Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλημέρα συνφορουμίτες!
Εχουμε κλείσει μια παρέα 2 ζευγάρια για Μπολόνια 7 μέρες τέλος Οκτωβρίου μαζί κ αυτοκίνητο και εχουμε πέσει στο εξης δίλλημα και θέλω την βοήθειά σας!
Ολες τις μερες τοσκάνη με διαμονη σε καποιο ή καποια (να σπασουμε τις μερες στα δυο) αγροκτηματα λιγο εξω απο Φλωρεντια για να ειμαστε στην μεση ή 4 μερες εκει και 3 να φύγουμε για Πάντοβα, Τρεβίζο & Βενετία για ένα γρήγορο πέρασμα;
Εφοσον θελετε να δειτε την Τοσκανη προτεινω 2-3 μερες φλωρεντια, 2 μερες στα χωρια του Chianti και αλλες 2 νοτια προς Μοντεπουλτσιανο, για να δειτε κι εκει τα χωρια. προτασεις διαμονης castello volpaia, podere la rocca
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Συμφωνώ με την @vickokka . Κάπως έτσι είχαμε στήσει το πρόγραμμα κ εμείς κ μας βγήκε καλό και ξεκούραστο. Η μόνη διαφορά ήταν ότι αντί για να μείνουμε στα χωριά του Chianti, επιλέξαμε διαμονή πιο κεντρικά στην Colle di val elsa κ μας βόλεψε για εξορμήσεις σε Σιένα ,Gimignano.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Εγώ στο 8ήμερο Road trip που έκανα στην Τοσκάνη είχα διαμονές σε Cortona, Monteriggioni, Pisa.
αναλόγως του τί θέλεις να δείς επιλέγεις και τις διαμονές σου.
 

aroaneios

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα. Είμαι καινούργιος στην παρέα-και μάλλον πολύ μεγαλύτερος :). Σχεδιάζω ένα 8ήμερο ταξίδι στην Τοσκάνη αρχές Απριλίου '22. Θα πάω με το δικό μου αυτοκίνητο-με τρομάζει η ενοικίαση και μου έρχεται λίγο ακριβότερα. Σκέπτομαι να μείνω κάπου ενδιάμεσα όλες τις μέρες και να κάνω τις επισκέψεις μου από εκεί. Ποια είναι η γνώμη σας? Ευχαριστώ.
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Καλημέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στο forum. Η Τοσκάνη είναι μία από τις μεγαλύτερες περιφέρειες της Ιταλίας , ως εκ τούτου καλό θα ήταν να ''σπάσεις'' τις διανυκτερεύσεις σε δύο ή ακόμα και τρία διαφορετικά σημεία.
 

KostasA89

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
γεια σας παιδια,

πυρηνας της εκδρομης μας θα ειναι η Τοσκανη.(Παρασκευη με Κυριακη επομενης εβδομαδας).

Για αρχη θα φυγουμε απο Ηγουμενιτσα Παρασκευη βραδυ ωστε να φτασουμε το πρωι στο Μπαρι.
Απο εκει θα κινηθουμε προς Πομπηια και Ναπολι και μετα προς Περουτζια που θα φτασουνε αργα το βραδυ και θα μεινουμε εκει για πρωτη διαμονη.

Πως σας φαινεται;
Ειναι λιγο δυσκολακι αλλα οι υπολοιπες μερες θα ειναι πιο βατες απο αποψη αποστασεων. Δεν θελουμε να παρουμε το καραβι για Ανκονα γιατι ξανει 24 ωρες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ειναι λιγο δυσκολακι
Γιατί το λες αυτό;.....Θα βγείτε απο το καράβι, θα επισκεφτείτε μία πόλη και έναν απο τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους της Ιταλίας και θα διανύσετε 700 χλμ σε μία μέρα.....piece of cake.
 

KostasA89

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Γιατί το λες αυτό;.....Θα βγείτε απο το καράβι, θα επισκεφτείτε μία πόλη και έναν απο τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους της Ιταλίας και θα διανύσετε 700 χλμ σε μία μέρα.....piece of cake.
μαλλον θα πρεπει να το ξανασκεφτουμε,

το πιο πιθανο ειναι να μειωσουμε μια μερα απο το προγραμμα
(και να την χρεωσουμε στο καραβι) και να επιλεξουμε να φτασουμε Ανκονα,
και να κινηθουμε απο εκει συμφωνα με το προγραμμα που εχουμε
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
μαλλον θα πρεπει να το ξανασκεφτουμε,

το πιο πιθανο ειναι να μειωσουμε μια μερα απο το προγραμμα
(και να την χρεωσουμε στο καραβι) και να επιλεξουμε να φτασουμε Ανκονα,
και να κινηθουμε απο εκει συμφωνα με το προγραμμα που εχουμε
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μια διανυκτέρευση σε κάποια πόλη στο ενδιάμεσο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
μαλλον θα πρεπει να το ξανασκεφτουμε,

το πιο πιθανο ειναι να μειωσουμε μια μερα απο το προγραμμα
(και να την χρεωσουμε στο καραβι) και να επιλεξουμε να φτασουμε Ανκονα,
και να κινηθουμε απο εκει συμφωνα με το προγραμμα που εχουμε
Αν αναχωρήσετε τη Παρασκευή το βράδυ για Μπάρι, όπως το είχατε κανονίσει θα φτάσετε γύρω στις 9. Υπολόγισε οτι θέλετε στάνταρ μία ώρα και ίσως παραπάνω για να βγείτε απο το πλοίο και το λιμάνι. Οπότε αυτό που σκεφτήκατε εξ αρχής δεν θα έλεγα οτι είναι και πολύ καλή ιδέα. Αν δεν έχετε κλείσει τα ακτοπλοϊκά και κλείσετε για Ανκόνα θα φτάσετε κατα τις 2 το μεσημέρι, καλές 3-3,5 για να φύγετε απο Ανκόνα.
Αν βγείτε Μπάρι εγώ προτέινω να κάνετε διανυκτέρευση είτε στη Λάκουιλα είτε στην Ασίζη! Και την άλλη μέρα ξεκινάτε με την Τοσκάνη. Στη Λάκουιλα δεν έχω πάει για να εκφέρω γνώμη αλλά είναι σε καλό σημείο για να χωρίσετε την άνοδο σας προς Τοσκάνη και να δείτε και τη πόλη. Η Ασίζη είναι λίγο πιο ψηλά αλλά η πόλη είναι όλα τα λεφτά το βράδυ!!! Το πρωί πριν αναχωρήσετε για Τοσκάνη μπορείτε να δειτε τη πόλη και μέρα μαζί με όλους τους υπόλοιπους τουρίστες.
Αν βγείτε Ανκόνα φτανετε πιο εύκολα και "ανώδυνα" στη περιοχή της Τοσκάνης ;)
 

KostasA89

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Τελικα, κλεισαμε ακτοπλοικα για Ανκονα(να φυγουμε Σαββατο απο Πατρα και να ειμαστε Κυριακη μεσημερι Ανκονα).

Τωρα θα χρειαστει να μαζεψω τι εγγραφα χρειζομαι.

Μου ειπαν για PLF και θα παρω αυριο και την ασφαλιστικη του αυτοκινητου να δω τι χρειαζομαι για το αμαξι.

για covid με το εμβολιο θα ειμαστε ΟΚ πιστευω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom