυνση www.chiantistorico.com, ριξε μια ματια
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
Τελος, θα σου προτεινα να επισκεφτεις ή καλυτερα να μεινεις στη Σιένα, μια πολη με εντελώς ιδιαίτερο μεσαιωνικό χαρακτήρα. Το καλοκαιρι ( 2 ιουλιου και 16 Αυγουστου) η πολη μεταμορφωνεται για να υποδεχθει τις διασημες ιπποδρομιες του Palio, οι ντοπιοι μας μετεφεραν την καταπληκτικη γιορτινη ατμοσφαιρα που επικρατει.
Από τη Σιενα μας προτειναν να επισκεφτουμε τα χωρια Μολταντσινο και Μοντελπουτσιανο,
αλλα ηταν τοσο υπεροχες οι βολτες στη Σιενα που δεν μας εμεινε χρονος
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία
Τελος, θα σου προτεινα να επισκεφτεις ή καλυτερα να μεινεις στη Σιένα, μια πολη με εντελώς ιδιαίτερο μεσαιωνικό χαρακτήρα. Το καλοκαιρι ( 2 ιουλιου και 16 Αυγουστου) η πολη μεταμορφωνεται για να υποδεχθει τις διασημες ιπποδρομιες του Palio, οι ντοπιοι μας μετεφεραν την καταπληκτικη γιορτινη ατμοσφαιρα που επικρατει.
Από τη Σιενα μας προτειναν να επισκεφτουμε τα χωρια Μολταντσινο και Μοντελπουτσιανο,
αλλα ηταν τοσο υπεροχες οι βολτες στη Σιενα που δεν μας εμεινε χρονος
erminathess το ταξίδι αυτό θα το κάνουμε αρχές Ιουνίου και ο Ακης με πρόλαβε στις ερωτήσεις σχετικά με την Τοσκάνη. Με βοήθησες πάρα πολύ για να σχεδιάσω τη διαδρομή μας σύμφωνα με τις τοποθεσίες που αναφέρεις. Θέλω να σε ρωτήσω αν φθάνουν 4 μέρες για να γυρίσουμε όλα αυτά τα χωριά. Φεύγουμε από τη Ρώμη το πρωί της Τρίτης με τρένο, πάμε Φλωρεντία, νοικιάζουμε αυτοκίνητο και ξεκινάμε. Πρέπει να είμαστε πίσω στη Ρώμη την Κυριακή.Είναι αρκετός ο χρόνος που έχουμε? Σ' ευχαριστώ πολύ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Έχουν ήδη γραφτεί αρκετά πράγματα για την περιοχή της Τοσκάνης.

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω από την πλευρά μου, είναι ότι αξίζει να αφιερώσει κανείς μια βόλτα στην περιοχή Crete της Τοσκάνης. Χαρακτηριστικά χωριά της τα Montalcino, Montepulciano, Pienza κ.α.


Marcrafin,
Αν το αυτοκίνητο το επιστρέψετε στη Ρώμη και σας παίρνει ο χρόνος, κάντε μια παράκαμψη για το Sorano, το Pitigliano ή ακόμα και το Orvieto.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
δηλαδη εχεις 5 βραδυα, σωστα?
Η προταση μου
3 ημερες Φλωρεντία και 2 Σιενα ή Σαν Τζιμινιανο
1η ημερα Φλωρεντία
2η ημερα Φλωρεντία (ημερησια σε Πιζα πρωι Campo de Miracoles-Λουκα μεσημερι για καφε, φαγητο, βολτα)
3η ημερα Φλωρεντία (Χωρια του Κιαντι)
4η ημερα αναχωρηση απο Φλωρεντία προς Σιενα, στο δρόμο επισκεψη στο Σαν Τζιμινιανο.Αφιξη Σιενα
5η ημερα Σιενα.Ημερησια σε Μολταντσινο, Μολτεπουτσιανο

Εναλλακτικα μπορειτε να μεινετε 2 ημερες στη Φλωρεντία και 3 στη Σιενα (περιοχη)
και να επισκεφτειτε τους Δρομους του Κιαντι απο Σιενα ( ειναι λιγο πιο κοντα απο εκει γύρω στα 25 χλμ) Για τις αποστασεις παρε μια ιδεα απο το viamichelin
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θέλω να πάω παντού!
Τον προηγούμενο Σεπτέμβριο πήγαμε Τοσκάνη-Κόμο για 8 ημέρες. Με το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε προλάβαμε να δούμε όλα όσα θέλαμε χωρίς να κουραστούμε. Πεταξαμε απο Θεσαλονίκη για Μιλάνο, απο το αεροδρόμιο πήραμε το αυτοκίνητο που είχαμε νοικιάσει και φυγαμε για Φλωρεντία. Στην Φλωρεντία μείναμε 2 μέρες. Μετα πήγαμε Σιένα όπου μείναμε άλλες 3 μέρες. Με κέντρο την Σιένα γυρίσαμε όλα τα χωριά της γύρω περιοχής. Την 6η μέρα πήγαμε Πίζα, Viaregio και στα μαγευτικά χωριά la cinque terra. Διανυκτερευσαμε στην περιοχή και νωρίς το πρωί φύγαμε για την λίμνη Como όπου και μείναμε τις 2 τελευταίες μέρες. Το ταξίδι αυτό ήταν ενα απο τα καλύτερα που έχουμε κάνει. Η Τοσκάνη είναι μια περιοχή μαγευτική. Όσο για το κόστος, σύνολο ταξιδιού 2000? τα 2 άτομα. Όλες τις κρατήσεις τις είχαμε κάνει μέσω internet.
 

akicats

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδία
χίλια ευχαριστώ παιδιά !

- erminathess - χίλια ένα ! (είμαστε καλοί άνθρωποι εμείς οι βόρειοι...)
- carmen - ναι , σούπερ πρόγραμμα , εμείς θα κάτσουμε λίγο παραπάνω .

θα αρχίσω να φτιάχνω το πρόγραμμα , αν και είμαι του "slow movement"...

θένξ again all .
:D
 

manoo

Member
Μηνύματα
27
Likes
49
Καλησπέρα!
Σκεφτόμαστε με το σύντροφό μου να ταξιδέψουμε στην Τοσκάνη από Αθήνα με το αυτ/το μας. Διάβασα όμορφες ιστορίες των μελών που την έχουν επισκεπτεί και οι οποίες σίγουρα θα μου φανούν ιδιαίτερα χρήσιμες.
Επειδή μου αρέσει να σχεδιάζω αρκετά νωρίς τα ταξίδια, η ερώτησή μου είναι
Είναι καλύτερα να την επισκεπτούμε Πάσχα ή καλοκαίρι? Το Πάσχα θα έχουμε στη διάθεσή μας 5 μέρες ενώ το καλοκαίρι θα το καταφέρουμε για εβδομάδα.
Ότι άλλο θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλέψει, πέραν αυτών που υπάρχουν ήδη στις ταξιδιωτικές ιστορίες, θα ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα!
Σκεφτόμαστε με το σύντροφό μου να ταξιδέψουμε στην Τοσκάνη από Αθήνα με το αυτ/το μας. Διάβασα όμορφες ιστορίες των μελών που την έχουν επισκεπτεί και οι οποίες σίγουρα θα μου φανούν ιδιαίτερα χρήσιμες.
Επειδή μου αρέσει να σχεδιάζω αρκετά νωρίς τα ταξίδια, η ερώτησή μου είναι
Είναι καλύτερα να την επισκεπτούμε Πάσχα ή καλοκαίρι? Το Πάσχα θα έχουμε στη διάθεσή μας 5 μέρες ενώ το καλοκαίρι θα το καταφέρουμε για εβδομάδα.
Ότι άλλο θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλέψει, πέραν αυτών που υπάρχουν ήδη στις ταξιδιωτικές ιστορίες, θα ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ!
Γυρισα τη Κυριακη απο Τοσκανη, και πραγματικα η εμπειρεια ηταν καταπληκτικη
Συμμαχος μας ο καλος καιρος,και οι εκτυπωσεις που εκανα απο τις ιστοριες μελων μας, που πραγματικα αποδειχτηκαν καλλιτερες και απο τους τουριστικους οδηγους
Δυστυχώς λογω εποχης οι ημερες ηταν πολυ μικρες, και ετσι χασαμε αρκετα, που θελαμε να δουμε
Νομιζω οτι και τις δυο εποχες,θα περασεις τελεια.....εξ αλλου η Τοσκανη εχει παντα τουρισμο, στη θεση σου θα πηγαινα καλοκαιρι, λογω περισσοτερου χρονου
Οτι αλλο μπορω να βοηθησω ....στη διαθεση σου:clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom